Yalan, riyakârlık ve milli hamaset korosu

#1
ÖDP: Lanet olsun
ÖDP de saldırıyı kınadı. ÖDP’nin Twitter hesabından, “Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde gerçekleşen kanlı saldırıda yaşamını yitiren yurttaşımız ve bebeğinin acısını derinden hissediyoruz. Aklını ve vicdanını şiddet çölünde kurutmuş bu alçaklığa lanet olsun” mesajı paylaşıldı.
birgün

Aklını ve vicdanını şiddet çölünde kurutmuş bu alçaklığa lanet olsun” sanki.. ortada bu tarz eylemleri sürekli yapan ve onaylayan bir zihniyet var.. ve ödp bu zihniyeti lanetliyor..
ödp bu söylem biçimini ilk defa işletmiyor..
yıl 2010
Dörtyol‘da Kürt kardeşlerimize saldırdılar. Polislerimizin öldürülmesini tasvip etmiyoruz. Kürtlere de yapılan saldırıları da tasvip etmiyoruz. ... PKK'ya artık yeter diyoruz. Saldırılara artık son versin diyoruz sanki.. ortada bir savaş yok.. devletin imha siyaseti yok.. ödp höykürüyor..
yıl 2016 aralık
-TAK insanlık dışı saldırılarına son vermelidir. TAK’ın eylemlerinin siyasi sorumlusu PKK’dir. PKK ilk adım olarak iç savaşı derinleştiren silahlı eylemlere, bombalı saldırılara koşulsuz son vermeli, silahlı güçlerini sınır dışına çekmelidir. Demokratik Özerklik gibi talepler için kimsenin kimseyi öldürmesine ve kimsenin de ölmesine gerek yoktur.
bu sefer işi iyice azıttı ve tak ile pkk'yi bir tutmakla kalmadı devlet adına emirler yağdırdı.. eylemlere son verecek ve silahlı güçlerini sınır dışına çekecek-miş!!!.. sanırsın iktidardalar ve barış sürecini başlattılar ama pkk barışa yanaşmıyor.. oysa çözüm süreci nasıl bitirildi biliniyor ve başlayan çatışmalar da biliniyor.. ödp bu süreçte devleti değil., pkk yi itham ediyor..

bu "taş kafa" hiç değişmedi.. değişmez de..çünkü kontralık görevlerini işletiyorlar..

son yaşanan olay olan yüksekovadaki kadın ve çocuğunun ölümü üzerine yazdıkları safa düzeni., başlık ve içerik olarak sistem basınından farksız.. oysa daha kabul yok.. devletin bu noktadaki şaibeli işleri bilinir.. ama ödp hemen atlamış..
ben bu kontra duruşa yine ödp içinden bir yazı ile yanıt arayacağım.. ki.. böylesi gelişmelerin amacı anlaşılsın..

ulusalcı yanı bilinen Fatih Yaşlı birgün gazetesinde şöyle yazmış..
Yalan, riyakârlık ve milli hamaset korosu

Diyelim ki, bir tarikatta ya da bir cemaatte bir çocuğun başına bir şey geldi, diyelim ki bir çocuk “devlet dersinde” yaşamını yitirdi, Berkin Elvan olabilir, Uğur Kaymaz olabilir, Ceylan Önkol olabilir, bu çocuklarla, bu çocukların katilleriyle ilgili tek kelime etmezler. Dahası meydanlarda annesini yuhalatıp, siyasi ikbal adına küçücük çocuk cesetleri üzerinde tepinebilirler, çocukları zombiye, vampire benzettikleri karikatürlerini çizebilirler, sosyal medyada ağza alınmayacak küfürler edebilirler.

