yerel seçimler ve "tavır"

#1
"bağımsız"!! sınıf tavrı.. işçi sınıfını temel almak.. seçim temel değil., sokağı örgütlemek.. vs. vs. vs.
türkiye solunun genel geçer lafları bunlar oluyor.. da.. bu noktada ne kadar tutarlılar..

bağımsız sınıf tavrı derler ama.; bu bağımsız duruş hdp karşısında geçerlidir., chp karşısında değil.. "tıpış tıpış oy verecekler" diyen chp sanırım bu tıtarsızlığın farkında ki., farklı sonuç da çıkmıyor., tıpış tıpış chp ye oy veriyorlar..

bu durum gelenekseldir..
tkp-ml tikko.. radikal bir gelenek.. üstelik chp için faşist diyen bir gelenek.. ama.... tabanı sürekli chp ye oy verir.. 70 li yıllarda.; meydanlarda katil iktidar(chp) diye bağırırlardı ama seçimlerde chp ye oy verirlerdi.. diğerleri farlı mı? idi ama en azından tkp-tip-tsip zaten bu noktada açıktı.. dy-hk-vs. gibileri içlerindeki devletçi-kemalist damardan dolayı bu konuda oportünizm yaparlardı ama chp onlar için hep solcu!! oldu..
12 eylül darbesinden sonra tümü chp-shp dükkanlarına doluştu.. o günleri çok net anımsarım.. ne? işiniz var desem de beyhude idi.. sonrasında örgütler kurdular.. yine de kendi alanlarında örgütlenmek ve süreç yaratmak yerine chp goygoyculuğuna devam ettiler., tabanlarının kalanını da chp ye sattılar..
sattılar diyorum., çünkü satış elamanları şeflerdi..

her seçim süreci başladığında tarzları değişmedi..
anında hdp ve kürt özgürlük mücadelesi eleştirileri.. yok etnik-mişler de sınıfçı değil-mişler.. yok akp-abd destekçileri-imiş.. ya chp dediğinde tık yok..
amaç ve görev belli.. toplumdaki muhalif damarın hdp-özgürlükçülerden yana eğilim taşımaması.. bu anlamda toplumdaki sistem kodlarını işlemek.. üstelik sol adına işlemek.. solun bile tu kaka dediği birilerine halkın onay vermesi olası mı?.. bunu geçtim.. bu devletçi-riyakar zihniyet chp ye gider mi?..
halkın gözünde chp devlet partisi ama nasıl bir devlet partisi.: beyaz "türklerin-elitlerin partisi.. halkın değil.. dp-ap-anap-akp gibi sistem partileri halka devlet biziz biz de halkız derler., önlerine maraba bile saymadıkları kesimler(kürt-ermeni-vs) koyarlar ve böylece marabaları havaya sokarlar.. marabasınız ama özelsiniz derler.. bu işlerde türk-iye solu destek sunar.. olay budur..

toplumun ezilen ama kişiliği çürütülmüş kesimleri sistemin işaret ettiği merkezlere yönelir.. bu çürümede balığın başı olan türk-iye solu en önemli görevleri üstlenir.. sonra halkımız kelek çıktı derler..nasıl çıkmasın.. kabak fidesine karpuz monte edersen başka ne? çıkacak ki..

bu sayfada bu açıkladığım gerçekliklere veriler sunacağım.. malum.. yerel seçimler süreci başladı.. malumun ilanı.; türk-iye solu yine aynı görevin başında.. hedefte hdp ve kürtler ve enternasyonalist devrimciler var..

devam edecek...................
 
#2
ödp ve oportünizmin kitabı

yıl 6 mayıs günü.. 25 mayıs 2015 milletvekili seçimleri süreci yaşanıyor.. yani 19 gün önce..
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, Birleşik Haziran Hareketi’nin meclislerde yaptığı tartışmalar sonucunda seçimlere girmeme ve dayanışma tavrını ‘Anca beraber kanca beraber’ diyerek parti olarak onayladıklarını açıkladı.
seçimlere girmiyor ama dayanışma yapacak.. hemi de "anca beraber kanca beraber" diyerek.. :D

anca beraber kanca beraber.: her ne olursa olsun beraberiz.. asla ayrılmayız.. vs. vs.
peki.. bu anca-kanca tavrı kimlerle..
ÖDP, sandıkta büyük bir seçim ittifakı olması gerektiğini kendi siyasi fikri olarak daha önce ortaya koydu. Yani CHP, HDP ve sosyalistler, Gezi isyanının şekillendirdiği altı temel başlık etrafında bir ittifak oluştursun istedik. Ancak bunun bizim dışımızdaki nedenlerle gerçekleşme imkanının olmadığı görüldü.
chp-hdp ve haziran tabanı... ama ne yazık ki.. anca-kanca işleri olmuyor-muş...

