Honduras'ta fabrika baskını: 18 işçi katledildi

#1
Honduras'ta fabrika baskını: 18 işçi katledildi

Honduras’ta başkent Tegucigalpa’ya 165 km uzaklıktaki San Pedro Sula şehrinde bulunan bir ayakkabı fabrikasına kimliği belirsiz kişilerin düzenlediği silahlı baskında en az 18 işçi katledildi. Baskını gerçekleştirenlerin kar maskeli ve ağır makineli silahlarla donanmış dört kişi olduğu açıklandı.

Fabrika baskınından hemen sonra Honduras polisi tarafından yapılan açıklamada ise işçilerin bölgede etkili olan bir uyuşturucu çetesinin sempatizanları olduğu ve rakip çete üyeleri tarafından bu nedenle katledildikleri iddia edildi.

Honduras’ta geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen askeri darbenin ardından sıradan hale gelen cinayet ve katliamların Meksika’yla bağlantılı uyuşturucu çeteleriyle ilişkilendirilmesi, ülkedeki Ulusal Direniş Cephesi ve insan hakları örgütleri tarafından inandırıcı bulunmuyor.

Hatırlanacağı üzere Honduras’ta 2009 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen ve ALBA yanlısı bir siyasal hat izleyen anayasal devlet başkanı Manuel Zelaya hükümetinin devrilmesi ve sonrasında yapılan –ve halkın yüzde 65’inin boykot ettiği– seçimlerde muhafazakâr, sağcı ve milyarder işadamı Porfirio Lobo’nun devlet başkanı olmasıyla sonuçlanan darbe sonrasında halkın kazanımlarına dönük saldırılar devam ediyordu.

Zelaya hükümeti döneminde “Tarım Reforumu’nun Başkenti” olarak bilinen Aguan Vadisi’ndeki muz plantasyonlarında, geçtiğimiz yıl içinde, kazanımlarını korumaya çalışan 10 kişi askerler tarafından katledildi. Öte yandan yeni tarım sözleşmelerini imzalamayı reddeden kooperatifler de şantaj, baskı ve insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya bulunuyorlar.

Honduras ordusu kooperatifleri silah zoruyla dağıtıyor
Aguan Çiftçileri Birlik Hareketi tarafından yürütülen muhalefeti dağıtmak amacıyla her türlü baskının uygulandığı da gelen haberler arasında. Askerler Zelaya döneminde işlenmeyen tarımsal alanları işgal ederek burada üretim yapan topraksız köylüleri de silah zoruyla kovuyorlar.

Honduras ordusu, vadide yükselen protesto hareketlerini, bölgeye giriş çıkışı yasaklayarak ve dolayısıyla bölgeden dışarıya herhangi bir bilginin sızmasını engelleyerek tecrit ediyorlar ve daha sonra silahlı operasyonlarla kooperatifleri ve işgal edilmiş tarlaları boşaltmaya çalışıyorlar.

Yeni artım sözleşmelerini imzalamayan La San Isidro, El Despertar, San Esteban ve La Trinidad kooperatiflerinden üçü askerler tarafından dağıtılmış durumda. Despertar ve La Aurora kooperatifleri ise direnmeye devam ediyor.

Tutuklamalar ve cinayetler devam ediyor
Haziran ayında La Aurora kooperatifine düzenlenen bir saldırıda 17 yaşındaki Oscar Yovani Ramírez’in katledildiği de gelen haberler arasında. Yine geçtiğimiz hafta, kooperatiflerin haklarını savunan devrimci avukat Mario Portillo’nun, kooperatiflerini silahla koruyan çiftçiler Dennis Javier Ramos Flores, Anner Alejander Ayala ve Juan Angel Resinos Garcia ile birlikte tutuklandığı açıklandı.
Nihayet petrol açısından zengin ve uyuşturucu trafiğinin mevcut olduğu Aguan Vadisi’nde darbeci neo-liberal hükümet ile isyancı çiftçiler arasında ciddi bir savaş yaşanıyor ve ana akım medya burada yaşananlara hiçbir şekilde yer vermiyor.

Köylü lideri Maria Teresa Flores ölü bulunmuştu
Yine 7 Ağustos tarihinden bu yana kayıp olan Maria Teresa Flores yakın zaman önce ölü bulunmuştu. Flores’in işkence yapıldıktan sonra katledildiği belirtiliyor. Honduras Köylü Örgütleri Koordinasyon Komitesi üyesi ve Honduras Köylü Örgütü lideri olan Flores, askeri darbe sonrasında göreve gelen hükümete karşı muhalifliğiyle tanınıyordu.

Flores’in katledilmesine ilişkin bir açıklamada bulunan Honduras Halk Direnişi Ulusal Cephesi lideri Carlos H. Reyes, “ülkemiz askeri darbenin ardından ağır ve sistematik bir baskı rejimi altında yaşıyor. Flores cinayeti tamamen politik bir cinayettir. Toplumsal hareketlerin liderlerinin ve üyelerinin katledilmesi kararını verenler, ABD Büyükelçiliği’nin danışmanlığıyla bu ülkenin en yüksek koltuklarında oturanlardır” sözlerini sarf etmişti.

Honduras Tutuklu ve Kayıp Yakınları Komitesi de yaptığı açıklamada Floresin katledilmesini kınamış ve Honduras’ta sistematik insan hakları ihlallerinin bir devlet politikası olarak işlediğini belirtmişti.

Kaynak: Latinbilgi – S.T.
 
Üst