Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > SİYASET > Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri

Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri Bu bölümde üyesi veya yandaşı olduğunuz örgüt, parti, sendika veya derneği tanıtabilir, haber yayınlayabilir ve bulabilirsiniz

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03 Mayıs 2009, 19:36   #1
Aktif Üye
 
Destan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06 Şubat 2009
Mesajlar: 292
Teşekkürler: 16
34 Mesajına 46 Kere Teşekkür Edildi
Standart "dönülmez şafağın ufkundayız, vakit çok er, geliyor, gelecek, gelecek, o güzel günler"

1 Mayıs'da emekçilerin sesi Taksim'de ve her yerde yankılandı.
1 Mayıs, kapitalizmin krizi karşısında başka dünya umudunun, işsizlik ve yoksulluğa karı emekçilerin direnişinin adı olduğu gibi aynı zamanda uzunca zamandır solu iktidar kavgasının parçası haline getirmeye çalışan liberal ve milliyetçi kesimlere de devrimci bir yanıttı.
Son dönemde özellikle -derin- liberal-muhafazakar ittifakın yoğun saldırısına maruz kalan, herkesin büyük bir hevesle 'yolun sonunu ilan etme' çabasında olduğu ÖDP'de 1 Mayıs meydanlarında kendi yanıtını verdi.
Bütün olumsuzluklarına rağmen devrimci dayanışmacı bir siyaseti hayatın her alanında var etme çabası içerisinde yürüyenler alanı gençliğe, isyana ve kızıla boyayarak yürüdüler.
Sokaklara ışık yürüklere umut yeniden düştü. Bu umut ışığının izinde gelecek güneşli güzel günleri örgütlemek için şimdi hayatın her alanında daha kararlı ve militan bir mücadele süreci bizi bekliyor.
Yürüyelim!
__________________
MERZİFON GENÇLİK MUHALEFETİSizi Tanımıyorum! Sizin Yasalarınızı, Nizamınızı, Kuvvete Dayanan Yetkinizi Tanımıyorum! Bu Yüzden ASIN BENİ!


www.gencdus.net

www.yenidendevrim.or g

www.devrimcigenc.org


Devrim İçin Tek Yol DEVRİMCİ YOL
Destan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03 Mayıs 2009, 19:39   #2
Aktif Üye
 
Destan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06 Şubat 2009
Mesajlar: 292
Teşekkürler: 16
34 Mesajına 46 Kere Teşekkür Edildi
Standart

1 MAYIS‘IN ARDINDAN...

1 Mayıs ve Taksim ülke gündeminin en önemli konusu haline geldi. Taksim, 1 Mayıs 77 katliamı ile hesaplaşmak, orada kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anılarını tazelemek aynı zamanda bu alanı emekçilere kapatan zorbalıkla da hesaplaşmak manasında haklı ve meşru bir talepti. Bu konudaki ısrar ve direnç ‘alan fetişizmi‘ tartışmalarına boğulamayacak denli önemlidir. Bu açıdan emekçilerin Taksim‘e girmiş olması ile yaşanan duygu seli bu 1 Mayıs‘ın en güzel yanlarından birisi olmuştur.

Ancak bu bir yönüdür. Diğer yönü ise iktidarın ‘makul‘ tartışmasında bir ‘uzlaşmanın‘ ortaya çıkmış olmasının olumsuzluğudur ki bu asla anlatmamalıdır. Taksim‘e girecek rakam konusundaki ‘makul‘ tanımlaması sonrasında ‘makul olan olmayan‘ ayrımına dönüşmüştür. Bu tartışma iktidarın 1 Mayıs ve Taksim üzerine kurduğu söylemin meşrulaştırılmasına, güçlendirilmesine hizmet etmiş, en kötüsü de bu ayrımı ortadan kaldıracak başka bir dil Taksim‘e girenlerce kurulamamıştır.

Taksim tartışmasında ‘sınıfla birlikte olmak adına‘, Kadıköy‘e gidenler hakkında söylenecek pek çok şey yok, Kadıköy alanı zaten her şeyi anlatmaya yetiyor.

