Tekel Direnişi 43. Gününde

#1
Tekel Direnişi 43. Gününde 2010.01.26



Tekel Direnişi 43. Gününde Sürüyor
Genel Grev Kararı Yok!

Özelleştirmeye, işten çıkarılmaya ve 4-C'li çalışma dayatmasına karşı Ankara'da direnişini sürdüren Tekel işçileri bugün oldukça yoğun bir gün geçirdiler.

Açlık grevine ara verilmesinin ardından, iktidara sorunu çözmesi için 6 işçi ve memur sendikası konfedarasyonu tarafından tanınan süre bugün doldu. Akşama doğru iktidar cephesinden bir açıklama geldi. Buna göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la TÜRK-İŞ, işçilerin durumunu görüşmek üzere 28 Ocak Perşembe günü, saat 18.00'de buluşacak.

Sabah saatlerinde Türk-KamuSen ziyarete geldi. Hastanede çalışan işçi kadınlar, SDP, TKP , Genç-Sen ziyaret edenlerdi. Sosyal-İş çay ve şeker getirdi ve yönetici bazında ziyaret ettiler.

İşçiler arasında genel kanı şöyle; sendikaların daha doğrusu Türk-İş'e bağlı sendikaların kendilerini yalnız bıraktıklarını düşünüyorlar. İşçiler kararlı davranıyorlar. Sendikaların da aynı kararlılığı göstermesi yönünde sendikalarını şöyle böyle zorluyorlar. Bugün 6 sendika konfederasyonunun grev kararı alacağına da çok ihtimal vermiyorlar.

Sendikalar saat 17.00'da bir araya geldiler. Hak-İş görüşmelerden çekildiği açıklaması işçilerin tepkisine neden oldu ve yuhaladılar. Bazı işçiler ise "ayrıldıkları iyi oldu, kim bizimle sonuna kadar yürüyebilecek belli olsun. Böylesi daha iyi oldu" yorumunda bulundu. Mustafa Kumlu aleyhine slogan atılınca, Tek-Gıda İş Başkanı Mustafa Türkel işçileri azarlar tarzda, açıklama yapılana kadar çadırlarında beklemelerini istedi. İşçiler fazla direnmeden çadırlarına döndüler.

Konfederasyon başkanlarının toplantı saati yaklaştığı zaman işçiler Türk-İş binası önünde toplandılar. Oldukça heyecanlı ve öfkeli olduğu gözlenen işçiler attıkları sloganlarla toplantıya gelecek olan sendika başkanlarını karşıladılar. "Sendika Uyuma İşçine Sahip Çık", "Türk-İş Göreve Genel Greve", "Şalter İnecek Bu İş Bitecek", "Söz Bitti Sıra Eylemde", "Kumlu Şaşırma Sabrımızı Taşırma", "Bizim Buradan Ölümüz Çıkar", "Ölmek Var Dönmek Yok", "Sendikalar Göreve Genel Greve", "Yılgınlık Yok Direniş Var", "Genel Grev Genel Direniş", "Direne Direne Kazanacağız" sloganları sıklıkla atıldı.

Saat 20.30 sıralarında biten toplantıdan çıkan sonucu açıklamak için; TÜRK-İŞ: Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu; HAK-İŞ: Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu; DİSK: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu; MEMUR-SEN: Memur Sendikaları Konfederasyonu; KAMU-SEN: Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu; KESK: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu başkanları basının karşısına çıktı.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu yaptığı açıklamada 6 konfederasyon olarak hükümetten gelen 28 Ocak tarihli görüşmeyi bekleyeceklerini, bu görüşmede olumlu adım atılmazsa 3 Şubat tarihinde, yine 6 konfederasyon olarak uyarı eylemi yapacaklarını, üretimden gelen gücün kullanılacağını açıkladı.

Basının "Genel greve mi çıkacaksınız?" sorusu üzerine de genel grev kararı almadıklarını, uyarı eylemi yapacaklarını söyledi. Yine basının: "Görüşmede hükümet çalışma yapmak üzere komisyon kurmayı önerirse yine de 3 Şubat'ta eylem yapacak mısınız?" sorusuna; "hayır eylem yapmayız, erteleriz" cevabını verdi.
 
Üst