"vatana" ve dahi "millete" hayırlı olsun bir "muhalefet"imiz var

#1
Muhalefet dağınık, küçük ve parçalı… Halbuki zalimler ne kadar heybetli değil mi? Tankları, topları, oyları, oyunları, hileleri… Madem o kadar güçlüler, madem muktedirler her şeye…
diyor barış "ince" oportünist.. bu sosyal-şöven ince oportünistin bildiği tek muhalefet balkanlardan i.terakki ile gelen ve cumhuriyet ile devam eden devşirme-dönme alçak! basınç hava muhalefeti olsa gerek..,

sanki tv de hava raporu sunuyor.. Muhalefet dağınık, küçük ve parçalı "bulutlu" ve sisli!..
elbette doğru yanı var ama büyük ve ciddi bir eksikliği de var..
gençlik mücadelesi ile dayanışma çalışmaları, sağlık ve eğitimdeki yıkıma karşı mücadeleler, Hopa’dan Gerze’ye uzanan talana karşı direnişler, Kürecik’te yeniden uyanan anti-emperyalist ruh, onurlu bir halkın insani taleplerini de içererek devrimci bir yola akmalıdır. İşte o zaman heybetlilerin sırtlarındaki heybeler çıkacak ve onlar yine ufacık kalacak. “Aman biz gelmeyelim de ellerinde yıldızlı yumruk olanlar mı gelsin” diye zırlayacak yine…
gerçekten sisli ve parçalı bulutlu tesiri az., "yol"u yanlış yere çıkan tüm "muhalefetleri" saymış ama araya adını koymadan ciddi ve güçlü ve sistemi sarsan muhalefeti de bu yetersiz muhalefet içine sokuşturmuş.. yani arabanın arkasına şunları da atıverin.. talepleri zaten önemli değil sadece insani.. sanki yoldaki dilenciye acıyorda arabanın arkasına atıveriyor..

kürt halkının muhalefeti yok mu? hem bu savaş diyorsunuz hemde arada sayılan bir muhalefet.. üstelik bir özelliği de yok.. sadece insani talepler..
kürt halk muhalefetinin talepleri bu sosyal-şövenlerinin cumhuriyetini kökten değiştirecek taleplerdir.. zaten "dert"leri de bu değil mi? bu yüzden var olanla ilişkilenmek yerine alternatif yaratmaya çabalıyorlar..

bunlar..; ikinci cumhuriyet diye yalandan bağırıyorlar.. ama farkındalar.. birinci cumhuriyetlerini yıkacak olan akp değil. kürt halk muhalefetidir.

halk arasında denir ya.. harbi ol ciğerimi ye..
açık olun.. siz-ler..; kürt halkının varşlığına ve politik taleplerine karşısınız., çünkü., vatancısınız.. ulusalcısınız komünist değilsiniz..
doğan görünümlü modifiye edilmiş murat 124 sünüz.. politik söylemi ile.., sol görünümlü modifiye edilmiş., sosyal-şövensiniz..

kendi özgün politikalarımızı işleteceğiz dediler kankileri ile ittifak yapmadılar.. çünkü kitle hazır değildi. tkp ile ittifak eldeki bulguru götürebilirdi.. ve chp ye oy vererek oyalanmalarının da mahsuru yoktu..

kitle ulusalcı-şöven olacaktı ama bunu ödp içinde kalarak yapacaklardı.. dy gölgesi altında işleteceklerdi.. limonu erken kopartıyorsan karpite yatırırsın.. o hali ile ucuza gider.. ama karpit altında sararır ve zamanı geldiğinde para yapar.. bu yüzdn bir süre tek tabanca takılmayı yeğlediler.. ama işler farklılaştı..

emek-barış-özgürlük bloku başarıları ve arkasından gelen halkların demokratik kongresi ciddi bir merkz olma eğilimi gösterdiği için hemen atıldılar.. önce sosyalizmin merkezi önermesi yapıldı.. çıt yok.. tkp zaten cephe demiş., bırak utangaç ulusalcıları., kendi kitlesini bile elde tutamamıştı..

sanırım bu muhalefet!! girişimi bir cepheden çok.. eski dy kitlesini yemleyip elde tutabilme girişimleri oluyor..


Yıldız ve yumruk dedik de… Van’da deprem olduğunda köhnemiş düzenleri tel tel dökülürken, dökülmeyen bir şey vardı yine: Yıldızlar… Yani kardeşliğin, barışın, devrimin umudu olan o yıldızlar. Neden mi dökülmediler peki? O zaman söz Melih Abi’de: “Baba diye sormuştu oğlum Bulut dört yaşındayken; ve gökyüzünün yıldızlarını seyrederken Ayvalık sahillerinde: Depremde her yer sallandı, nasıl oluyor da bu yıldızlar düşmüyor oradan? ‘Yumruklarını sıkmışlardır evladım’ diyememiştim; deseydim, elbette anlamazdı. Ama anlayan mutlaka çıkardı vakti zamanında, şimdi de hâlâ çıkar mı? Bilemiyorum”

Çıkar… Bak biz de büyüdük ve anlıyoruz artık. İşte o yüzden ‘Muhalefet’teyiz.

benden öngörmesi..; bu işlerin sonu chp ye çıkar.. kala kala sen(melih pekdemir) ben(adnan bostancıoğlu) ve bizim oğlan(barış ince) ve halkevleri gibi thkp'yi savunan ama 30 ların faşist asimilasyon projesini politik tanım olarak kullananlar kalır..

yaşayıp., göreceğiz..

bu arada.., buradaki yazıları okuyan okumayan tüm.., bazı eski dostlara anımsatayım..

1980 eylül başında., bu hareket darbeyi omuzlayamaz., çöker demiştim.. çöktü..

1982 de gerilla savaşı başlatılacak ise içerdeki-dışardaki bu şefler ile bu işler olmaz., önce geçmişin hesabı sorulmalı demiştim.. olmadı tasfiyeye uğradı..

1984-5 de dy örgüt değilim diyor ama maşallah örgüt gibi içeride merkezi insiyatif koyuyor bu imam-cemat ilişkisidir politik bir örgüt ilişkisi değil dedim.. derken tahliyeler başladı.. çıkanlar işi bırakacak örgüt de cemaat gibi kalacak dedim.. öyle oldu..

1990 da bu güne kadar neden sessizdiniz de şimdi ortaya çıktınız tartışma süreci aslında ikna sürecidir dy süreci bitirildi., "yeni yol" süreci başladı dedim.. oldu..

uzatmayayım.. geçmişi sorgulayamayan bugünü yaşayamaz yarını da bugünden kuramaz.. bir bakar ki beklemediği., devrimci yaşamının başlangıcı ile ilgisi olmayan bir yerde otluyor.. ve kanıksar.. ortama uyar.. uymak içinde kişilik kaybına uğrar.. bu ilk önce ds tasfiyesinde sonra içerde yaşatıldı-yaşandı.. alışkanlık oldu devam ediyor..

sonuç.: bu muhalefet falan değil.. envanter tespiti ve KALAN MALIN STOKLANMASIDIR.
 
Üst