Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > DEVRİMCİ TEORİ > Türkiye Solu

Türkiye Solu Türkiye’de “sol”un geçmişinin, bugününün ve geleceğinin tartışılacağı bölüm

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23 Ocak 2017, 12:26   #1
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,455
Teşekkürler: 1,285
2,519 Mesajına 3,513 Kere Teşekkür Edildi
Standart t"k"p'nin "ruhu"!!

adı komünist olan bir partinin ruhu vardır.. yani zihniyeti ve buna bağlı olarak bu zihniyeti yaratan bir geleneksel kökeni..
t.c. "k"p sinin özelliklerine bakalım.. kendi açıklamalarından bakalım..

önce b-alık hafızalarını sarsalım.. var olan "k"p.; tarihsel/geleneksel olarak var olan tkp devamı değil.. aksine tkp'ye rakip ortaya çıkmış tip geleneğinden gelme..

geleneksel kök değişimi yaşamış isen., öncelikle eski geleneğini eleştirip., sahiplendiğin geleneği öne çıkartman gerekir.. bunu yapmamak çakallıktır..

"efendim".. tip ile tk0p birleşmedi mi? ne fark eder..
eder.. çünkü tkp ile birleşen tip içinde yer almıyordunuz.. yani o tip içinden ayrılmış bir gruptunuz.. birleşme sırasında ayrı bir hareket/çizgi idiniz..

deseniz ki.. biz.; tip geleneği içinden ayrılma bir hareketiz.. ayrılırken., 1920 tkp geleneğine doğru evrildik..

b-alık hafızasına sahip olmayanlar bilir..
1920 tkp türkiye solunun tümünün sahiplendiği bir hareket ama sadece sahipleniliyor.. çizgi olarak sahiplenenler yine tkp olarak devam etti.. kendi içinde ayrışmalar yaşadı.. (İngiltere kanadı/işçinin sesi gibi)..
tip kadroları.. 1920 tkp tasfiyesi sonrasında ortaya çıkan tkp içinde yer almamıştır.. özellikle i.t. kökenli ve kadrocular denilen hareketten etkilenen aydın çevrelerdir..

araştırın..
behice boran.: yurt ve dünya kadrosunda eski i.t. cilerle birlikte.. adnan cemgil.. MTTB(1916 türkçü bir kuruluş) içindeydi yani ittihat terakki kuruluşu.. hepsini inceleyin bir tanesinin bile tkp geçmişi yok..
önderlerinin katledilmesinden sonra devam eden tkp sürecinde yer almamış bu şahsiyetler tip'i kurdu.. yani.. tkp geleneğinden gelme değiller.. ama genetik kardeşlikleri var.. çünkü.. 1920 tkp'si de i.t. geleneğinden gelme..

tip sürecinde "sol" muhalefet olarak ortaya çıkan boran ekibi içinden ayrılan yalçın küçük(sosyalist iktidar) geleneği devamcıları., şimdiki t"k"p kadrolarıdır.. önce stp oldular sonra sip oldular.. 2001 yılında tkp adı ile yola devam ettiler..

demem o ki.. bu ekibin ruhu.; i.t. ruhudur.. geleneği de aynıdır.. en fazla tip geleneğinden kopma sosyalist iktidar geleneği denilebilir..
ama bunlar o kadar arsız ki.. atalarına o kadar benziyor ki(armut dibine düşer).. i.t. devşirme-dönme hareketi iken türkçü kesildi bunlar da kendilerini kesiksiz 1920 tkp geleneği olarak yutturmaya çalışıyor

ama dervişin fikri ne ise zikrinden belli olur..

Bolşevik partinin 1916 sonunda 15 binin altında üyesi olduğu biliniyor. Ocak ayında bu sayı 24 bine ulaşıyor. Rusya için çok ama çok düşük sayılar bu. Ama devrimlerin sayı saymaktan daha önemli işleri var belli ki! Aynı parti 1917 Ekimi’nde iktidara geldi.

