Linux Neden iyidir?

#1
Bu yazı [B]http://www.whylinuxisbetter.net[/B]/ sitesinden alıntıdır. Linux ne olduğu ve neden tercih edilmesi gerektiği bu sitede ayrıntılarıyla açıklanmıştır ve Türkçeye çevrilmiştir. Daha fazla bilgi için bu siteden yararlanabilirsiniz.

Linux bilgisayarınızı korur.

Virüsler, trojanlar, reklam yazılımları, casuslar... Windows bunların hepsinin sisteminize kolayca sızmasına izin verir. Bir Windows sistemi (İnternete bağlı ve varsayılan "Service Pack 2" kurulu) , ortalama 40 dakika içinde enfeksiyon kapar. (aslında, zaman zaman bu sadece 30 saniye alır.)

Tabii ki bir dizi güvenlik önlemi alırsınız. 1) Güvenlik Duvarı kurabilirsiniz, 2) Antivirüs yazılımı kurarsınız, 3) Anti-Adware yazılımı kurarsınız, 4) Internet Explorer ve Outlook dan kurtulursunuz. (onları Firefox ve Thunderbird ile değiştirebilirsiniz), ve son olarak; 5) korsanların bunları geçebilecek kadar akıllı olmaması için dua edersiniz, çünkü eğer bir güvenlik açığı ortaya çıkarsa, Microsoft bunu 1 ay gibi bir sürede çözecektir. (her zaman bu kadar hızlı olmasını beklemezsiniz). Veya, kısa yoldan Linux kurup, kafanızı dinleyebilirsiniz. Virüsleri ve diğer zararlıları dert edinmeniz gerekmez.

"Virüsleri Unutun" bölümünde söylediğimiz gibi, Açık Kaynaklı yazılım (örn. Linux) demek, birden fazla gözün tüm kodları incelemesi demektir. Dünya gezegenindeki her programcı, kodu indirebilir, inceleyebilir, ve güvenlik açığı olabilecek unsurları kolayca görebilir. Diğer yandan, Windows kaynak kodunu(o bir tür "tarif"tir) ancak Microsoft firmasında çalışan sınırlı kişi görebilir. Yüzbinlerce (belki şimdi milyonu bulmuştur) insana karşı, sadece bir kaç bin insan. Bu büyük fark demektir.

Fakat aslında, diğerlerine oranla asıl konu sistemin ne kadar açığı olduğundan çok, açıkların türüdür. Eğer ortada çok açık var, ama henüz kimse farketmediyse(korsanlar dahil) , veya önemsiz açıklarsa, korsanlar ciddi hasar veremezler. Burada devreye giren, açığın farkedildikten ne kadar süre sonra çözüldüğüdür. Eğer Açık Kaynak bir yazılımda bir açık bulunduysa, açık kaynak topluluğundaki herkes buna göz atabilir ve bu sorunu çözebilir. Genelde sorunun ilacı(ve ilgili güncellemeleri) bir kaç gün, bazen bir kaç saat içinde halledilir. Microsoft firmasının bu kadar fazla insan gücü yoktur, onlar genelde açık bulunduktan(ve hatta paylaşıldıktan) bir ay kadar bir süre sonra çözümü sunmayı başarırlar. Bu, korsanların sizin sisteminizde cirit atması için yeterli bir süredir.

Özgürlük için!

Linux ve "Açık Kaynaklı" yazılımlar "özgür"dür. Bu, lisanslarının "özgür lisans" olduğu ve genellikle de GPL(Genel Kamu Lisansı) olduğu anlamına gelir. Bu lisans herkesin yazılımın kodunu (tarifini) görmesini, kopyalamasını ve GPL lisansının korunması şartıyla yeniden dağıtılmasını mümkün kılar.

