rahip brunson yaptırımları ve analizi

#1
abd ile t.c. arasında gerginlik had safhada.. t.c. avrasya çizgisine doğru evriliyor.. vs. vs.

döktürüyorlar..
bir yanda avrasyacılar... allah bayram ediyor.. t.c. amrikan emperyalizminden kopuyor.. rusya-çin ile yakınlaşacak.. perinçek diyor ki.. atatürk vasiyet etmiş.. rusya ile ilişkilerinizi asla koparmayın.. hatta menderes-demirel-özal bunu yapmaya çalışmış., mış.,mış., gülünecek bir şey değil.. daha dün.. baş düşman sovyet emperyalizmidir diyerek abd yi ikincin yapan bunlardı.. utanmadan sallıyor ama yiyen var.. yiyenler salak mı? hayır.. mayaları böyle o yüzden yalan olsun ama bizim mayamıza denk düşsün diyorlar..
bir yanda ulusalcı-laik ve sol nasyonalistler.. abd emperyalizminden uzajklaşılsın da yeter diyorlar ve rusya nedir? es geçiyorlar.. bunlarda mı? salak.. hayır.. aynı mayanın başka "teknelerde" hazırlanan hamurlarıdır..
hepsi.. devşirme-dönme(hem siyasal-sınıfsal hem etnik) karakterlerdir.. islamcısı aslında islama düşman.. türkçüsü aslında türk tarihine ve halkına düşman.. solcusu aslında komünizme düşman ama görsen en keskinleri..

kimse sorgulamıyor..

rahip ne ile suçlandı.. casusluk.. ciddi bir suç ve ev hapsi olacak iş mi?.. lafa geldi mi bu işin bir rehine siyaseti olduğunu söylerler ama iş devlete sahiplenmeye geldiğinde hepsi abd vatanımızın hukukuna karışamaz diyor..
oysa yaşananlar çok daha farklı bir şey.. bu sayfada bu konuda analizler yapacağım.. ama kesin tespitler yapamıyorum.. çünkü böylesi süreçlerde kesin bilgiler bulmak çok zor ve en önemlisi bu tür gelişmeler ters köşe ve kontra vuruşlar da olabiliyor..
 
#2
küresel mülkiyetçi sınıflı hegemonya sistemi(kapitalizm) ortaya çıkışından bu yana siyasal olarak istediği aşamayı yakalayamadı.. bu sistemin kendi sürecinin diyalektik işleyişi dağanın diyalektik işleyişi karşısında üstün gibi görünse de sürecin akışına denk düşecek aşamayı yakalayamadı..
bu durum.; kendi iç çatışmalarından çok., direnen komünal uygarlığın yarattığı sonuçların eseridir.. doğaya(haliyle insanlığa) aykırı işleyen bu süreç.; özellikle doğanın yarattıkları ve insanlığın buna uygun yarattıkları üzerinden varlık sürdürebilir.. yani bir çeşit virüsdür.. bu anlamda kendisinin yarattığı bir şey yoktur.. yarattığı iddia edilen teknoloji ise sadece hız anlamında farklıdır ama bu hız aynı zamanda doğanın ve insanlığın zararınadır.. yarattığı iddia edilen uygarlık gelişmeleri de aynıdır.. doğanın diyalektiği içinde gelişen uygarlığı kendi yararına deforme ederken geçmişten gelen ve daha iyiye akacak olanı yıkar., yerine sahte uygarlığı koyar..