Küba’da 12 kişilik Granma yatına 82 kişi bindi, 20 civarı kişi kaldı.
Sovyet devrimi ve hareketini ve küba devrimi ve hareketini örnekliyerek başlıyor ve biz de başaracağız derken.. verdiği örnek 1920 de kurulan tkp değil..
Bize Kuvayi Milliye’nin mevcudu kurulduğunda 6500-7000 kişiydi. bir teşkilatı mahsusa(i.t.) örgütü..

başkaca delile gerek var mı?.. bu zibidilerin atası.; i.t. nin teşkilatı mahsusa'ya kurdurduğu çeteler..
yani ataları asker kaçakları., mahpustan salınan şakiler ve teşkilatı mahsusa ile ilişkili katliamcı-soyguncu çeteler..

kimse kuvva-i milli hakkında atıp tutmasın.. en disiplinli olanı çerkez ethem gurubudur ve kimlerden oluşur bilinir..
eh.. bu i.t. ler de kimlerden oluşuyor bilinmelidir..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür Edenler
Özgür Yaşam (24 Ocak 2017)
Alt 16 Şubat 2017, 15:50   #2
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,455
Teşekkürler: 1,285
2,519 Mesajına 3,513 Kere Teşekkür Edildi
Standart t"k"p nin zihniyeti

türkiye işçi partisinden ayrılmış sonradan olma tkp aslında i.t. geleneğindendir diyorum.. bu genetik yapılarını her fırsatta ve özellikle kürt halkı üzerinde ispatlarlar..

politik sürecin geldiği aşamada akp iktidarı üzerinden işletilen faşizmin kürt halkına yaptıklarını es geçip., çakal karakteriyle akp yi., abd isteği üzerine kürt devleti kurma misyonu ile itham ediyor.. sanki akp devletçi-sövenist ve faşist bir parti değil.. sanki abd'nin t.c. üzerinde bir hakimiyeti yok da "bölerek" hakimiyet kuracak..

böylesi bir iddiayı ahmaklık olarak görmek asıl ahmaklıktır.. asıl olay.; yeşil elmacı faşizme karşı kızıl elmacı faşizmin işleyişidir.. yada yeşil devşirme-dönme zihniyet karşısındaki kızıl devşirme-dönme zihniyetin varlığıdır.. yani.: olay devletçi kapıkulları arasındaki iktidar savaş olayıdır.. bu zibidiler., bu kavganın sol görünümlü çakal versiyonudur..

böylesi bir iddiayı ahmaklık olarak görmek asıl ahmaklıktır.. dedim..

1- akp abd yanlısı mı? yoksa karşısında mı?.. abd yanlısı ise ve iktidar ise., t.c. bölünmeden., abd., akp üzerinden t.c. ye hükmedemiyor mu?.. bölünce hangi bölüme hükmedecek.. "türk" bölümüne olmasa gerek.. yani "türk" bölümü anti abd ci olarak kalacak.. öyle ya.. bölünme sonrası ortaya çıkacak olan kürt devleti dışındaki bölümlere ne? devleti diyeceğiz..

2- t.c. yapısal olarak abd hegomanyası dışında mı? da bölünmesi gerekiyor.. demek ki.. t.c. abd hegomanyasında değil ki.. bildim bileli abd bölmek istiyor..

örneğin osmanlı devletini emperyalizm bölmeye çalıştı.. ama direndiler..!! kalan parçada bağımsız türkiye kurdular.. gerçi uzun sürmedi ama bu zibidiler ve muadilleri bir süre bağımsız türkiye idi diyorlar.. da.. şu sözler neden ata'larının devleti için geçerli değil.. "Kendi kaderini tayin hakkı sosyalizmdedir."
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ilk...is-oldu-185822

t.c. sosyalist olarak mı? kuruldu.. üstelik hangi halkın kendi kaderi geçerli oldu..
demem o ki.. bu zibidilerin bu dervişin fikri-zikri olayını basit bir ahmaklık olarak göremeyiz.. başka bir şey..

