Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > SİYASET > Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri

Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri Bu bölümde üyesi veya yandaşı olduğunuz örgüt, parti, sendika veya derneği tanıtabilir, haber yayınlayabilir ve bulabilirsiniz

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 14 Eylül 2009, 16:25   #1
Aktif Üye
 
Destan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06 Şubat 2009
Mesajlar: 292
Teşekkürler: 16
34 Mesajına 46 Kere Teşekkür Edildi
Standart 12 eylül karanlığına karşı sokaklardaydık...öfk emiz hiç dinmeyecek...12 Eylül, yağmura yağışa rağmen, ülkenin pek çok yerinde eylem,miting ve etkinliklerle protesto edildi. Bu yıl 12 Eylül protestolarının en önemli yanı kuşkusuz, muhalefetin 12 Eylül düzeniyle köklü bir hesaplaşmayı önüne koyarak, geçmişle hesaplaşmayı bugünle hesaplaşma mücadelesi içerisinde güçlü bir biçimde anlamlandırmış olmasıdır.
12 Eylül sürüyor vurgusu ile birlikte mücadele de sürüyor vurgusu, bu hesaplaşmanın taraflarını da açık biçimde bir kez daha ortaya koydu. Kenan Evren, 'ya biz burda olacaktık ya da Fatsa'dakiler' diyordu. Doğru söylüyordu, ya bu sömürücü gerici faşist sürüsü ülkeyi yönetmeye devam edecek ya da 12 Eylül'de sokaklara çıkanlar kendi imgelerinden bir dünya kuracak...Mücadele sürüyor...Sürecek...


12 Eylül mitingleri öncesinde, ÖDP ülke çapında başlattığı bir kampanya yürüttü. Değişik illerde pek çok eylem yapıldı. Bu çalışmalar sırasında, ÖDP‘nin afişleri pek çok il valiliği tarafından yasaklandı. Mitingler önesinde ÖDP İl örgütleri polis tarafından tehdit edildi. Bütün bunlara rağmen Samsun‘da, Antalya‘da, İzmir‘de, Ankara‘da, İstanbul‘da düzenlenen mitinglere güçlü biçimde katılan ÖDP‘liler, alana yasaklı pankartları ve dövizleri ile girdi.

ÖDP, geçtiğimiz yaz başında yaptığı 6. Büyük Kongresi‘nden sonra başlattığı yeni döneminin ilk işaretlerini sokağa düşürmeye başladığı bu eylemlerle, yarının nasıl olacağına dair bir çalışma tarzını da geliştirmeye çalıştı. Tüm eksikliklerine rağmen iyi başladık...***

ANKARA
ODP Ankara İl Örgütü, 12 Eylül mitingi öncesinde "Darbenin 29.yılında 29 Mağdur" eylemi gerçekleştirdi. İdam edilen 17 devrimcinin idam gömleklerini giyen ÖDPliler basın açıklamasından sonra GATA önüne kani temsilen kırmızı boya döktüler. Ancak askeri yetkililer ve polisin siyah celenk birakilmasina izin vermemesi uzerine gerginlik yaşandı. Uzun bir sure polis barikatı önünde direnen ODPliler siyah çelenk yakarak bu barikata yanıt verdi.

Ankara‘da Emek ve Demokrasi Güçleri 12 Eylül faşist darbesinin 29. yılında bir miting düzenledi. 12 Eylül‘de katledilen ve yitirilen devrimcilere adanan mitingde, faşizme karşı mücadelenin sürdüğü vurgulandı.

İSTANBUL
TMMOB, 78‘liler Girişimi, İstanbul Tabip Odası, KESK, Halkevleri, ESP, Alevi-Bektaşi örgütleri, DTP, TKP, ÖDP, EMEP, Gençlik Muhalefeti gibi birçok demokrtik kitle örgütü, meslek odası, siyasi parti, dernek, platform, öğlen saatlerinde Kadıköy‘deki Tepe Natilus‘un önünde toplandı. Darbecileri temsil eden büyük bir kuklanın ardından "12 Eylül sürüyor, darbeciler yargılansın. Gerçeğin ve adaletin peşindeyiz" pankartı taşındı. ÖDP ve Gençlik Muhalefeti alanın en güçlü örgütleri arasındaydı.