Peki özgürlük denince ne anlıyoruz? Yarın Microfot'un yok olduğunu düşünün (tamam, yarın olmasa da 5-10 yıl sonra). Veya birden Windows'un ya da Office'in lisans fiyatını birden üç katına çıkardığını düşünün. Microsoft'a bağımlıysanız, yapacak bir şeyiniz yok. Siz (veya şirketiniz) sadece bu şirkete, bu yazılıma bel bağlamış durumdasınız ve o olmadan işlerin yürümesini sağlayamazsınız (işletim sistemi olmadan bilgisayar ne iş yapabilir ki?). Bu ciddi bir sorun değil mi? Tek bir şirkete bağımlısınız ve bilgisayarlarınızın gerektiği gibi çalışması için tamamen ona güveniyorsunuz. Eğer Microsoft Windows'un bir sonraki sürümü için 1000$ isterse yapabileceğiniz hiçbir şey yok (Linux'a geçmek haricinde). Eğer Windows'ta sizin çok canınızı sıkan bir hata varsa ve Microsoft bunu düzeltmeyecekse yapabileceğiniz bir şey yok (Microsoft'a hataları bildirmek o kadar da kolay değil, "Hata Bildirimi" bölümüne bakın).

Açık Kaynak sayesinde, proje veya onu destekleyen şirket bittiğinde, kodlar halka açıktır ve insanlar onu geliştirmeye devam edebilir. Eğer proje sizin çok işinize yarıyorsa kendiniz bile geliştirebilirsiniz. Canınızı sıkan bir hata olduğunda bunu bildirebilir, geliştiricileriyle konuşabilir, daha iyisi kendiniz de düzeltebilir (ya da düzeltecek birini tutabilir) ve değişiklikleri geliştiriciye yollayarak herkesin bu iyileştirmeden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazılımla (neredeyse) herşeyi yapmakta özgürsünüz.
 
#2
Linux'a geçmeyi düşünenler


İlk başta söyliyeyim girdiğiniz yol çok zor ama ödülü çok büyük.Bir server da linux daha fazladır.Fakat linux bilenler (kullananlar farklı bilenler farklı) windows bilenlere göre çok azdır.Buda yüksek miktarda para demek.Yani güzel bir işiniz olabilir.Neyse devam ;

Aranızda linuxla ilgili bir iki şey okumuş ve llinuxa geçmek için heveslenenler varsa söyleyeceklerim var.Öncelikle bir insan hangi şartlar altında neden linuxa geçsin ?

Eğer oyun bağımlısı değilseniz, yeniliklere açık, araştırmacı bir yapınız varsa, bilgisayarınızdan performans istiyorsanız, virüs derdinden sıkılmışsanız, internette rahat şekilde dolaşmak istiyorsanız linuxa geçiniz.

Linux kararlı bir işletim sistemidir.Bu ne demek ? widowsta bir program çöktüğünde windows ta çökebiliyordu.Aynı dos şu anda geliştirildi.Fakat linuxta böyle birşey olmaz.Yine program geçersiz bir işlem yürüttü yerine linux size hatanın kodunu verir sizde neden çöktüğünü anlayıp çözüm bulabilirsiniz.Yada rapor gönderebilirsiniz.

linux superuser (su=yetkili kullanıcı) ve normal kullanıcılardan oluşur.Windowsta kullanılmayan ama önemli sistem dllleini normal bir kullanıcı olarak yanlışlıkla silebilirsiniz.Yada virüs sizin adınıza bunları yapabilir.Fakat linuxta sistemin işleyişine müdahile etmek için root, su olmak zorundasınız.Buda demek oluyor ki yetkili kullanıcı olup bunu yapmalısınız.bu yüzden virüsler sizi zora sokamaz.

Linux içinde virüs vardır.Fakat linux virüsleri windowsta olduğu kadar başarılı değildir.Bunun yanında belirtmem gerekiyor ki linux dağıtımları sizin tercihinize göre değşir, isteğinize göre dğeişir.Bu nedemek oluyor ? bilgisayarınız windowsta çok kasıyorsa xfce masaüstülü ufak bir linux (xubuntu olabilir) kurarsınız ve performans alırsınız.Yada bilgisayarınız yüksek özellikteyse ona göre bir dağıtım kullanabilirsiniz.Unutmayın ki google, youtube, facebook gibi günle milyarlarca işlem yapan serverlar linuxtur.Bu serverlar kapanmadan yıllarca çalışır.Fakat windowsun çarpık mimarisi sonucunda windows gün geçtikçe yavaşlar.Ta ki sizi sinir edip format atana kadar.

