Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Siyasi konuları okuyabilir ve fikirlerinizi beyan edebilirsiniz...

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Eylül 2017, 14:47   #11
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,550
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart konuyu derinleştirecek alıntı ve veriler

ek konu linki
ordu-sol ve umutlar
.................... .................

AKP'deki kavgaya 'Cübbeli Ahmet' de dahil oldu: "Kripto salak"
nisan 2017 de birgün gazetesinde çıkan başlık böyle konu asıl yerinden değil., bir yerinden işlenmiş..
Yandaş gazeteci Cem Küçük'ün “Artık AK Parti’nin bu radikal İslamcılarla da, yani bu Mavi Marmara’daki manyak tipler, yani kafadan İsrail düşmanı, kafadan Batı düşmanı, kafadan her şeye düşman tipler var, bunlarla da yolların ayrılması lazım" ifadesiyle başlayan tartışmaya kamuoyunda "Cübbeli Ahmet" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de katıldı. Ünlü, Küçük'e yönelik olarak "Kripto salak" ifadesini kullandı.
https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...xWapE5bglspmtA

konu bu değil.. konu çok başka bir şey.. ama birgün gazetesi konunun asıl zeminini es geçip., kodlama yapıyor..

peki neden? es geçiyor..
konunun aslını sunayım anlaşılsın..

3 yıl önceki konuşmasında cemaatlerin bitirilmesinin derin bir proje olduğunu ifade eden Alparslan Kuytul Hoacefendi, “AK Parti eğer bu oyunu anlamazsa ve eğer bu tuzağa düşerse kendi bindiği dalı kesmiş olacak ve kendi ayağına kurşun sıkmış olacak, kendi tabanını kaybedecek ve sonra kendisi de bitecek" şeklinde konuşmuştu. AK Parti’yi cemaatlere olan yaklaşımı konusunda uyaran Alparslan Kuytul Hoacefendi şunları söyledi:

"AK Parti dikkatli olmalı, ben bunun (engellemelerin) sadece bize dönük olacağını zannetmiyorum, sadece konferansların iptali olacağı şekliyle kalacağını da zannetmiyorum. Eğer bütün cemaatler olarak gereken tepkiyi göstermezsek bunun devamı gelir ve vakfın kapanmasına kadar gider. Bu konferansın iptali ile kalmaz. Bütün cemaatlerin yurtları, öğrenci evlerine kadar gider bu mesele."

Yapılan engelleme girişimlerinin AK Parti'nin cemaatleri bitirmek için bir uyguladığı bir projesi olduğunu söyleyen Alparslan Kuytul Hoacefendi sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Bu bir proje olabilir. AK Parti eliyle bütün cemaatleri bitirme projesi. Bunu CHP yapsa, bizim bu camia, dindar kesim belki CHP'ye her lafı söyler ve CHP'nin ne dinsizliği kalır ne imansızlığı, herkes her lafı söyler. Ama bunu AK Parti'ye yaptırırlarsa hiç kimse bir şey demez, sessiz kalır ve hatta 'Sizin de böyle bir kabahatiniz var ki size izin verilmiyor' gibi düşünülür. Bu AK Parti eliyle cemaatleri bitirme projesi. Ve sonra da AK Parti'yi bitirme projesi."
Cem Küçük Mavi Marmara hakkındaki sözlerine değinen Cübbeli Ahmet Hoca “Hala çıkmış diyor ki Mavi Marmara’dakiler manyaktı bilmem ne. Tövbe estafurullah. Kripto salak. Böyle kripto salaklar var şehitlere manyak diyen” ifadelerini kullandı.

“Bunların arkasında Sabetaycılar var” iddiasında bulunan Cübbeli Ahmet "FETÖ bitti diye sevinmeyelim acaba bunların arkasında kimler var” dedi. Aynı zamanda Cübbeli Ahmet Hoca konuşmasında tüm cemaatlere karşı farklı hareketlerin çekileceğini de söyledi.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...rIHYMnqoHLHnuA

