Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Siyasi konuları okuyabilir ve fikirlerinizi beyan edebilirsiniz...

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13 Haziran 2018, 13:18   #1
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,554
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart seçimler ertelenir mi?

politik gündem seçimler ama aynı zamanda seçimlerin ertelenmesi olayı da gündem dahilinde..
seçimler ertelenebilir mi?
politik öznel gerekçeler çok konuşuluyor.. konunun tek merkezi akp.. "akp kazanamayacağını görüyor., seçimleri erteleyebilir".. bu olasılık var mı? var.. bunun bir de hukuksal yanı var..
anayasa Madde 53- (1) Savaş sebebiyle seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl ertelenmesine karar verebilir. Erteleme sebebi ortadan kalkmamışsa, aynı usule göre bu işlem tekrarlanabilir.
bunun için bir savaş gerekli.. kandile operasyon söylemleri bu gerekçe için deniliyor.. olabilir mi?.. olabilir.. aslında bu olasılıktan çok., akp nin seçimleri erteleme kararı olasılığı önemli.. bu karar alınırsa kılıf bu olabilir..

bana göre.. öncelikle asıl olasılık ele alınmalı.. yani seçimler ertelenir mi?.. bu olasılık gerekçesi.; akp nin kaybetme ya da tek başına iktidar olamama ve tayyipin cumhur seçilememe olasılığıdır.. bence ikincisi daha önemlidir..

ilk tur yaşamadan böyle bir kararın çıkmayacağını düşünüyorum..
tayyip ilk tur sonuçlarını görmek isteyecektir.. kandil konusunu gündeme soktu hatta göstermelik pratiğe de soktu.. ama bekliyor.. ilk tur sonuçlarını görmek istiyor..
çünkü.; ilk turda rakiplerinin tek başına %51 i yakalamayacağı net.. daha başlarken ikinci turu dikkate alacak bir pozisyonla başladılar..
akşener-ince adaylığı ve ittifak biçimi bunu gösterdi..bu demektir ki.. tayyip rakipleri birinci turu kazanamayacaklarını baştan ilan ettiler., yada konseptler böyle "gerekli" gördü..
tayyip ilk turda işi bitirebileceğini düşünüyor..yada hayal ediyor diyeyim.. çünkü.; bu seçimlerde sürprizler olmaz ise asıl sürpriz bu olur.. ayrıca rakiplerinin işe başlarken birinci turda kazanmama ikinci tura hazırlanma pozisyonları tayyip için kazanma şansı anlamına geliyor..

güçlü olasılık birinci turda kimsenin kazanamayacağı olarak görülüyor.. ama dediğim gibi.. ince-akşener ikilisi zaten bunu baştan kabul ile sürece girdi.. haliyle tayyip bu anlamda kazanacağım diyebiliyor.. bu tür belirsizliklşerin belirgünliği süreçlerde en düşük olasılık bile olasılık hanesinde yerini alır..
bu arada belirteyim.. tayyipin ilk turda kazanamamasını sağlayacak tek etken güç kürt oyları ve demirtaş çıkışıdır.. bunların dışında iyi parti-sadet partisi oylarının akp de kalmayacağı garantisi yüksek olsa da sürpriz olasılığı var ama demirtaş çıtayı yükseltir ve tüm engellere rağmen hdp akp de konuşlanmış kürt oylarını koparırsa.; iyi parti-sadet çıkışı tökezlese de tayyipin ilk turu alma şansı yok..

toparlarsam.. tayyipin şacaş-kaos-korku ve hdp yi işlevsiz bırakma stratejisine en fazla karşı çıkması gerekenler hdp ve dostları değil., "diğerleri"dir.. politik süreç analizlerinde ve politik sürece müdahalelerde görülene-gösterilene değil., saklanana ve üstü örtülene dikkat edeceksin..
tayyip oy kaybet-miş.. iyiparti-sadet çıkış yapacak-mış.. ince performansı yüksek-miş.. görülen-gösterilen bu.. ama asıl belirleyecek olan hdp oyları ve demirtaş çıkışıdır..

hdp türk-iye solundan(chp ve diğerleri ) alacağı oydan çok fazlasını akp de konsolide olmuş kürt oylarından alacaktır ve akp/tayyip iktidarını yıkacak olan da budur..

bu anlamda..
akp/tayyip/ergenekon ekibi.; kürt oylarının yaratacağı kopmayı en aza indirmekle meşkul.. 15 temmuz sonrasında ortaya çıkan ittifak nedeniyle anti-kürt duruşu devantaj ama bazı avantaj araçları halen geçerli..

