t.c. harekat höykürmeleri ve abd'nin suriyeden "çekilmesi" olayı

#1
GİRİŞ YAZISI

12 aralık 20018
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, 'Fırat'ın doğusu ile ilgili ikazlarımızı yaparken aynı zamanda hazırlıklarımızı da tamamladık' dedi. Erdoğan, 'Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz' ifadelerini kullandı.

10 gün sonra......
Erdoğan: Fırat’ın doğusuna yapacağımız operasyonu Trump ile konuştuktan sonra erteledik

harekata başlayacağız dediğinde kimileri yapamaz., üfürüyor dedi.. kimileri yapacak., ortalığı karıştıracak seçim işleri vs. vs. dedi..
ne demişler.: aptallar kişilere.,görünene bakar.. biraz akıllılar sonuçlara bakar., akıllı insanlar sisteme bakar.. yani.. konseptlere ve proğramlarına bakar.. ne yazık ki., sistemin toplum mühendisliği kodlanmış akıllara çok rahat işliyor.. elbette bunun en önemli nedeni "sol" liderlerde.. kılavuzlar karga/kontra..

abd nin bölgedeki kara gücü "kürtler"-miş.. saray çetesi abd bop taşeronu imiş.. ama abd taşeronu abd nin bölge gücüne operasyon yapıyor..

işid/daiş abd yaratımı t.c. bu güçleri destekliyor ama abd yarattığına saldırıyor..

rusya-iran suriye rejiminin koruyucusu.. suriye rejimini yıkmak isteyen abd'ci t.c. ama t.c. rusya-iran ile abd karşıtlığı içinde..
ve benzer bir sürü garabet tespitler ve çelişkiler.. ahmaklık mı? hayır.. sistem konseptlerinin toplum mühendisliğinin eseri işler çünkü toplum.; bundan etkilenen kodlanmaya müsait ot kafalarla dolu..
bu yüzden ne yazsan. ne anlatsan boş.. yine de yazmaya devam edeceğiz..

öncelikle bölgenin etkin öznelerine bakalım.. ne diyorlar..
Uluslararası Koalisyonu çağırmadıkları gibi ‘git’ de demediklerini kaydeden Muslim, “Onlar da zaten bizim korumamız için gelmemişlerdi. Kendi öz gücümüze ve savunmamıza dayanıyoruz. Meşru savunma durumumuz var. Bunu hiçbir zaman eksik etmedik. Gidip gitmeyecekleri onların işidir. Çıkarlarımız çakıştı, beraber hareket ettik ama hiçbir zaman onlara bel bağlamadık” dedi.

geriye dönüp bakalım.. özellikle kobani direnişi.. kendi öz gücü ile başarıldı.. kendi öz gücü ile savunmaya devam edecek.. efrin çekilmesi çok farklı.. kalmanın maliyetini yerel halk ödeyecekti(kentin bombalanması).. b anlamda kalıp-kalmama yerelin kararı idi., bu karar uygulandı.. direniş devam ediyor..