bu noktada özellikle 17. yy. ile başlayan atağında toplumsal yaşamı sanki daha iyiye doğru ilerletiyor-muş gibi yaparak toplumsal destek elde etti.. bu destekte en çok toplumun "aydın" denilen kesimleri yer aldı.. isteyen istediği kadar ilkel., feodal desin.. bu sürece itirazlar eksik olmadı.. köylü isyanları., doğayı insanlığı mahvedeceği çok sonraları fark edilen sanayileşme! ile başlayan emek isyanları ve en önemlisi devletin yetkinleşmesine direnen halklar egemenliğin sürecini sürekli örseledi.. elbette iç çatışmaları da etkili oldu..
-- tasfiye eden yeni "değerler"e sarılırken., tasfiye olanlar eski değerlere ya da tasfiyecinin bırakmak zorunda kaldığı değerlere sarılır.. ama bu iki kesim de sonuç olarak egemenlik/iktidar mücadelesi vermektedir.. örneğin toprak rantı üzerinden geçinen egemen/sermaye haliyle denetimi dışındaki ticaret-mali sermayeye direnecektir.. ticaret-mali sermaye de kendine iktidar yaratmak amaçlı toplumsal taban arayacaktır.. işte ilerici-gerici tespitleri bu garabet durum üzerinden yapıldı.. sonunda bir güç yeni iktidar temsilcisi olurken ilerici oldu eskisi gerici.. ---

özellikle 20.yy ile birlikte küresel kapitalizm içindeki mali oligarşi atak yaptı.. hanedan ile başlayan egemenlik aracından devlet yaratıldığında bu devleti hanedandan "kurtarıp"., direk sermayenin aracı biçimine evirmek için ulusal devletler ortaya atıldı.. bunlara modern devlet!! denildi.. ulusal devletler aslında bir ulusa/etnisiteye/halka dayalı olarak ortaya atıldı ama asıl olarak devlete göre bir ulus-ahlak-etnisite amaçlanıyordu..

devlet temelli ulus yaratmak zordu., devleti bir ulusa dayamak kolaydı.. devlet temelli ulus yaratma işinde avrupanın merkezi kapitalist ülkeleri(fransa-ingiltere) başarılı oldu.. ama bu başarı yayılamadı..
mali oligarşi ulus devletler süreci sayesinde artık toplumsal güçlerle değil direk devletle ilişkili olarak küresel iktidarını yaratacaktı ama olmadı.. ulus devletler süreci içinde halkların köle-serf(slave) konumundan çıkma mücadeleleri bu süreci örseledi.. ortaya ulusalcılık-milliyetçilik tanımlı ayrık otları çıktı.. bunu da vatan üzerinden devlete bağlamaya çalıştılar.. böylece başka vatan/devlet içinde kalan kardeşlerinden kopmaları kolaylaşacaktı.. ama olmadı..

son çare olarak., sosyal(etnik-inanç)-siyasal cemaatler yaratarak ve bunları devlet ile ilişkilendirerek süreci işletmeye çalıştılar.. böylece vatan-devlet tanımı netleşecek., etnik/inançsal-devlet tanım silikleşecekti.. bu noktada savaşlar üzerinden başarılı oldular ama bir sürü ayrık otu da ortaya çıktı.. gerçek toplumsal muhalefet yüzünden yer yer bu tasfiye etmeleri gereken güçleri kullanmak amaçlı var ettiler..
şimdi tasfiye ediyorlar.. yerine tamamen siyasi(etnik-sosyal-inançsal motif süsleri dahil) cemaatler yaratıyorlar..
--- etnik-inançsal-kültürel cemaatler de aslında birer siyasal cemaatlerdir ama işleyişde siyasal yandan çok diğer yanları ağır basmak zorundaydı..bu yüzden bazı siyasal cemaatler farklı cemaatlere insan yerleştirmiştir.. yani bir siyasal cemaat hem sağ hem sol hem din yapılarında yer alır.. birbirlerine karşıt görünürler ama süreç içinde ana konsepte uygun pozisyonda bunu yaparlar.. ---

konuya gelirsem.. ve son süreç olan akp sürecini üzerinden devam edersem..
17 aralık ile başlayan akp-gelen çatışması 15 temmuz ile "son buldu".. yani ayrışma yaşandı ve gülenciler tasfiye edildi..
ben bunu gülen tasfiyesi değil., gülenciler içindeki ayrık otları tasfiyesi olarak görüyorum..
gülenciler ve 15 temmuz "darbesi".; mali oligarşi ve abd işi ise buna karşı çıkan akp-saray ekibi anti abdci ve anti mali oligarşi ekibi.. :D elbette komik..