İZMİR
Özgürlük ve dayanışma Partisi İzmir İl Örgütü 29. yılında 12 Eylül Askeri darbesini Karşıyaka çarşısında düzenlediği eylemle protesto etti.İl başkanı Av.Cemal Doğan "Bugün herkes darbelerle ve darbecilerle hesaplaşmaktan söz ediyor ama Türkiye halen 12 Eylül darbesinin hukuki, idari ve siyasi yapısıyla yönetilmeye devam ediyor. "Darbe planı" yapanlar yargılanırken "darbe" yapanlar Anayasa‘nın koruması altında tutuluyor. Dünün "sivil siyasetçisi" Turgut Özal nasıl ki, darbenin olanaklarını liberalizmin kurumsallaştırılması nda araç olarak kullanmışsa, bugünün "sivil siyasetçisi" Tayyip Erdoğan da aynı darbenin olanaklarını muhafazakarlığın kurumsallaştırılması nda araç olarak kullanmaktadır. Bu ülkeyi yıllarca çetelerle,askeri darbelerle, karanlık ilişkilerle, tarikat ve cemaat baskısıyla yöneten işbirlikçi sağ iktidarların marifetleri bir bir açığa çıkmaktadır. Halkları birbirine düşman eden şovenizmin ve derin çetelerin yaptığı katliamlar, Kürt halkına karşı işlenen suçlar artık gizlenememektedir. Bu tarihin çarpıtılmasına da unutturulmasına da izin vermeyeceğiz. Darbelerle, darbecilerle ve bu ülkenin karanlık tarihiyle hesaplaşarak, özgür, demokratik, bağımsız bir ülke, daha güzel ve aydınlık bir gelecek kuracağız" dedi.Daha sonra kalabalık partili grupla çarşı boyunca "darbeciler halka hesap verecek" "faşizme ölüm tek yol devrim" "12 Eylül yargılanacak" sloganları eşliğinde yürüyüş ve bildiri dağıtımı yapıldı.

HATAY
Hatay‘ın merkez ilçesi Antakya‘da Emek vDemokrasi Platformu ( DİSK-KESK-ÖDP-TÖP-İHD-EMEK PARTİSİ-SP-DTP-Halkevi ) tarafından KESK önünden başlayan ve adliyeye kadar süren bir yürüyüş yapıldı.Yürüyüş sırasında 12 Eylül Faşist Darbesini kınayan sloganlar atan grup ,Adliye önünde DİSK Temsilcisi Mehmet Güleryüz‘ün okuduğu ortak basın açıklamasından sonra sloganlar atarak dağıldı.Eyleme ÖDP‘liler yoğun biçimde katıldılar.

KONYA
12 Eylül Konya‘da da protesto edildi. ÖDP Konya il örgütünün öncülüğünde başlatılan çalışmalara Halkevleri ve TKP katıldı. Zafer meydanında yapılan protestoda "Kenan Evren hasta ,darbeciler yasta,12 eylül devam ediyor hala"... pankartıyla katılan ÖDP aynı zamanda asmayalım da besleyelim mi Kenan Evren resim sergisiyle , deprem nedeniyle sarsılan Konya‘da devrimciler in başlarına ne darbeler , ne depremler gelse bile sarsılmaz olduklarını göstermiştir.

ZONGULDAK
12 EYLÜL Zonguldak ta Şiddetli Yağmura Karşın 100 lerce Kişi Tarafından Protesto Edildi.l Madenci anıtı önünde toplanan ÖDP,TKP,EMEP;SDP,İKP ve KESK bileşenleri bir açıklama yaptı. Topluluk adına açıklama yapan ÖDP İl Başkanı Ali Deliak şunları kaydetti: " Bundan 29 yıl önce Türkiye sermaye sınıfının Ülkemizin toplumsal kazanımlarına yönelik müdahalesi olmuştur.12 Eyül de esas olarak 24 Ocak 1980 ekonomik kararlarını dikensiz gül bahçesi yaratma politikalarının sonucu aydınlar,sendikacıla r,gençler,emekçiler gibi toplumsal direncin temel dinamiklerinin yok edimesi adına askeri darbe yapılmıştır....Bu tarihten sonra ikdidar olan bütün partiler siyasi ve ekonomik olarak 12 eylül ruhuyla hareket etmiştirlerdir.Bazı kesimleri darbe karşıtı ve demokrat olarak gördüğü AKP hükümetinin 12 Eylül darbecilerini cezalandıramaması AKP hükümetinin de 12 Eylüle her açıdan göstergesidir."