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı için “AKP-MHP faşist iktidarını kurtarma operasyonu” dedi. KCK, “Yeni dengeler Türk devletinin işgalinin bir bozgunla sonuçlanmasını sağlayacaktır” diye ekledi.
...
“Türk devletinin Rojava Kürdistan’ına ve Kuzey Suriye’ye saldırısının bir komplo ve oyunun parçası olduğu ABD’nin Suriye’den geri çekilme kararıyla birlikte anlaşılmıştır. Rojava Kürdistan’ı demokrat toplum yapılanması TEV-DEM yaptığı açıklamayla tüm bu gerçeklikleri gözler önüne sermiştir. Bu gerçeklik aynı zamanda Türk devletinin Kürt Özgürlük Hareketinin mücadelesiyle siyasi, ekonomik ve toplumsal çöküşünün Suriye politikalarında kendisini dışa vurumudur.
..
Türkiye ekonomik çöküşü yaşarken ABD ve Almanya bu çöküşü engellemek için büyük çaba göstermiştir. Siyasal olarak destek vermek için de Özgürlük Hareketinin 3 öncü yöneticisi hakkında ödüllü yakalama emri çıkarılmıştır. Tüm bunlar Kürt halkının ve demokrasi güçlerinin yürüttüğü mücadelenin Türkiye’de yarattığı ekonomik ve siyasi krizden AKP-MHP faşist iktidarını kurtarma operasyonlarıdır. Öte yandan Rojava ve Kuzey Suriye’de Kürt, Arap, Süryani ve tüm halkların kurdukları demokratik sistem de Türk devletinin Suriye ve Ortadoğu politikalarını başarısız kılmıştır. Türk devleti çeteleri ile öyle bir Suriye batağı içine girmiştir ki, bundan çıkış yolu olarak kendileri için daha büyük bir bataklık olacak Kuzey Suriye işgaline yönelmişlerdir.
..
TEV-DEM ABD’nin Suriye’den çekilişini Türk devletinin işgaline bir çağrı olduğu değerlendirmesi yaptığı gibi bazı oyunlar planlandığını da deşifre etmiştir. Fırat’ın doğusunda işbirlikçi Arapları etkin kılma çabası yanında Efrîn işgali içinde yer alan bazı işbirlikçi Kürtlerin birkaç şehirde etkin kılınması planı yapıldığı anlaşılmaktadır. Rojava demokratik toplum yapılanmasının değerlendirmeleri ABD’nin çekilmesinin böyle kirli plan doğrultusunda olduğunu göstermektedir. Ancak yıllardır bu yönlü birçok plan ve oyun yapıldığı halde Kuzey Suriye’deki demokratik devrim çizgisi saptırılamamıştır. Aksine Kürtler, Araplar, Asuri-Süryaniler, Çerkesler, Türkmenler, Durziler, Ermeniler demokratik ulus çizgisinde halkların demokratik birliğini yaratarak demokratik devrimi daha da güçlendirmişlerdir.
...
Türkiye İran’a yönelik aldatıcı yaklaşımlar ortaya koysa da İran Türkiye’nin ABD ile kendisine yönelik politikalarda ortaklaştığını bilecek kadar siyasi deneyime sahiptir. Rusya da, İran da, Suriye de Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yerleştirmek istediği çetelerin kendileri için ne anlama geldiğini, Türk devletinin Efrîn’de olduğu gibi bazı işbirlikçi güçleri kullanmasının da Suriye’deki istikrarsızlığa yeni boyutlar getireceğini görmektedir.

alıntılar anf den.......

küresel sistem yeni bir sürece girdi demiştim.. bu yeni sürecin en önemli özelliği küresel imparatorluğun mali oligarşi başatlığında sistemleştirilmesidir.. üstte mali oligarşi ve altta doğru vasallar.. devletler artık sadece bu sistemin bölgesel kurumları olacak.. hani bahçeli demişti ya.. 4. sanayi devrimi dönemi başladı.. işte bahsettiği budur..

elbette bu sürece direnenler var.. gerek sermaye anlamında gerekse toplumsal mücadele anlamında.. küresel sistem içi başat konsept.; mali oligarşi konsepti.. direneler ise bütünleşememiş sermaye blokları ve etkin oldukları devletler.. mali oligarşi konsepti bütünlüklü ama hala bazı devletler üzerinde sistemini oturtamadı.. yakın örnek t.c. oluyor ve en önemli örnek rusya-iran.. abd de tamamlanmak üzere ve ingilterede hemen hemen tamamladı..