neden? olmuyor sorusuna gelince..
CHP, özellikle HDP ile bir ittifak içine girmeye yanaşmıyor. Bunun nedenlerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. HDP de iki seçimdir CHP ile bu konuda görüşmeler yaptıklarını ama olumlu yaklaşılan noktalarda son anda cayıldığını ve gelinen safhada artık böyle bir ittifak beklentisinin olmayacak duaya âmin demekle eşdeğer olduğunu söyleyerek bu sayfayı kapattıklarını belirttiler.
dikkatli okuyun...

hdp istyor ama chp istemiyor.. anca-kanca nın hdp yanında sorun yok.. ama chp yanında sorun var.. peki nedenleri ne?.. nedenlerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok :confused::rolleyes::D .. nasıl yok.. belki chp haklı.. hdp bölücü-abdci-gerici değil mi?.. koskoca cumhuriyet kurucusu bir parti bu bölücü-gerici ve abdci lerle yan yana olabilir mi?.. bunları neden? yazıyorum.. aynısını siz söylüyorsunuz.. chp size bu gerekçeleri sunsa.. ne? diyebilirsiniz.. haklısınız demekten başka..
şimdi utanmadan nedenlerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok gibi ahlaksızca bir cümle kullanıyorsunuz.. yani.. chp haklı ama ne diyelim.. der gibi.. chp kadar tutarlı olun yeter..

bu zibidiler çok istemişler ama olmamış.. olmama nedenini gösterirken chp demeyi biliyor ama bu noktada tavra gelince tısss... hem tıss hem de chp ye oy ver.. işte çakallık burada..

chp destekçiliği çakallığı kendi içlerinde de işliyor..
Öncelikle Kemal Okuyan’la yaptığınız röportajı okuduğumu söyleyerek başlayayım. Burada polemik yapmak gibi bir niyetim yok. İnsanlar bilsin diye söylüyorum. Arkadaşlar seçime katılma gerekçelerini ‘kime oy vereceğiz’ üzerine kuruyorlar. Yani HDP’ye, CHP’ye oy vermek istemiyoruz, doğal olarak bir yere oy vermek gerekiyor, burada bir boşluk var ve biz seçime giriyoruz diyorlar. Şimdi bu bakış açısı, şu an Haziran’ın kararını eleştiren, niye HDP veya CHP’ey oy verme çağrısı yapmıyorsunuz diyen arkadaşların eleştirisiyle aynı kapıya çıkıyor.Yani seçim siyasetini oy vermeye indirgiyor.
böyük haziran hareketi ortaklarından tkp demiş ki.. tamam seçimlere girmeyeceğiz de kime oy vereceğiz.. çok doğal bir soru.. seçimlere girmeyeceksen boykot der sokağı işaret edersin.. ama boykot demiyorsan gerekçeleri ile birlikte girenlerden birini işaret edersin.. bu da yok.. chp mi?_ hdp mi? açıklama yok..
bu zibidinin açıklamasına bakın.. anca-kanca... :confused: de.. kancalar ayrı ayrı yerde.. chp başka yerde hdp başka yerde.. haliyle tkp biz giriyoruz dedi.. ama haziran hareketiolarak ortak oldukları bir yere oy verelim çağrısı yapmadılar..
iyi de kime oy verilecek..
demek istediğim tam da budur.. bu zibidiler oportünizmin kitabını yazmışlar.. chp demeden diyorlar..
tkp ye gelince.. seçime giriyor ama resmi kayıtlı üyesi kadar oy alamıyor.. demek ki.. tabanını geçtim.. aktivistleri bile chp ye oy veriyor.. :D

sonrasında duruş değişti mi?..
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, yerel seçimler gündemiyle önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmede, Artvin’in Hopa ve Şavşat ilçelerinde önseçim yapılması konusunda mutabakata varıldı.
pardon.. haberde alper taş diyor değil mi?.. ben ince diyor sandım dı.. :D öyle ya.. kim ön seçim ister.. aynı partiden olan..
alper taş ödp başkanı.. kılıçtaroğlu chp başkanı.. olsa olsa ittifak görüşmesi yapılır.. nerede hangi aday çıkacak-desteklenecek vs. konuşulur.. bir başka parti başkanı diğer parti başkanına o ilçede ön seçim yapın der mi?.. :D
komonist başkan gibi.. sosyal faşist dediğin partiden aday ol.. sana maocu bozkurt diyen o parti senin için bizden demesin.. her ikiniz utanmadan yaşamda dolaşın.. utanmadan akp karakterinden bahsedin.. farkınız ne?..

