Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Siyasi konuları okuyabilir ve fikirlerinizi beyan edebilirsiniz...

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Ocak 2018, 11:13   #1
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,535
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart demirtaş ve spekülasyonlar

demirtaş aday olmayacağını açıkladı.. hangi gerekçelerle açıkladı bakmadan anında üzerinden spekülasyonlar yapılmaya başlandı..

şunu anlamam olanaksız..
demirtaş kişisel bir duruşa sahip biri mi?.. yani örgütsüz mü?.. öncelikle bu soruya net bir yanıt gerekli.. çünkü bu yanıta göre olasılıkları., varsayımları ve kişisel değerlendirmeleri dikkate alabiliriz..

demirtaş.; bugüne kadar kişisel birduruşa sahip olduğunu ifade edecek bir pozisyon-fikir beyan etmedi.. elbette örgütlü olduğunu da belirtmedi.. birincisini yapabilir ama ikincisini yapamaz.. nedenlerini saymama gerek var mı?..

bu anlamda.; demirtaş tartışması yaparken., öncelikle içinde yer aldığı politik-örgütlü çizgi ile olan konumuna değinmek gerekir.. bunları yazarken., yasal olmayan bir örgütsel yapıdan söz etmiyorum.. daha çok ideolojik duruş anlamında belirtiyorum..
hdp bileşenler partisidir.. yani içinde farklı siyas çizgiler(anlayışlar) ve yapılar vardır.. bu durumu örgütlü(açık yasal)., örgütsüz ama örgütlü(çizgisel aidiyet) olarak ele alırız. bunun dışında bir de kişisel olarak var olanlardan söz ederiz ki., bunlar yapısal anlamda örgütlü olmamakla beraber belirli bir anlayışa sahip kişilerdir ama bir siyasi anlayış(yapı) anlamında aidiyetleri yoktur..

demirtaş.; hangi? konuma denk düşüyor..

irfan aktan bu gerçekliğin farkında olarak spekülasyon yaparken bu noktayı dikkate alıyor..
Demirtaş nereye gidiyor?
https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...cAwoOHePO6i9qb

8 ocak 2018 yani bu günkü yazısı.. başlık anlamlı.. demirtaş.; bir yerde imiş ama başka bir yere gidiyormuş irfan aktan bunu soruyor.. nereye!?..

soruyor ama nereye gittiğine dair tek kelimesi yok.. yok ama bir alıntı sunuyor..
Demirtaş’ın bu kararına dair sorulacak muhtemel sorulara yanıtı açıklamasındaki şu paragraftaydı: “Yeni siyasal mücadele dönemini daha güçlü karşılamak, demokratik siyasete demokrasi kültürünü kazandırmak, koltuk ve makam için değil halk adına siyaset yapma bilincini geliştirmek ve yeni arkadaşlarla, yeni bir heyecanla yola devam etmek için bu kongrede Eş Genel Başkanlığa aday olmayacağımın şimdiden bilinmesini istiyorum
irfan aktan aleni çakallık yapıyor.. alıntıdaki altını çizdiğim sözler hdp için.. aktan sanki demirtaş yeni arkadaşlarla, yeni bir heyecanla yola devam etmek için bu kongrede Eş Genel Başkanlığa aday olmayacağım derken kendisinden bahsediyor izlemini veriyor oysa bahsettiği hdp.. yani kendisi değil.. kendisi ne yeni arkadaşlar arıyor ne de yeni bir "yer"..

ardından., DEMİRTAŞ, HAREKETİYLE SORUN MU YAŞIYOR? alt başlığı altında diyor ki..
Demirtaş’ın bu kararı, mensubu olduğu Kürt hareketiyle çözülemeyecek sorunlar yaşadığı için vermiş olabileceğine dair de tartışmalar yapılıyor.

