Enternasyonal Forum  


Enternasyonal Forum-Şartlar
Forum Kuralları
Üye olmak için Forum kurallarını dikkatlice okuyup kabul etmeniz gerekmektedir:

Forum Rules

Registration to this forum is free! We do insist that you abide by the rules and policies detailed below. If you agree to the terms, please check the 'I agree' checkbox and press the 'Register' button below. If you would like to cancel the registration, click here to return to the forums index.

FORUM İŞLEYİŞİ ve KURALLARI

Enternasyonal Foruma üye olan her kişi aşağıdaki kuralları okumuş ve kabul etmiş demektir.

A- GENEL KURALLAR

1- Enternasyonal Forum; komünist düşünceyi benimsemiş katılımcıların platformudur. Bu anlamda, Forumumuzda şoven, ırkçı, milliyetçi, militarist, cinsiyetçi düşünceler ifade edilemez. Katılımcılar, yazdıkları yazılardan doğrudan kendileri sorumludurlar, katılımcıların, yazdığı yazıdan forumumuz, sorumlu değildir.

2- Sitemiz Enternasyonal Forum yalnızca “Enternasyonal Forum” imzasıyla yayınlanan yazılardan sorumludur.

3- Enternasyonal Forum; bir ya da bir kaç, siyasi çizginin tasarrufu altında değildir. Tüm siyasi çizgilerin düşünsel temsiline, bu çizgileri savunan kişilerin kendilerini çizgisel olarak özgürce ifade etmesine zemin sağlar. Her hangi bir siyasi çizgi kendini ancak düşünsel anlamda burada var eder. Katılımcıların reelde siyasi yetkileri burada geçerli değildir. Ayrıca, bu yetkinin burada kullanılmasına olanak da yoktur.

4- Enternasyonal Forumu'n, işleyişinin temel mantığı; düşüncelerin aktarımı, özgürce tartışılması, kardeşçe paylaşımı ve birlikte yaratımı işleyişine zemin olmaktır. Bu anlamda tüm kuralların anayasal güvencesi bu mantıktır. Bu mantığa uymadığı yada işleyişi örselediği düşünülen tüm kurallar tartışmaya açılabilinir ve gerekirse bu temel mantığın ışığında, değiştirilir.

5- Enternasyonal Forumun iç işleyişinde; yönetimsel yetkiler asla bir ayrıcalık aracı olarak değil bir hizmetli mantığı ile kullanılır. Tersi durumlarda, bu olay tartışmaya açılarak düzenlenebilinir. Bunun denetimi tüm katılımcılara aittir.

6- Enternasyonal Forum'un her katılımıcısı forum işleyişinde tüm yönetim ekibi ile aynı düzeyde yetkilidir. Katılımcı denildiğinde yönetici olan-olmayan tüm kişiler dahildir. Bu anlamda algılanmalıdır. Yönetici kişiler, katılımcılar içersinde alanları ile sınırlı yetkiye sahip, birer hizmetli konumunda olanlardır.

7- Yönetici ekip işleyiş kurallarının uygulanmasında birer hizmetli konumunda ve bu işleyiş ile sınırlı yetkilere sahiptir. Ayrıca, işleyişteki aksaklık ve hatalardan, forum katılımcılarından daha fazla sorumludurlar. Forum işleyişi veya bir müdahale sırasında yetkilerini forum işleyişinde olumsuz kullanmaları halinde daha sert yaptırımlara maruz kalacaklardır. Bir katılımcıya uygulanabilen anlayış yöneticilere uygulanamaz.

8- Enternasyonal Forum yönetici ekibi her ne kadar katılımcıların ve forum ilkelerinin üstünde olamayacağı belirtilmiş ise de bir o kadar da bu arkadaşlarımızın hizmetlerini sağlıklı yapabilmeleri için tüm katılımcıların onlara uygun zeminleri sağlamaları da ayrı bir sorumluluktur. Bu anlamda; yönetici kişinin değil, hizmet alanının saygınlığına, yetkisine müdahaleye izin verilemez. Bu noktadaki karışık bir durum forumda var olan şikayet ve öneri bölümlerinde dillendirilmeli ve yönetime bildirilmelidir. Bunun dışında yaşanacak olumsuz polemiklerden katılımcı kişiler sorumludur.