yazı 27 nisan 2017 birgün gazetesi 3 gün sonra olayı yayınlıyor ama eksik olarak.. oysa yazı çok açık.. osmanlıdan süregelen cemaat yapılaşmaları tasfiye ediliyor.. bahsedilen klasik tanımlanan dini cemaatler değil.. bu dini cemaatlerin kurmayında devşirme-dönmelerin olduğu bilinir.. birgün gazetesi sol içi bir cemaat yapılaşması yayını olduğu için operasyonu es geçiyor.. çünkü operasyona hazır ve yeni sürece uygun pozisyon hazırlığında..
laiklik adına yapılan itirazlar aslında bu operasyon karşısında cemaat-kitle kodlama ve kemikleştirme işleridir.. nuray mert olayı da aynıdır.. nuray mert operasyona karşı nuray merti eleştirenler ise operasyon yanlısı.. ek olarak belirteyim.. "mevzu" sadece dini cemaatler değil., sosyal cemaatler de operasyon dahilinde.. eğer tarihsel cemaat yapılaşması değil ise operasyon dışında ama bu sefere fırsattan istifade siyasi operasyon(düzenleme) yiyenleri olacaktır..

17-25 yolsuzluk operasyonu 2013 yılında başladı.. başlatanlar., sonuç almayı beklemekten çok süreci tetiklemiş oldular.. tıpkı mhp nin "devlet" bahçeli eli ile tasfiye sürecini başlatması gibi.. hem feytullah cemaati hem de boşalan yere atlayacak! diğer cemaatlerin tasfiye gerekçeleri yaratılacaktı.. dikkat edin.. feytullah cemaatini ana kurmayları serbest., taban ve bir üstü elemanları tasfiye sürecinde.. bu ciyaklamaları böyle algılayın..ya tabana direnin diyorlar ama sonuç alamazlarr..ya da operasyon yaparken dikkat edin bizleri harcamayın demiş oluyorlar.. hangisi hangi amacı taşıyor şimdilik bilemem..

işin içinde olan ve sağ kesimin önemli isimlerinden birinden alıntı yapayım.. sedat laçiner yazı mart 2016 yılında yazılmış..
CEMAATLERİN KISIRLAŞTIRILMASI MI?

Cemaatlerin etkisizleştirilmesin de meşrulaştırıcı kavram “hepsini parti çatısı altında birleştirmek, ayrılığa-gayrılığa bir son vermek” oldu.

Yani Parti, “ben size yeterim, ayrı bir hareket oluşturmanıza gerek yok” diyordu. Bunu derken onların seremonik anlamda kendi renklerini korumalarına müsaade ediliyor, ancak siyasi konularda AK Parti çizgisi dışına çıkmaları bir anlamda yasaklanıyordu.
...
Partinin cemaatlere bakışını dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bursa'da yaptığı bir konuşmada tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık bir şekilde özetlemiştir:

"11 yıl önce neyin çilesini çekiyorduk, 11 yıldan beri neyin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hükümet varsa, o cemaat de, o cemaatler de var olacaktır. Bu hükümet olmazsa, o cemaat de bütün cemaatler de yok olacaktır... Her şeyin garantisi biziz. O cemaatler beni çok iyi bilir. Ben onları çok iyi biliyorum. Bursa'dan bu cümleme dikkat etsinler; Biz varsak, siz de varsınız. Biz yoksak siz de yoksunuz."
...
bir hükümetin geçmiş dönemde çatıştığı güçlerle uzlaştığı iddiaları da yabana atılır türden değil. Buna göre hükümet kendisini kuratarabilmek için Ergenkoncu, Balyozcu vs. gruplar ile bir anlaşamya avrdı. Bu çerçevede 'darbeci' denilen kişiler serbest bıralırken, geçmişte onlara karşı önemli bir rol üstlenmiş olan cemaatçiler 'darbeci ve terörist' ilan edildiler. Perinçek, bu anlaşmayı açık açık itiraf ediyor, hatta bu anlaşma nedeniyle hayatının en mutlu günlerini yaşadığını söylüyor.
..
Gazeteci-yazar Cafer Solgun, bu durumu şöyle özetliyor:

"Şimdi bunları Doğu Perinçek diyor diye 'sallıyor' diyemeyiz ya da hafife alamayız. Söylediğinde çok ciddi bir haklılık payı olduğu kanaatindeyim. AKP bir devlet partisi haline geldi. Devletin görünür olmayan efendileriyle uzlaşan bir parti haline geldi. İktidarda kalmak uğruna Ergenekoncu zihniyetle uğraşan bir parti haline geldi. Dolayısıyla Doğu Perinçek’in dediği gibi, Doğu Perinçek ve onun mantalitesine sahip olanlarla aynı zeminde siyaset yapan bir parti haline geldi... Şu anda AKP eliyle yürütülen operasyonun tamamlanmasıyla beraber, AKP belki de devletin gerçek yüzüyle karşı karşıya kalacaktır. Bu ihtimal bugünden görülmesi gereken bir ihtimaldir ama bunu AKP’ye anlatmak çok kolay görünmüyor çünkü 'biz devletiz' diyorlar."
...
Cemaatlerin kısırlaştırılması, yani doğurganlıklarının ve dinamizmlerinin ellerinden alınması, devletin kanatları altında bir merasim-hareketine dönüştürülmeleri yeterli. Üstelik bu, tarihimizde yeni de değil.

Osmanlı’da bu uygulamayı sıklıkla görüyoruz. Cemaatler ve tarikatlar, Saray’a başkaldırmadıkları sürece, ona itiraz etmedikleri müddetçe destekleniyorlar, arsa, bina ve diğer ödüllerle dünyalığa boğuluyorlar.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...6k3kXWr3fhrgZg

laçiner sürece karşı değil ama tasfiye sürecindeki bazı işlere karşı.. aynı pozisyon sol içinde de var..

kısaca..
laiklik adı altında yazılan birçok yazı ve söylenen bir çok söz.; ahmakların dışında kurmayların görevleri olarak işletilmektedir.. yani operasyona destek amaçlı ya da kışkırtıp operasyonu zorlama amaçlıdır..

ortada iki yol kalıyor..
sürece direnmek!!.; bunu yapmak isteyen varsa ahmaktır zaten arada ezilir gider.. üstelik diren diyenlere pazarlık şansı bırakır.. o yüzden bunu bir şık olarak sunmuyorum birinci şık dahilindedir..
1- sürece pazarlık yapacak pozisyonlarla dahil olmak.; bu anlamda direnmeyi işlemek ama direnenler üzerinden pazarlık yapacak şekilde direnişi işletmek yani direnenleri satmaya hazır olmak.. bu kesimler şuna razı.. dükkanım bende kalsın.. bu da olanaksız.. ya dükkan yapısı değişecek ya da tasfiye edilecek.. dükkan yapısı değişme olayı da yeni süreçte ihtiyaç varsa olabilecek bir şey.. o dükkan o misyona denk düşmüyorsa tasfiye kaçınılmazdır.. zaten varlığının devamı da belirli süreler içindir..
2- operasyona dahil olmak ve olacak yeni yapılaşmalarda bu anlamdaki işlevsellik oranında yer bulmak..

akp bu operasyonun en yoğun yaşanacağı ve başat olan bir zemindir.. tayyip., bir çeşit cemaat olarak hareket edip., operasyon sonrasında hasar görmemeye çalışmaktadır.. saray çetesi diyebileceğimiz bir ekip/cemaat oluştu.. ama ne tarihsel köklere sahip ne de siyasi bir içeriğe sahip., "nemalanmacılar" gibi popülist-çıkarcı bir cemaat konumunda.. iktidarda kaldığı sürece işlevseldir.. zaten bu yüzden haziran seçimleri sonrasında mali oligarşinin kaos konseptine tabi olarak ittifak ile ayakta kalabildi ama sanırım deniz bitiyor.. malioligarşi saray çetesi ile operasyonel olamayacağının farkında ve bu anlamda kendine farklı bir ekip arayışında olabilir(bence böyle).. sanırım.. saray çetesini pazarlık ve yeni ekibe zemin olarak elde tutuyor..

son abd yargı kararları ve barzani referandumu! olayı gelişmelerine göre sonuç netleşecek.. tayyip., burnuma pis kokular geliyor derken bunları kasdetti.. yani tencerede kaynayan kurbağa konumunda.. suyu ısındıkça kokular artıyor..

ne olabilir.?
bu sürecin bu aşaması net görülemeyen konumda ama olasılık anlamında net olan şeyler belli..
- bu operasyon olayı net ve tamamlanacak..
- devletçi sağ-sol yapılar artık sadece devletçi olarak belirtilen merkezlere bağlı olacak.. bu anlamda her kesim kendine göre yeni bir siyasi-sosyal tanım ve şekil alacak.. yani sosyal yanından çok siyasal yanı öne çıkacak ki., bu bence olumlu bir şey.. elbette ortada alternatif bir politik anlayış ve konsepti varsa.. yaoksa toplumsal gerçek muhalefet derine gömülecek..ama bence var..