"darbe" sonrası ortada kalan iktidara ve ortaklığa bakıldığında işin çok farklı olduğu görülüyor.. ciddi ekonomik yapıları ve sosyal yapıları olan bir gücü mali operasyonlarla "hal" edemezsin.. bu yapıyı dağıtmak zorundasın.. aynı şey geçmişte i.t. için yaşatıldı.. maraba ama kozları yüksek bir maraba ağanın işine gelmez.. bu yüzden it. tasfiyesi aslında içindeki bir kesimin tasfiyesi idi.. enverciler-ve merkez sayılan talat-kara kemal-cavit- vs. gibi ekonomik-sosyal-siyasal güce sahip kesimler uzlaşmak istese de tasfiye edilmek zorundaydı.. edenler yine i.t. içinden gelenlerdi.. elbette bu dönem salt malioligarşi operasyonu değildi mali oligarşi muhalifleri ile ortak operasyondu.. bu yüzden mali oligarşi tasfiye edilenleri bir yerlerde konserve etti.. daha sonra kullanmaya başladı..
t.c. malioligarşi yaratımıdır ama aynı zamanda diğer kesimlerin de ortaklaştığı bir yaratımdır.. zamanla mali oligarşi denetimine geçiyor ve bu süreçler gayet sancılı-kanlı geçiyor.. ara sıra uzlaşmalar sağlanıyor ama geçici kalıyor..

izmir suikasti darbesi ortak operasyondur.. 1960 darbesi malioligarşinin ters kroşe operasyonudur.. 71 ve 80 darbesi ortak yanı olarak toplumsal muhalefete yönelik ama derinden mali oligarşi operasyonudur.. özal süreci mali oligarşi olarak başladı ama örselendi.. kürt halk direnişi yüzünden ortak operasyonla tasfiye edilip., yerine ergenekon getirildi.. başarılı olamadı ve ara susurluk ortak operasyonu yapıldı yada mali oligarşi fazlaca itiraz etmedi.. en son olarak ortak operasyonla akp süreci başlatıldı.. bu süreç uzun sürdü gibi görünüyor ama aslında süreç içinde birden fazla iktidar oldu..
önceleri ortak iktidar.. sonrasında mali oligarşi yanlıların ağırlığı(gülen-saray ekibi).. sonra ergenekon-saray ekibi.. işte bu anlamda şimdi yeni bir operasyon başladı ve yeni bir iktidar gelecek..
AMA NE? GELECEK..

bir teorime göre.: rahip brunson operasyonu ile ortaklardan ergenekon kanadı tasfiye edilecek.. ama b tasfiye gülencilerde olduğu gibi avrasyacı kesiminin tasfiyesi ve yanı sıra dinci cemaatler tasfiyesi şeklinde olabilir.. o zaman.. saray-ergekon iktidarı devam eder.. sonrası bölgede ve t.c. içinde şiddetli savaş ve faşist iktidar..
bu teorimde bazı sıkıntılar var.. bu tasfiye ve sonrası iktidarın savaş-şiddet iktidarı olacağı çok açık ama t.c. bu süreci kaldırabilir mi?.. mali oligarşi bunun hesabını yapmamış olamaz.. yapmış ise bu durum bölge içinde geçerli.. bu anlamda rusya tarafı bu noktada süreci görmüştür.. gereken pozisyonu almıştır..

rusyanın.; rahip sürecine karşı fazlaca bir şey söylememesi dikkat çekiyor.. demek ki izliyor.. ya da operasyonun hedefi işine gelmiyor.. bu durum teorimi destekliyor..