Şimdi yeni geçenler için tavsiyem şudur ;

Öncelikle windows ile linuxu karşılaştırmayın.Yani linuxun c si nerde ya bunda şu yok falan demeyin.Çünkü ikisi işletim sistemi olsada farklıdır.Yani ucaktan inip arabaya bindiğinizde ya bu hızlı gitmiyor demek gibidir.Karşılaştırma sizi soğutur.Onun yerine linuxu öğrenmeye çalışın.Çok araştırmacı olacaksınız.Unutmayın ki sizin geçtiğiniz yoldan bir çok kişi geçti.Buda demek oluyorki sorununuz olduğunda

Google

da arayabilrisiniz.Örneğin ubuntuda program kuramadınız google => "ubuntu da program kurma" yazdığınızda milyonlarca sonuç gelecektir.Bunun için önce linux nedir ne değildir bir bakmanızı tavsiye ediyorum.Dosyalar diye en altta verdim indirip okuyabilirsiniz.

Gelelim Linux Seçimine

Linuxta dağıtımlar mevcuttur.Linux kerneli (çekirdek) aynıdır , gnome, xfce, kde gibi masaüstüler vardır.Fakat aradaki bağlantıyı farklı dağtımlar farklı şekilde yazar.Bu yüzden başlangıç için güzel bir dağıtım seçmelisiniz.Bunun için size ikisini önerebilirim ;

Pardus TÜBİTAK/BİLGEM
Ubuntu homepage | Ubuntu

Pardus Tübitak destekli bir linux dağıtımıdır (kesinlikle milli işletim sistemimiz değildir kernel ve masaüstü hazırdır, bir çok şey hazırdır)

Onun dışında ubuntuda yeniler için güzel.Kullanışlı fakat gnome masaüstü ve açık kaynak felsefesi gibi bir felsefe nedeniyle mp3 codecleri, flash player falan yüklü gelmez.Pardusta hepsi yüklüdür bu yüzden rahat edersiniz.Ayrıca yeni kullanıcılar için gnome un konsol komutlarını öğretemediği gibi bir düşüncem var.Yinede kendiniz için dağıtım seçin ;

zegenie Studios Linux Distribution Chooser

Soruları yanıtlayıp doğru linux dağıtımınıza kavuşabilirsiniz fakat pardus yukarıda yoktur ubuntu diyecek büyük ihtimalle yeniler için.

bir sene önce yazdığım bir makaleyi aynen c/p ediyorum
Alıntı

Windowstan sıkıldınız mı , yada benim gibi birinin linuxu anlatmasından gaza gelip üstüne birde heykır yazısı okudunuz ve heh linuxa geçicem mi dediniz ? Madem öyle birazcık okuyun.MAkale bana aittir.Kendi tecrübelerimi yazıyorum.

İlk linuxla tanışmam pardus 1.0 ile olmuştu tabi o zaman hacker olucam falan diye uğraşıyordum.Bir geçtim linuxa 2 saat ardından windows.Başladım küfür etmeye ne biçim şey bu nedir bu böyle.Daha sonrasıda geldi.Ubuntu, fedora, debian, slackware, suse, turkix, gentoo, linux mint....Bunlar sadece sayabildiklerim.Sürekli geçip en fazla 3. günün sonunda format atıyordum windowsa geri geçip linuxa küfür ediyordum.Tabi 1 hafta sonra yine linuxa gçemek istiyordum

Neydi bunun sebebi ?

Bunun sebebi şuydu ; Bilgisayara başladığımdan beri windowstaydım.Müzik dinlemek için winamp, video izlemek içn mediaplayer, internete girmek için explorer kullanırdım.Dosya yapısı belliydi c:/, program files herşey belliydi.Linuxa geçtim araçlar dğeişik, dosya yapısı değşik.İlk kez gittiğiniz bir yerde tuvaletinizi yapmak gibi iğrenç bir duygu.