şimdilik bu kadar.. tartışmaya ve sorgulamaya açık çok şey yazdım.. buna benim de gereksinimim var..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05 Mart 2018, 10:09   #12
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,550
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart 2018 süreç olasılık analizleri

ne olabilir.?
bu sürecin bu aşaması net görülemeyen konumda ama olasılık anlamında net olan şeyler belli..
- bu operasyon olayı net ve tamamlanacak..
- devletçi sağ-sol yapılar artık sadece devletçi olarak belirtilen merkezlere bağlı olacak.. bu anlamda her kesim kendine göre yeni bir siyasi-sosyal tanım ve şekil alacak.. yani sosyal yanından çok siyasal yanı öne çıkacak ki., bu bence olumlu bir şey.. elbette ortada alternatif bir politik anlayış ve konsepti varsa.. yoksa toplumsal gerçek muhalefet derine gömülecek..ama bence var..

.................... .................... ...

10 nolu mesajda kabaoğlu ile ibrahim varlı aslında ayrı konsept yanlısı olmakla birlikte şimdilik!! birlikte yürümeliyiz diyen ulusalcı tavır içindeler..çünkü artık eski devşirme-dönme sistemi kalkıyor.. .. yakında netleşirler.. demiştim.. yine 11 nolu mesajda.; laçinerden alıntı yapmışım.. CEMAATLERİN KISIRLAŞTIRILMASI MI? yazının başlığı.. ilginç.. ve devamı..
Cemaatlerin etkisizleştirilmesin de meşrulaştırıcı kavram “hepsini parti çatısı altında birleştirmek, ayrılığa-gayrılığa bir son vermek” oldu. .... Yani Parti, “ben size yeterim, ayrı bir hareket oluşturmanıza gerek yok” diyordu. Bunu derken onların seremonik anlamda kendi renklerini korumalarına müsaade ediliyor, ancak siyasi konularda AK Parti çizgisi dışına çıkmaları bir anlamda yasaklanıyordu. laçiner cemaatlerin tasfiyesini akp ile sınırlı anlatıyor ama siz bunu bütün olarak anlayın..

erken seçim olasılığı var.. olmasa bile seçim çalışmaları erken başladı.. haliyle bu cemaat tasfiyesi ya da düzenlemesi ya da "kısırlaştırılması"! ! da hızlanıyor.. erken ya da normal seçim sürecinin doğru ilerleyebilmesi için., bu işin tamamlanması gerekiyor..

zaten bu konudaki çatışmalar ya da açıklamalar diyeyim hızlandı..

birgün gazetesi belirtmemiş ama başyazı gibi bir yazı asmış..

Sağ birleşirken sol ne yapacak?
https://www.birgun.net/haber-detay/s...ak-206787.html

hemen belirteyim.. bu sol tanımlaması biraz bulanık.. so tanımı kullanılırken içinde hdp varsa chp de sol sayılmıyor., sadece chp konu ise sol sayılıyor..

Sağ, ikili-üçlü ittifaklarla seçime hazırlanırken, sol ne yapacak? Geniş anlamıyla solun şu anki pozisyonu sağdaki gibi bir birleşmenin olmayacağını gösteriyor. Sosyalist sol, bir isimden ziyade program ve yol haritası arayışında dikkat edilirise burada "mevzuyu" netleştirmiş!!
geniş ifade ile sol dediğinde içinde kerhen hdp ve doğal olarak chp var.. ayırmak için de sosyalist sol demiş.. sosyalist olmayan sol ne ki!!!!! sanırım eski alışkanlık.. ataları burjuva idi ya.. sosyalist olmayan sol bu anlamda olsa gerek.. b-alık hafızalara anımsatayım-açıklayayım..