bu teorimin tersine göre.: bu operasyon saray-ergenekon ekibinin tasfiyesi ama akp dahil chp ve eklerle yeni bir iktidar olarak sonuçlanacak.. chp üzerinde başlayan kurultay olayına bu temelde bakıyorum.. sadece kurultay isteyenlerle istemeyenler aynı zeminde(mali oligarşi) ama tasfiye edilecek kesim olarak mı? farklı.. emin değilim.. çünkü kurultay isteyen ekip chp "sol" muhalefet tarafından çok açık ve net ve bütünlüklü desteklenmiyor.. cumhurbaşkanlığı seçimlerisürecinde ince nin tayyip ile görüşmeleri ilgimi çekmişti.. sanki ilerde ittifak yaparız havası ve hazırlığı vardı.. hoş kılıçtaroğlu bu noktada yeni kapı ruhundan beri hazır..

bu arada.. mhp varlığı var.. ben.. mhp konusunda farklı bakıyorum.. mhp genelde verilen görevi ifa eden bir parti.. ve destek sunduğunu yıkmak amaçlı destekleyen bir kontra tarzın elemanı.. bu tasfiyede mhp ne? olacak.. bunu anlamak için mhp den kopan iyi partiye bakmak gerekir.. hangisi mali oligarşinin asıl elemanı.. bence ikisi de.. çünkü seçimler operasyonunda iyi parti ve mhp aynı şekilde desteklendi yani oy ikram edildii!! demek ki duruma göre kullanılacak malseme olarak ikisi de aynı konsepte dahil.. kısaca bu iki parti., operasyon sırasında kullanılacak malzeme olarak hazırlanmış..
bu anlamda operasyonu çözersek., bu ikisi ne? olacak çözeriz..

toparlarsam..
rahip brunson olayı görülenden-gösterilenden çok farklı amaçlı bir süreç.. bu süreç sonunda iktidarda bir değişiklik olacak ama nasıl?.. iki olasılık sundum..üzerinde çalışıyorum.. ama net olan bazı şeyler var..

1- artık cemaatler üzerinden toplumsal yapı siyaseti kalkacak., yerine siyasi yapılar gelecek.. bu yüzden tayyip gibi kişi temelli., arınç gibi cemaat temelli ekipler olmayacak..
özellikle avrasyacı tipi sağ ve sol cemaatsel yapılar da olmayacak.. t.c. nezdinde bakarsak.; türk-islamcı ve islamcı türk gibi olsa dahiartık devlet merkezli bir ulusalcılık işletilecek..
2- t.c. sistemi içinde bir çok operasyon sonuca ulaşamadı.. ya rakip iç muhalafet tarafından örselendi ya toplumsal muhalefetin süreç içinde gelişmesi engellenemediği için sürekli değişiklerle örselendi..
3- kim ne derse desin.. özellikle bölgede ve t.c.içinde ciddi bir toplumsal muhalefet çizgisi ve örgütlenmesi var.. henüz kürt halkı ile sınırlı görülen bu muhalafet diğer halklara ve ezilen kesimlere yayılmaktadır.. bu gelişme küresel konseptler arası iktidar savaşını sık sık değişime uğratmaktadır.. bu anlamda sık sık ortak operasyonlar yapmak., süreci düzenlemek zorunluluğu nedenleri ile karşılıklı çatışmaları sonuç alma aşamasına eremiyor..

sanırım bu süreç bu anlamda bu aşamada bir resterasyona gidecek.. şimdilik bunları yazıyorum.. dikkat edilirse karmaşık ve olasılıklarla dolu ama gerek bilgi eksikliği gerek ise sürecin karmaşıklığı buna neden oluyor..
 
#3
güncelleme

sanırım bu süreç bu anlamda bu aşamada bir resterasyona gidecek.. şimdilik bunları yazıyorum.. dikkat edilirse karmaşık ve olasılıklarla dolu ama gerek bilgi eksikliği gerek ise sürecin karmaşıklığı buna neden oluyor..

resterasyonun ekonomik ayağını mc kinsey şirketi işletecek ama bu aynı zamanda siyasi ayağınına hazırlık olacak.. bahçelinin mc kinsey ile ilgili sözleri çok anlamlı.. savunduğunu sanan yanılır.. aksine üzerine gidin der gibi.. şirket ile ilgili açıklamalarının yanı sıra iyi parti/akşener üzerine yaptığı saldırgan tutum sekronizedir..

