"Tekel işcisi yalnız değildir"

#1
"Tekel işcisi yalnız değildir" 2010.01.26Tekel işçilerinin 42 gündür sürdürdüğü onurlu direnişlerini Dev-Genç'liler bir kez daha desteklediler. Tekel işçilerinin bulunduğu alana "Tekel İşçileri'nin talepleri kabul edilsin" Gençlik Federasyonu” imzalı ozalitini açan Dev-Genç'liler yürüyüşe geçtiler.

Yürüyüş sırasında sık sık "Tekel işcisi yalnız değildir", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "Zam zulüm işkence işte AKP" sloganlarını atan Gençlik Federasyonu üyelerine Tekel işçilerinin de sloganlara eşlik etmesiyle sloganlar hep bir ağızdan coşkulu bir şekilde atıldı.

Destek ziyaretinin yanı sıra "Amerika Defol Bu Vatan Bizim" kampanyasının çalışması yapıldı. Tekel işçilerini 4/C yi layık gören anlayışın işbirlikçi AKP iktidarı olduğu ve işçisiyle, köylüsüyle, genciyle, yaşlısıyla yaşadığımız bütün hak gasplarının, işçi kıyımlarının, her yıl arttırılan har(a)çların, ekmeğe bulamadığımız tohumların hepsinin sebebi Emperyalizmdir! Emperyalizme karşı savaşı büyütmeden Amerika'yı ve onun işbirlikçilerini vatanımızdan kovmadıkça bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz! Çözüm ise ortak düşman Amerika’ya karşı savaşı büyütmektir, çağrısı yapıldı. Kampanya çalışması sonrasında 130 imza toplanırken 420 bildiride Tekel işçilerine ulaştırıldı.
 
#2
hepsinin sebebi Emperyalizmdir! Emperyalizme karşı savaşı büyütmeden Amerika'yı ve onun işbirlikçilerini vatanımızdan kovmadıkça bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz! Çözüm ise ortak düşman Amerika’ya karşı savaşı büyütmektir,
hepsinin sebebi Emperyalizmdir!
bu genel olarak doğru bir sözdür ama.. içeriği nedir ve doğrumudur tartışılır..
sebep olarak emperyalizm gösterilirken.., emperyalizm ise..
Amerika'yı ve onun işbirlikçilerini vatanımızdan kovmadıkça sözleri ile abd ile sınırlandırılıyor.. almanya-fransa-japonya-italya vs. ortada yok..
hatta..., Çözüm ise ortak düşman Amerika’ya karşı savaşı büyütmektir önermesi ile ortak düşman gibi bir tanım yapılıyor.. kimlerle ortaklık var bu düşmanlıkda.. örneğin ab ile mi.., rusya ilemi ortaklık..
emekçiler ve halklar ima ediliyorsa.. diğerleri de düşman değil mi.. yani küresel sermaye ve ülkenin tüm sistemi değil mi..
o zaman abd diye sınırlamanın anlamı nedir..
70 sonrası ilk 6. filo eylemleri antalyada yaşanmıştı.. nato tatbikatı çerçevesinde antalyaya gelen nato gemilerinden.. çarşıya çıkan abd askerlerine saldırılmıştı.. başa çıkılamayınca..,
abd askerlerinin karaya çıkışı durduruldu.. ama belçika alman vs. askerleri gezebiliyordu.. saldırılardan ganimet(saat fotoğraf makinası cüzdan vs.) toplayan.. lümpen sol.. emperyalizmin sadece abd simi olurmuş diyerek diğer askerlere de saldırmaya başladı.. antalyalı olanlar bilir..:D
"onlarda"ki bu bilinç varken biz nasıl daraltabiliriz ki..!!!!

1968 in.. çin vietnam dönemindn etkilenmiş argümanlarını bu dönemde dillendirmeyi anlayabilirim.. ama ideolojik bir çizgi ve hedef olarak sunmak ne anlama gelir..

emperyalizm salt abd olmadığı gibi ne bir üs ne bir işgal eden güçtür.. türkiyenin sosyal-siyasal ve ekonomik tüm dokularında var olan bir olgudur.. yani t.c. nin yani vatan denilen bu devletin ta kendisidir..
kovulacak bir olgu değil.. yıkılacak, değiştirilecek bir olgudur.. ebir vatan varsa bir devlet de vardır.. devlet yoksa vatan yoktur.. türkiye devriminin sınırlarını devrimciler çizmez... genişletmeye bakar.. yani bir vatanla sınırlamaz.. ki.., bölge zaten buna müsait değil.. türkiyedeki bir devrimci dalga artık, iran, ırak ve suriyeyi de belirler ve etkiler.. yada kürtleri yok sayacağız.. işin dışında tutacağız..
tutmayacak isek.., kürtlerin devrimi yada ortak devrim diyeyim.. güneyi iranı mutlak belirler etkiler ve ilişkilendirir..
bu gerçeği görmeden.. lozan eli ile ingilizlerin çizdiği bir vatan sınırı, kavramı-tanımı ve devrim.. bizlerin işi olmamalıdır..
 
Üst