hdp ve sine-i millet olayı

#1
hdp meclisten ve belediyelerden çekilebilir....!!??
gündeme düşen bu "mevzu" üzerine ".., hdp üzerinde yaşatılan kıyıma karşı kımıldamayan ya da yarım ağız "itiraz" edenler en başta olmak üzere., çok bilenlerin yorumları başladı.. olmaz-mış... neden? olmaz-mış..

Duygusal ve tepkisel değil stratejik düşünme zamanıdır. diyor.. mustafa peköz.. diyor da.. başta kendisi olmak üzere., türk-iye solunun çoğu ne? durumda.. duygusal mı?.. evet.. cumhuriyet-kemalizm ve vatan konusunda çpk duygusal.. demokrasi konusunda da duygusallığı kendileri ile sınırlı.. mesele hdp ve kürtler olunca tık yok..

mustafa peköz yazı başlığı.; iktidar neden kürtleri yasal politikanın dışına itiyor..
başlık bu soru ama verdiği yanıtta.; gerçek neden yaşamın gerçekleri ..
Çözümsüzlük içinde debelenen AKP-MHP iktidarı, toplumsal desteğini koruyabilmek için Kürt politik hareketine karşı çok yönlü bir tasfiyeye yöneliyor. yani.. kürtlere saldırarak toplumdaki şöven dalgadan faydalanmak istiyor demiş oluyor ama bu zaten cumhuriyetin kuruluşundan beri var olan bir şey.. ermeniler-rumlar ve kürtler "mevzu"larınn amacı bu.. ve en önemlisi türk-iye solu bu işte çanak tutucu..
ayrıca.; kürtlerin yasal siyaset içi-dışı gibi bir sorunsalı yok.. yasal ve yasa dışı mücadele alanları ayrışmış ve düzenli olarak işliyor ve birbirini destekliyor.. yine., yasal mücadele alanı sadece parlamento değil ki.. parlamento asıl olarak sistemle resmi muhatap olma alanıdır.. bu yok ise varlığına da gerek kalmaz.. sistem yasal olmayan ve toplumsal taban ile muhatap olsun o zaman.. bu sorun asıl olarak sistemin sorundur.. ne kürtlerin ne de toplumsal mücadele dinamiklerinin sorunu değildir.. bu "mevzu" çoktan aşılmıştır..
partiyi kapatabiliyor mu?.. hayır.. yasal alandaki bütün aktivistlere gözaltı-vs. ile saldırıyor ama toplu gözaltılar yapabiliyor mu?.. hayır.. aksine en sivri olan hatta arada kalanlara yönelerek bir çeşit taktiksel gözaltılar-tutuklamalar yaşatıyor..

mustafa abi diyor ki..
İktidar, HDP’ye yönelik başlattığı operasyonlarla özellikle Kürt kökenli seçmen kitlesini psikolojik olarak baskı altına almak ve başarma/kazanma algısını kırmak istiyor. Kabul ettirmeye çalıştıkları şu: “Seçimlerle bir sonuç elde edilmez ve böylelikle seçimlerde oy kullanılması anlamsız ve gereksizdir.” Böylelikle Kürtlerin politik olarak seçim süreçlerinin dışında kalmasını istiyorlar. ... AKP’nin oy oranı da hızla düşmeye başladı. MHP-AKP oylarının toplamı Erdoğan’ı yeniden cumhurbaşkanı yapamayacak gibi görünüyor. Politik gelişmeler dikkate alındığında erken genel seçim olasılığı oldukça yüksek. İttifaklar ve güç dengeleri dikkate alındığında HDP, önümüzdeki sürecin kilit partisi olarak önemli bir rol üstlenecektir. Açık olan şu: HDP seçmeninin kararı dengeleri belirleyecektir. AKP-MHP ittifakına dayanan iktidar gücü, HDP’nin politik ilişkilerin dışına iterek özellikle Kürt seçmen kitlesinin örgütlü bir güç olarak hareket etmesini engellemeye çalışıyor. Bunun başarılması durumunda önümüzdeki süreçte oluşan yeni politik denklemin belirlenmesinde HDP ciddi bir rol üstlenmeyecektir.
"hutbenin mevzusu" belli oldu.. hdp kilit parti imiş-de., böyle olursa kürtler oy vermeyiz bana ne bana ne dermiş-de.. vs. vs. chp azoy alır ve akp az oyla çoğunluğu alır-mış-da..