şunu demek istiyorum..
* ekonomik sürece mali oligarşi el koydu..yani artık hükümet ekonomide işletici değil.:
ekonomik sürecihükümet işletemez haldedir.. yaklaşan yerel seçimler ve sonrası süreç., özellikle., saray çetesini huzursuz ediyor.. bu sürecin bir tasfiye süreci olmasından korkuyorlar bu yüzden ekonomik süreci olması gerektiği gibi işletmiyorlardı..ama artık el konuldu..ımf üzerinden yapılmamasının nedeni., dışarıdan günah keçisi aranmasın "yerli-milli" olsun diyedir.. anlayacağınız denetim-işletim olayına ımf bilerek yaklaşmadı ama taşeron gönderdi.. bu durum aynı zamanda işlerin hızlı ve sorgulanamadan işletilmesini sağlayacaktır.. en fazla giden hükümet ya da kişilerle sınırlı-sorumluluklar kalır ama devlet baki!! kalır..

yok ımf yok duyunu umumiye hikayelerine gülüyorum.. osmanlıda i.t. sürecinde kendi ekonomik yapısını oluşturmaya çalışanlar tasfiye edildi.. kalan i.t. malioligarşinin projesini uyguluyordu ve bu proje daha da sıkılaştırlarak cumhuriyette devam etti..
koç-sabancı vs. gibi sermayeler osmanlıdan beri süregelen eski sermayelerin tasfiyesi ya da denetim altına alınması sayesinde büyüdü.. denetim altında rahat durmayanlar ise süreç içinde tasfiye edildi.. şimdi ne karamemetler ne eczacıbaşılar ne de bezmenlerdn eser var.. hatta sosyal yapıyı düzenleyen simavi-vs. gibi aileler de alanlardan yok edildi..
kısaca.; cumhuriyet zaten adı konmamış ve gizlenmiş bir duyunu umumiye yaratımıdır..

ekonomik yapılandırma ya da format atımı siyasiyapılandırma veya format atmaya göre daha önce ve rahat işletilir ama siyasi-sosyal olan uzun süreler ve derin çatışmalarla olagelir.. tıpkı aile biçimlerinin değişimi ile akrabalık ilişkilerinin değişimi gibi.. aile biçimi sıçrama ile kısa süreçler ve hukuk-kurumlar üzerinden olagelirken altta akraba biçimlerinin değişimi aynı zaman ve kolaylıkta sürelerde ola gelmez., hatta hukuksal-kurumsal yok sayılsa bile varlığında direnir..

* sosyal-siyasal sistem değişimi.: işte bu değişim ekonomik değişimle paralel işlemez.. osmanlıdan beri süregelen sürece bakın ne demek istediğim anlaşılır.. bir şeyi değiştirmek için kullanılan bir başka şeyin yan etkileri olur.. devletçilik-milliyetçilik gibi.. bu yan etkileri gidermek için kullanılan şeyler de yine başka yan etkiler yaratır.. sonunda "tedavi" biter ama tamamen bitmez., hatta umulmayan sonuçlar ortaya çıkar ve bu yüzden sürekli yeni teşhis!! ve tedaviler!! gerekebilir.. elbette bu arada küresel sermayeler arası çatışmaların yarattığı sorunlar da sürecin hesap dışı sonuçlara yol açmasına neden olur..
kısaca.; mali oligarşi cumhuriyeti artık tıkanmıştı ve yeni bir format gerekiyordu.. bunu küresel süreç içindeki mali oligarşi operasyonu temelinde yerel olgu olarak anlayın..

