Refleks 7. Sayı Çıktı

#1
"Bir yıldızda yaşayan bir çiçeği seviyorsan, geceleri yıldızlara bakmak hoştur. Ve geceleri gökyüzüne bakarsın. Her şeyin çok küçük olduğu gezegenimi gösteremem sana... Belki böylesi daha iyi. Yıldızım senin için herhangi bir yıldız olsun. Böylece gökyüzündeki bütün yıldızlara bakmayı seveceksin..." (*)
Merhaba...

Kapitalizmin insan hayatını; onun geleceksiz, yok edici yaşam biçiminden canı yananların yaşamını, büyük bir kapsayıcılıkla tahrip ettiği ve bu tahribat düzeyini bugün daha da keskinleştirerek büyüttüğü, buna karşı verilen tepkilerin daha fazla gözle görülür olmaya başladığı bir dönemden geçiyoruz. Refleks, bu gündeme ve yaratacağı etkilere mukabil, piyasanın mutlak iktidarı karşısında büyüyecek teorik-pratik deneyimleri kendi seyri açısından zenginleştirici ve geliştirici bir bağlamda değerlendiriyor. Bu anlamda Küçük Prens‘in yıldızlarının çoğaldığı, daha çok gülümseyen günleri görme konusunda yeni bir inatçılıkla merhaba diyor.

Bu sayıda dergi, çeşitliliği; kapitalizmin krizini, onun tahribat alanlarını; su sorununu, kentsel dönüşümü, ülkemizdeki yıkımlara benzer nedenlerin üzerine gelişen "yeni dünya"nın sıcak isyan biçimini yakalamaya çalışan bir içerikle karşımıza çıktı. Bizim ona yüklediğimiz anlama binaen, hayatın dayattığı gündemlerin yakasını bırakmayan ve dahi kuyu kazmayı tarz haline getirmeye hevesli heyecanıyla ilgi çekici gündemlerle bir merhaba daha diyor şimdi.

Refleks‘i süreklileştirme konusunda başarısız deneyimler yaşasak da hayat bizim ihtiyacımız olan araçları yaşamın içine bir şekliyle salıyor, bizi yıldızsız bırakmıyor. Soyut bir durum olduğu düşünülmesin, dergiyi oluşturan bütün dinamiklerden; onu eline alınca mutlu olan, röportajına koşarken yüzü gülen, dizgisini yaparken kendini unutan, matbaada kolilerinin sırasını bekleyen herkesten, hayata böyle bir müdahaleyi anlamlı gören, ondan eksik kalmamak konusundaki istek ve heyecandan güç alıyor. Bunca keşmekeşe, Filistin halkına ve dünyanın bütün mazlumlarına doğrultulmuş silahlara, o silahların aynı konsorsiyum yapımı muadillerinin çıktığı, "yakın"ları öldürülenlerin umutlarını parçalayan karanlık kuyulara, yenisiyle, eskisiyle, yerlisiyle, yabancısıyla polis devletlerine karşı sözü büyütmek, geçerli kılmak, onu bir vicdana dönüştürmek için bu çaba, umarız büyüyecek ve bizi bir gün artık kendi çocuklarımızı, geleceğimizi mezarlıklardan toplamaktan kurtaracak, "bağlantısızların; atları rüzgar kanatlıların" hayata kendi sözlerini düşecekleri anları tarih yazacak. Bir gün gelecek, refleks sokakları da saracak. Bu inatla, bir kez daha merhaba...

(*) Küçük Prens

İÇİNDEKİLER

KRİZ ve TÜRKİYE

KÜRESEL KRİZ, UMUT,İMKAN ve MARKSİZM- Ahmet Tonak

TÜRKİYE‘NİN LİBERALİZASYONU, AKP VE DÜNYA KRİZİ- İşaya Üşür

**

ÇIĞ DÜŞÜYOR, ÇAĞ ÇÖKÜYÜR DEVRİM HEMEN ŞİMDİ!- Önder İşleyen

ENTERNASYONAL REFLEKS (Dosya : Yunanistan)

YUNANİSTAN'DA HERKES SOKAKLARDAYDI - Elif Karagülle

REFLEKS HAREKETE GEÇTİ- Onur Kılıç - Erdal Bilici

BİR AVUÇ ANARŞİST YA DA TOPLUMUN KENDİSİ - Giorgos Karatsioubanis

KARANLIKLAR AYDINLIĞA ÇIKAR MI? - Dünce Önal - Hakan Küçük

***

KAPİTALİZMİN YARATTIĞI KITLIĞIN DİYALEKTİĞİ - Gaye Yılmaz

SOL LİBERALLERİN TRAGEDYASI - Ozan Mutlu - İnan Mutlu

İKTİDAR, GÖZETLEME ve DENETİM ÜZERİNE - Zeynep Özarslan

KENTLERİ TOPLAMA KAMPINA ÇEVİRDİLER - Metin Yeğin

BİR ERKEĞİN KAZA SONUCU GÜÇLÜ KADINI YARATIŞI - Yağmur Milena

DONMA NOKTASINDA ŞİDDET; DUYGUSAL BUZLAŞMA ÜÇLEMESİ - Gülşah Erdem

***

İsteme Adresi: TAKSAV
Atatürk Bulvarı No: 127 Kat 10 Bakanlıklar / Ankara
Tel: 0312 419 83 98 Faks: 0312 419 35 44
 
Üst