intiharlar ve mardin-torbalı(izmir) karşılaştırması

#1
Bir yılda 11 kişinin hayatına son verdiği, 65 kişinin de intihar girişiminde bulunduğu Torbalı'da psikiyatrist bulunmaması hastaların tepki çekti

EN ÇOK KIZLAR BAŞVURUYOR
İlçeye haftada bir gün geçici görevle gelen Dr. Arif Cafer Türkeş talebe yetişememeye başladı. Derya Tonguç'un emekliye ayrılacağını 3 ay önceden İl Sağlık Müdürlüğü'ne ve Sağlık Bakanlığı'na bildiren Başhekim Dr. Şenol Topçu, hastaneye yeni uzman atanmasını beklediklerini açıkladı. Dr. Topçu, ilçedeki intihar vakalarının artışın da dikkate alınarak zaman kaybetmeden atama yapılması gerektiği vurguladı. Kaymakam Zeki Arslan da, "Derya Hanım'ın emeklilik başvurusu ilçenin geçirdiği hassas döneme denk geldi. Durum kontrolümüz altında" açıklamasında bulundu.
İntiharların nedenini araştıracaklarını söyleyen Torbalı Gençlik Danışmanlık ve Sağlık Hizmet Merkezi doktoru Gürkan Ergün, kendilerine en çok kızlardan başvuru geldiğini açıkladı.
Doktor da ölmek istemişti
İntihar vakalarının yoğun olduğu Torbalı'da "İntiharları önleyebiliriz" iddiasıyla Eylül başında muayenehane açan psikiyatrist Dr. Engin Karaşin, 3 Ekim günü işyerinde yüksek dozda sinir hapı içerek canına kıymak istemişti. 56 hastasının sıkıntılarına çare olmaya çalışan, ancak kendi sorunlarını aşamayınca ölmek isteyen evli ve bir çocuk babası, 45 yaşındaki Karaşin, sekreteri Havva Işık tarafından şans eseri baygın bulunmuş, hastanede yapılan müdahaleyle yaşama dönmüştü. İyileşip işinin başına dönen Karaşin, hastalarından ve tüm Torbalı halkından özür dilemişti.
(çeşitli haberlerden derlenmiştir)


bu sabah ntv haberde geçiyodu dikkatimi çekti.. haber sunulurken mardin örneği ile birlikde anıldı..
" mardin ile öne çıkan "doğu"daki intihar vakalarına şimdi de batı eklendi " vs. ile devam ediyordu..
ben işin bu mardin örneklemesine takıldım...

toplumsal yapıda var olan erk-ek egemen işleyişin sonucu ortaya çıkan bu intihar vakaları ve diğer yaşanan biçimler dikkate alındığında.., batının da bu işte geri olmadığı vurgulanıyor ki.., doğrudur..
sol bir siyasi parti kadın tacizi bahaneleri ile parçalanabiliyor.. vs. vs..

ben asıl olarak bu realite karşısında neler yapılıyor bunu vurgulamak isterim..

dtp seçim döneminde uyguladığı kadın temelli ilkelerle bu işe el atmıştır.. mardin ve ilçeleri kadın belediye başkanıdır..
yani kadın kotası da değil aleni kadın erki için çaba harcanmaktadır.. mardin gibi feodal etkinliğin ve aşiretciliğin yoğun olduğu bir alanda bu inat ve işlev çok önemlidir..

pkk çizgisinde kadın vurguları bu anlamda çok değerlidir.. ve analiz edilmelidir..

dostlukla

suat
 
#2
dtp seçim döneminde uyguladığı kadın temelli ilkelerle bu işe el atmıştır.. mardin ve ilçeleri kadın belediye başkanıdır..
yani kadın kotası da değil aleni kadın erki için çaba harcanmaktadır.. mardin gibi feodal etkinliğin ve aşiretciliğin yoğun olduğu bir alanda bu inat ve işlev çok önemlidir..


Feodal etkinliğin ağır olduğu yerler,önermesi doğru...Lakin,Torbalı da ki durum neden kaynaklanmakta?Öncelikle erk-ek egemen dikte dayatması akla ilk gelen düşüncedir...Aslında gözden kaçan bir durumda var;Torbalı'da ki intihar artışı,belli bir süre zarfında oluştuğundan dikkat çekmekte;oysa ki tüm Anadoludaki resmi kayıtlara geçen intiharlar bir bütünlük içinde değerlendirilirse,feodalizmden hiçbir bölgenin ayrışmadığıda görülecektir...


saygı ve dostlukla...
 
Üst