nasyonalist sol ve "hazımsızlık" mı? yoksa kontra faliyet mi?

#1
HDP’ 7 Haziran’da barajı ideolojik hegemonya ile aşmıştı. Bu seçimlerde HDP’nin barajı aşması bir aritmetiktir, AKP’nin daha fazla çoğunluk elde etmemesi açısından kullanılmış oylardır, destek olarak görmek gerekiyor. Bu yüzden HDP’ nin ideolojik hegemonyası zayıflamış, CHP’nin kendini sosyal- demokrat manada toparlayamadığı bir noktada bugün Türkiye siyasetinin en önemli eksikliği bu iki gücün dışında birleşik sosyalist devrimci öznenin gelişememesidir. Burada bizim eksikliğimiz çoktur. Örneğin, sosyalistlerin bir adayı olsaydı daha dirençli çıkardık bu süreçten.
alper taş birgün röportajı.. alıntı solplatform.biz

bana göre bu sözler alper taş kafasından çıkmış düşünceler değildir.. kontra eski"dy" imamının servisidir.. yani.. nasyonalist solun aslında genel olarak aldığı pozisyona denk düşen bir kodlamadır..
ve... bu çok önemli bir açıklamadır.. sürecin bu aşamadan sonrasına ilişkin proğram-pratik açıklamasıdır da..

öncelikle., ideolojik hegemonya tanımlamasını ve hdp üzerindeki ifadesini ele alayım..
ideolojik hegemonya.; benim bildiğim kadarıyla bir şey(yapı-grup-toplum-kurum-vs.) üzerindeki sosyal-kültürel-siyasal etki gücüdür.. ama bu tür cümlelerin olumsuz kullanımı da vardır ve tanıma hegemonya sıfatını kattığında olumsuzluk olarak içerik alır..
alper taş burada neyi ifade etti bilmiyoruz.. açık değil., yuvarlak.. yinede... Bu yüzden HDP’ nin ideolojik hegemonyası zayıflamış cümlesi üzerinden devam edeceğim..

imamın aruz vezni tarzından dolayı., bana göre demek zorundayım.. alper taş.; 7 haziranda hdp gerek kürt kitlesi gerek ise sol kitle üzerinde ideolojik bir hegemonya kurabilmişti ve bu anlamda barajı aştı diyor.. diyor da.. o zamanda hdp barajı aşamaz ise en azından bağımsız olarak kazandığı vekillikleri de akp ye kaptıracak deniliyor., hatta.. bunu bilerek yapıyor.,akp ye destek sunuyor diyenler alğper taş kafasında olanlardı..
yine.. ideolojik hegemonya dediğinde belirli bir etki gücü demektir ki.. hdp bu seçimlerde bu etkiyi neden? ve nasıl? kaybetti.. bunu açıklamak zorunda.. çünkü.; hendek vs. hikayelerini sistemle aynı olarak bunlar da dillendirmişti.. ama kimse kasım seçimlerinde de her şeye karşın hdp barajı aştı es geçiyorlar..

aslında bu "kafa" taş kafa olsa neyse.. net olarak kontra bir kafanın sözleridir.. sürecin ilerisi için ön hazırlıktır.. neden mi?..
CHP’nin kendini sosyal- demokrat manada toparlayamadığı bir noktada bugün Türkiye siyasetinin en önemli eksikliği bu iki gücün dışında birleşik sosyalist devrimci öznenin gelişememesidir. Burada bizim eksikliğimiz çoktur. Örneğin, sosyalistlerin bir adayı olsaydı daha dirençli çıkardık bu süreçten.
dikkat edin.. chp en azından sosyal demokrat bir ideolojik yapı-özne ama hdp ne?! belli değil.. ama bu iki gücün dışında sol!! diyor.. en azından hdp sağ değil., sistem dahilinde değil diye sevinelim ama sanmıyorum..
alper taş.. imamlarının fikrini zikrederken kendi "kafa"sındaki çelişkilerle konuşuyor..

chp sosyal demokrasi merkezi olabilse idi., sanırım.. kendi "durum"larını dert etmeyeceklerdi.. Burada bizim eksikliğimiz çoktur. Örneğin, sosyalistlerin bir adayı olsaydı daha dirençli çıkardık bu süreçten evet.. her şey bir yana önce kendine bak derler ama bu "kafa"ların işi budur.. her musibetin gerekçesi "diğerleri"dir.. asla kendilerine toz kondurmazlar.. bu cümle bile bu anlamda.. örneğin sosyalistlerin bir adayı olsa imiş.. var... kemalist-kp bağımsız adaylar var.. zamanında haziran içinde sosyalistler olarak beraberdiniz.. hadi bunu geçtim..neden? siz aday çıkartmadınız.. olsa idi diyen biri vatandaş rıza olsa neyse.. bir partinin genel başkanı.. neden? aday göstermediniz.. aday çıkartacak gücümüz yok diyorsan olsaydı!! diyeceğine ne yazık ki bu noktada yeterinde parti olamadık dersin.. o zaman da sorarlar.. fatsa da kazanan bir hareket yıllar sonra o kadar bile değil ise.. siz ne? iş yaparsınız..

elbette gerekçe bu değil.. aday çıkartılmamasının nedeni belli.. chpye yamulmak.. haziran hareketi diyorsun.. yere göğe koymuyorsun ama bu hareket bir aday çıkartamıyor.. bu "kafa"nın asıl derdi başka..

