yavşak t.doğan tılıç

#1
BirGün bir “Çağrı” yayınladı ve “saray, fıtrat, esnaf” kelimeleriyle oluşturdukları yavşak gündemin asıl ve ciddi içeriğini bir kez daha hatırlattı:
... Madem her vesilede bizi dolduruşa, dolmuşa getirmek istiyorlar, merak etmeyin, gençlerimiz onları bu kez minibüs muavini gibi “Haydi ak sıraaay ak sıraaay!” diye bağırtırlar. Madem efendilerinin her lafına tepkileri hiç değişmiyor: Şak şak şak! Ve madem karşımızda: Şakşak Saray, Şakşak Parti ve Yavşak Faşizm var

https://www.birgun.net/haber-detay/yavsak-fasizm-64511.html
Tecrübeyle sabit: Psikolojik savaş, kirli savaştır ve silahlı savaştan daha tehlikeli ve etkilidir.
Çünkü yine tecrübeyle sabit: Kirli savaş, siyasetin sefilleştirilerek devam ettirilmesinden başka bir şey değildir.
Müptezel sefiller
sinek muamelesi yapmalı
Vıraklasınız da ciyaklasanız da çapınız belli; hepi topu birer “pediculidae” yavrularısınız.
Bilmiyorsanız bunu da benden öğrenin: Pediculidae yavrusu “Yavşak” demektir!

http://www.enternasyonalforum.net/makaleler/7458-bulasma-melih-pekdemir-kufreder.html

aynen böyle.. kötü söz sahibine aittir derler ya bunlara cuk oturuyor..
t. doğan tılıç "yazmış"!!... başlık.; öcalan etkisi.. sabırsın öcalan'ın kürt halkı üzerindeki etkisini yazacak.. değil.. aleni yavşaklığını döktürmüş..

İktidar nasıl bir çaresizlik içinde olmalı ki; Öcalan ve Barzani gibi müttefiki Bahçeli’yi çileden çıkarıp milliyetçileri ürkütecek ne varsa devreye soktu son düzlükte
öcalan ile barzaniyi yanyana koyup., "mevzuya" girmek.. kurnazlık ya.. barzani tayfasının akp destekciliği yeni bir şey değil.. kaç defa devreye sokuldu biliniyor.. araya öcalanı koymanın mantığı ne?.. sorsan.. ben sadece bu iki öznenin devreye sokulmasından bahsediyorum diyecek ama işin aslı böyle değil.. aynı işlevselliğe sahip iki özne gibi sunuyor..

Haberin kaynağı, kimliği üzerine epey soru işaretleri bulunan sosyoloji doçenti Ali Kemal Özcan. Yıllardır ne ailesi ne avukatlarıyla görüştürülen Öcalan, ne hikmetse, İstanbul seçiminin son düzlüğünde bu sosyologla görüşmüş ve ona şu “tarafsız kalın” mektubunu vermişti!
Mektup var. Her ne kadar “Öcalan son kararı HDP’ye bıraktı” deseler de, mektubu avukatlar da doğruladı
.
dikkatli bakın.. neden yavşak dediğimi anlarsınız.. akp lilerle aynı genetik karaktere sahipler.. ne de olsa osmanlı dönme-devşirme tayfasının bir kanadı bunlar(kırmızımtrak pembemsi) diğer kanadı onlar(yeşimtrak pembemsi)..
mektup var diyor.. evet var.. ve mektubun varlığını avukatlar doğruladı da zaten biliniyordu.. sadece içerik açıklanmamıştı..
mektup var ve avukatlar doğruladı dediğinde tartışma.; mektup var-yok tartışması ise anlaşılır bir cümledir.. ama... her ne kadar öcalan son kararı hdp'ye bıraktı ekini yaptığında ve avukatlar doğruladı dediğinde işler değişiyor.. sanki avukatlar., akp kodlamasını(seçimlerde tarafsız kalın kimseye oy vermeyin) doğruladı olarak anlaşılır..

be yavşak.. mektubun tam metni var.. okumadın mı?.. içeriği daha önce söylenmişlerden farklı mı?.. 31 mart sürecinde hdp destek kararı verdi.. öcalan yanlış yaptınız diyor mu?..
bu i.t. nin yavşaklıkları nu kadarla kalmıyor......