bu zihniyet ve karakter.; 1800 lerden beri var olan ve komünist felsefe/zihniyette bir ur olarak yaşayan kapitalist modernite karakteri ve zihniyetidir.. zamanla devletçi yanı gelişmiş ve faşistleşmiştir.. çünkü bu karakter ve zihniyet.. komünal zihniyeti içinde taşıyan kollektivizm anlayışı dışındadır.. ne toplumsal bir aidiyet tanır., ne de ideolojik bir aidiyet.. işçi sınıfı adı altında aslında devlete ve sahibi burjuvaya hizmet eder..
mülkiyetçi uygarlığın yarattığı aidiyetsiz toplumsal varlık örneğidirler..
önce komünal birlik dağıtıldı.. sonra kabile birliği ve son olarak da ulus adı altında insan toplulukları devlet denilen bir aygıtın envanterine kaydedildi.. bu işe en çok koşanlar.; devşirme-dönme kökenlilerdir.. çünkü tek bir varlık nedenleri vardır.. devlet.. adına vatan deseler de hikayedir.. vatan.; üzerinde yaşayan topluluklarla bir anlam taşır.. ötesi teferruat yani toprak parçasıdır..

bu zibidiler.. toplulukların bu tahakkümcü-mülkiyetci araç dışında varlık kurmalarından rahatsız olur.. reel sosyalizm de farklı işlemedi.. işçi sınıfı iktidarı denildi ama iktidar parti-devlet olarak işledi.. sonra aslına rücu etti..

ilker belek.. bu i.t. geleneğine sahip çakal yazı yazmış.. AKP Kürt devletleşmesini kabul etmiş oldu İlker Belek

siz yazının tümünü okuyun.. ben bazı bölümlerini alacağım..
Emperyalizmin bölgedeki en önemli hedeflerinden birisi de Irak ve Suriye’de Kürt devletleşmesiydi. Bu işi de bir şekilde AKP’ye yaptırmış oldular.
Ancak Türkiye de aynı planın parçasıdır. 1917 Sovyet devrimi olmasaydı, Anadolu Kurtuluş Savaşı’nın başarıya ulaşma ve sonrasında “bağımsız” kalabilme şansı çok düşüktü.
sosyalizm olmadan bağımsızlık olur mu!!?.. kürtlere olmuyor ama t.c. ye oluyor..muş!!!!

alıntıyı iyi okuyun.. 1917 tarihi olarak yazıyor..yani., o zamandan beri emperyalizmin kürtlere devlet kurma işleri varmış.. ama sağolsun.. sscb ve kurtuluş savaşı!! ile başaramamış da.. şimdi başaracak..

bu i.t. ler ne yapmak istiyor..
bu yazıyı okuyan bir kürt bu i.t. ler ile yanyana durabilir mi?.. yani., böyle eveleme-geveleme yerine kürtler akp ye oy verin dese daha şık olacak..alıntılar..
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ilk...is-oldu-185822
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür Edenler
Özgür Yaşam (17 Şubat 2017)
Alt 20 Mart 2017, 10:41   #3
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,455
Teşekkürler: 1,285
2,519 Mesajına 3,513 Kere Teşekkür Edildi
Standart ilker belek ve "sosyalizm" hamaseti

türkiye solunun nasyonalist kesimi çok ilginç... komikler desem değil.. salak desem hiç değil.. yaptıkları ahmaklıkları ne komiklikle ne de salakllıkla izah etmek olası.. bunlar.; bildiğin çakal tayfası..

ilker belek yazmış!!!!!!
"hayır" sosyalizmi hedeflemeli.. çoook anlamlı bir laf!!.. sanki bir komünist politik her adımında başka şeyler hedefler de.. bu sefer sosyalizmi hedeflemek gerekiyor..

marksizm zemininden bakıldığında anlaşılır bir şey.. tarihin diyalektik ilerlemesi(üretici güçler) sosyalizm için uygun ileri aşamaya gelmedi ise haliyle sosyalizm değil var olan ilerlemeye(burjuva devrimi) destek sunacak hedefler amaçlanır.. marksizme göre elbette bu da sosyalizm hedeflemekle aynı şeydir.. yani tarihin tekerleğinin ilerlemesine destek sunma diyeyim..
20. yy. aşamasına kadar marksizm zemininde bu anlaşılır bir şey.. eleştiri hakkı açık kalma şertı ile anlaşılır bir şey.. ama... 20.yy marksizmin leninizm aşaması ise bu anlaşılır bir şey değildir.. leninizm.; 20. yy. için devrimler çağı der.. yani artık hedef sosyalizmdir..

ilker belek bir marksist ve dahi leninist!! olarak artık hedef sosyalizm olmalı diyor.. da.. daha önce dediklerini nereye koyuyor.. hani gericilik karşısında ilerlemeyi(cumhuriye t) savunacaktık.. hani liberalizm karşısında devletciliği savunacaktık..

