İzmir'de liselilerden yemekhane ve kantin boykotu

#1
Liseli Genç Umut, Atakent Anadolu Lisesi'ndeki yemekhane ve kantin fiyatlarının pahalı olmasına ve yemeklerin doyurucu olmayıp sağlıksız olmasına karşı ucuz, sağlıklı ve doyurucu yemek talebiyle boykot yaptı.

İzmir Atakent Anadolu Lisesi'nde Salı günü kendi yaptıkları yiyecekleri okula getiren liseliler, öğlen yemeği saatinde kantinin önünde toplanarak ucuz, sağlıklı ve doyurucu yemek talepleri karşılanıncaya kadar yemekhane ve kantini boykot ettiklerini söylediler. 150 kadar öğrencinin kendi yemeklerini getirerek başlattıkları boykota katılım oldukça yoğundu. Öğretmenlerin büyük bir kısmı da boykota destek verdi. Okul Müdürü'nün boykotu kırma çabası sonuçsuz kaldı. 650 kişilik okulda normal bir günde okulun tamamı kantin ve yemekhaneyi kullanırken boykot zamanı sadece 60 kadar öğrenci kantin ve yemekhaneyi kullandı. Boykotun ikinci günü ise bu sayı daha da azaldı. Okul Müdürü, boykotun bugün de sürmesiyle öğrencilerin taleplerini dinlemek zorunda kaldı ve Pazartesi günü konuyu öğrencilerle görüşeceğini söyledi. Bunun üzerine öğrenciler boykotu, talepleri gerçekleşinceye kadar devam ettireceklerini söylediler.

Atakent Anadolu Lisesi'nde uzun zamandır bir öğün yemeğin fiyatı 5 YTL idi. Kantin, çayı 60 YKR, kahveyi 1 YTL'den satıyordu. Üstelik tarihi geçmiş gıdalara kantinde sıkça rastlanıyordu. Boykot kararı alınmadan önce “fahiş fiyatlara alternatif çözüm” adı altında öğrenciler her sınıfa su ısıtıcısı ve damacana su alarak çay ve kahve ihtiyacını kendisi gideriyordu. 3 hafta sonunda İdare sınıflardaki su ısıtıcılarına okuldan elektrik çekiliyor gerekçesi ile el koymuştu.
 
#2
Keşke lise yıllarımda da bu tür örgütlü yapılar içinde bulunabilseydim. Zira, her gün yaşadığınız ve zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz okulda böyle bir yapılaşma varsa ve içinde iseniz, umudun pekişmesi ve hak kazanımındaki girişkenliğinizde aynı saviyede artıyor. Yeter ki sağlıklı ve içinizden olsun.

*Boykot sonuçlandığında haberdar ederseniz sevinirim.
 
Üst