Öte yandan, Öcalan’ınki de risk; AKP “Öcalan etkisi”ne sarılırken, o kendi etkisini teste soktu!
HDP’nin 1 milyon 200 bin oyunun olduğu İstanbul’da, seçim sonuçları tam da Demirtaş’ın çağırdığı gibi Kürtlerin sandığa gidip İmamoğlu’na oy verdiğini gösterirse, C. Enginyurt’un kendi tabanına söylediği “tarafsız olsa ne yazar, olmasa ne yazar” saptamasını Kürt seçmen doğrulamış olmayacak mı?
....
koyulaştırdığım yeri dikkatli okuyun ve şunu da ekleyip aklınızda tutun..
Mektubun HDP cenahında bir şaşkınlığı yol açtığı, tabanda kafa karışıklığı ve tereddüde yol açacağı söylenebilir. Ancak, o çevrelerden konuştuklarımdan hiç kimse seçimlere 48 saat kala Kürt seçmenin kararını değiştireceğine ihtimal vermiyor. Öcalan sevgisi olanların da, “baskı altında yazılmıştır, bir yerleri değiştirilmiştir” diye mektubu “hazmederek” yine bildiklerini yapacaklarını söylüyorlar.
işte bu yapılan şudur.. be söylenmesi gerekilen de şudur......................
Tecrübeyle sabit: Psikolojik savaş, kirli savaştır ve silahlı savaştan daha tehlikeli ve etkilidir.
Çünkü yine tecrübeyle sabit: Kirli savaş, siyasetin sefilleştirilerek devam ettirilmesinden başka bir şey değildir.
Müptezel sefiller
sinek muamelesi yapmalı
Vıraklasınız da ciyaklasanız da çapınız belli; hepi topu birer “pediculidae” yavrularısınız.
Bilmiyorsanız bunu da benden öğrenin: Pediculidae yavrusu “Yavşak” demektir!
valla ben demedim.. melih pekdemir dedi.. alıntı ondan kaynak da sundum..

yıllardır bu yapılır.. öcalan kandil arasında sorun var.. iktidar çatışması var.. hadep öcalana rağmen!!! vs. vs.
kandil açıklama yapar önderliğe sadığız ama bu i.t. ler deformasyon-dezanformasyona devam eder.. hadep-hdp zaten öcalan liderimiz diyemez.. hem hukukeb diyemez.. hem de parti yapısı gereği diyemez.. çünkü farklı çizgilerin ortaklaşması.. ayrıca.; öcalan sürekli vurgular.. ben buradan liderlik yapmam-yapamam ama düşünce belirtirim..


ama.. bu i.t. artık işe yaramadığı net olan bir ... ya sarılıyor..

öcalan oy vermeyin diyecek de kürt halkı onu dinlemeyecek.. len sen nerede yaşıyorsun.. yaşamdan kopuk desem değil yani ahmak değilsin kontrasın..

bu kadar hakaret ettim izah edeyim.. elbette izah etmek boynumun borcudur.. haksız isem vebali boynuma...

her zaman vurgularım.. osmanlıdan bu yana bu devlette kanatlar var.. osmanlı devletleşmesi devşirme-dönme sistemi ile kuruldu.. ve bu sistem içinde daima kanatlar/konseptler var oldu.. ve bu konseptler/kanatlar mülkiyetçi sistemin küreselleşmesi ile birlikte küresel konseptlerle bağlantılı yapılaştı.. sağcı-solcu-islamcı-liberal vs. fark etmez.. nerde konuşlanırsa konuşlansın dahil olduğu konsepte göre işlevsel olurlar..

t.c. yeniden formatlanıyor.. bu anlamda yeni sürece uygun yeniden sosyal-siyasal-ekonomik yapılaşmalar oluşuyor.. küresel iki ana konsept(din) ve bu iki ana konsept dahilindeki bağlantılı iç konseptler(mezhepler).. ve son olarak da., bunlara bağlı yerel konseptler(tarikatlar) vardır.. anlayacağınız din yapılaşmaları gibi.. kişiler ve cemaatler bazında yer değiştirmelere bakmayın.. olabilir.. ama ana konsept değişmez kadrolardan oluşur..