t.c. sistemi içinde toplumsal muhalefet 12 eylül darbesiile çözümlendi ve yeni siyasi-sosyal yapılaşmanın süreci başlatıldı ama kürt halkı ve öncüsü bu süreci sürekli örseledi.. özal dahil., çiller-demirel ekibi darbesi dahil ecevit ara süreç ve son olarak akp süreci dahil başarılı olamadılar.. t.c. envanterindeki toplum büyük oranda değişime uğrasa da yetmiyor.. köydeki tek deli toplumsal vicdan ve direnme merkezi olmaya devam ediyor ise yetmiyor.. yaşanan 40 yıllık süreç gösterdi ki.,köyün tek delisi kürt cemo iken deliler arttı., cemo'lar arttı.. öyle baskı ve toplumsal çürüme ile kazınamıyor..

demem o ki., süreç.; t.c. sınırlarında hapsolmaktan kurtuldu bölgesel oldu.. artık bölgeyi dikkate almadan t.c. içinde ne devrim ne de egemenler lehine bir değişim düşünülemiyor.. bu durum bölgedeki diğer tapu sahipleri(devletler) ve ipotek sahipleri(küresel güçler) için de geçerli..

ne olur??????
küresel sistem elbette işine devam edecek.. başka da yolu yok.. sadece beceremeyen hizmetliler tasfiye edilir bu işleyecek.. saray-ergenekon çetesi tasfiye edilecek.. ama sanmayın yerine yine aynı formatta birileri gelecek.. nasıl ki., ekonomik alanda devreye şirket girdi ise bu alanda da devreye şirket girecektir..

bekleyin görün..
ekonomi alanındaki gibi.... "danışman" mı yoksa bahçelinin gerçek ifadesi gibi denetimci mi ne derseniz deyin.. sosyal-siyasal alanda da bir denetçi gelecektir..
 
#4
al papazı ver papazı ama papaz nerede!?

evet... papaz nerede?.. papaz emniyette.. zaten emniyette değilmiydi.. şimdi asıl emniyette.. ........
bu tarz yazılar işin ironi kısmı hatta geyik kısmı ama asıl içerik başkadır.. rahip brunson neden serbest bırakıldı.. asıl soru budur..

Ulusal Kanal'a açıklamalarda bulunan Doğu Perinçek, "Türk yargısı PKK'ya yardım ve yataklık yapan Rahip Brunson'u mahkûm etmiştir. Brunson hüküm giydi, cezasının karşılığında hapiste yattı, cezasını çekti ve tahliye edildi. Burada Türk yargısı baskılara göğüs germiştir" ifadelerini kullandı.
Brunson'un tahliyesiyle ilgili ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarını hatırlatan Perinçek ayrıca, "Trump çok uğraştık diyor, evet çok uğraştılar ama başarılı olamadılar. Brunson kararını Amerika'nın baskıları sonucu alınmış bir karar olarak yansıtmak çok yanlıştır. Burada Türk yargısı hiçbir baskıya boyun eğmemiştir. Yargının verdiği karar gerçeğe ve hukuka uygundur" ifadelerini kullandı.
perinçek tweetleri

resmi dil ile açıklama yapmış..ulusolcularımızın dediği gibi eksikleri olan ama solcu! olan perinçek açıklaması böyle...
casuslukla itham et..ama örgüte yardım-yataklıktan en az cezayı ver.. "adalet" bu olsa gerek..
perinçek resmi açıklamasına bakarsak.:normal yargı süreci işledi ve "olay" bitti..
ama.. "olay bu değil ki.....

brunson tutukluluğu süreci kadar salınması süreci de birbiri ile bağlantılıdır.. ben..rehine olduğunu kabul etmiyorum.. iç operasyon amaçlı rehine idi.. süreç işletildi ve serbest bırakılması ile yeni aşaması başladı..
evet.. bu "olay"..t.c ye sosyal-siyasal kayyum atandığının göstergesidir. mc kınsley ekonomik kayyum olayından sonra bu olay da sosyal siyasi kayyum olayıdır..
hayırlı uğurlu olsun..

soru şu.: bu aşamadan itibaren kimler tasfiye edilecek.. ben errgenekonun bir kanadı olarak iktidar ortağının tasfiye edileceğini düşünüyorum.. ama bu tasfiyede saray ekibi de gider mi? bilmiyorum.. şu kesin... tükçü-islamcı kanat üzerinden yeni türkiye işletilmeyecek..islami-türkçü kanat tarafından yeni süreç işletilecek.. elbette sosyal-siyasal alanda bu olacak ama iktidarda laik-ulusalcı kanat ortaklığı olacak.. bu kanat da akşener-kılıçtaroğlu olabilir.. akp ayağı ne? olur bilmiyorum..