3yıl sanıyorum sürekli linuxla uğraştım sadece geçmek için.Olmadı.En sonunda mecburi olarak 1 sene kullandım kıbrısta.Fakat gödüm ki alıştım.Yani linux öğrenmek için alışmanız gerekiyor.Kullanmanız gerekiyor.Sıkılgan biriyseniz, oyun bağımlısıysanız, yeniliğe açık değilseniz, araştırmacı değilseniz linuxa geçmeyin mümkünse.

Öncelikle linuxa geçecekseniz;

Google, wikipedia, linux siteleri ile oldukça haşır neşir olacaksınız.HEr sorununuzda forumda konu açmayın.Araştırın genelde daha önce çözülmüş oluyor. Yani hangi linuxu kurmalıyım vs.. diye başkalarına soracağnıza

Google => Hangi linuxu kurmalıyım (not bunu yukarıdan bulabilirsiniz direkt site verdim)

:) . Google herşeye cevap veriyor. Linuxu 1 senedir kullanıyorum hala bilmediğim bi ton şey var.Geliştirmiyorumda sadece kullanıyorum.Linuxta sürekli yeni birşeyler öğreniyorsunuz.Tabi zevk veriyor bu bana.

Yok her program konsoldan kurulacakmış falan gibi hikayelere inanmayın.Pardusta süper bi paket yöneticisi var. Hea illaki tar.gz ile kaynak kodla mı kurmak zorundasınız ? Benbir çok şey okudum pisi update falan fakat hiç birini yapmıyorum ./install.sh yapıyorum , dosyaya göre 1-2 şekilde çalıştırıyorum kuruluyor.Zor değil.Hatta windowstan daha kolay ...

Öte yandan linux hakkında daha geçmeden temel bilgilere bakın.

Google => Linux için temel bilgiler

Mutlaka araştırın. Şimdi siz çok windowsçuysanız sadecekullanacaksanız linux mint var.Tavsiye ederim.Ubuntu tarzıdır ama görselliği ve sistem taraması en son kurduğumda ubuntudan daha iyidi.

Onun dışında

Ürünler Pardus TÜBİTAK/BİLGEM

Linux Kullanmam İçin Hala Geçerli Bir Neden Göremedim !!??

Madem öyle devam edeyim.Bir kaç milyarlık bir muhasebe programının benzerini yapan bir programa bedava ulaştım.Açık kaynak felsefesi ile yapılmış.Yani linuxta crack, orjinal ürün derdi olmaz.Elinize ulaşan bir programda zaten açık kaynak lisansı vardır.Yani hakkınızı kopyalasanızda elde edersiniz.

Linux daha performanslı çalışacaktır.Windowsta teknik özelliklere göre dağıtımlar yoktur..Gün geçtikçe bilgisayarların özellikleri gelişiyor, windowsta o şekilde çıkartıyor ama eski bilgisayarlarda problem yaşanıyor.Fakat linux dağıtımları bu sorunları ortadan kaldırıyor.

Why Linux is better

size yeterince bilgi verecektir.

*dipnot : eğer yeniliğe açık, araştırmacı bir yapınız yoksa, oyun delisiyseniz yada kullandığınız program linuxta çalışmıyorsa windowsta kalınız.

linuxta windows programları çalışmaz yani exe falan çalışmaz.Daha doğrusu normal bir şekilde çalışmaz.Fakat linuxçular bir çözümünü bulmuştur.wine isimli emulatör ile çalıştırabilirsiniz.Fakat ne kadar düzgün çalışır bir şey söylemem zor.Genellikle düzgün şekilde çalışıyor.

Linux ve Windows Mantığı

Bunu size daha mantıklı bir şekilde açıklamak için yazıyorum ;

Windows bir şirkettir yani şirketse cebini düşünmek zorundadır.Bir dükkan gibi düşünelim.Bir dükkanın vitrini çok güzel olmak zorundadır.Kullanıcıları çekebilsin.Arayüzü, kolaylığı fazladır (aslında ileri ileri demek yerine linuxta tek tıkla program kuruluyor).Windows çift click mantığını tutar.Kullanıcıları bağlamak zorundadır.

