Tekel Direnişinde 45. Gün

Tekel Direnişinde 45. Gün
2010.01.28

TEKEL işçileri, gün boyunca Başbakan'la Türk-İş Başkanı'nın yapacağı görüşmeyi beklediler. Halk Cepheliler de gün boyunca ve toplantı saatinde alanda, işçilerle birlikteydiler. Toplantıdan sonra Türk-İş Genel Merkezinden işçilere seslenen Mustafa Kumlu'nun açıklamasını hep birlikte dinlediler.

Başbakan ve Mustafa Kumlu'nun görüşmesi saat 19.00'da başladı. 20:30'da da Mustafa Kumlu işçilere açıklama yaptı.

Alanda bulunan bir Halk Cepheli'nin açıklamaya ilişkin izlenimleri şöyle:

"Öncelikle bunca zamandır yuhalamalarına rağmen işçilere karşı hoşgörülü olduğunu, burada 45 gün oturma sabırlarına hayran olduğunu" anlattı. Kendisi bu yuhlama ve istifa sloganlarına saygı duyduğunu söyledi. Hükümetin Türk-İş'ten 3 kişilik bir heyeti kabul ettiğinden bahsetti. "Başbakan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte taleplerimizi dinledi." dedi. Hükümetin kendilerini, işçilerin taleplerini dinlediğini, görüşme sonucunda verilen karar göre; bakanların da Pazartesi gününe kadar bir çalışma yapıp rapor yazmalarını ve Başbakan'a ileteceklerini söyledi. Hükümetten gelen rapora göre de karar vereceklerini" söyledi. Ayrıca pazartesi günü gelen çalışma raporunun sonucunun bildirilmesi için Başbakan'la Kumlu tekrar görüşecek.

Gelişmelere karşılık sendikalar da açlık grevlerini ertelediklerini bildirdi."

Bu arada Yürüyüş dergisi yapılan açıklamalara ilişkin işçilerin görüşlerini sordu. "Açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorduklarında işçiler, "Bunun bir adım olduğunu yani yaklaşımı olumlu bulduklarını, Başbakan'ın tavrını olumlu bulduklarını, ama bu bir oyalama taktiği ise işe yaramayacağını, kendilerinin özlük haklarını alana kadar alanı terk etmeyeceklerini" söylediler.

Yürüyüş dergisinin merak ettiği bir diğer konu olarak; "Sendikalar da hükümet ile birlikte işçileri oyalıyorlar mı?" sorusuna cevaben; Direnişi bu noktaya kendilerinin getirdiğini, ve sendikaların da oyalamaya cesaret edemeyeceklerini, çünkü oyalama bile olsa her ne pahasına olursa olsun gitmeyeceklerini dile getirdiler.

Açlık grevleri ile ilgili olarak "açlık grevlerine ara vermek geri bir adım değil mi?" diye sordular.

Geri bir adım olduğunu kabul ediyorlar. Sendikanın elini güçlendirmek için ertelediklerini gerekirse tekrar açlık grevine devam edebileceklerini söylüyorlar.

Direniş sürerken çocuğunu kaybeden bir babayı Halk Cepheliler ziyaret ettiler. Batman Şube'den olan işçi bir hafta önce kızını kaybetmiş. Ziyarette tüm Halk Cepheliler adına baş sağlığı dilekleri iletildi.

İzmir Şube'den iki kardeş bayan direnişiçi, kalp krizi nedeniyle babalarını kaybettiler. Kızlarını televizyonda görünce kalp kirizi geçirerek hayatını kaybeden baba için, Halk Cepheliler taziyelerini bildirdiler.

Trabzonlu işçilerin çadırında ise yeni bir karar var. işçiler "AKP''nin 6 milletvekilini Trabzon'a sokmayacaklar." çadırda direnişi sürdüren Trabzonlu işçi anlatıyor: "Bi tane beyzbol sopası aldım. AKP'lilere verecem. Beyzbol sopasının bir ucu bende diğer tarafı milletkvekilinin kafasında olacak. Kel köre nasıl bakarsa, kör de kele öyle bakacak. "uşağım ben böyle gavur adam görmedim. Bizim 3 yaşındaki bebe beni TV de görmüş. Dün sordu. "Size kim su sıktı?" diye "Bu ne biçum adamdur . Ne kalpsiz adammış. Hic acimaz mu?" demiş. "Gavurlar bile bu Tayyip'den merhametlidur."