Ordu’nun Çamaş ilçesinde ise yerel toplumsal muhalefet güçleri bir meclis oluşturarak belediye başkan adayını birlikte belirledi. Yerel Meclis, ÖDP İlçe Başkanı Ahmet Kesik’in CHP çatısı altında seçime girmesi konusunda mutabık kaldı. Görüşmede bu başlık da gündeme gelirken CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Çamaş’taki durumdan memnun olduklarını dile getirdi.
ödp ilçe başkanı chp adayı olacak!!!!.. olabilir de.. ittifak yaptınız mı?.. hayır.. chp sizi ittifak olarak resmen tanıdı mı? hayır.. bakalım çamaşda dedikleri olacak mı?.. olsa da şaşırmam.. ödp ilçe başkanı illaki chp rahlesinde dolaşmış chp-ml biridir.. :D

görülen o ki.. yerel seçimlerde ödp yine chp destekçiliğine devam edecek.. bu noktada ana eleştirim chp destekçiliği değildir.. bu desteğin.; ilkesizce., ahlaksızca ve maraba tarzı ile yapılmasındadır.. daha önemlisi bu destekcilik işlerinde görevin hdp-enternasyonalist devrimciler ve kürt düşmanlığı olarak işlenmesindedir..alıntılar
http://portal.odp.org.tr/alper-tas-haziranin-secim-tavri-bizim-de-tavrimizdir/

https://www.birgun.net/haber-detay/...a-ve-savsat-ta-onsecim-mutabakati-240603.html
 
#3
t"k"p ve oportünizmin kitabı

TKP’nin belediye başkan adayı çıkarmadığı yerlerde halk ne yapacak?

Birçok yerleşimde AKP’nin belediyeyi almaması isteği yaygın ve anlaşılır bir toplumsal yönelim. TKP hükümet olduğu andan bu yana AKP karşısında ikirciksiz, tutarlı, açık, kararlı tutum alan, ona hiçbir konuda hayırhah bakmayan tek partidir. Dolayısıyla toplumdaki bu isteği bütünüyle bir kenara koyamayız. Biz sözümüzü söyleyeceğiz, propagandamızı bütün Türkiye’de yapacağız ve yerel yönetimler için TKP’ye oy isteyeceğiz. Her yerde. Ancak bir belediye başkanlığını AKP’nin kazanmasına yardımcı olacak bir tutum içine giremeyiz. Parlamento seçiminden farklı bir tarafı var bunun. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor bu. TKP üyeleri kendi adayımız olmayan yerlerde belediye başkanlık seçiminde oy kullanmayacaktır.

siz bu açıklamayı anlayabildiniz mi???!!!!!

TKP üyeleri kendi adayımız olmayan yerlerde belediye başkanlık seçiminde oy kullanmayacaktır bu cümle çok açık ve net.. aday varsa oy vereceğiz adayımız yoksa boykot edeceğiz..

peki bu ne!!!!
Ancak bir belediye başkanlığını AKP’nin kazanmasına yardımcı olacak bir tutum içine giremeyiz.Parlamento seçiminden farklı bir tarafı var bunun. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor bu
hani boykot dediğinde akp ye yarıyordu.. oy vermediğin bir yerde akp karşısında şansı olan partinin şansı azalıyor.. amaç akp geriletilmesi ise uygun gördüğün alternatif adaya oy verirsin.. zaten olay belli.. akp karşısında chp-iyi parti bir de hdp var.. cümleden şunu anlasak ayıp mı? olur..
akp yi yenecek karşı adaya oy veririz bu da.. Bir düzen partisinin adayına oy vermek anlamına gelmiyor tamam da.. ilk sözler asla oy vermeyeceğiz açıklaması değil mi? idi.. bu ne?! şimdi..