ab birliği tarihsel avrupa merkezli hegemonya anlamında çok önemlidir ve ingilterenin bu ab birliğinin dışına çıkması baş aktör olma olanaklarını kaybetmesi demektir.. westpalya anlaşması 1. küresel savaş napolyon olayı., viyana konferansı ve diğerlerinde ingiltere daima baş aktör yada perde arkası yürütücü olmaktan uzak kalmadı.. en son bölge dizaynı dediğimiz lozan sürecinde de baş aktördü ama ab birliğinden kopuyor!!!.. çünkü.; küresel sistemde mali oligarşi konsepti gereği bunu yapıyor.. ab birliği konfederasyon tarzından çıkmadan bu sürece dahil olmaz.. aksine bozmaya çalışır.. kısaca ab süreci.; avrupada yeni bir dünya imparatorluğu olmalı.. devletler artık başat aktör olmaktan çıkmalı.. hani derler ya.. 1. dünya savaşında feodal imparatorluklar dağıtılıyor.,yerine modern ulus devletler kuruluyor.. oysa yaşanan süreç böyle değildi.. bu modern ulus devletler süreci aslında kendini zamanla eritecek olan modern-ulusal feodal beyliklere dönüştürülüyordu.. zaman geldi.. devletlerin de üstünde küresel kurumlar üzerinden bir imparatorluk kuruluyor..

son yaşananlar da bundan bağımsız değil.. kim ne? demiş-dememiş.. ne yapmış-yapmamış.. yapacak gibi yapmış ama başka bir şey yapmış.. yapmayacağım demiş ama tersini yapmış.. vs. vs. veremden kaçalım sıtmaya razı olalım.. olmadı hayal kuralım.. ilerde sıra biza de gelecek bekleyelim., o zamana kadar moderniteyi savunalım.. vs. vs.

küresel sistem oyun kuruyor ve işletiyor.. kendi içindeki çatışmalar dışında kendi sürecini işleten bir toplumsal mücadeleler süreci olmak zorunda.. yani.. üçüncü yol olmak zorundayız..

kısaca..
son gelişmelere gösterilen ve odlanan yerden değil., toplumsal mücadele içinden bakmalıyız.. buna sınıf temelli de deseniz fark etmez ama gerçekten ezilen sınıf temelinden olsun.. laiklik-cumhuriyet-aydınlanma vs. sınıf temeli değildir.. "aydınlanma" çağından beri toplumu sömüren-ezen bu ampulcüler değil mi?.. yoksa gericiler mi? sömürdü-ezdi.. ya da.. koca arasından koca mı? beğenenlerdensiniz..
 
#2
ateş topu kürtler ve "sorun" görülmesi

t.c. bölgeye harekat düzenler-düzenlemez.. abd çekilir-çekilmez.. rusya.; bu gelişmelerde ne? yapar-yapmaz.. göreceğiz mutlaka da.. şimdiden biz ne? yapmalıyız.. asıl soru budur..

türk-iye solunun devletçi nasyonalistlerinin mantığı ortada..
kontra birgün gazetesi toplum mühendisi birinin yazısını aktarmış..
Ateş topu Kremlin’in sahasında
https://www.birgun.net/haber-detay/ates-topu-kremlin-in-sahasinda-241032.html

ateş topu!!!.. yani baş belası bir şey.. ne? olabilir..
Trump’ın Suriye’den çekilme kararı Ortadoğu’da ittifakları derinden sarsacak. 100 yıldır çözülmeyen Kürt Sorunu’nda ateş topu ise Kremlin’in sahasına paslandı. Ankara’nın atacağı adımlar ateşin başka hangi evleri sarıp sarmayacağını belirleyecek
100 yıldır çözülemeyen diyor ama 100 yıl nereye tekabül ediyor bakalım.. ilginç... 1918 yani bu zibidilerin övdüğü ulusal kurtuluş savaşı başlangıcına.. ve en önemlisi mahmut berzenci ayaklanması başlangıcına.. soralım o zaman.. 1918 de "ata"larınız neden çözmedi de ateş topu haline getirdi.. yoksa "sorun"du hala sorun mu? demek istediniz.. bunu hem t.c. "ta"ları hem de ry-usya "ata"ları anlamında söyledim.. berzenci ingilizlere karşı ayaklandığında genç sscb den hatta ankaradan yardım istemişti..

