İtalya'da işçiler : "Krizinizi ödemeyeceğiz!"

#1
İtalya’da milyonlarca işçi ekonomik krize karşı genel grevde gitti. Düzenlenen tüm gösterilerde Yunanistan'daki ayaklanmalara olan destek dile getirildi.

İtalya’da COBAS, CUB ve SDL sendikalarının çağrısıyla bütçe yasası, kesintiler ve okulların ve üniversitelerin özelleştirilmesine karşı gerçekleştirilen genel greve milyonlarca işçi katıldı. Bu grev, işçilerin bir çoğunun son bir ayda katıldıkları ikinci veya üçüncü grevdi.

12’si bölgesel eylemler olmak üzere ülke genelinde 20 ayrı yerde eylemler yapıldı. Kötü hava koşullarına rağmen, eylemlere yüz binlerce işçi ve öğrenci katıldı.

Milano’da 50 bin, Roma’da 40 bin, Torino’da 30 bin, Napoli’de 15 bin kişi hükümetin ekonomi politikalarına karşı sokağa çıktılar.

COBAS yöneticisi Piero Bernocchi, tüm gösterilerde Yunanistan’daki halk ayaklanmasına olan desteği ifade edildiğini belirterek, krize sebep olmayanların, krizin faturasını ödemeyeğini söyledi.

Bernocchi, taleplerini şu şekilde sıraladı:

- 113 ve 169 nolu yasaların geri alınması, ücretlerin ve emekli maaşlarının yükseltilmesi amacıyla kamu harcamalarının artırılması

- Herkes için asgari ücret belirlenmesi

- Bankalar, spekülatörler ve sanayiciler harcama yapılması yerine, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlere yapılan harcamaların artırılması

- Gündelik işleri yasallaştıran kanunların geri alınması

- İş güvenliği

- Grev ve sendika haklarının savunulması
 
Üst