Taksim‘e evet diyenlerin ve 1 Mayıs‘ta Taksim‘e girenler olarak yaşadığımız coşku ne kadar haklıysa; ‘Taksim duvarını yıktık‘ sözü de o kadar yanlıştır. Yüzlerce arkadaşımızın arka sokaklarda gaz bombalarına, şiddete maruz kaldığı, bırakın Taksim‘i yanına bile yanaştırılmadığı bir yerde yıkılan bir duvardan söz etmek mümkün olmasa gerek. Taksim‘e evet derken aynı zamanda, ‘Taksim direnişle özgürleştirilmeli, temsille değil‘ diye de not düşmüştük, o nedenle bu görev halen önümüzdedir. Açılan bir gedikten söz etmek pekala mümkünse de yıkılan bir duvar yoktur.

Hele hele bir de kimilerinin yaptığı gibi Taksim alanında kendi örgütünün görülen bir kaç fotoğrafına link vererek, ‘duvarı biz yıktık‘ sözleriyle sözde radikal ve militan tutumların, oraya birlikte yürüdüğü herkese haksızlık olduğu gibi trajikomiktir de.

O nedenle 1 Mayıs‘ı tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle, gerçekçi ve sakin bir biçimde değerlendirmek, önümüzdeki mücadele dönemi açısından ve gelecek 1 Mayıs açısından önemlidir.

***

1 Mayıs açısından en büyük eksiklik ise, krize, sermayenin saldırılarına karşı emekçilerin mücadele programının, taleplerinin yeterince ortaya konulamamış olmasıdır. Bu anlamda bu 1 Mayıs‘ın öne çıkan, tartışılan, üzerinde ortaklaşılan bir sözü olmamıştır. Bunun nedeni kuşkusuz krize karşı mücadelenin çeşitli direniş hareketlerinin ve tepkilerin yeterince kavranamamış olmasıdır. Emek örgütlerinin, sendikaların krize karşı aktif bir direnişi örgütleyememesi, ortak bir mücadele eksenin yaratılamamış olması 1 Mayıs‘ın olduğu gibi, bugünün en önemli sorunu olarak önümüzde durmaktadır.

Bununla birlikte 1 Mayıs başta Ankara olmak üzere pek çok yerde geçen yıllara göre daha kitlesel gerçekleşmiş, ayrıca pek çok yerde ilk kez 1 Mayıs kutlamaları yapılmıştır. Zonguldak ve Gebze gibi işçilerin, işten çıkarılanların katılımının yoğun olduğu yerler önümüzdeki dönemin mücadelesinin izlerini de içerisinde barındırmaktadır.

1 Mayıs‘ın en olumlu yanı ise gençliğin her yerde, bütün kortejlerdeki ağırlığının artmış olmasıdır. Özel olarak da Gençlik Muhalefeti ülkenin dört bir yanında, yaklaşık 40 merkezde 1 Mayıs‘a yaygın ve kitlesel olarak çıkarak dikkat çekmiştir. Gençlik Muhalefeti, 1 Mayıs‘ta krize karşı direniş çağrısı ile birlikte kapitalizme karşı yeniden devrim çağrısını da sokağa taşıyarak, yeni çağın devrim mücadelesinin taşıyıcısı olmanın pratik/politik potansiyelini de ilk kez bu denli güçlü biçimde ortaya koymuştur. Gençlik Muhalefeti İstanbul‘da da ‘makul‘ olmayanı yapmış, arka sokaklarda, caddelerde barikatlardaki yerini almıştır.

***

1 Mayıs‘ın ardından kimi çevreler de alanlara çıkan, direnen on binler üzerine mücadelesini kendilerine yontarak değerlendirme yapma gayretinde görünüyor. Alana çıkan on binler her şeyden önce bugünkü egemen sınıflara, muktedir olanlara karşı başka bir Türkiye‘yi, başka bir sesi, başka bir yaşamı temsil ediyordu. Alanı dolduranların bir diğer önemli yanı da son dönemde ki ‘darbe mi demokrasi mi‘ ikileminde ‘liberal ve milliyetçi devşirme operasyonuna‘ karşı direnen, başka bir yol açma mücadelesinin sürdüren unsurların ana gövdeyi teşkil etmiş olmalarıdır. Bu anlamda AKP‘den demokrasi bekleyenlerin sesi cemaat gazetelerinde sesi ne kadar gür duyuluyorsa, alanlardaki, sokaktaki sesi de o kadar güçsüz ve etkisizdi.