7 ay önceki yazımızda da aktardığımız gibi Demirtaş’ın kendi hareketiyle çeşitli tartışmalar yaptığını, üstelik Temmuz ayında Demokrasi gazetesindeki yazısıyla bunu açık ettiğini biliyoruz.

diyor ama ne alıntı var.. ne de alıntı altı açıklamalar.. demişti bende yazmıştım.. iyi de hangi sözler ve sen ne demiştin kaynak!!! yok..

araştırdım..
31 temmuz 2017 de bir yazısı var..
Demirtaş ne yapmaya çalışıyor?
başlık bu.. ama içerik başlığın ifade ettiği anlamın dışında.. içeriğe göre.; demirtaş öcalan yerine geçmeye çalışıyor ve tepki görüyor.. başlıkta ünlem yok.. o zaman bir halt yiyen demirtaş dan bahsediliyor anlarız.. oysa içerik tam tersi demirtaş hayırlı iş yapıyor ama halt yiyen özgürlük hareketi..
yazı yine veri olmadan., "edenler var" ama ne etti!! kim! etti alıntı yok.. demirtaş yanıtı olarak veri sunuyor ama alıntı "edenlere" yanıt gibi değil., bir genel açıklama tarzında..

kısaca.; O halde Demirtaş’ın barışı kurma rolünü hatırlatması nasıl oluyor da Öcalan’ın misyonuyla mukayese edilebiliyor, Kürt hareketi nasıl oluyor da hâlâ bu tür değerlendirmelere tenezzül ediyor? kimdir! bu "kürt hareketi" ve öcalan-demirtaş karşılaştırmasını hangi sözlerle yapıyor.. alıntı yok.. veri yok.. irfan abi düşünceleri!! var..

valla başkaca bir yazı da yok.. sunduğum yazı bu son yazı gibi spekülasyon-manüple ve özel harp dairesi işleri..

irfan aktan yazısını prototip olarak aldım.. bu mantalite ve tarz ile ortaya dökülen tüm "düşünceler" açık ve net olarak özel harp dairesi işleridir..

... devam edeceğim..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08 Ocak 2018, 12:01   #2
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,535
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart

tekrar edeyim..
demirtaş.; kişisel bir duruşa sahip bir siyasi kişi değil.. politik olarak aidiyet ifadesi olan bir çizgiye sahip.. yani demirtaş.; bir osman baydemir ya da ahmet türk hatta ayhan bilgen ve ertuğrul kürkçü., figen yüksekdağ değil.. demirtaş harici saydıklarım.; demirtaş duruşuna göre., ya başka bir yerde ya da kişisel duruşa sahip olanlar ama demirtaşın aidiyet kabul ettiği yerde değil sadece ittifak içinde..

geleyim demirtaş ve aidiyeti ile olan ilişki ve çelişkilerine..
özgürlük hareketi farklıdır.. en üstde görünenler bile eleştirilir.. tartışma ve eleştiri ayrıdır.. ayrışma emareleri ayrıdır.. demirtaş ile ilgili bir ayrışma emaresi gören varsa bunu belirtebilir.. ihtimal olarak konuşabilir ama bunu namusluca yapmak zorundadır.. ve zaman ispatıdır..
yine.. özgürlük hareketi her alanda örgütlü.. bu anlamda farklı alanlardaki siyasi aktivistlerin birbirleri ile "farklılaşmaları " doğaldır.. sözler farklı olur.. pratiksel tarz farklı olur ama fark aranacak ise genel işleyiş anlamında bir fark aranmalıdır..

örneğin.: pkk bir eylem yapar..bu eylem gereklidir.. ya da bölgesel bir ataktır.. bunu pkk merkezi olarak ya sahiplenir(gerekli idi doğrudur ya da merkezi karardır der).. ya da mahkum eder.. ayrıca eleştiri ile karışık sahiplenebilir..
tüm bunları kendi alanına olan olumlu-olumsuz etkisi üzerinden yapar..
yasal alan bu eylemden olumsuz etkilenebilir.. yani o aşamadaki duruşlarını örseleyebilir ve eleştirirler.. hem haklıdırlar., hem haksız..
aynı şey.. yasal alanın bir eylemi yada sözü ve duruşu üzerinden illegal alanı rahatsız edecek şekilde olagelir.. bu anlamda da hem haklı hem haksız olunur..
çözüm.. bu aşamayı olumluya çevirecek ortak pozisyonlar yaratmakla olagelir..

hangi alan önemli ve önceliklidir konusu tartışmaya açıktır ama özgürlük hareketi bu önem olayına yaşamın genel pratiksel sonuçları üzerinden bakar..