SAMSUN
Samsun Demokrasi Güçleri tarafından organize edilen yürüyüş ve mitinge çevre illerle birlikte yaklaşık 750 kişi katıldı. Tertip komitesinde de yer alan ÖDP 250 kişiden oluşan coşkulu korteji ile bu mitinge imzasını attı.Miting de sık sık"Üreten biziz yöneten de biz olacağız" , "Söz yetki karar iktidar halka" , "Fatsa Çeltek Tariş zafere kadar direniş" , "Mahirler‘den Özenç‘e Selam olsun Dev-Gençe", "Devrim için Tek Yol Devrimci Yol", "Devrim yolunda 13 yaşında yaşasın Özgürlük Dayanışma", "İnadına aşk, inadına devrim ve sosyalizm" sloganları atıldı.

UŞAK
Uşak‘ta hava muhalefetine rağmen, ÖDP‘nin öncülüğünü yaptığı ve Gençlik Muhalefeti, EMEP ve Eğitim-Sen‘in de katılımcı olduğu 12 Eylül yürüyüşü ve basın açıklaması yapıldı. Belediye Binası önünde toplanan katılımcılar İsmetpaşa Caddesi boyunca 12 Eylül Faşist Darbesini kınayan sloganlar atarak Tiritoğlu Parkına kadar yürüdüler. Burada ÖDP il başkanı Mahmut ULUDAĞ‘ın yaptığı basın açıklamasının ardından, katılımcılar sloganlar atarak dağıldı. "KENAN EVREN KAÇMAK YOK YARGILANACAKSIN" pankartıyla yürürken, Gençlik Muhalefeti de mitinge hazırlamış olduğu "29 YILDIR 12 EYLÜL" pankartıyla katıldı.

AYDIN
Aydın Sevgi Yolu‘nda toplanan, Aydın Emek ve Demokrasi Platformu üyesi sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Dönem Sözcüsü Abdullah Nalıncı, Türkiye‘nin halen ‘‘12 Eylül darbesinin hukuki, idari ve siyasi yapısıyla yönetildiğini‘‘ savundu. Nalıncı şunları kaydetti:‘‘Darbe planı yapanlar sözde yargılanırken, darbe yapanlar 12 Eylül Anayasası ve o anayasanın geçici 15. maddesinin koruması altında tutuluyor. Bırakın yargılanmayı ‘darbeci‘ kelimesine bile tahammül edemiyorlar. 12 Eylül Anayasası‘nın tümüyle kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü o anayasanın çizdiği çerçevede kalındığı sürece, darbeciler yargılanamayacak, sendikalar örgütlenemeyecektir. Emekçiler özgür iradeleriyle siyasi yaşama katılamayacaklardır. ‘‘

ANTALYA
12 Eylül faşizmini protesto mitingi ÖDP, EMEP, TKP, Halkevleri tarafından düzenlendi. Saat 15:00‘de başlayan miting KESK‘e bağlı SES, BES gibi sendikaların da katılımıyla Antalya‘da yapıldı. Miting sağnak yağış altında oldukça coşkulu geçti. Miting‘den sonra saat 19:00‘da Mehmet Ali Yılmaz‘ın da konuşmacı olarak katıldığı bir panel Belediye Toplantı salonunda yapıldı. Panelde Mehmet Ali Yılmaz 12 Eylül faşist darbesine giden süreci özetledi ve bugün neler yapılması gerektiğini anlattı.

TOKAT
Tokat‘da Demokrasi Güçleri 12 Eylül‘üü protesto etti. ÖDP‘nin öncülük ettiği protestoya yaklaşık 100 kişi katıldı.

MANİSA
12 Eylül yıldönümünde ÖDP‘nin çağrısı ile biraraya gelen sosyalist partilerin iyi niyetli, samimi ve güven telkin eden çabaları sonucu 11 örgüt birarada 9 Eylül de Kenan Evren Küçük Sanayi sitesinin önünde Kenan Evre adının adının bu siteden derhal çıkartılması konusunda "bu utançla yaşamak istemiyoruz" konulu bir basın açıklaması yaparak başlatılan program; 11 Eylül de Manolya meydanında açık hava fotoğraf sergisi, 12 Eylül‘de Belediye kültür sitesi fuaye salonunda resim sergisinin devam ettirilmesi ile aynı kültür sitesi konferans salonunda "12 Eylül karanlığı sürüyor" konulu bir panelle son buhdu. Bir hafta boyunca halkın yoğun ilgi gösterdiği fotoğraf sergisi, basın açıklamaları ve Panelle; unutturulmaya çalışılan 29 yıllık faşist cunta yönetiminin dününü ve bu gününü bilince çıkartan ve hafızalarımızı tazeleyen eylem ve etkinliklerle Manisa 12 Eylül‘ü tartıştı.