bu anlamda..
t.c. içinde son olarak ortaya çıkan "çizgiler"/konseptler var.. örneğin.; chp ve türk-iye solu içinde iki ana konsept var..
1- kürt halkı ile uzlaşmak.. diğer halkların varlığını kabul.. sistemi sarsmayacak sınırlarda olabildiğince demokratik ama., devlete bağlılık devamlılığı.. en önemlisi devşirme-dönme sistem ve sosyal taban sorgulanmayacak t.c. vatandaşlık tanımı ortak tanım olarak kalacak..
bu konsept.; küresel anlamda mali oligarşinin oligarşik küresel imparatorluk sürecine karşı.. her alan/sermaye kendi özerkliğini koruyacak., iktidarda mali sermaye olabilir.. gücünü toplumsal tabandan ve demokratikleşmekten alabilir bu yüzden demokrat..
- bu kesimler chp içinde ayrışmış konumda.. imamoğlu/kaftancıoğlubu kesimin projesi.. kılıçtaroğlu ekibi ile şimdilik uzlaşı halinde ama çatışmalı fay hatları var..
- aynı durum türk-iye solu içinde de mevcut.. tkp-ödp içindeki ayrışmalar., çelişkiler bu anlamdadır.. t. doğan tılıç bu konsepte dahil değil.. pekdemir-müftüoğlu vs. gibi ayrıdır..
- islamcı ve sağcı(aslında türk-islam demeliyim) kesimde de bu konsepte dahil olanlar var..
2- t.c. kuruluşundaki format değişmeyecek.. türklük ortak vatandaşlık tanımı olacak.. tıpkı fransız-ingiliz-italyan-ispanyol gibi.. bu anlamda kürtler en büyük "sıkıntı/sorun"ları.. bu yüzden aşırı kemalist/atatürkçü söylemleri vardır.. bu kesimin bir diğer özelliği mali oligarşi konsepti ile ilişkili olmalarıdır.. şimdilik dışın da-gibi duruyorlar çünkü akp/mhp ekibi karşısında aday olamadılar.. toplumsal tabanları zayıf..
bu kesime.; sosyal faşist hatta daha net olarak alman sa ları desek tam da uyar.. tek farkla etnisite olarak zeminleri yok.. devşirme-dönme olmaları sıkıntı.. o yüzden "ne mutlu türküm diyene" formatına sarılıyorlar.. izmirin dağlarında çiçekler açtırmaya çalışıyorlar.. izmir simgeseldir.. selanik kadar simgedir..


dilerim derdimi anlatabildim..
doğan tılıç yazısı sadece sosyal faşist ahmakça diye açıklanacak kadar basit değildir.. bu ekip çok tehlikelidir.. akp/saray ve mhp ekibinden fazla tehlikelidir.. iç krt desem daha doğru olacak..


....................................... kısaca değineyim...........................................

öcalan mektubunda anlaşılmayacak bir şey yok.. hdp.; 31 mart seçimlerle ilgili tavrını ilk açıkladığında aynı mantık ile itiraz edin çok oldu.. senin bir projen var.. ve imamoğlu simgesindeki ekip bu projene denk düşmüyor.. bu tarz bir açıklama yanlış.. kendi projen temelinde açık-net destek sunulmalıdır vs. vs. zaten.. ilk açıklamaya kimse rağbet etmedi.. adayımızın olduğu yerlerde oy verir., olmadığı yerlerde boykot ederiz dendi.. ta ki.. demirtaş açıklamasına kadar.. açıklama çok netti.. biz onların da ne olduğunun farkındayız ama kendi projemize denk düşen yanı olarak desteklemeliyiz mealinde idi.. ve herkes uydu..
öcalan mektubundaki içerik de aynı.. uyarılarla birlikte tavır belirlensin diyor..

bir şeyi daha belirteyim..
kürt halkı tanımı dışında belirtiyorum.. kürt-türk vs... etnik değil., politik çizgi anlamında var olan taban çizgiyi bilir.. bu anlamda var olan politik yürütücülerin diline ve pratiğine bakar.. çizgiye denk düşmüyor ise bakın işinize der ve gerekeni yapar.. çizgiyi kavramamış olanlar zaten aslında ya politik değil etnik duyarlılıksahibidir ya da kafa tam oluşmamıştır.. bu kesimler elbette merkeze bakar.. ama asla merkezi şaşırmaz.. yani kimse öcalan ile demirtaş ya da kandil arasında bir "sınav" olayı beklemesin.. ahmak ise tamam ama değil ise bunu dillendiren açık-net kontradır..

kürt halkına gelince.: öcalan etkisi tartışılmaz.. bunu en iyi bilen sistemdir.. bilmeyen sizlerin bazılarına akıl diliyorum.. hoş görüyorum.. diğerlerine ise kontra faliyetlerinde bela diliyorum..

kürt halkı ağırlıklı etnik duyarlılığını işletir.. bunu da halkı en iyi savunduğuna inandıkları ve gördükleri üzerinden işletir.. evet.. t.c. içindeki kürtlerin üzerinde barzani etkisi büyüktü.. ama artık değil.. öyle olsaydı.. öcalan deformasyonuna gerek duymaz sıkıntılı bir iş yapmazlardı.. onlar da biliyor.. barzani etkisi eskisi kadar yok.. leyla-şiwan-barzani üçlemesi ile denediler üçün birini aldılar...

bunların derdi bellidir.. süreç nereye evrilecek.. net olmayabilir ama net olan bir şey var.. yeni süreç içinde asla kürtlerle ve bu anlamda kürtler ve diğer halkları ve halkların kardeşliğini temsil eden hdp meşrulaşmamalıdır.. yaratılacak olan yeni sol proje için "sıkıntı".. hdp var oldukça bunların sosyal faşistliğinin üstü kapatılamaz..


alıntı kaynağı
https://www.birgun.net/haber-detay/ocalan-etkisi.html
 
Üst