demem o ki..
demirtaş konusunda.. isteyen bardağın boş yanından yola çıkar., isteyen dolu yanından ve demirtaş-çizgi arasında sorun var diyebilir.. bunları anlarım.. düşüncedir tartışılır..
anlamakta zorlandığım şey başka..

sabit bir fikir üzerinden veri aramak ve bu verileri tartışmadan sonuçlar ifade etmek amaçlıdır.. demirtaş ve aday olmama konusunda bu işletiliyor..

her şey den önce buraya kadar gelen süreci.. sürecin yarattıklarını(birik en olumlu-olumsuz zeminleri., olguları).. değerlendirmek gerekir ve ardından yarına kaması gerekenleri ele almak gerekir.. kısaca.. politika ve özellikle toplumsal mücadele iradi proje işidir.. akıntıda göre akmak değil..

2018 yılı nasıl geçecek.. küresel egemenlerin konseptleri ve amaçları.. bununla bağlantılı yerel güçlerin pozisyonları-durumları.. ve en önemlisi tüm bunlar karşısında senin bu aşamadaki pozisyonun(olanaklar ın-gücün ve araçların) üzerinden proğramın olmalıdır..

kısaca.. 2018 i omuzlayıp., 2019 yılına aktif-etken bir politik güç olarak girebilmen için bu kadar derinliğe sahip olman gerekir.. klasik-hamasi sözlerle bu işler olmuyor..

önümüzdeki süreç içinde hdp pozisyonu ne? olabilir.. yani.,hdp yapı olarak süreç içinde hangi misyonu işletebilir ve neleri başarabilir ve bu anlamda nasıl bir yapıda olmalıdır..
işte bu soruların yanıtlarına göre hdp kendini yeniden yapılandırmak zorundadır..

bu güne kadar gelen süreci içinde eksikleri ve nedenleri.. başarısızlıkları ve nedenleri.. başarıları ve nedenleri netleştirilmeli yeni sürece bu anlamda revizyonla girilmelidir..

tartışacak isek bunları tartışırız..
elbette kararı hdp verecek ve bu aralara göre içindeki bileşenler(örgütsel) ., kişisel siyasiler vs ele alınır..çünkü ortaya çıkacak durum karşısında itiraz edenler olacak.. ayrışmalar bile yaşanabilir..

demirtaş bunlardan bir olabilir mi?..
olur ise demirtaş için iki şık ele alınır..
1- demirtaş kararı örgütseldir tartışmayı örgütsel anlamda yaparız demirtaş üzerinden değil..
2- demirtaş kararı kişiseldir.. o zamanda hem kararını hem de örgütsel yapıdan kopma konusunu ele alırız..

yani..
demirtaşın bu kararı kişisel mi?..
bu noktada demirtaşın açık ifadesi yada net olabilecek bir ifadesi yok ise kişisel karar tespiti kişiseldir.. bu tespiti yapan demirtaş-çizgi arasında kopuş aramalı ve ispatlamalıdır..

ya da.. karar politik-örgütlü karardır.. ozaman karar üzerinden politik süreçzeminleinde tartışmak gerekir..
doğrudur.. şundan.. yanlıştır şundan., şu olumsuz sonuçları yaratır vs. vs.

önümüzdeki sürece bakacağız.. demirtaş tekrar aday olduğunda getirisi., olmadığında yerine ne konacak ve ne amaçlanıyor.. bunlara bakmak gerekir..

ben bu konuda görüş yazmayacağım..çünkü. . konu halen parti içinde gruplar arasında tartışılıyor.. ortada netleşmiş birdurşlar yok..netleşmişderken adylığı anlamında değil., ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ VE HDPPOZİSYONU-MİSYONU-BİÇİMİ anlamında..