öncelikle yerel seçimler bekleniliyor..
yerel seçimlerde bu iki konsept(kanat) başarı sağlar ve saray etki gücü azaltılabilinir ise öngörüm olasıdır.. yok tersi olur ise ki akşener adylığında oldu.. bu sefer ciddi çatışmalı bir süreç başlayacak ve kadayıfın altı kızartılmadan süreç tamamlanmayacak..
bana göre.. süreç çatışmalı yürüyecek..
 
#5
brunson "bitti" kaşıkçı başladı

rahip brunson "olayı" bitti!! şimdi de kaşıkçı "olayı" başladı.. her iki olay da küresel bir konseptin birer operasyonudur.. başka operasyonlar da olacaktır.. hatta karşı operasyonlar da olacaktır.. küresel ısınma!! diyoruz ya.. ekonomi-politik küresel ısınma da başladı.. hatta çoktan başladı kaynıyor..

her kesim her şeyi yazar.. ama bazılarının yazdıkları önemlidir.. demagojik-yalan-çarpıtma ve kontra yazı da olsa önemlidir..
örneğin aydınlık ne yazıyor önemserim..
rahip olayında önce atıp tuttu sonrada yargı süreci işledi normaldir dedi.. kaşıkçı olayında da şöyle diyor.. bu olay.; abd tarafından., avrasyacı konsepte yönelen prens salmana yapılan bir operasyondur.. saray-ergenekon ittifakını savunurken de aynı tespiti işlettiler.. avrasyacılık öne çıktı abd operasyon yapıyor..
çok anlamlı... t.c. den sonra sudi arabistan iktidarı da avrasyacı oluyor.. :D

aklıma enverciler geldi.. avrasyacılık diye adlandırılan "ekol"ün asıl sahibi bu ekipti.. mali oligarşinin tasvip etmediği ekip.. tasfiye edildiler ama fikirler her zaman kalır.. daha sonra bu "fikirleri" ele alıpkullananlar oldu ama asla enverci değillerdive kontra kullanımdı.. asıl sahipleri nihal adsız ekibi idi tasfiye edildi.. yerine gelen türkeş ekibi "kullanan" ekip iken şimdi görevi perinçek ekibi aldı..
demem o ki.; avrasyacı sanılanlar aslında avrasyacı değil., bu fikri kullanan kontra ekip..

neden? böyle..
mali oligarşi konseptinin operasyonlarında gerekli fikir ve taban burada yatar.. fikirişlenir ama pratikte tam tersi sonuçlar ortaya çıkar.. sonuçlar fikir ile örtülür.. türkçülük-ülkücülük böyle.. atatürkcülük böyle..solculuk da böyle islamcılık da böyle.. çünkü bu topraklarda sistem.; yüzlerce yıldır., devşirme-dönme iktidarlar altında ve kendine uygun yaratılmış taban ile ayakta durur..

üstte devşirme-dönme iktidar.. altında devşirme-dönme bir taban ya da bir toplumsal yapı ismi altında çakma tanımlı taban.. iran selçuklu devleti., anadolu selçuklu devleti ve osmanlı devleti budur.. t.c. de farklı değildir.. yani lozan sonrası oluşana bakın farklı değildir.. sunni ağırlıklı suriyede fransız kırması nuseyri(şia) iktidar.. şia ağırlıklı ırak da sunni iktidar.. iran da adını eski bir fars(pehlevi) kabilesinden alan devşirme şah.. aklınıza geldiği gibi :rolleyes: klasik ata olayı..