Fakat unix/linux böyle bir şeye ihtiyaç duymaz.Zaten bilenler kullanır.Linuxçuların amacı bir şeyi daha iyi yapmasıdır.Yani performans yönünden geliştirirler.Bir butonun şık olması ile düz bir buton olması linuxçular için birşey ifade etmez.Önemli olan buton olmasıdır, işini yapmasıdır.

Kısacası böyle.O yüzden linuxta öncelik performanstır.Fakat şöyle bir yanlışımıda düzelteyim bu sadece bir örnekti.Linux son zamanlarda kde 4, gnome gibi masaüstüler sayesinde görselliğe önem verdi.Hele compiz fusion diye eklenti var (ben kurdum) windows vistanın istediği, yapmaya çalıştığı birşey.

Gnome masaüstü;
http://i.i.com.com/cnwk.1d/i/tr/contentPics/techrepublic_gnome_default_desktop.jpg
http://frank0987.files.wordpress.com/2009/09/ubuntu1.jpg

Kde Masaüstü;
Pardustayken kendi çekimlerimdi vistadan falan daha güzel olmuş bence;
http://img13.imageshack.us/img13/2755/66559318.jpg
http://img13.imageshack.us/img13/1342/59810482.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/705/43274181.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/1907/50783825.jpg
http://img13.imageshack.us/img13/1862/37827635.jpg

http://img8.imageshack.us/img8/6738/12924223.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/969/96990896.jpg

Xfce Masaüstü ;
http://blog.taragana.com/wp-content/uploads/2009/05/xfce.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Xfce-4.4.png
http://www.freesbie.org/share/1.1/manual/xfce.png

------

Başkalarıda var yada linux dağıtımlarını görmek için google görsellerini kullanın.

Şunu unutmayın ki masaüstü hangi masaüstü olursa olsun, linux dağıtımı hangisi olursa olsun linux linuxtur.Eklentilerle hepsini aynı şekile sokabilirsiniz.Neyse bir iki döküman ;


--------Bakabilecekleriniz--------
http://www.csystem.org/file_archive/unix.pdf
şifresi : cdernek

http://akiza.com/kursegitimnotlar/linuxtemelnotlari.pdf

http://rapidshare.com/files/256521619/Kim_Korkar_Linuxtan_Robinson_Crusoe.rar
-------------------------------------

Son olarak bende çok deneyimli, bilgili birisi değilim öğrenmem gereken çok şey var.Fakat bir sorununuz olduğunda sorun mutlaka çözeriz.Böylece bende öğrenirim.Pm atabilirsiniz, konuya yazabilirsiniz.

Birde linuxçu olmak windowsu red etmek, tiksinmek değildir.Windowsun kişisel bilgisayarlar ve internet, programlama üstünde fazlasıyla katkısı vardır.Bu yüzden windows u bilen bir linuxçu olun.Aradaki farkları açıklayabilirsiniz.Hangisinin hangi alanlarda daha sağlam olduğunu görebilir, başkalarına anlatabilirsiniz.

---

Son olarak bir linuxçu olmak için araştırmacı olmalısınız, sorun çıktığında öff napicam şimdi deyip pes etmeyin google da araştırın.Mutlaka çözersiniz.ilk adımda birisine sormak sizi geliştirmez.Sadece sorunu atlatırsınız ama başka şeyleri keşfedemezsiniz.bunun yerine google da araştırın, linux forumlarında, sitelerinde araştırın.Araştırırken bir çok şey öğreneceksiniz.Sonunda çok tecrübeli olacaksınız, linuxçu olacaksınız.Linux kulanmak, linuxu bilgisayarınıza kurmak linuxçu olmak demek değildir.Linuxu bilmek, linuxun inciğini cinciğini bilmek linuxçu olmaktır.Linux windowstan daha kolay kullanılır.

Fakat windowsta bilgisayarı kullanmayı, linuxta bilgisayarı öğrenirsiniz...

Döküman bana aittir.İstediğiniz gibi alıp, kullanın problem değil.Önemli olan daha fazla linuxçuyu linux dünyasına katmak.

Linux dünyasına hoş geldiniz.Başladığım gibi bitirmek istiyorum ;
Girdiğiniz yol çok zor ama ödülü çok büyük !!! ..

Linux'a geçmeyi düşünenler
 
Üst