Press filmi gösterimde

#1
Özgür Gündem gazetesinin Diyarbakır bürosunda bir gurup gazetecinin 1990’lı yılların başında Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki (OHAL) uygulamalar altında basın özgürlüğü için verdikleri mücadeleyi anlatan Press filmi, 18 Mart'ta gösterime girecek. Press filmi ayrıca 22. Ankara Uluslararası Film Festivali ve 30. İstanbul Film Festivali’nde de Altın Lale için yarışacak.

1990'lı yıllarda yaşanan kirli savaş ile ilgili özellikle devletin işlediği insan suçlarını haberleştiren Özgür Gündem gazetesi muhabirlerinin faili meçhul cinayetler sonucu öldürülmelerini ve haber tekzibinin "kurşunla yapıldığı" yılları anlatan Press filmi 16 Mart'ta İstanbul'da yapılacak galasının ardından 18 Mart'ta sinemalarda gösterime girecek.

İKİ ÖDÜL ALMIŞTI

Yönetmenliğini Sedat Yılmaz’ın yaptığı Press filmi geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Juri Özel Ödülü almıştı. Filmin genç oyuncusu Aram Dildar ise aynı festivalde Behlül Dal Özel Ödülü ile ödüllendirilmişti. Press filmi bu yıl 22'incisi 17 – 27 Mart 2011 tarihleri arasında yapılacak olan Ankara Film Festivali ve 2-17 Nisan tarihleri arasında 30'uncusu yapılacak İstanbul Film Festivali'nde Ulusal Yarışma ile İnsan Hakları bölümlerinde Altın Lale için yarışacak. Özgür Gündem gazetesi muhabirlerinin öldürülmesi ve OHAL Bölgesi'nde gazetelere uygulanan sansür ve baskıların anlatıldığı Press filminde Aram Dildar, Engin Emre Değer, Sezgin Cengiz, Bilal Bulut, Kadim Yaşar ve Asiye Dinçsoy rol alıyorlar.

DİYARBAKIR’DA 12 MARTTA GÖSTERİME GİRECEK

Antalya Altın Portakal Film festivalinde ilk kez izleyici karşısına çıkan ve büyük bir beğeni toplayan filmin yönetmeni Sedat Yılmaz, filmde 1992-1993 yıllarında çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde, Diyarbakır'daki insan hakkı ihlallerini duyurmaya çalışan Özgür Gündem gazetesi muhabirlerinin ve özellikle 17 yaşındaki Fırat'ın yaşadıkları üzerinden muhabirlerin karşılaştıkları baskılar, tehditler ve öldürülmeleri anlattıklarını söyledi.

Filmin Diyarbakır’daki gösterimi 17 yaşında genç bir gazeteci olan Özgür Gündem gazetesi Urfa muhabiri Nazım Babaoğlu'nun 18 yıl önce gözaltına alınıp kaybedildiği tarih olan 12 Mart'ta yapılacak.
 
Üst