Hugo Chavez, İsrail Büyükelçisini Kovduğundan Irkçıdır.

#1
Bu konunun incelenme nedeni, egemenlerin hukuku ile ezilenlerin hukukunun bir olmadığının netleşmesidir. Örneğin “Hillary Clinton Defol” demekte Amerika’dan Türkiye’ye gelen birine söylenen sözler devrimci bazı kurumlar tarafından söylenmiştir ve ırkçıdır. Başka örnekte ise Angelina Jolie, Birleşmiş Milletler adına Türkiye’ye gelip Suriyeli Mültecilerin yaşadığı yere gitmesine “emperyalizmin fahişe” gibi kendisine sosyalist diyen kurumların ve Hugo Chavez’in Filistin’i desteklemek adına İsrail Büyükelçisini ve çalışanları koyması da ırkçılıktır.


“İsrail Büyükelçisi Sholomo Cohen ve 6 büyükelçilik çalışanı, İsrail Devleti'nin Filistin halkına karşı yürüttüğü asimetrik ve kanlı saldırılardan dolayı Venezüella'dan sınır dışı edildi.” [7 Ocak 2009, haber]


Hugo Chavez’in bu davranışını selamlayan bazı devrimci kurumlar veya muhalefet eden solcular oldu. Bunun temel nedeni ulusalcı olmalarındandır. Birinin bir yerden kovulması ulusalcılıktır ve ırkçılıktır.
Bir devletin başka devlet üzerinde bir takım kendi hukukunu veya gücünü uygulayabiliyor fakat bu uygulamada egemenlerin hukukuna göre oluyor. Ezilenlerin ideoloji veya hukukuna göre değil ki.
Hugo Chavez’i “sosyalist” diyorlar, desinler. Sosyalizm öyle tek ülkede olabilecek bir şey değil.
Bolşevikler ve Lenin Dünya Devrimi için mücadele etti. Tek ülkede “sosyalizm” demediler.
Filistin halkının yanında olmak için, İsrail Büyükelçisini sınır dışı eden Hugo Chavez’i desteklemekte olmaz. Bolivar’ı ağzından düşürmeyen biridir Hugo Chavez, Simon Bolivar burjuva karaktere sahiptir
Siyonizm, Yahudi halkı ile hiçbir tarihsel, maddi ve manevi ortaklığı yoktur. Siyonizm Yahudi halkının ve onun trajedisini, Siyonizm’in işgalci azınlık amaçları için kullanmıştır.


Dünya Siyonist örgütü kongresi 1933’te Hitler’e karşı eylem çağrısına 43’e karşı 240 oyla geri çevirdi.
Nazilerle birlikte kendi Siyonist planlarına uygun olmayan Yahudilerin listesini hazırlayarak onların ölüm kamplarına götürülmesine yardımcı olmuştur.
Filistinlilerin yanında olmak için emperyalist ve Siyonist sömürgecilere karşı olmak gerekmektedir.
Hugo Chavez burjuva devletinin hukukuna göre bir davranış sergilemiştir. Bu davranış devletlerin yaptığı bir şeydir.


Ezilenlerin ideoloji, siyasi bir sınıf bilincini yaratmalıdır, bu yaratım gelenekselleşip işçilerin düşünce fikirlerini genişletecek türden olmalıdır.


Aykut Şahin

Yeryüzündeki Tembel Karıncalar: Hugo Chavez, İsrail Büyükelçisini Kovduğundan Irkçıdır.
 
Üst