Kapitalist sistem ekonomik, sosyal ve siyasal boyutları olan ve aşılma olasılığı bulunmayan bir krizin içinde.
Emperyalist düzen de bununla bağlantılı hegemonya krizi yaşıyor.
Yani çifte kriz halindeyiz.
tespit bu.. ama bu tespiti lenin çook önceleri yapmıştı ve yaptığı tarihlerde ve çook sonrasına(1950) kadar türkiye solunun ataları(1923 tkp) ve sonrası ardılları böyle demiyor., burjuva cumhuriyetini ilerleme sayıyordu.. hatta 1950 sonrasında bile cumhuriyeti koruma kollama işleri ile meşkuldü.. akp iktidarı sürecinde de farklı değillerdi.. kemal okuyan elde bayrak kemalizm satışı yapıyordu.. açıklamalara bakın.. hayır demenin yıkılıyor olan cumhuriyete sahip çıkmak olduğunu söylüyorlar..

ne değişti.. yani 20 mart 2017 tarihinde ne değişti.. alıntıda belirtmiş..

kapitalist düzen(sistem) aşılamaz kriz içine girmiş.. lenin halt yemiş bu çok önce belirtmiş.. bu zibidiye göre kapitalist düzen ayrı emperyalist düzen ayrı.. ki., bir de emperyalist düzen(sistem) krizinden bahsediyor.. birine sistem diğerine düzen dediğinde farklı sayılacak ya!!!

kapitalist kriz nedir? bağlı olarak emperyalist kriz nedir? bilen varsa anlatsın..
kapitalist kriz sanırım ekonomik alanlarla ilgili., emperyalist kriz ise bu ekonomik hegomanyanın siyasi hegomanya yanı oluyor.. böyle bir ayrım yapmak anlamlı.. yani çakal ulumasını deşifre ediyor..

kapitalist kriz olur ama emperyalizm hegomanyaya devam edebiliyorsa ne yapmalı!! var olan ulusal(devletçi) kapitalizme destek olmalı demeden diyor..

dervişin zikrinden fikrini anlayalım..

CHP’nin ve kendisine sosyalist diyen pek çok çevrenin yaptığı budur.
“Tek adam rejimine hayır” içeriğiyle yürütülen referandum kampanyasının sonucu mevcut fiili başkanlık durumunun meşrulaştırılmasıdır . Bu kampanya bugüne razıdır, emekçi sınıfları bu düzene razı etmeye çalışmaktadır.
aynen doğru.. da.. bu sözleri eden zibidi kendisi de sahipleniyor mu?..

Menderes Türkiye kapitalizminin kendisini borçlu olduğu devletçiliğin ve laikliğin sicilli düşmanıdır. Özal burjuvazinin has adamıdır.
Türkiye gericiliğinin pik noktası AKP’dir. Bir sürekliliğin sonucudur.
buraya bakınca.. 1950 ye kadar olan dönem nedir?! belli değil.. yani kemal ve inönü yönetimi.; burjuvazinin has adamı değil.. t.c. sistemi/düzeni emekçi sınıfları bu düzene razı etmeye çalışmadı.. tek adam yönetimi değil..
daha beter cümleler var..
Menderes devletçi ilkel sermaye birikim rejiminin, Özal ise ithal ikamesinin tıkandığı aşamalarda rol üstlendiler. Özal ile de ülkemiz uluslararası tekellere teslim edildi.
kemal-inönü ne iş??!!
Menderes döneminde devletçilik ticaret burjuvazisi eliyle bitirildi, bu nasıl bir anlatımdır.. menderes öncesi sanki kapitalizm yok adı devletcilik olan bir rejim/sistem/düzen var ama sosyalist değil., devletcilik ne! menem bir şeyse bitiren ticaret burjuvazisi sanayi burjuvazisi değil.. çünkü yok!!.. devletin kendisi sanayi ama burjuva değil., devrimci-ilerlemeci küçük burjuva olsa gerek.. bu garabet anlatıma bir de bağımsızlık!! ekliyor.. Özal ile de ülkemiz uluslararası tekellere teslim edildi."ülkemiz" bağımsız kapitlist idi.. menderes bu işi yapmadı da özal yaptı.. yani özala kadar bağımsız kapitalizm!! var..