Sağ liberal muhafazakar çevreler 1 Mayıs üzerinden de bildik teraneleri okumayı sürdürdü. Murat Belge, ‘Türkiye bugün tarihinin en belirleyici demokrasi sınavını veriyor‘ diye, bu sınavda AKP‘nin yanında olmayanları bildik Ergenekoncu tanımı içine yerleştirmeye çalışarak, bunların sosyalizm ve demokrasi kelimesinin sözünü etmeye hakkının olmadığı yazıyor. Ahmet Altan‘da aynı gün devrimcilik üzerine bir nutuk atıyor ki sormayın! Artık kabak tadı veren bu yazıların pek bir kıymeti harbiyesi yok zira artık her şey kuşku bırakmayacak kadar aleni biçimde yaşanıyor, demokrasi dedikleri tüm meselenin ABD belirleyiciliğinde süren bir yeniden yapılanma olduğu görülüyor. Bunu liberal muhafazakar kardeşlerden Mehmet Altan şöyle yazmıştı; "Bence AKP‘ye kalsa Ergenekon kapanır bile. AKP‘yi aşan bir irade Ergenekon‘un peşinde... Dünya sistemi Ergenekon‘u tasfiye ederek Türkiye‘yi tedavi ediyor... Burası NATO ülkesi. Burada NATO‘nun ve ABD‘nin istemediği hiçbir darbe olmaz. Bu sefer darbeyi yapamadılar çünkü Amerika istemedi". Durum böyle olunca, ‘Devrim, cesaret ister. Devrim, mücadele ister. Devrim, sisteme ve o sistemin silahlı bekçilerine kafa tutmak ister. Devrim, değiştirmek ister. Devrim, halkına güven ister. Devrim, halkına zulmeden gaddar darbecilerden hesap sormak ister." diyen Ahmet Altan‘a, doğrudur ama bunun sizinle hiçbir alakası yoktur, demek kalıyor.

***

1 Mayıs‘ı 100. yılında kutladık. Mücadelemiz şimdi, devrimcilerin tarihsel haklılığının gün be gün ortaya çıktığı, bu karanlık ve adaletsiz dünyanın üzerinde devrim ve sosyalizm hayaletinin yeniden dolaşmaya başladığı, başka bir dünya arayışlarının güç kazandığı döneme doğru hızla ilerliyoruz. 1 Mayıs‘tan arda kalan olumluklarla birlikte, krizin mağdurlarıyla, yoksul, emekçi kesimlerle daha örgütlü bir mücadelenin örgütlenmesi, krize karşı emekçilerin, gençlerin, kadınların, ezilenlerin birleşik devrimci muhalefetinin yaratılması görevini önümüze koyarak yürümeye devam ediyoruz.

Sokaklardan, caddelerden, kampüslerden, fabrikalardan, iş yerlerinden, yoksul mahallerden yükselen direnç bizi başka bir çağı örgütlemeye çağırıyor. Devrimci genç bir kuşak yumruklarını yıldızlara uzatarak yolları yeniden arşınlamaya başlıyor. Güneşin ışığı karanlığın üzerine üzerine döşüyor. Bizim çağımız başlıyor arkadaşlar. Evet şimdi...Şimdi devrimcilik zamanıdır...
__________________
MERZİFON GENÇLİK MUHALEFETİSizi Tanımıyorum! Sizin Yasalarınızı, Nizamınızı, Kuvvete Dayanan Yetkinizi Tanımıyorum! Bu Yüzden ASIN BENİ!


www.gencdus.net

www.yenidendevrim.or g

www.devrimcigenc.org


Devrim İçin Tek Yol DEVRİMCİ YOL
Destan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
israil'deki "rahatsız" "genç subaylar" ve "tarafın amacı!! suat Politik Gündem 0 09 Haziran 2010 09:44
bugün "23 nisan" "(içeriye)neşe doluyor" "(çocuklar)insan "!! suat Politik Gündem 1 23 Nisan 2010 10:25
"ulusalcı" sesler korosu "soL-haber"-birgün den "bilgilendirme" işgüzarlığı!! suat Politik Gündem 3 22 Şubat 2010 10:39
Gelecek ve pkk Teslim Töre Politik Gündem 7 31 Ocak 2009 13:48
Sağlık örgütleri "sağlıkta yıkıma" karşı bir araya geliyor Devrimci enternasyonalist Emek Haberleri 0 19 Aralık 2008 20:09

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:40.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.