MERSİN
11 Eylül günü ÖDP İl Örgütü, Büyükşehir binası önüne bir yürüyüş düzenleyerek 12 Eylül darbesini protesto etti. 12 Eylül günü ise Emek ve Demokrasi Platformu tarafından ortak miting düzenlendi.

DENİZLİ
Denizli‘de ÖDP il örgütü tarafından, ‘29 Yıldır 12 Eylül‘ başlıklı panel düzenlendi. Dev-Genç eski Başkanı ve Devrimci Yol Merkez Komite Üyesi Mehmet Ali Yılmaz‘ın katıldığı panelde 12 Eylül‘ün öncesinde yaşananlar ve sonrası tartışılı.

İZMİT
İzmit‘te 12 Eylül darbesi Halkevleri, TMMOB Makine Mühendisleri Odası, EMEP, ÖDP, DTP, TKP ve Öğrenci kolektifleri tarafından düzenlenen yaklaşık 200 kişilik bir yürüyüşle protesto edildi. Merkez Bankası önünde toplanan gruplar, İnsan Hakları Parkı‘na kadar yürüdü.

ESKİŞEHİR
Eskişehir Hamamyolu Yediler Parkı‘nda 12 Eylül‘de toplanan Eskişehir Emek ve Demokrasi güçleri, Adalar Migros‘a kadar yürüdü. 12 Eylül döneminde yitirilen devrimcilerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüş sloganlarla ve halkın da tepkisi ve katılımıyla beraber büyüyerek devam etti. "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Faşizme karşı omuz omuza", "Mahir, Hüseyin, Ulaş, kurtuluşa kadar savaş", "Devrim şehitleri ölümsüzdür" sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından devrim şehitlerinin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

ADANA
İHD Adana şube başkanı Beyhan Günyeli; KESK, DİSK, Adana Tabip Odası, Halkevleri, TMMOB, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, MKM-Der, Hacıbektaş Veli Derneği, DTP, ÖDP, EMEP, SHP, SDP, TÖP, DİP, Sosyalist Parti, Alınteri, Türkiye Gerçeği, EHP, Sosyalist Feminist Kolektifi, SEH ve ÇHKM adına yaptığı açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: "12 Eylül‘ün faşist darbeci generalleri sanık sandalyesine oturtulana, Diyarbakır cezaevinin yıkılarak yerine okul değil de müze yapılıncaya kadar mücadelelerimiz devam edecek"

ALMANYA
Özgürlük ve Dayanışma Almanya tarafından 12 Eylül kapsamına çeşitli etkinlikler düzenledi. Etkinliğe, KESK öncesi Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul katıldı.

FAŞİZME ÖLÜM TEK YOL DEVRİM
__________________
MERZİFON GENÇLİK MUHALEFETİSizi Tanımıyorum! Sizin Yasalarınızı, Nizamınızı, Kuvvete Dayanan Yetkinizi Tanımıyorum! Bu Yüzden ASIN BENİ!


www.gencdus.net

www.yenidendevrim.or g

www.devrimcigenc.org


Devrim İçin Tek Yol DEVRİMCİ YOL
Destan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
dinmeyecek, emiz, eylül, hic, karanligina, karsi, sokaklardaydikofk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
6-7 eylül olayları-alıntı Engin Tarihte Bugün 2 08 Eylül 2010 10:36
1 eylül-toplumsal barış düşünsel Makaleler 0 31 Ağustos 2010 22:03
12 Eylül'le ilginç hesaplaşma alevliyıldız Mizah 6 29 Eylül 2009 01:03
Tanıkların dilinden 12 Eylül devriMaral Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri 2 12 Eylül 2009 19:09
Eylül Günlüğü Nalîn Dergi & Kitap Tanıtımı 1 04 Aralık 2008 14:40

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:16.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.