yemeyin lan bizi.. :D
 
#4
hdp ve oportünizmin ilk adımı

yerel seçimlerde hdp ne? yapacak..
aslında belli.. aday çıkartacak.. çıkartamadığı yerlerde ya boykot ya da akp karşısında en yakın adaya oy verecek..

aday olmayan yerlerde boykot veya oy verme tartışılır.. tartışılır ama nasıl..
hdp her yerde aday gösterebilecek konumda.. en kötü yerde bile çalışma yapma olanakları olmasa dahi aday koyabilir..
ama.. diyelim dönem önemli.. akp geriletilmesi vs. vs. ama.. seni muhatap almayan bir partiye akp karşıtı diye destek sunmak.: sıtma-verem arasında tercih anlamına gelir..

hdp bu noktada açık ifadelerle ortaya çıkmadı.. çıkması gerekir.. tartışmaya açması gerekir.. bunun yerine oportünist pazarlıklar ittle yatanın pire ile kalkması işlerine döner..

görünen o ki.. hdp oportünizme ilk adımını atıyor.. ne diyeyim.. vatana millete "hayırlı" olsun..
 
#5
önce etik-ilke değerleri sonra ideoloji

hdp yerel seçimlerde tavrını!!belirledi!!.. aslında bir belirleme yok.. tıpkı ödp gibi..

batıda aday yok.. kürdistanda var..batıda ne yapılacak.. haliyle akp karşısında "tatava etmeden" chp ye oy verilecek.. hatta chp yoksa iyi parti ye oy verilecek..

chp.. hdp yi tanıyor mu?..iyi parti için sormaya gerek duymuyorum..tanımıyor.. devletin.. parlamento içinde hdp operasyonuna destek veren chp.. hala chp ye oy verin diyen hdp bu mu? ahlak..

her ne olursa olsun.. her yerde aday çıkartılmalı idi.. propaganda yapma olanaklı olmasa bile yapılmalı idi.. ev ev çalışılırdı.. hep böyle yapmadık mı?.. çok zor koşullarda partisine oy veren kitleyi ortada bırakmanın adı var..

ağacın haini içindeki kurttur ve baltanın değil sapının günahı çoktur..

hdk yı particilik altında bitirdin.. partiyi bürokratik yapıya dönüştürdün.. şimdi ne yapalım koşullar böyle diyorsunuz..

hayır.. ilkelerimiz-etik değerlerimiz var.. her koşullarda işletmek zorundayız.. ancak böyle kazanırız..

bana ne? akp gidecek gitmeyecek.. yerine ne gelecek ona bakarım..

tek parti-tek lider diktası gitti yerine çok partili sistem geldi.. halk dp ye yöneldi.. elit beyaz türkler sisteminden kurtulacak ya.. yağmurdan kaçtı doluya tutuldu.. 1960 asker olaya el koydu.. en güzel!! anayasayı yaptı.. en güzel.. :D düşünce yasakları devam.. emek hakları yok.. var olanlar sistemin kırmızı çizgileri dahilinde.. demokratik anayasa dediler..

ne? gitti.. de ne? geldi..
birilerine göre.: laik modern cumhuriyet gitti yerine amerikancı-natocu gerici iktidar geldi..
birilerine göre.: tekçi zihniyet ve uygulaması gitti. "yeter söz milletin" oldu..
oysa.: öncesinde de natocu ve amerikancı idik.. sonrasında da.. laik dedikleri sistem öncesinde de tekçi-sunni-hanefi din anlayışı idi., sonrasında da aynı oldu..
"yeter söz milletn" diyenler aslında siz elitlere yeter.. artık sıra biz elitlerde işlerini yaptılar..
60 darbesi ile durumu düzelttik mi? darbecilerin ilk açıklaması natoya bağlıyız oldu..

o gitti bu geldi.. bu gitti o geldi.. ortada yapam muhalefetler var..
bir tarafta aydınlanmacı sol ve faşist laik türk-islamcılar.. diğer tarafta gerici islamcı-türkler.. sıra ile iktidar-muhalefet oyunu oynuyorlar..

akp gidecek de ne? gelecek..
elbette siyasal süreçlerde iktidar tercihleri yapılır.. o gitsin yerine şu gelecek.. yetmez ama olsun denilebilir de.. bunu.; hangi ilkeler-ve proğram temelinde diyorsun bu önemlidir.. daha önemlisi bu değişimde senin yerin ne? ne? kazanacaksın..