nerden baksan ahmakça diyemiyorum.. çünkü çakal dili.. şimdi kalkmış sosyalizm hedeflenmeli diyor..
kemal-inönü ilerici-devrimci kapitalizm sürecini yarattı ama menderes-özal gericileştirdi.. akp ile "pik" noktasına vardı.. artık görev bu zibidilerde sosyalizm zamanı geldi.. ondan önce sosyalizm zamanı değilmiş.. lenin boş konuşmuş..

bu zibidiler devletli solculardır.. yani nasyonalistlerdir.. yani nazilerin türkiye versiyonudur.. perinçek "yol"u ne ise o yolu takip edecekler.. önce devlet gerisi teferruat.. çok lazım ise devletin başına sosyalizm kelimesini ekle yeter..

yıllar önce belirtmiştim.. 12 eylül.; türkiye solunun kendini temizleme-atak yapma süreçlerini düzledi ve çoğunu aslına rucu etti.. yani i.t. formatına döndürdü.. bu işin öncüsü perinçek idi.. şimdi t"k"p ve ödp aynı "yol"un yolcusu olarak "ilerliyor"..


alıntı
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ilk...flemeli-189619
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…

Konu suat tarafından (20 Mart 2017 Saat 10:42 ) değiştirilmiştir. Sebep: alıntı linki eklendi
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04 Ocak 2018, 11:48   #4
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,455
Teşekkürler: 1,285
2,519 Mesajına 3,513 Kere Teşekkür Edildi
Standart kemalist "k"p ve kurtuluş reçetesi

Ama Erdoğan’dan kurtulmanın yolu ve yordamı belli: Piyasacılık ve gericilikle kavga etmek... Bu ikiz kardeşleri, yani tüccarlar ile yobazları siyaset sahnesinden silmek, tarihin çöplüğüne göndermek.
bu sözleri "neresinden" eleştireyim..

erdoğandan kurtulmak derken hükümetten mi?! dedi.. yoksa hamasi nutuk sırasında sosyalizmn tek çare derken erdoğandan kurtulmak yani hükümet değiştirmek sosyalizm olarak mı? anlayalım..
bu zibidiler.; hamasi nutuk atarken pd-işçi sınıfı-sosyalizm der ama aslında devlet var olsun., iktidarda aydınlanmacı burjuva olsun., gerisi hallolur diyenlerdir..

ne hayal ediyorlar.. piyasacılık ve gericilik ...yani., tüccarlar ile yobazları siyaset sahnesinden silmek .. sosyalist devrim oluyor.. ya da sosyalist devrim için zorunlu bir adım..
bu zibidilerkendilerini .; 1800 lerde ve marks-engels sanıyorlar.. gericilik(aristokras i-kilise) gitsin yerine ilerici-devrimci burjuva gelsin.. zaten.. tarihin diyalektik tekerleği(üretici güçler) böyle yapmayacak mı?..
demek ki.. diyalektik tekerlek bu işleri avrupada yapmış.. hatta rusyada yapmış ama t.c. de tam yapamamış.. yapsın diye destek sunmak gerekiyor..

piyasacılık!!!!! nedir?..
gelin bu işi "erbabından"!! öğrenelim..
Piyasacılık ve gericilik sadece eğitim sistemindeki yapısal dönüşümleri anlamak için değil, aynı zamanda yurttaşın -ya da özel olarak eğitimcinin- nasıl nesneleştiğini açıklayabilmek için de anahtar kavramlardır. Piyasacılık, yurttaş ile kamu arasındaki ilişkiyi sosyal hak temelinde kurumsallaştıran bağları peşi sıra çözdüğünde; o bağın ete kemiğe bürünmüş hallerinden biri olan öğretmen emeğinin işgücü piyasasındaki herhangi bir emek gücüne dönüşmesi de kaçınılmaz olmuştur. Öğretmen emek gücü vasıfsızlaşmış, her vasıfsız emek gücü gibi daha güvencesiz istihdam biçimlerine tabi olmaya başlamıştır. Sonuç itibariyle, öğretmenin hem toplumsal konumu sarsılmış hem de mesleği itibarsızlaşmıştır.