kısaca belirtirsem..
1- hdp varlığı amaç anlamında yanlış işletildi.. hdk önüne geçen bir bürokratik parti yapılaşması doğdu.. bu sorun uzun zamandır tartışılıyor.. hdp bu yapısı ile yürüsün-şekillensin., yani çatı partisi olsun diyenler(ya da demeden işletenler) var..
2- hdp bileşenleri yükü kürt siyasi yapı ve şahsiyetlerine bırakmış durumda.. yani.. işin hamallığını kürt siyasalları yaparken diğerleri işin sözeli ile sınırlı.. elbette sözlerim hepsi için değil.. türkiyelileşmeyi kürt siyasalının türk-iyeleşmesi olarak algılamayı bırakamamış olanlar var..
süreç gösterdi ki.. toplumsal mücadele artık t.c. sınırları ile dar bir anlayışı kaldırmıyor.. türkiye solu denilince akla gelen t.c. envanterindeki sol anlayışı artık bitti.. olanlara ulusalcı deniliyor.. burada artık.. enternasyonalist bir m-l veya anarşist ya da özgürlük hareketi anlayışları olmalıdır..
yani.. devrime bakış-gidiş ve mücadele anlayışı farklı olsa dahi.. bu süreçlere bir devletin tapusu içinde bakmamak gerekiyor..

orta doğuda varlığı-ilişkileri/etkisi olmayan bir hareket t.c. içinde iktidar adayı olamaz..
yunanistana selam., irana selamün aleyküm., filistine merhaba kürdistana ne!! oluyor len diyerek politik ilişki ve mücadele ifade edilemiyor..

3- hdp.; bir hükümet olma partisi değil.. hdp.; hdk yapılaşmasının parlamento (parlamenterizm ve yasal politik alanları) ve resmi siyasi alan(beleyide-muhtarlık vs. ve yasal politik alanları) anlamında bir parti.. hdp.; hdk yapılaşması olmadan bir anlam ifade etmez..
bu ve benzeri sorunlar çözümlenmeden yeni süreç omuzlanamaz..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Ocak 2018, 11:46   #3
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,535
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart

tekrar edeyim..
demirtaş.; kişisel bir duruşa sahip bir siyasi kişi değil.. politik olarak aidiyet ifadesi olan bir çizgiye sahip.. yani demirtaş.; bir osman baydemir ya da ahmet türk hatta ayhan bilgen ve ertuğrul kürkçü., figen yüksekdağ değil.. demirtaş harici saydıklarım.; demirtaş duruşuna göre., ya başka bir yerde ya da kişisel duruşa sahip olanlar ama demirtaşın aidiyet kabul ettiği yerde değil sadece ittifak içinde..

bu sözlerime ispat anlamında demirtaş açıklamalarını alıntılıyorum..

“Öncelikle ben, bugüne kadar hiçbir göreve aday olmak suretiyle gelmedim. Her zaman ortak konsensüs ve ortak önerilerle görev aldım.

"HDP’ye yönelik hukuk ve etik dışı saldırıların temel amacı, bu kolektif liderliği dağıtmaktır. HDP liderliği de bu saldırılara karşı eskisinden daha güçlü bir iç dayanışma ve kenetlenme ile cevap vermek durumundadır.

"Bu çerçevede eş genel başkanlık görevini üstlenmeye kendini hazır hisseden arkadaşlarımın, benim durumumun yarattığı duygusal etkenlerden de kaynaklı olarak cesaret ve özgüvenlerinin kırılmasını asla istemem. Bunun önünü ben kendim açmazsam HDP’de inşa etmeye çalıştığımız demokrasi ve kolektif liderlik kültürüne de zarar vermiş olurum.”


tartışılacak ise bu kriterler üzerinden tartışmak gerekir.. ötesi objektif ya da subjektif kontra faliyetlerdir..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
N.Demirtaş Anarşizm Değerlendirmesi Marinaleda Serbest/Özgür Kürsü 5 29 Haziran 2016 23:14
Demirtaş: Barışın muhatabı Öcalan ve KCK’dir düzensiz Politik Gündem 1 14 Ekim 2012 21:31
Demirtaş: Devlet içi değil, AKP içi bir çatışma var düzensiz Güncel Haberler 0 11 Şubat 2012 06:56
Demirtaş: Bu bir savaş kararıdır İŞÇİ Politik Gündem 1 18 Nisan 2011 23:24
Demirtaş Ceyhun veda Politik Gündem 0 18 Ağustos 2009 19:28

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:33.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.