Kadına Şiddete Karşı: Kadınlara Özel Otobüsler

#1
Kadın şiddeti, erkeğin kendisini 'özel psikiyatri psikolojinin anatomisini' daha etkin kullanmasıyla kadın şiddete uğrayıp, cinsiyet savaşında kadınların öldürülmesiyle, yaralanmasıyla sonuçlanıyor

Özel psikiyatri psikolojininin anatomisi; Erkek kendi evreninde daha şiddeti dünyanın normal doğal yapısını içselleştirmesiyle birlikte hareket etmektedir.

Erkeğin kadına şiddeti doğanın deprem yaratma şiddetiyle özdeşleştirilmeyecek kadar farklıdır ama yine de erkeğin şiddet anatomisini formüle etmeden sorunları çözemeyeceğimiz ortadadır

Erkeğin şiddet göstermesini önlemek pek psikiyatri veya psikoloji ile çözmenin mümkün olmadığı ortadadır; eğer ki ortada olsayda formülü birçok ülke uygular ve erkek şiddetini minimuma çekebilirdi.

Erkek şiddetini önleyemezsekte devrimciler olarak sorunu çözmeye çalışmak lazımdır. Yoksa hergün televizyonlarda kadına yönelik şiddeti izlemekle zamanı geçirmiş olacağız

Kadınlara şehirlerde ve metropollerde özel otobüs, özel taksi, özel metro, özel AVM, özeller oluşturmak gerekmektedir.

Kadınların iş ve ticaret yapmasıyla en çok kullanacakları toplu ulaşım ve arabalardır ve bunların özel hale getirilmesi gerekmektedir.

Onun için şehirlerde sadece kadınların kullanacağı özel otobüsler,
özel taksiler yasal hale getirilmelidir.
 
#2
Ben bu fikre katılmıyorum. Bu fikrin benzerini dincilerde söylüyor. Bence böyle bir şey kadınları daha da ayrımlaştırmaya, dışlamaya ve toplumsal yaşamın dışında tutmaya hizmet eder. Zaten kadın-erkek ilişkiler konularında sıkıntılı olan toplumun sorunları daha da derinleşir. Bu yapılanı sorunu halının altına süpürmeye benzetiyorum. Belki görünürde bir sorun olmayacak ama özünde var olan sorun git gide derinleşecek.

Elbet genetik özelliklerde etkindir insanın davranışlarında. Ama genetik özellikler tek başlarına belirleyeci değildir. Belli toplumsal durumlarla varolan genetik yapılar bastırılabilir yada git gide daha da baskın hale gelebilir. Türkiyedeki toplumsal yapı erkeğin şiddetini normalleştiriyor. Buda erkeklerin genetikten gelme saldırgan yapısının önünü açacak ortam hazırlıyor. Solun burdaki görevi bu toplumsal sorunu halının altına süpürmek değil bu sorunu çözecek metotlar geliştirmektir. Bunada en başta kendi örgüt işleyişlerinde, devamındada örgütlü olduğu yereller ve fabrikalarda başlamalıdır. Bunu kendi içinde ve örgütlü olduğu yerlerde düzenleyebilen bir sol ülkeye bir model sunabilir ve bunun üzerinden kendine örgütlenme kanalıda açabilir.
 
#3
Enternasyonal Forum'da ve buradaki yazıda "özgür kadınlardan" bahsediyor ve öneriler sunuyorum

Bir kadın başını kapatıp, elinde bebekle geziyorsa ve onu dinci diyorsan o dinci değildir.

Dine inanan bir "kadında özgürlüğü" savunur.

Din savaşlarından katılan az sayıda kadın, spartaküsler gibi direniş gösterip, kendi kanunlarını yazdırmayı başarmışlardır.

Tarihin sayfalarında yazılan dinci kadınlar bugünkü 'dinci kadınlar hakkında' fikir dese
Bu fikir sadece "bunlar dinci değildir" denir.

Dindar kadınların ve kahraman kadınlar olarak efsaneleşen bu insanlarla diğer bütünü doğru görmemeli

Dindar kadın üniversite mezunu, başı dik ve hem siyaset hem de şirketi olan kadındır.

Her camiye gidene Müslüman deseydik, ne olurdu bi düşünelim
Dilenci kadınlarda camiye gidiyor, bunların tarihteki Müslüman Kadınlardan farkı ne direncini kaybetmiş kadınlardır.
 
Üst