neymiş!!!
Piyasacılık, yurttaş ile kamu arasındaki ilişkiyi sosyal hak temelinde kurumsallaştıran bağları peşi sıra çözdüğünde

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...YBun4VHDWFcoDO

yurttaş.: bir devletin envanterinde kayıtlı insanlar topluluğu
kamu.; bir anlamı ile devletin bu envanterlerle olan ilişkili alanları.. askerlik-eğitim-sağlık
ve hukuk ve hatta atatürk orman çiftliği bira fabrikası.. haber üreten anadolu ajansı atatürk hakkında eğitim veren atatürk ile ilgili kurumlar ama bunlara nedense diyanet eklenmemiş..
diğer anlamı ile.: devletin dışında topluma ait ve toplumsal olan alanlar konular.. kamu alanı-kamuoyu vs..

yazıya bakarsak.; yurttaş ile kamu arasında dediğine göre yurttaş ile devletin kurumları arasında demek istiyor.. ne olacak mış!!.. sosyal hak temelinde kurumsallaştıran bağları koparırsan piyasacılık oluyor muş!! ..

ne hak ama.. örneğin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların sosyal hakları çok iyi idi de bu piyasacı gericiler bozdu gibi..

otur.. devleti öv desen daha iyi yazamazsın.. devlet iyi ama iktidar kötü..

konuya dönersek..
Ama Erdoğan’dan kurtulmanın yolu ve yordamı belli: Piyasacılık ve gericilikle kavga etmek... Bu ikiz kardeşleri, yani tüccarlar ile yobazları siyaset sahnesinden silmek, tarihin çöplüğüne göndermek.

pardon.. önce piyasa ve cılık nedir! anlamaya çalışalım.. öyle ya ortada kapitalizm var ama içinde kötü olan piyasacılık var.. bunu bilelim ki çıkartalım iyi kapitalizm olsun..

piyasa.: kelime kökeni meydan/pazar demek.. yani pazarcılık.. örneğin para piysaları.. yani paranın pazar işleri demek.. yada sanayi piyasası.: sanayi üretiminin pazar işleri.. pazar derken.; sadece alım satım anlamayın.. tüm işleyişi anlamındadır.. fabrika kurmak da öyle örneğin ayakkabı fabrikası açacaksan önce piyasa araştırması yapar ona göre konuşlanırsın..gibi. .

bu zibidiler aslında devlet işletmeleri demek istiyor.. yani piyasa ne kadar özelleşir/devletten çıkar ise o kadar "piyasacı" olursun ve kakadır.. eskiden sümerbank vardı.. ama ne sosyal haklar ama ne topluma yararlı işler bildiğin gibi değil..
şimsi özelleşti.. yahu özelleşmek dediğin burjuvaya teslim etmek değil mi?.. burjuva dediğin de kapitalizmin başat sınıfı değil mi?..

neyse.. bu zibdilerin bu kavram-tanım ve ideolojisini anlamak olanaksız.. şunu bilin yeter..
t.c. kuruluşu çok iyi idi şimdi dğişiyor.. sosyalizm olmasa da sosyalizm gibi idi.. vah vah..

en iyisi piyasacıları yıkalım..yerine ilerici burjuvayı getirelim.. dimi?..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
"vatana" ve dahi "millete" hayırlı olsun bir "muhalefet"imiz var suat Politik Gündem 0 04 Kasım 2011 16:29
"sorun!"un savaşı.., "savaş"ın dili ve "taraf" olmak! suat Politik Gündem 6 22 Ekim 2011 18:52
"türk"-iyenin.., sağınında "sol"ununda güdümlenmiş bilinç ve "sanrı"ları suat Türkiye Solu 1 13 Mayıs 2011 00:44
bugün "23 nisan" "(içeriye)neşe doluyor" "(çocuklar)insan "!! suat Politik Gündem 1 23 Nisan 2010 11:25
"ulusalcı" sesler korosu "soL-haber"-birgün den "bilgilendirme" işgüzarlığı!! suat Politik Gündem 3 22 Şubat 2010 11:39

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:35.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.