B- İŞLEVSEL KURALLAR

1- YÖNETİM BİÇİMİ, GÖREVLER VE KURALLARI

YÜRÜTÜCÜ ORGAN Adminler ve Danışmanlardan oluşur. Sayı sınırı tüm yönetim kararı ile belirlenir. Forum işleyişinin üst yürütücüleridir. Yetkileri kurallarla belirlenmiştir. Forum yönetiminin aldığı kararları ve kuralları uygulamaya koyarlar. Forumdaki tüm hatalardan ve eksik-yanlış uygulamalardan sorumludurlar. Genel yönetim toplantısı kararları ile ve 3/2 çoğunluk oy ile görevden alınabilirler. Çok özel ve ani durumlarda yürütücü organın yarısından bir fazlası oy ile görevden alınabilirler. Bir admin en az iki danışmanın onayı olmadan bir yöneticiyi görevden alamaz. Özel durumlarda bile bir danışmanın onayı zorunludur. Yürütme organı üyelerinin birinin talebi üzerine sürekli toplantı yapabilirler. Sayılarının bir fazlası ile yetkileri dahilinde kararlar alabilir, uygulamaya koyabilirler. Kararlarının değişimi talebi yönetim kurulu toplantısı sonucu yarıdan bir fazla oy ile geçerli olur. Görevden alınma gerekçeleri;

1- Enternasyonal Forumu teknik ve işleyiş anlamında bilinçli, zora sokmak,.

2- Yetkilerin kişisel kullanımı

3- Etik değerlerin dışına çıkmak.

ADMİN : Forumun tüm teknik işlerinden ve forum işleyiş düzeninden sorumludur. Bir kişi tüm teknik yasal-teknik yetkilere ve sorumluluğa sahiptir. Yardımcılarını, yönetime önerir, onay alır ve ayrıca yürütücü organa da onaylatarak seçebilir.

DANIŞMAN: adminler ile aynı yetkilere sahiptirler. Sadece teknik olarak yasal sorumlu adminin teknik haklarına sahip değillerdir. Danışmanların seçimi ve görevden alınışları, tıpkı adminler gibidir. Aynı işleyiş geçerlidir.

YÖNETİM KURULU

Admin, danışmanlar, moderatörler lerden oluşur. Yönetim kurulu toplantılarında her yöneticinin bir oy hakkı vardır. Eşitlik halinde, karar bir sonraki toplantıya yada yürütücü organa bırakılır. Bazı kararları ya da uygulama değişikliklerini katılımcılara açma kararı alabilirler.

SUPER MODARATÖR, MODARATÖR; yetkileri forum işleyişinde vuku bulan ve işyeliş ilkelerinde belirtilen yasak ve hatalı yazılara müdahale etmektir. Aynı zamanda bu işlevde bulunanlara yaptırım kuralları çerçevesinde yaptırım uygulamaktır. Küfür, hakaret, ispatsız itham, şöven-milliyetçi, cinsiyet ayrımı içeren kelimelere ve bunları bilinçli yazan art niyetli kişilere direk müdahalede bulunabilirler. Emin olmadıkları durumda en az bir danışmanın onayını almaları zorunludur. Görevlerini ifa ederken yaptıkları hata ve haksızlıktan kendileri ve onay aldıkları danışman ortak sorumluluk altındadır. Onay almadan yaptıklarından ise kişisel sorumlukları vardır. Ama, bu durumda dahi danışmanlar hata ve haksızlığa uğrayan kişiden forum adına özür dilemek zorundadırlar.

DENEME MODERATÖR: katılımcının talebi üzerine ilk toplantıda onaya sunulur ve yarıdan bir fazla oy ile kabul-red edilir. Kabul halinde bir süre sonra ilk toplantıda yeniden ele alınır. Kabul sonucu moderatör olur. Her toplantıda karar sonraya bırakılabilinir. Bırakma ise yine yarıdan bir fazla oy ile kabul-red edilir.

YAZAR; bu kişiler katılımcı veya yöneticilerin talepleri ile, admin ve danışmanların kararları sonucu nitelendirilirler. Hiçbir yetkileri yoktur. Saygın ve geçmiş değerlerimizden kişilerdir. Yazar statüsünün amacı ise anlamsız ve gereksiz tarzlarla muhatap olmaları ve aktaracakları düşüncenin örselenmemesi amaçlanmıştır. Bu nitelendirmeye sahip kişilere karşı işletilecek saygısızca ifadelere tüm yönetim müdahalede bulunabilir. Bu kişilerin görüşlerinden ziyade deneyim ve birikimlerinden yararlanmak amaçlanmıştır. Görüşlerine katılmamak ayrıdır.Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:55.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.