sol tanımı.; fransız parlamentosunda solda oturanlar olarak ortaya çıktı ve hepsi, burjuva idi.. sosyalist değildi.. ilerici burjuva ilerledikçe gericileşti ve sol tanımını bilimsel sosyalistlere miras bıraktı.."ben" çocuğumdan geri babamdan ileriyim atasözü sanırım bunu anlatıyor.. buradaki baba burjuva olurken çocuk leninistler oluyor.."ben" ise marksistler..

haklarını yemeyelim.. mirasını devraldıkları atalarını asla unutmuyorlar., bu yüzden chp sol sayılıyor ama geride.. hdp olayı işi karıştırıyor.. sağ diyemiyorlar abesle iştigal olacak ama sol da diyemiyorlar.. geniş yelpaze deyip işi yırtıyorlar..
bu çakallık deşifresinden sonra devam edeyim..

"geniş sol"!! sağdaki gibi birleşmesağlayamayac ak-mış.. o yüzden Sosyalist sol, bir isimden ziyade program ve yol haritası arayışında uyanında balığa gidelim.. süreç ne halde ama hala bir proğramımız yok diye itiraf eden merdi kıpti..
normaldir.. kıçını tutamayanların habire don değiştirmesi gibi proğram değiştirdikleri için ortada bir proğram yok..
thkp proğramı olmadı.. dy proğramı olmadı.. gbkpg proğramı olmadı.. haziran proğramı olmadı.. program ve yol haritası arayışındayız..

Ana muhalefet CHP yönetimi, HDP ile bir seçim ittifakına girmeyeceğini şimdiden açıkça ifade ediyor. HDP dışında kalan sol parti ve çevrelerin bir kısmı ile seçim ittifakı gündeme gelebilir. Ama CHP yönetimi bu süreci bir ittifak arayışı değil de bazı yapıları Meclis’e taşıma olarak ifade ediyor. Yani sol kamuoyunun tanıdığı bazı isimlerin CHP listelerinden seçime katılması olarak formüle edilebilir. Başkan adayının belirlenmesi sürecinde tek seçicinin parti yönetimi hatta genel başkan olacağı anlaşılıyor.

chp kesinlikle hdp ile ittifak yapmayacak-mış.. ki.. şimdilik doğru.. bu i.t.lere bu dert değil., hatta pek memnunlar.. asıl dertleri başka..
Ama CHP yönetimi bu süreci bir ittifak arayışı değil de bazı yapıları Meclis’e taşıma olarak ifade ediyor. Yani sol kamuoyunun tanıdığı bazı isimlerin CHP listelerinden seçime katılması olarak formüle edilebilir.
yani.. chp cemaat tasfiyesine uygun davranıyor.. cemaat(parti) olarak değil., konsept olarak varlığınıza yer veririz diyor..

birgün gazetesi adına yapılan bu açıklama çok anlamlı.. özellikle alttaki sözler..
Her ne kadar oy potansiyelleri güçlü olmasa da hareket kabiliyeti olan ve söylemi güçlü bir sol sosyalist hareket, 16 Nisan Referandumu’nda görüldüğü gibi çok etkili olabiliyor. Bu nedenle sosyalistlerin 2019’a giderken ne yapacakları önemini koruyor. Devam eden tartışmaları izlediğimizde sosyalistlerin bir isimden ziyade bir program ve yol haritası arayışında olduğunu söyleyebiliriz. Bu arayış bugün için “HDP ve CHP dışında üçüncü bir odak” olarak tarif ediliyor.
oy potansiyelin güçlüdeğil ama etkilisin.. hayal mi? kuruyorsun salak mı? sın yoksa çakal mı?..
hareket kabiliyeti olan ve söylemi güçlü bir sol sosyalist hareket, seçimlere girdiğinde koşullara rağmen dikkate alınacak bir oy almalıdır.. yoksa kabiliyet ve güç tespiti sorgulanmalıdır.. 70 li yıllarda sadece dy boykotu bile etkili idi ve dikkate alınmıştı..