bu yerel seçimlerde böyle..
hdp aday çıkartmıyor ve aleni millet!! ittifakını destekliyor.. bu mu? ilke ve değerler..
seninle muhatap olan var mı?.. yok.. seni tanıyan var mı?.. yok.. sana bakış noktasında akp den farkı var mı?var.. akp ilkesiz.. yeri gelir seni muhatap alır.. ama bu i.t. ler asla almaz..

bıdı bıdı yapmayın.. birbirlerinden farkları yok.. hepsi osmanlı bankası.. yani sistem.. bu anlamda kim uzlaşmaya yakın ise ya da böyle bir proğrama çekilebilecek durumda ise onu muhatap alırsın.. dostlardan bahsetmiyorum.. düşmandan bahsediyorum.. muhataplık da bu anlamdadır..

kısaca.. bu durumda ben.. sıtma ile verem arasında tercih yapmak zorunda değilim.. buna sip-tkp gibi sosyal faşistler de dahil.. geçmişte perinçekçiler sosyalizm-işçi partisi adıyla ortaya çıktığında dep boykot demişti.. ama bazı arkadaşlar adında sosyalizm işçi var diye bu itlere oy verdi.. adında komünist var-mış.. hitlerin partisinde de hem sosyalis hem de işçi vardı.. anımsatayım..
milliyetçi sosyalist alman işçi partisi (national sozialistische deutsche arbeiter partei NSDAP)
 
#6
"CHP’den bir açıklama geldi. HDP ile ittifak yapılmayacağına yönelik" sorusunu da Bilgen, şöyle yanıtladı:

"CHP içerisinde farklı eğilimler ve yaklaşımlar var. En azından açıklamalar böyle bir tartışmanın olduğunu gösteriyor. Biz CHP’nin iç tartışmalarına ilişkin bir şey söyleyecek değiliz, ama HDP’nin ya da bir başka partinin dışlanması, ayrımcılığa tabi tutulması doğrudan doğruya, HDP seçmenine ve toplumun bir kesimine yönelik bir tutumdur. Bize ciddi miktarda oy veren Kürt toplumunun bir gerçekliği var. HDP’ye oy verip Kürt olmayan kesimler de var. Bunu sadece bir etnik ayrım, toplumsal kamplaşma zemininde okumuyoruz. HDP’nin seçim sürecinde öcüleştirilmesi ve HDP ile yan yana durmanın kendisinin bir suç gibi tarif edilmesi Türkiye demokrasisine büyük bir darbe vurmaktır."

ayhan bilgen doğrulara değinmeye çalışmış ama eksik ve yuvarlak anlatıyor.. hdp.. sadece seçim süreçlerinde değil., sürekli öcüleştiriliyor., düşman olarak kodlanıyor ve bunu asıl yapanlar türk-iye solu.. bu noktada açık ve net politik duruş sergilenmelidir..
elbette taban anlamında farklı olunmalı.. anlayışlı-sabırlı ve sürekli açıklayıcı olmalıyız ama.... türk-iye solu hareketleri/partileri üst yönetim ve ana kadrolar olarak kontradırlar.. bu duruşları ahmaklık-sığlık-vs. değil., aleni devletin sol kontrası işlevleridir.. bu durum deşifre edilmelidir..
kontradan asla dost çıkmaz.. elbette sürecin gidişatı aşamalarında ilişkilenmeler olabilir ama adı konulur., niteliği net belirtilir.. bahsettiğim türk-iye solu sistemdir ve sisteme karşı nasılpozisyon alınıyor ise öyle alınmalıdır.. kuzu postundaki kurt dost olarak sunulamaz..

belirteyim.. marksist., marksist-leninist., marksist-troçkist vs. vs. çizgisel farlılıklar ve bu anlamdaki buralardan gelen eleştiriler düşmanlık sayılmaz.. doğal şeylerdir.. benim bahsettiğim ideolojik değil ahlaki şeylerdir..

ayhan bilgen açıklaması bu anlamda yetersizdir.. yapılanı gören ama adını net koymayan bir tarz.. sanırım parti içindeki bazı kurtcuklar nedeni ile böyle yazmış ama bana göre önce kendi içindeki kurtlara karşı net duruş sergileyeceksin..
parti kararlar olarak sunulamıyorsa bile., en azından kişisel olarak açık-net duruşlar ifade edilmelidir..

tekrar edeyim.. hdp adayı yoksa yağmurda bile bir yudum su vermem..
 
Üst