birde rusya-t.c. ye akıl veriyor..:D
Suriye’ye müdahil olurken Rusya, bölgedeki yüz yıllık Kürt sorununu çözme gibi bir yükün altına girmeyi hiç hesaplamamıştı. Şimdi ise gerçekleştiği takdirde ABD’nin Suriye’den çekilmesi kararı, bu ‘ateş topunun’ Kremlin’in sahasına paslanmasını netice verirken Ankara’nın atacağı adımlara bağlı olarak da ateşin başka hangi evleri sarıp sarmayacağı belli olacak. Puslu havalarda sonu belirsiz bir yola revan olmamak, gün gibi ortada açık riskleri azaltmanın en kolay yolu.
rusya suriyeye müdahil olurken kürt "sorunu" ile muhatap olacağını hesaplamamış.. bu sözlere kargalar bile güler.. rusya bölgeyi bilmeden daldı.. kürtlerden bi haberdi.. zaten bölgede kürtler uyuyordu.. :D

aleni toplum mühendisliğini gazetede servis ediyor.. "kafaları" kürt ve sorun kodlamaları ile dolduruyor..
kremlin işin farkında.. abd de farkında t.c. gibi vasallar da farkında bir tek sizler gülhane parkında ceviz ağacı modundasınız.. diyeceğim ama değil.. kontrasınız..

evet.. bölgeye her dalan ya da bölge aktörü olan her kesim kürtlerle ilgili bir proğrama sahip olmak zorunda.. kürdü yok sayan hatta t.c. içinde başka halkları yok sayan., tek renge(devlet ulusu) boyamak isteyen lozan artık bitti.. yerine ne? koyalım ki.. yeni sürecimiz olması gereken gibi işlevsel olsun derdindeler..
bu anlamda bağlı olduğu konsept dahilinde kimileri.; bölgede kaos yaratımı görevinde kimileri.; "çözümcü" ayaklarında.. olay-lar!! budur..

nasıl bir sonuç çıkar ve uzun vadeli mi? yoksa geçici mi?.. bilemem., göreceğiz.. ama kesin olan şudur.. küresel aktörler yeni bir atağa başladı.. çatışmadan daha çok oyun kurma şeklinde diyebilirim.. saray çetesinin harekatı durdurduk demesi.. yapacağız höykürmelerinden çok daha önemli.. hem dayılanıp hemde erteledik demek seçimler öncesi olacak iş değil ama oldu.. ciddi bir gelişme yaşanıyor ki ciddi şekilde uyarıldı.. sanırım abd nezdinde bir atak yapıldı ve rusya ne yapacak bekleniliyor..

bana göre.; suriye ead rejimi ve sdg güçleri arasında oluşacak bir uzlaşma üzerinden abd-rusya girişimleri olacak..
efrin işgaline önce karşı çıkıp sonra pısan esad rejimi elbette t.c. konumu noktasında netlik istiyor.. bunu rusya sağlamak zorunda.. sağlarken de sdg yi dikkate almak zorunda.. abd bu anlamda esad ile uzlaşacak bir t.c. projesi peşinde ama buna sdg yi de katmak zorunda.. bu son atakla sdg güçleri bu anlamda dürtülüyor..
sanırım geçici bir nash dengesi (oyun teorisi)* yaratılacak..
bu dengenin geçici olacağını düşünüyorum.. sonrasında ciddi çatışmalar başlayabilir.. yine ciddi iktidar değişimleri de yaşanabilir..
* Ünlü matematikçi John Forbes Nash tarafından geliştirilen bu araç, temel olarak seçimlerin sonuçlardan elde edilecek getiriyi belirlediği düşüncesi üzerine kurulmuştur.

Buna göre, her birey seçim yaparken ilişkide bulunduğu diğer birey ve değişkenlerin davranışlarını gözeterek en iyi sonucu alabileceği tercihi yapmaya çalışmalıdır. Yani seçim yaparken bireysel çıkarlardan ziyade, etkileşimde olduğu alanın çıkarını da gözeterek en etkili sonucu alabileceği seçimi yapması gerekiyor.

Yani bir oyunda tüm oyuncular kendileri için en etkili sonucu alacakları bir eylemde bulunuyorlarsa, bu eylemler diğer oyuncuların seçtiği eylemler gözetilerek yapılıyorsa ve bu seçimler diğer oyuncuların seçimleri için de zararlı olmuyorsa bu oyun Nash dengesi gözetilerek oynanıyor demektir.
 
Üst