BUNA KARŞILIK CHP’NİN DOKUZYÜZBİN KÜSURLUK BİR AZALIŞ OLMUŞTUR. SEÇİMLERE KATILMADA VE CHP OYLARINDAKİ BU AZALIŞIN ÖNEMLİ SEBEPLERİNDEN BİRİ BOYKOT OLMUŞTUR. SEÇİMLERE KATILMAYANLARIN ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ SOL OYLARDIR. BU KULLANILMAYAN OYLAR HALKIN EN BİLİNÇLİ KESİMLERİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNE AİTTİR. SEÇİM SONUÇLARI İL İL İNCELENDİĞİNDE BU GÖRÜLECEKTİR.
http://www.yenicag.com.cy/yenicag/20...si-kasim-1979/
okumanızı tavsiye ederim.. 79 sonunda duruşa ve sözlere bakın.. 12 eylül teslimiyetinden sonrasına ve karşılaştırın..bir de anayasa oylamasını boykot edenlere neler dediler anımsayın..

birgün.. sonuç olarak ne!! öneriyor..
Birleşmeyecek ama yarışmayacak da
Tüm bu değerlendirmelerin ışığında solun bir ortak arayışı içinde olmayacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte seçim süresince kendileri ile değil daha çok AKP ile mücadele eden bir rota çizecekleri anlaşılıyor. Seçim güvenliği, OHAL’in kaldırılması gibi mücadele zeminlerinde ortaklaşma durumu en azından ikinci tur için daha barışık bir tablo yaratabilir.
açıklamaya dikkat edin.. dolaylı chp destekleme çağrısı var.. çünkü hdp noktasında çok netler..
Bu durumda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki aday, esas olarak Kürt seçmene seslenmeyi becerebilen bir özellik taşımak zorunda olacak. Hasip Kaplan’ın sözü ile “Kürt olacaktır”.

Sol, sosyalist kesimlere de seslenilse bile, batıda ve bölgede Kürt seçmen temel hedef olacaktır. HDP, kendi seçmenini konsolide etmek için ana gövdesinin kendisi olduğu bir yol yürümek zorunda olduğunu biliyor.
kürtler!! yani bizim onlarla işimiz olmaz.. işlerine baksınlar diyor.. hasip kaplana "hak" vererek o provakasyonun içinde olduklarını da itiraf ediyorlar..

yazı ilginç..
yani.. cemaati bir arada tutacak "yuvarlak" bir açıklama.. melih pekdemir bu tavra destek sunmuş..
Öyleyse ne yapalım? Bıkmadan Türkiye’nin hallerine el koyma çabasını sürdürelim.
i-hali, Türkiye’yi karanlıktan kurtaralım.
e-hali, Türkiye’ye eşitlik ve özgürlük getirelim.
de-hali, Türkiye’de birleşik bir muhalefet hareketini örgütleyelim.
den- hali, Türkiye’den ve kendi o-halimizden asla vazgeçmeyelim.

aynı yuvarlak cümleler.. kendi o-halimizden asla vazgeçmeyelim diyerek durduğu asıl zemini ifade ediyor ama uzlaşmaya da açık..

ne? olabilir..
devamında yazacağım..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08 Mart 2018, 14:29   #13
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,550
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart

bir önceki mesajımda devamını yazacağım demiştim ama türkiye ve orta doğuda devamını yazamadan yeni bir film başlayabiliyor..

bugün "aydınlık" gazetesinde ilginç bir yazı okudum.. bilindiği gibi.. perinçek i.t. tayfası akp konseptine dahil olmuştu.. gerekçesi şu idi.. bölücüler karşısında devletimiz bekası için bir savaş içindeyiz ve akp abd planından koptu bu savaşa dahil oldu.. biz bu yüzden destekliyoruz..
15 temmuz "sekmeli" darbe olayından sonra ergenekoncuların bir kanadı saray çetesi ile ittifaka girmişti ve ittifak içinde haliyle perinçek i.t. tayfası da var.. ama bu ittifak dengesizliğin dengesi idi.. bir önceki ittifak olan gülen cemaat-akp patlayınca ya da patlatılınca 15 temmuz "olayı" yaşanmış ve bu yeni ittifak başlamıştı.. amaç.; bölgedeki özgürlük mücadelesini ve ana dinamiğini tasfiye etmek olmaz ise ayar çekmek..
chp'nin yeni kapı ruhu ., garabet ve yandan destekli(hdp tasfiyesi) muhalefetine kızan-şaşanlar ahmaktır.. chp de bu yeni ittifakın yandan destekçisidir..