hdp.; 7 hazirandan sonra pekaka eylemleri ve pekaka ya tavır almama nedenlerinden dolayı ideolojik hegemonyasını kaybetti demek istiyor.. çünü.. gerek 7 haziranda ve gerek ise 24 haziranda yükselen rüzgar bu kontraların en büyük sıkıntısı.. şimdiden hazırlık yapıyorlar.. ve bu kontraların işi hep budur..

imamı kadar olmasa da alper taş dan fazla politik yaşamım ve deneyimim var.. kitleleri., yönelimlerini ve politik süreçleri izler-sorgular-analiz ederim..

bu anlamda.:
gerek 7 haziranda gerek ise 24 haziranda hdp baraj aşsın diye oy verenlerin sayısı ciddiye alınacak kadar değildir..
hdp dışından gelen oyların sosyolojik-siyasal ve de psikolojik zeminleri vardır.. ki.. bu durum her parti/hareket için geçerlidir..

örneğin özellikle dersim alevileri ideolojik-sosyolojik olarak radikal sol hareketleri destekler ama psikolojik olarak chp ye destek sunarlar.. son yıllarda.. orta anadolu türk alevileri mhp ye oy vermeye başladılar.. bu basit bir gelişme değild., uzun bir çalışmanın(toplum mühendisliği) sonucudur.. kültürel-sosyolojik olarak yönelmişlerdir.. kürt fobisi işlendikçe ve bunu "sol" adına yapanlar var oldukça bu kesim türklük zeminli milliyetçiliğe kaymıştır.. aynı durum kürtler nezdinde de vardır ve daha karmaşıktır.. akp ve diğerlerine yönelen kürtler.; sınıfsal(sosyolojik-ideolojik) nedenlere ek olarak psikolojik(çıkarlar-korku) olarak da yönelirler.. çünkü çıkarları bunu zorlar ama kürt ulusal varlık-mücadele konusunda ayrıştırabilirsin.. işte bu noktada zorlanmanın bir nedeni de sol ve demokrat olanların sistem yanlısı kürt fobileridir.. türk alevilerini ayrıştırman için de kürt fobisinden kurtarman gerekir..

demem o ki.. hdp ye oy verenlerin asıl nedeni.; politik süreçte hdp varlığı ve işlevselliği üzerinedir..
chp'nin içine girdiği politik pozisyon bu kesimleri arayışa itiyor.. yani., artık chp içinde chp-ml olarak var olamıyorlar.. elbette chp nin sisteme ve bu süreçte akp ye olan dolaylı-direk desteklerini de görüyorlar.. türkiye solunun radikal olmayan bazı kesimlerinin chp goygoyculuğunun ve yetersizliklerinin de farkındalar.. ve.. en önemlisi.. hdp nin çıkışından buya geldiği aşamanın ve sistemin saldırılarının da farkındalar.. kısaca.. en azından sol refleks olarak sistem en fazla kime yükleniyor ise ona yöneliyorlar..

7 haziranda da tartışıldı.. hdp ye gelen oylar destek oyları değildir.. arayış oylarıdır.. çünkü aynı kişiler kasımda da aynı işi yaptı.. şimdi de.. aynı şekilde hdp den ince ye giden oylarda çok değildir.. demirtaş hdp arasındaki farkın asıl nedeni.; batıda hdp ye oy verenlerden gelen oylardan dolayıdır.. bakur sonuçları rakamsal olarak ortada..

evet.. hdp barajı aşmalıdır söylemi çok yayıldı.. hdp düşmanları(bekir çoşkun gibi) da dillendirdi.. ama bunu diyenlerin kendileri bile oy vermemiştir..
evet.. hdp barajı aşmasın diye akp yüklendi ama hdp barajı aştı.. bunun en önemli nedeni kendi tabanının ısrarlı çabasıdır.. bir diğer önemli etken de.; türkiye solundan destek mantığı dışında yönelimlerdir.. örneğin adaylar.. örneğin halkevleri-köz-atılım ve (ismini sunmadıklarım hoş görsün) gibi önemli destek açıklamalarıdır.. elbette bu yaklaşım ideoljik değil ama bir anlamı ile ideolojiktir.. kendi çzigisinde kalıp ortaklaşmanın ideolojik yanıdır.. sayısal olarak etkili değil ama toplumsal sosyal-siyasal zeminde kat be kat fazla etki yaratan bir durumdur..

kısaca..
yeniden bir rüzgar başladı.. hdp yi artık kürt partisi olarak görmeyi bırakıp., bizimde ortak zeminde hareket edeceğimiz partimizdir demeye başladılar.. yani... ödp-kemalist "k"p ve haziran gibi anti enternasyonalist nasyonalist-sol yapılaşmalar özellikle chp goygoyculuğu ve dükkancılık nedenleriyle işlevsiz kaldı., hada yaygın ve çeşitli ama kararlı sağlam ortaklaşma arayışı olarak hdp öne çıktı... elbette hdk hdp gerisinde kalmasaydı bu durum çok daha erken oluşacaktı..

işte bu anlamda kontralar atağa geçti.. bu yeni rüzgar söndürülmelidir diyorlar..
önümüzdeki süreç sert geçecek.. ama açık sert ama beyaz sert kolay bir süreç yok.. bu yüzden bu rüzgar sürece direnebilecek tek yapılaşma olarak hdp yi işaret ediyor.. not düşeyim.. hala hdp yani particilik olarak devam edilirse örselenebilir.. hızla hdk süreci başlatılmalıdır.. diyor ve yazımı burada şimdilik sonluyorum..
ama.. bu dile dikkat edin.. daha da yayılacaktır..
 
Üst