"sıradan" bir kişinin sıradışı yaşamı ve ölümü

toplumsal mücadele içinde yaşanan bazı ölümler ölen kişinin yaşamını ve toplum içindeki konumunu aşar., yaşanan sürecin o aşamasından ve ölüm biçiminden dolayı simge haline gelir..

örneğin.. gezi sürecinde ölen bir çok genç yaşarken, "sıradan" bir solcu iken, öldükten sonra birer simge haline dönüştüler.. toplumsal mücadele içindeki o aşamanın yarattığı bu durum devletin şiddeti çerçevesinde politik ve sosyal bir öneme sahip olduğundan., kişileri aşmış politik-sosyal simge haline getirmiştir..

ok meydanında son yaşanan ölüm olayı da aynı şeydir.. sokakta yaşanan protestolarla ilgisi olmayan ve olayın dışında bir ibadet alanında duran bir kişi devletin "yasal mermisi" ile katledildi..
kişi sıradan biri.. ölümün yaşandığı alan şiddetin olmadığı bir ibadet alanı yani.. ölüm "yasal" şiddetin hiç bir bahane bulamayacağı bir koşulda vuku buldu..

katledilen kişinin alevi oluşu., katledildiği yerin aleviler için kutsal bir yer olması ve şiddetin olmayacağı bir alan.. ve en önemlisi devletin şiddetinin bu olayda hiç bir bahanesi de olamaz.. işte tüm bunlar bu ölümü sosyal-politik bir simge haline getirdi..

aynı zamanda yine ok meydenında bir ölüm olayı vuku buldu..

cemevinde yaratılan katliamı protesto edenlere yine devlet "yasal"!! şiddetini kullanırken., bir kişi katledildi..

adı.. ayhan yılmaz.. basın sıradan bir kişi olarak kayda geçti.. zaten kimliği de hemen belirlenemedi.. kimse de sahiplenmedi..

oysa.. ayhan yılmazın bir adı ve bir yaşam hikayesi de vardı.. cemevinde vurulan uğur kurt ile benzerdi.. hatta sıradanlık noktasında ayhan kurt kadar pek de sıradan değildi.. ama sıradan bir ölüm olarak kaldı..

morgdan sessizce aldılar ve gittiler..
ayhan yılmaz..; kimdir!? yaşamı nasıl geçmiştir!! orada neden dolaşıyordu ve neden-nasıl!? hedef oldu.. BU SORULAR SORULMAYACAK.. VE ŞÖYLE YAZILACAK
Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin (yunus emre)

OYSA..
ayhan yılmaz'ın ne yaşamı ne de ölümü sıradan değildir..
önemsenen diğer ölüm kadar önemli ve bence çok daha önemlidir..
sistem delirtti.. sistem yaşamını altüst etti.. ve yine sistemin kör yasal!! mermisi ile katledildi..
ölüm... "sıradan" insanlara değiyor ise o aşamayı iyi görmek ve analiz etmek ve önemsemek gerekir..

D

denizheval

Ölen 'Deli' olunca değeride azalıyor. Devrimci bir Yürek bu gariban içinde Çarpandır. Düşenler arasında bile katman ayrımı gözeten akıl Reel Sosyalizmin yıkılan duvarları altında kalmış ve bir daha İktidar olamayacak olan bakış açısıdır. İnsana, doğaya ve yaşama dair herşeyi hiçe sayan ve hakettiği minimum değeri vermeyen herşey yenilmeye mahkumdur. Suat abi senin o 'görülmez' detayı gören yüreğini ve kılıktan kılığa girmeyen kişiliğine ve yüreğine gurbanım :)

Ayhan Yılmaz TGB'li Faşist Abdocan kadar itibar görmedi. Bunuda tarihe Not düşelim.

Ölen 'Deli' olunca değeride azalıyor. Devrimci bir Yürek bu gariban içinde Çarpandır. Düşenler arasında bile katman ayrımı gözeten akıl Reel Sosyalizmin yıkılan duvarları altında kalmış ve bir daha İktidar olamayacak olan bakış açısıdır. İnsana, doğaya ve yaşama dair herşeyi hiçe sayan ve hakettiği minimum değeri vermeyen herşey yenilmeye mahkumdur. ........................mevzu benimle ilgili olduğundan alıntıdan sildim :) .........
Ayhan Yılmaz TGB'li Faşist Abdocan kadar itibar görmedi. Bunuda tarihe Not düşelim.

aynen denizhevalim.. aynen.. ayhan yılmaz deli!! idi.. de.. kim nasıl delirtti bunu araştıran yok..
yaşlıyız ya anılardan bahsedelim.. gölcük donanmada bir delimiz vardı.. ali deliçay.. yoksul bir gemlik devrimcisi(emeğin birliğinden) işkencede delirmiş.. ben oraya geldiğimde alemetleri yeni başlamıştı.. "devrimciler"!! gari,p hareketlerini çekemiyor., tersliyordu.. ben sahiplendim.. tedavi gerekir derken.. "devrimciler"!!! in katkısı ile delirmesi hızlandı.. 24 saat konuşur kimseyi uyutmazdı.. dayanamadılar.. tek başına kalacağı bir yere postalamışlar(ben o arada geçici olarak sivil cezaevine yollanmıştım)..
sonra çanakkalede benzer şeyleri gördüm.. evet.. türkiyesolu gerçekten sol olamadı.. olanları için sözüm meclisten dışarı..

olayı haberlerde görünce sorguladım.. üstü temiz ve kimliği yok.. sahibi yok.. doğal gelmedi.. elli şey düşündüm.. sonra anlaşıldı.. deli-meli.. ama o direnişte sokakta olanların yanında olacak kadar akıllı.. onlardan biri.. ama sahiplenilmedi..
bu anlamda sıradışı bu ölüm benim için sıradışı olmayan bir kişi olarak kalbime yazıldı..

sistemin yasal şiddeti isyan eden bir deliye bile tahammül edemiyor.. bahsettiğin tgb'li ise bence seçilmiş bir hedefdi.. öyle ya.. nasyonalizm sola sızacaksa., "devimci şehit" gerekli ya..
"solcu"larımız da devletini takip etmeye alışkındır.. tgb liye sahip çıkar deli!!!ye sahip çıkmaz..