ama..
gerek darbe!! gerek ise sonrası ittifaklar hepsi sistemli bir planın süreç içi yaratımları değildi.. zorunlu hareketlerdi.. yani.. geçici durumlardı.. ortak bir amaç vardı.. başarılı olunduğunda içe dönük çatışma yeniden yaşanacaktı..
ama..
hdp tasfiye edilemedi.. chp beklediği sonucu alamadı.. akp bu sürecin içinde ayağına sıkan olduğu için özellikle kürt desteğini ve cemaat desteğini kaybetti.. saray.. zorla afrine yollandı.. orada da başarısız oldu..

anlayacağınız deniz bitti... ittifakçıların ilgin yanı.; hiç birisi diğerine güvenmiyor.. ya yemleme ya da tehdit ile işleri sürdürmeye çalışıyorlar..

işte bu fark eden bir çakal yazmış..
aydınlık rafet ballı..
Kim ne derse desin. Konu iç politikaysa... Ölçü sonuç almaksa... Tayyip Erdoğan iki konuda ustadır. Bir: Rakiplerini adeta “şeytan”laştırmak. İki: “Şeytan” taşlatmak.Tek başına kaldığında bile sonuç aldı. 2007’den sonraki sürecin özeti budur.
ne de olsa ortaklar önce övüyor.. ama biz yemeyiz diyerek yazısında bir atağından bahsediyor.. kemalistlerle hesaplaşma tezgahı olarak tespit ediyor..
Erdoğan’ın... Yıldırım’ın açıklamaları hesapsız, hukuksuz. Bazı kalemler de maaşlarını hak etmeye çalışmış. Bunlarla polemik yapmak kolay.
hallederiz diyor.. ama...
Asıl sorun başka. Türkiye zorlu bir süreçten geçiyor. TSK, güneyimizde ABD’nin “kara gücü”yle savaşta.Yaygın görüş: Türkiye beka sorunu yaşıyor.Suriye’deki sürecin nasıl ilerleyeceği belirsiz.Fakat şurası kesin: Riskler yüksek... Maliyetler büyük.
yaa.. işte devletin bekası olmasa biz gösterirdik.. dedikten sonra tehdidini savuruyor..

Milli krizlerde milli politika yapılır. Ülkeyi yönetenler başta... Bütün siyasi odaklar... Bir tür siyasi ateşkes yapar.Geleceğe bakılır, geçmişe değil. Hesaplar en azından ertelenir.

rafet abi.. kodum mu oturturdum ama sen dua et.. milli kriz var.. diyor.. ve uyarıyor..
milli krşiz varsa milli siyaset yapılır.. ama siz yapmıyorsunuz diyor..
Şimdi gördüğümüz ise şu. Erdoğan içte yeni bir cephe açıyor: 28 Şubat cephesi. Hedefte sadece askerler yok. ..... Üç kesim daha bulunuyor: “Sendikalar, medya, iş dünyası...” Kapsam bir hayli geniş yani.

haliyle rafet abi soruyor..
Soru çok. Bunlar sadece bir niyet mi? Yoksa planlı bir operasyon mu geliyor? ...... Acaba: Kemalistlerle yeni bir hesaplaşmaya mı girmek istiyor? ve uyarıyor.. Eğer böyleyse, sonuçları ne olur?

bu arada eklemiş.. Konuya ayrıntılı devam edeceğim.
bende devam edecektim ama işte böyle ani gelişmeler olunca devam edemiyoruz..


not...
bunlar kim!! de ciddiye alıp yazıyorsun demeyin.. MI-6 elemanıdırlar ve cıa-mossad elamanları bunlardan alttadır..


aıntı
https://www.aydinlik.com.tr/erdogan-...lari-mart-2018
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
1980 ve sonrası genel bir politik süreç analizi özeti suat Politik Gündem 3 12 Ekim 2016 18:38
politik süreç üzerine değerlendirmeler suat Makaleler 8 25 Aralık 2015 13:55
politik süreç ve içindeki özneler suat Politik Gündem 15 02 Temmuz 2013 14:46
seçimlere giden süreç ve sonrası suat Makaleler 1 30 Mayıs 2011 13:02
Abdullah Öcalan: Önümüzdeki günlerde açıklama yapacağım BORGA Politik Gündem 0 21 Şubat 2011 10:21

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:06.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.