Torba Yasa direnişinin 3 günlük öyküsü

#1
Torba Yasa direnişinin 3 günlük öyküsü

03 Şubat 2011 -


Ankara’da TBMM’de Torba Yasa görüşülürken 81 ilden yola çıkan DİSK, KESK, TTB ve TMMOB üyeleri ve binlerce emekçi polis barikatına yüklendi. Polis, emekçilere cop, biber gazı ve tazyikli su kullanarak saldırdı

Emeğe yönelik büyük bir saldırı paketi olan Torba Yasa’ya karşı emekçiler 1 Şubat’ta Ankara yürüyüşüne başladı. Geçtikleri her ilde coşkulu bir şekilde karşılanan emekçiler buralarda kitlesel yürüyüşler yaptı. İzmir yürüyüş kolu, Aydın’da, Diyarbakır yürüyüş kolu da Mersin’de polis tarafından keyfi bir şekilde bekletildi; ancak tüm emekçiler 3 Şubat sabahı Ankara’da buluştu.

Emekçiler Ankara’ya doğru ilerlerken Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Meclis’e yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi. Valinin, eyleme katılımı azaltma çabaları sonuçsuz kaldı. 20 bin emekçi 3 Şubat günü saat 10.00’da Kurtuluş Parkı’nda buluştu ve yürüyüşe geçti.

Emekçiler yürürken İçişleri Bakanı Beşir Atalay da Ankara Valisi ile aynı açıklamayı yaptı. Başbakan Erdoğan, daha 2 gün önce Mısır’da Mübarek’e karşı ayaklanan halkı destekler nitelikte açıklamalar yapmıştı. Ankara’da TBMM’de torba yasa görüşülürken 20 bin emekçi polis barikatına yüklendi.

Emekçilerin Ankara yürüyüşü

Torba Yasa’ya karşı DİSK, KESK, TTB ve TMMOB 81 ilden 1 Şubat günü dört koldan yola çıktı. İstanbul, Diyarbakır, İzmir ve Trabzon yürüyüş kolları kitlesel eylemlerle uğurlandı.


İstanbul yürüyüş kolu, ilk durağı olan Gebze’de kitlesel bir şekilde karşılandı. İstanbul – İzmit karayolunu trafiğe kapatarak hükümet konağına yürüyen eylemcilere halkın ilgisi yoğundu. Yürüyüş sırasında E-5 üzerindeki üst geçide Torba Yasa’nın emekçilere karşı maddelerinin yazıldığı bir pankart asıldı.Gebze’nin ardından Kocaeli ve Bursa’da da kitlesel karşılamalar oldu.İzmir’den yola çıkan yürüyüş kolu Aydın’da polis engeliyle karşılaştı. Emekçilerle polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı ve yürüyüş polisin engelleme çabalarına rağmen devam etti. Emekçiler Denizli, Uşak ve Afyon’da kitlesel yürüyüşler yaptı.
Trabzon yürüyüş kolu geçtiği her ilde kitlesel bir şekilde karşılandı. Giresun, Ordu, Samsun, Amasya ve Çorum’da yapılan yürüyüşler, yollar trafiğe kapatılarak gerçekleştirildi. Diyarbakır’dan kitlesel bir şekilde uğurlanan yürüyüş kolu, Urfa, Antep ve Adana’da kitlesel şekilde karşılandı. Urfa ve Antep’te AKP il binalarına yapılan yürüyüşe çevredekilerin ilgisi yoğundu.“Torba yasa geri çekilsin, esnek ve kuralsız çalışmaya, güvencesizliğe ve taşeronlaşmaya, kadın emeğinin sömürülmesine, çocuk emeğinin sömürülmesine, sigorta piriminin cepten ödenmesine, sürgünlerin yasallaştırılmasına, ödünç memurluk uygulanmasına karşı Ankara'ya yürüyoruz”
 
#2

“Bir ülke daha ayağa katlı”Ankara’da çatışmalar sürerken Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin araçları polisin panzerine su taşıdı. Polis taşıma suyla emekçilere saldırdı.Mısır’daki halkın demokratik tepkisini destekleyen AKP hükümeti, kendi halkının taleplerine biber gazı, tazyikli su ve copla karşılık verdi.
Çatışmanın ardından DİSK, KESK, TTB ve TMMOB, Sakarya Caddesi'nde bir açıklama yaparak polisin saldırısını protesto etti. Aynı şekilde KESK İstanbul Şubeler Platformu polisin saldırısını Beyoğlu'nda yaptığı bir eylemle protesto etti. Taksim Tramvay Durağı'nda toplanan emekçiler Galatasaray Meydanı'nda kadar yürüdü ve burada bir basın açıklaması yaptı.

-Sendika.Org tan alıntı-
 
Üst