hdp baraj altında kalmalı..
yedirme.. korkutma.. oy vermeyi engelleme.. özellikle nasyonalist sağ-sol tabanı işleme.. gibi sistem araçları ile hdpyi baraj altında kalmaya zorluyor..bu çok zor ve olmayacak bir şey değil.. anayasaya aykırı deyip de hdp vekillerine saldırının önünü açanlar ve perinçek gibi düşmanca sözler edenler., iktidar bloğunun yapacağı her türlü usulsüzlüğe-haydutluğa ses çıkartmaz.. aklı olan sandıklara ve hdp oylarına hdp lilerden fazla sahip çıkmalı ve saldırılara karşı durmalıdır..
savaş gerekçesi ile bu tür işleri çok rahat yapabileceklerdir.. yani kandil olayı!! seçimleri iptal anlamında kullanılır malzeme ama öncesinde birinci tur için kullanılacak bir araçtır.. "vatan savunması" bölücülere karşı savaş!! argüman ve enstürümanları ile hdp engellenmeye çalışılacak..özellik le batıda yaşayan muhafazakar ve tırşıkçı kürtler bu anlamda sıkıştırılacak.. dışarıdan destek ve güvence gerekli..

sonuç...

seçimler ilk turda ertelenmez.. yukarıda bahsettğim olgular-olaylar sonrası ortaya çıkacak sonuç sonrası gündeme gelir-gelmez..
birinci turda iktidar.; bahsettiğim zeminlerde kısmen yada tamamen etkili olurlarsa., seçimler ertelenmez.. tersi olursa ertelenir..

ek..
seçimlerin ertelenme olasılığı doğarsa ne? olur....
seçimlerin ertelenme olasılığının doğması yada etkin olması şu anlama gelir.. demek ki.. akp/tayyip/ergenekon ittifakı birinci tur aşamasında istediklerini yapamamış., muhalefet bu oyunları büyük oranda bozmuş.. bir diğer anlamı ise.; artık kürt düşmanlığı üzerinden hdp düşmanlığı erimeye başlamış.. nasyonalizm kalsa dahi birlikte yaşama isteği karşısında yumuşamış demektir..
yani.. toplumsal muhalefet artık demokrasi-huzur taleplerine yoğunlaşmış.. nasyonalist-devletçi duruşlar sorgulanmaya başlanmış.. böylesi gelişmeler karşısında sistemin kuruluşundan beri var olan yapı çökmeye başlar.. derin iktidar bu anlamda efendice gitmez.. iç savaş mı? çıkar.. hayır.. elbette olmaz değil ama mali oligarşi t.c. için bu altermnatifi hemen devreye sokmaz.. t.c. küresel-bölgesel olarak bir ırak-suriye konumunda değil.. iç savaş sadece t.c. ile sınırlı kalmaz ve tüm dengeler alt üst olur.. denetimsizlik başlar.. bunu zamanında asyada yaşadılar 17 ekim ortaya çıktı zor düzelttiler.. üstelik artık bölgede kapitalist modernite solu da etkin değil., geriye dönüş sağlansın.. ortaya çıkacak devrimci durum uzun bir süre olarak başlasa da durdurulamaz şekilde ilerler..

bence..
ilk tur sonuçları iktidar konsepti lehine dönük sonuçlanırsa.. bu sonuçlar "yetmez ama" olsa dahi.. ikinci tur olur..
ilk tur sonuçları tam tersi çıkarsa.;
1- seçimelerin ertelenmesi devreye girer.. geçmiş haziran seçimlerinde bu başarıldı..
2- ertelenmese de "kazananlar"ın bir kısmı(millet ittifakı) ile kaybedenlerin bir kısmı(cumhur ittifakı) uzlaşır ve yeni bir süreç başlatırlar.. bu yeni süreç.; !!!!! ayrı bir değerlendirme konusu.. ve aslında net saflaşma süreci analizleri anlamındadır..

..... ,
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
devrimci hareket(dy) ve seçimler suat Türkiye Solu 0 08 Eylül 2015 15:43
seçimler ve çözüm süreci suat Politik Gündem 1 30 Nisan 2015 23:35
bhh ve seçimler.. suat Politik Gündem 7 23 Şubat 2015 16:35
türkiyesolu ve seçimler suat Türkiye Solu 18 14 Nisan 2014 12:12
seçimler ve partiler.. suat Politik Gündem 7 18 Nisan 2011 12:22

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:46.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.