ödp ve "türk" solu kompleksleri

#1
"türk" solu ya da devletçi-ulusalcı sol komplekslidir.. bunu iyi bilen kontra kurmaylar bu kompleks üzerinden çalışır..

bilindiği gibi kapitalist modernite erk-ek sistemidir.. uygarlık anlayışı da erk-ek karakterlidir..
fransada parlamento ilk oluştuğunda ki.. buna uygarlık adına selam çakanlar oldu ama bu işlerin antik çağdan beri olduğunu b-alık hafızaları es geçti.. aydınlanma!! diyerek selama durdular..

roma cumhuriyeti bilinir.. ama.. bu cumhuriyetin egemenler cumhuriyeti olduğu es geçilir.. oy verme hakkı ile seçilme hakkı aynı şey değildir ve zamandaş da değildir..

roma'da.. oy verme hakkı sadece patricialara aitti ama roma vatandaşı olup da patricialardan alt tabaka sayılan plepler de oy verme hakkını kazandı.. yani patricialar., plepler ve plep sınıfı içindeki alt kategori olan proleterler oy verebiliyordu.. ama seçilme hakkı yine patricialarda idi.. bu durum da değişti..

fransa aydınlanması!! denilen olay da farklı olmadı.. önceleri.; seçme ve seçilme hakkı sınırlı idi.. seçilme hakkı sadece aristokrasi ve burjuvalara aitti.. seçme hakkı da sınırlı idi.. zamanla genişledi..

deme o ki.. aydınlanma ve vatandaş/yurtdaş hakları olarak selamlanan şey antik çağda daha iyi idi ama "bilimsel" solcularımız burjuva adına buna böyük anlam yüklediler.. çünkü taklidi severler.. özellikle burjuvayı taklit etmeyi severler..

şimdi anlatacağım şey çok daha farklı.. burjuvayı taklit etmeleri doğal!!.. ataları sayılır.. ama kürtleri taklit etme nedenleri çok farklı.. kompleks doludur..

eş başkanlık..
bilindiği gibi bu uygulama ilk olarak pkk çizgisinde başladı.. bu başlangıç laf ola kadınlara kıyak amaçlı değildi.. çizgisel değişimin sonucu önemli bir adımdı..
kadın özgürleşmesini toplumsal devrimin en önemli ayağı ve merkezi gören bir anlayışın sonucuydu..

kısaca.; amaç belli sonuç bu amaca göre idi.. öyle genel oy hakkı ilerleme vs. gibi burjuva hayranlığı da değildi..
genel oy hakkı diyen burjuva yalanını sahiplenen "bilimsel" solcularımız.; bu genel tanımı içinde kadının olmadığını görmemiş değillerdi.. es geçtiler.. marks/engels hayran hayran yazdı ama kadınlar bu genelin dışındaydı.. taki 1940 yıllarına kadar..

kimse sorgulamadı.. nasıl!! genel oy hakkı denir..
ilk başlarda zaten her kişi oy veremiyordu.. belirli oranda vergi verenler oy kullanabiliyordu.. sonra bu genişledi ama marks/engels ilk baştaki oy hakkına genel oy hakkı diyerek kraldan fazla kralcı oldu..

yine kimse sorgulamıyor..
ilk olarak pkk'nin başlattığı eş başkanlık sistemi daha sonra hadep ve hdp içinde devam etti.. türk-iye solu bu gelişmeye ilk başlarda soğuk baktı.. sınıfsal değildi.. ama ilk olarak ödp uyguladı.. uyguladı ama kongrede kadın eş başkan için başkan alper taşın en iyi yardımcısı olacak dendi., kimse bu ne biçim ifade demedi.. hatta eş başkan!! kadın da demedi..
yani.. eş başkanlık işi ödp için hikayedendi.. şimdi kongre yaptılar laflara bakın..
Bir de gülümseten vurgusu oldu Kongre’nin; ÖDP’nin Başkanlar Kurulu’nun, “Biz eş başkanlığı aştık, bizde beş başkanlık var” diye sunulması. ÖDP’nin yeni seçilen Başkanlar Kurulu; 3 kadın 2 erkekten oluşuyor.
gerçekten gülümsetmedi güldürdü.. :D eş başkanlığı aşmışlar.. eş başkanlığı iki başkanlık olarak., bir başkanlıktan daha iyi"ilerleme" sanıyorlar., şimdilik beş başkanlığa adım atmışlar.. bu "ilerleme" ile onbeş başkanlığa "yol" alırlar.. :D

kompleks olur da bu kadar olmaz..
eş başkanlık nedir? amacı işlevi nedir? hak getire.. neden? başladınız desek.. kadın hakları diyecekler ama şimdi.. birden fazla başkanlık "yol"unda "ilerledik" beş başkanlığa erdik diyorlar.. komplekse bak.. eş başkanlık kürt kokuyor ya.. içeriğini değiştiriyorlar..

ama.. b-alık hafızalara anımsatayım.. Başkanlar Kurulu dedikleri şeyi,de ilk uygulayan pkk'dir.. :)
yani.. akilli olun bu konuda da bir şeyler uydurun derim.. :Dalıntı..
https://www.birgun.net/haber-detay/bir-adayimiz-olacak-207769.html
 
#2
solhaber ve afrin düştü hayali

hadi sarayın efesi höykürüyor.. 3 saat olmadı 3 günde gireriz.. 54 gün geçti şimdi akşama gireriz demeye başladı ama hangi akşam.. allahın akşamı biter mi?.. :D

solhaber kraldan fazla kralcı.. habire haber servis ediyor..

http://haber.sol.org.tr/toplum/erdogan-afrin-aksama-kadar-dusmus-olur-231556

http://haber.sol.org.tr/toplum/erdogan-bu-aksam-dusebilir-dedi-afrinde-son-durum-ne-231563
ikiside aynı haberin ayrı servis edilme şekli.. yani yumurtalı sucuk sucuklu yumurta gibi.. :D

Erdoğan 'bu akşam düşebilir' dedi: Afrin'de son durum ne?
ilk haber başlığı bu..
Saray'da Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Temenni ederim Afrin akşama kadar düşmüş olur'' ifadelerini kullandı.
Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından gözler bir kez daha Afrin'deki son duruma çevrildi.


ikinci haber başlığı şu!!!
Erdoğan: Afrin akşama kadar düşmüş olur Erdoğan, Muhtarlar Toplantısı'nda konuşuyor
Saray'da Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Temenni ederim Afrin akşama kadar düşmüş olur'' ifadelerini kullandı.
Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından gözler bir kez daha Afrin'deki son duruma çevrildi.


sanki iki ayrı konu ve haberi var-mış gibi yapmışlar.. ama içerik aynı..

normaldir.. i.t. kökenli kapitalist modernitenin kontra solu kime benzeyecek ki..
 
Üst