Öyle durumlarda hiçbirinin aklına mağdur olanın ya da ölenin bir çocuk olduğu, küçücük çocukların terörist ilan edilemeyeceği, sorumluların bulunması ve cezalandırılması gerektiği gelmez. Devletin bekası devreye girer, iktidarın bekası devreye girer, siyasi ikbal devreye girer. Dosyanın üzeri örtülür, failler korunur, “Geçmiş olsun” ya da “Başınız sağolsun” bile denilmez.

mevzu "sağ" zihniyet eleştirisi ya.. burada akıl-vicdan doğru işliyor.. evet ortada böyle bir riyakarlık olayı var.. yazar devam ediyor..

Ancak bir çocuğun ölümünün “kullanışlı” olduğu düşünülürse, oradan bir siyasi rant çıkarılabilecekse, o ölüm üzerinden kitle mobilize edilebilecek, milli birlik beraberlik edebiyatı yapılabilecek, muhalefet hizaya getirilebilecekse, hemen harekete geçilir. “Çocuklar niye ölmektedir, bundan sonra başka çocukların ve başka insanların ölmemesi için ne yapılmalıdır, kırk yıldır çözülemeyen bir meselenin aynı yöntemlerle, silahla çözülmesi mümkün müdür” gibi sorular hiç sorulmaz. Çünkü başka hesaplar devrededir,
aynen doğru.. hadi bunu "sağ" yapıyor.. ya sol denilenler.. yazar aynı gazetedeki ödp açıklamasına hiç değinmiyor..kendine sol diyenler de öyle..

"sorun" nasıl çözülür sorulmuyor diyor ve ekliyor.. siyasi rant..!!! ., ....gibi sorular hiç sorulmaz. Çünkü başka hesaplar devrededir, evet.. bu "hesaplar" nelerdir.. açıklamak gerekiyor.. yani.. türk-iye solu nasyonalistlerin bu duruşlarının "başka hesapları" araştırılmalıdır..

ödp neden beklemiyor.. bekleyip bilgiler netleşince yazamaz mı? ya da illaki yazacak ise böyle ise dikkat edilmeli vs. tarzında yazamaz mı? bu şiddette bir yazı milli hamaset ve kürt düşmanlığına katkı değil mi?..

aynı tarz., abd düşmanlığı ile sınırlı bir anti emperyalizm adı altında işletilen ulusalcılık temelinde de işletiliyor.. üstelik bir sürü yalan-demagoji ve çarpıtma üzerinden..

abd yaptırımları ve gerekçesi nedir? gerekçeler doğru mu?.. amacı nedir? amacı görünenin dışında mı?.. vs. vs. irdelenmiyor.. trt yurttan sesler korosu devreye giriyor.. vokalistlerin arasında türkiye nasyonalist solu..

bu zihniyet yeni değildir.. namık kemalin vatan yahut silistre olarak başlattığı vatanseverlik-yurtseverlik adındaki devletçilik zihniyetidir.. o zamanlar vatan sömürgeci osmanlı idi şimdi sömürgeci t.c... fark etmez.. vatan tapusuna kayıtlı bu gönüllü devşirme-dönme(hem siyasi-sınıfsal hem etnik)envanterler sürekli koro üyesidir.. üyeliği aksatanlar sopa ile hizalanır.,
 
Son düzenleme:
#2
hakkari yüksekovada ölen bir anne ve bir çocuk ile ilgili sistem haberleri yalanlanıyor..

olay yerine ilk giden köylülerin açıklamaları sistem basınında ve "muhalif" ama kontra "basın"da da yer almıyor.. "mevzu"ya atlayan birgün gazetesi ve ödp bu yeni haberleri de yayınlamamış.. kodladım gitti.. içimizdeki çürümüşler doğruları aramaz diyorlardır..

bu i.t. lerin hayatı yalan ve demagoji.. en önemlisi geçmişin rantını rakı masalarına meze yapmak..
Eyyam-ı bahur ile cehennem sıcakları da kastedildiğinden, aklıma geldi, yıllarca tutulduğumuz Mamak Askeri Cezaevine de 1980’li yıllarda ‘Cehennem’ adını vermişlerdi. Cehennemdi. Temerküz kampıydı. Ve nitekim Türkiye de şimdi bir nevi Mamak Askeri Cezaevi gibi olmadı mı?