toparlarsam..
sudi yönetimine değil., sermayesine(güçlü sülaleler) bakın.. iran yönetimine değil., t.c. yönetimine değil görülmeyen iktidarlara(semayelere) bakın..
avrupa farklı mı?.. hayır.. abd farklımı? hayır.. rusya farklımı? hayır..
mali oligarşi budur..

toplumsal tabana bağlı değil., üstten yaratılmış toplumsal taban tanımına-şekline bağlı bir sistem..
20iyy ile birlikte toplumsal taban hareketlendi.. buna ulusal kurtuluş hareketleri denildi ama ne yazık ki bilinçli olarak yanlış zeminlere oturtuldu.. haklı zeminlerde yanlış ideolojiler diyeyim.. erken öttürülen demeyeyim., hazırlıksız-temelsiz yanlış makamla öttürülen horozun sonu hüsrandır.. ulusal kurtuluşların da sonu hüsran oldu.. daha doğrusu mali oligarşi projelerine payanda oldu..

işte bu yüzden.. mali oligarşi için.; özgürlük hareketi çok tehlikeli.. klasik deforme edilmiş bir ulusal kurtuluş değil.. bölgede ve dünyada yeni bir örnek.. bu anlamda öncelikle bölge ve dünya yeniden dizayn ediliyor.. devletler.; toplumsal yapıdan soyutlanacak., birer şirket-acenta merkezleri olacak.. toplumsal alanda cemaatler(etnik-dinsel-ideolojik) olmayacak., siyasi hareketler(lobiler) üzerinden toplumsal taban yaratılacak.. her biri devletin birer kurumu gibi olacak..

gerek rahip brunson gerek ise kaşıkçı olayı bu sürecin birer operasyonudur.. ve en önemlisi kaşıkçı "olayı"nda ana merkez hedef sudi arabistan değil türkiyedir.. ılımlı islam dedikleri aslında islamın evangelistleri olmaktadır.. abd kuruluşunda da etkili olan bu yapı islam içinde de bir yapı yaratmaktadır.. tüm islam coğrafyasında yayılmaktadır..
bu arada.. neoconlar denilen ekip eski solculardan oluşuyordu.. yani solcuların da evangelistleri olacak..
buradaki evangelist tanımını dinsel tanım olarak algılamayın.. siyasi-sosyal tanıma benzeri olarak denk düşen temsili tanım olarak algılayın..

sonuç.:
önümüzdeki günlerde yeni operasyonlar yaşanacak.. ve karşı operasyonlar da yaşanacak.. hangi operasyon hangi konseptin ayırt edilmeyecek şekilde karmaşık da olabilir.. unutmayın.. bazı provakasyonların sonucu eyleme dönüşürken bazı eylemlerin sonucu provakasyona dönüşebilir..işleyen süreç içinde etkili olana göre yön alır..

toplumsal alanda eski(eskimiş anlamda değil., tarihsel diyeyim) ideolojileri terk edin demiyorum.. ama şimdiye kadar olan işleyişlerindeki eksik-zaaflı yanlarını temizleyin.. temizlenmeyen yanlar kontra faliyetlere payanda olur.. bu anlamda sürekli yinelenen "çizgisel ayrışmalardan" uzak durmak gerekir.. genel özgürlükçü bir toplumsal muhalefet zemini yaratmak gerekir.. bu yaratılan zeminden her kesim kendi ideolojisine kaynak bulacak., başarılardan da herkesin faydalanması sağlanacaktır.. ötesi sisteme yamulmaktır..

yani..
sistem güçleri operasyon üstüne operasyon yaparken sizin bir proğramınız yok mu? diyorum.. klaisk halkımız kalkınız bize tabi olun cennete götüreyim işleri artık işlemiyor.. halk cennete kendisi gidecek ve yolu kendisi bulacak.. önderlik olayı bu süreçte en önde olan ve sonuç yaratandır.. laf üreten değil.. yani.; operasyonlara karşı duruşlar yaratabilen., ayakta kalabilendir..
 
Üst