sen dokunulmazlıklara anayasaya aykırı ama evet de.. sen sınır ötesi harekata evet de.. sen kayyum olaylarına gık çıkartma., çıkartan chpli demokratlara susun lan de.. eee.. oy bekle.. olur mustafa abi.. bizim adımız kemalist-"tırkım" solu ya..

hdp çekilir ama seçimlere yine katılır.. seçmen tabanı politiktir.. arada derede olanlar zaten tırşıkçılardır.. onlara ballı-yamak versen fayda etmez.. evet.. tek doğru ama eksik lafın şu.: HDP, oylarında kısmi bir gerileme olsa da gücünü önemli oranda korudu. Yerel seçimlerde stratejik illerde belediye başkanlıklarını aldı. Kimi il ve ilçeleri kaybetmesi ise devletin başarısından çok HDP’nin izlediği yanlış stratejiden kaynaklandı. devletin başarısı dediğin şey.; hilelerdir.. bunlara değinmiyorsun..
evet.. hdp aklını başına devşirmelidir.. hdk olayını tekrar ele almalıdır.. asıl gücü ve zemini burasıdır.. bürokratikleşmeyi bırakmalı tabana yönelmelidir..

ama.. baskıların nedeni bunlar değil.. hdp kitlesi seçimlere katılmaz ise!! değil..

neden belli.. farklı ve sistem için tehlikeli bir çizgisi ve projeleri var.. rojava gibi.. ama ne yazık ki., toplumsal muhalefetin çoğu hala cumhuriyet "değerleri" şövenizmi etkisi altında.. sen-siz.. hdp yi kürt partisi görmeye devam ederseniz.. solda değil., sağda değil., kimliği bilimeyen "dil" gibi siyaseti bilinmeyen bir parti/hareket derseniz.. başka gerekçe aramanın anlamı yok..

HDP, Türkiye siyasetinin demokrasi, barış ve özgürlük yüzüdür. Bunu, bu kadar net ifade edebilmemizin sebebi de başına gelenler, getirilenlerdir. Bu en görünür ve en net yanıdır. ... HDP’nin bu süreçten ayakta kalarak çıkması, aynı zamanda tüm demokrasi güçlerinin yarın çok daha güçlü var olması da demektir.
bu sözleri de sendika org da akın olgun yazmış.. doğru yazmış.. bunu kavrayan ne kadar çoğalır ise o zaman doğru tarz tutturulabilinir.. ötesi., hikayedir.. bir yerlerin sesi olmaktır..

toparlarsam...

hdp.. çekilebilir.. bu yanlış olmaz.. kalabilir.. bu da yanlış olmaz.. doğru-yanlış.. gerekçe ve buna denk düşen projeler ve pratikler ile ortaya çıkar.. bu noktada yazılanlar da var..
ara seçim ve ardından erken seçim zorlaması olur ise tamam ama bu olmaz diyenler de var.. dertleri hep aynı.. chp desteklensin., akp gitsin..
oysa.; sorunun özü sistemde.. yani çok sahiplendiğiniz 1. cmhuriyet de... hoş.. 1 veya 2 diye bir cumhuriyet de yok.. birbirinin devamıdır.. i.t. nin devamıdır.. sadece ekip ve renk farklılıkları var ama öz aynı.. dönme-devşirme emperyalizmin taşeronu ve mali oligarşi acentası devlet olarak kalabilme dürtüsü..

elbette çekilme olayı ele alınmalıdır.. ama dediğim biçimde..
çekilelim.; amaç şu ve beraberinde şu proğram ve pratik ile..
çekilmeyelim.; çekilirken düşündüğümüz amaç ve proğram için henüz ortam-araç-vs. yok..
vs. vs.

evet.. tartışalm ama işibn özünden tartışalım.. birilerinin konsept projeleri üzerinden değil.. kendi konseptimiz üzerinden..

şimdilik bu kadar..mustafa peköz alıntısı..
https://sendika63.org/2019/11/iktid...itikanin-disina-itiyor-hdp-ne-yapmali-569543/

akın olgun yazısı alıntısı..
https://sendika63.org/2019/11/cekilmek-mi-569443/
 
Üst