Oysa Mamak Askeri Cezaevi cehennemi içinde ‘cennet’i yaratmayı ve kendi cennetimizde yaşamayı başarmıştık. Ömrümüzün önemli bir kesitini, bu cehennem içindeki cennette ürettik; vallahi de tüketmedik, ürettik. Elbette ‘mazoşist’ değildik ama mutluyduk. Sürekli isyan halindeydik. Zebanilerle sürekli dalga geçmekteydik. Hiç alta düşmedik. Onlar bizi cehennemde yaşattıklarını sanır, sevinirken, biz kendi cennetimizde yaşamayı sürdürdük yıllar boyunca...

Şimdiki Türkiye’de de böyle yaşayacağız işte. Mesela Mamak cehenneminde gülmek konuşmak sağa sola bakmak idare emriyle yasaktı. Ama biz asıl ağlamayı yasaklamıştık kendimize. Cehennemi kahkahalarımızla cennet yapardık. Mamak cehenneminde tatlı yasaktı, kimi zaman, oturur tatlımızı da kendimiz yapardık; bisküvi ile yapılan Mamak tatlısını biz icat ettik ve biz meşhur ettik. Şiir kitabı yasaktı son yıllara dek, oturur şiirimizi kendimiz yazardık. Özgürlük? Özgürlük de yasaktı! Oturur kendimizi özgür kılardık; düşlerimizde ve düşüncelerimizde sınırsız özgürlüğü yaşardık.

Şimdi de onların cehenneminin ortasında kendi cennetimizi, fiili demokrasimizi yaratacağız ve onları kendi cehennemleriyle baş başa bırakacağız. Başka çare var mı?

https://www.birgun.net/haber-detay/bir-siyasi-analiz-kavrami-olarak-eyyam-i-bahur-226019.html

doğrudur.. mamak cezaevi cehennemdi ama mamak diyarbekir cezaevi yanında cennet kalırdı.. mamak cehennemi ile diğer cezaevleri farklı değildi.. sadece mamak direnmeyenlerden dolayı cehennem kaldı ama bu i.t. utanmadan ne? diyor..

bu cehennem içindeki cennette ürettik; vallahi de tüketmedik, ürettik. Elbette ‘mazoşist’ değildik ama mutluyduk. Sürekli isyan halindeydik. Zebanilerle sürekli dalga geçmekteydik. Hiç alta düşmedik. Onlar bizi cehennemde yaşattıklarını sanır, sevinirken, biz kendi cennetimizde yaşamayı sürdürdük yıllar boyunca...

direnmişler!!! yalanını yiyeyim.. 12 eylül cehenneminde mamak teslimiyet simgesidir.. istisna direnenler olmuştur ve bu direnenler de bu kontralardan değildi.. vallahi de tüketmedik, :D gerçekten mi?!!.. o dönemleri yaşayanlar bilir.. dy genel savunması açıklandığında ortada örgüt yoktu.. hepsi dergi yazarı idi.. oysa örgütten ceza yiyen ,dam edilen ve sanırım iki ilde de(biri sakarya) örgüt kabullü siyasi savunma yapılmıştı..
tüketmemişler..
var olan gerillalar dağıtıldı.. legalizm işlenmeye başlandı.. dy nin bulunduğu tüm cezaevlerinde eylemlerden uzak durdular.. ve gelinen nokta ortada.. thkp devamıyız diye "devrimci yol"a çıktılar.., thkp ve dy yi tüketip., ödp oldular.. olurken bile bsp yi tükettiler..
bu i.t. ler başından beri kontra idi halen de öyledir.. tükete tükete bu güne geldiler ve hala aynı misyonu işletiyorlar..
 
Üst