ROBONAUT çalışanlar için çözüm mü, sorum mu

#1
Uluslararası Uzay Üssü’nün daimi konuğu ve ilk insansı robotu olan Robonaut (R2), NASA tarafından tıbbi operasyonlar için eğitiliyor.

Uzay Çalışmalarının dünya ölçeğindeki geliştirme ortamı Uluslararası Uzay Üssü'nün üç yıllık "yurttaşı" Robonaut 2 (R2) insansı robot, gittiğinden beri gerek tasarım gerekse hareket kabiliyeti açışından gelişme kaydediyor. Bu süre zarfında klimaların üflediği havanın ölçümlenmesi gibi basit görevleri yerine getiren R2 hakkında heyecan verici bir haber paylaşıldı. Huston Methodist Hastanesi yetkilileri R2'yi tele tıp alanında eğittiklerini belirttiler. NASA'nın R2'yi uzay çağının tıp elemanı olarak donatmak istediğini belirten uzmanlar; R2'nin iyi birer hemşire, hekim ve tıp elemanı olmasının mümkün olduğunu söylüyor. Programa müdahil olan doktorlar BCC'ye, R2 robotlarından birinin dünya üzerinde ameliyat gibi karmaşık operasyonlar için eğitilmeye başladığını anlattı. NASA'nın Huston'daki Johnson Uzay Merkezi'nden kontrol edilen robotlara gelen istek ve verilen cevaplar arasında, sinyale bağlı olarak artan gecikmeler yaşandığı tespit edilmiş.
Bu projeden murat edilen uzay üstünde astronotların robotları yan yana kontrol etmeleri olduğu için, gözlemlenen gecikmelerin bertaraf edilebileceği düşünülüyor. Ayrıca, tıbbi operasyonların altından kalkabilecek şekilde revize edilmiş R2'nin sadece uzay uygulamalarında değil; uzaktan ameliyat gerektirecek tüm olağanüstü ve acil durumlarda kullanılması da olası.
Robonaut Projesi nedir?

24 Şubat 2011 yılında Discovery mekiği ile Uzay Üssü’ne yollanan R2, NASA’nın Uzay’a yolladığı ilk insansı robottur. NASA, General Motors ve Oceaneering Space System Engineers kuruluşlarının ortak yüklenici olduğu proje, insanlarla beraber; gerekirse dünya üzerinde gerekirse uzayda, çalışabilecek asistan robot tasarımına dayanıyor. Uzay çalışmaları için geliştirme ortamı sunan üs, yer çekimsiz ortamda robotların işleyişleri hakkında da önemli veriler sunuyor. Astronotların, düşük yerçekimi şartlarında R2’ye uyguladığı geliştirme senaryoları, tırmanma kolları gibi yüksek işlevselliğe imkân veren özelliklere kapı aralamış. Yetkililer hedeflerinin; sürekli ve tekrarlanan işlerin R2 tarafından yerine getirilmesini sağlayıp; üs mürettebatını daha kritik işler için özgür kılmak olduğunu söylüyor. Bilimsel çalışmalar ie buna verilebilecek bir örnek.

Bu yazı soL gazetesinin bilimsoL sayfasında 10 Nisan 2014 tarihinde yayınlanmıştır.
 
#2
Robonaut gibi robotların üretimi ve
yaptıkları ve yapacakları işler önemli ve
sosyalistlerin de böyle projeleri savunması ve
tartışılmasını da sağlamalıdır

sosyalist olarak,
tıp alanında düşünüldüğü anlatılmakta
bu ROBONAUT ların
hastanede ve ameliyatlarda
insanlar için amelelik, stresine neden olan işlerde
öncelik tanımlaması yapılmalıdır

yani ağır hastaların bakımın yapan
hemşirelerin ve hasta bakıcıların görevlerini ve işlerini kolaylaştırmalıdır
mesela hastanın bir yerden başka bir yere naklini ve gezdirilmesini
ROBOTLAR İLE YAPABİLİRİZ
BU SOSYALİSTLER İÇİN
DEVRİMCİ Bİ STRATEJİDİR
 
#3
Sosyalistler
teknolojiyi ve robot teknolojisinin insanlar için
faydaları ile
zararlarını tartışıp
zararlarının oluşmasını engellemek için mücadele etmelidir

Robot Teknolojisinin
işçilerin ve işsizlerin
Halkların ihtiyaçlarına ve sorunlarına cevap olacaksa
savunmak ve gecikmeden savunmak
DEVRİMCİ Bİ DURUŞTUR

DEVRİMCİ PRATİK VE TEORİDİR

belki gelecekteki sloganlarımızdan biri:

"HASTANELERİMİZDE 'HASTA BAKICI ROBOTLAR' İSTİYORUZ"

"ASANSÖRSÜZ HASTAHANE KALMASIN"

"HASTANELERİMİZDE FAYDALI TEKNOLOJİYİNİN YAYGINLAŞTIRILMASINA EVET"

ve daha güzel ve
kitlelerin de savunabileceği
sloganlar oluşturabiliriz
 
Üst