Grevler Mübarek'le bitmedi

#1
Grevler Mübarek'le bitmedi

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek istifa ettikten sonra yönetimi devralan Yüksek Askeri Konsey'in çağrılarına rağmen grevler sürüyor. Ordunun “felaket olur” tehdidine rağmen ülkenin en büyük fabrikasında işçiler bugün yeniden greve başladı.



Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2011 Çarşamba, 14:36


KAHİRE- Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek istifa ettikten sonra yönetimi devralan Yüksek Askeri Konsey'in çağrılarına rağmen grevler sürüyor.

EN BÜYÜK FABRİKADA YENİDEN GREV


Ordunun “felaket olur” tehditlerine rağmen kimya endüstrisinden telekominikasyona ve eğitime ekonominin neredeyse tüm sektörleri grevlerden etkilenmiş bulunuyor. Üstelik ara verine grevler yeniden başlayor.

İşçi kenti Mahalla'da, Misr İplik Eğirme ve Dokuma Fabrikası'nda çalışan işçiler daha yüksek ücret ve daha iyi çalışma koşulları talepleriyle bu sabah yeniden greve başladı.

Nil Deltası'ndaki şehirde 24 bin işçinin çalıştığı fabrikada grevin bir diğer talebi iki üst düzey yöneticinin istifası.

İşçiler üç gün önce grevlerine ara vermiş, ama o zaman daha grev sözcüsü Faysal Naousha yüksek ücret talebiyle eylemlerini sürdüreceklerini söylemişti.

KAHİRE-İSKENDERİYE YOLU KAPANDI


Mısır'da işçilerin gösterileri nedeniyle başkent Kahire ile ülkenin ikinci büyük şehri İskenderiye arasındaki otoyol da kapandı.

Ordu yarım saatin sonunda eyleme müdahale ederek Kahire-İskenderiye yolunu açtı ama, işçilerin öfkesi son bulmuş değil.

Ebu Hamda Maden Şirketi'nde çalışan 200 işçi hala düşük ücret, yüksek çalışma saatleri ve işten atmalara karşı direnişte. Ordunun görevlendirdiği resmi temsilcinin fabrika yönetimi ile yapacağı görüşmenin sonuçları bekleniyor.

Hüsam Muhamed adlı işçi, patronun gelecekte haklarını istememeleri için işe girerken işçilere istifa mektubu imzalatmaya çalıştığını anlattı.

İşçiler ayrıca patronun üretimi durdurduğunu ve sebepsiz bir şekilde işçilerin çoğunu işten atmaya çalıştığını belirtti.

MÜBAREK 6 NİSAN'DAN DERS ÇIKARMADI

Mısır'da 2005'ten beri zaman zaman militanlaşmak ve kitleselleşmek kaydıyla kayda değer bir işçi hareketi bulunuyor.

Bu yüzden El Mahalla'da, Muhammed Fathy adlı 46 yaşındaki işçi, “Rejim son 5 yılda gerçekleştirilen çok sayıda grev ve protestodan kibri ve ilgisizliği nedeniyle dersler çıkarmadığı için şanslıyız” diyor.

Fathy ekliyor: “Özellikle burada, El Mahala'da 6 Nisan 2008'de gerçek bir mağduriyet olduğunu anlamadıkları için daha da şanslıyız. Ülkenin işçi gücünün ne kadar üzgün olduğunu anlamadılar.”

Ülkede ilk kez 6 Nisan 2008'da grevler büyük bir halk hareketine dönüşmüştü. 25 Ocak'ta başlayan son isyanın ilk kıvılcımını, bu eylem dalgası içinde oluşan 6 Nisan Hareketi çakmıştı.

ASGARİ ÜCRET 204 DOLAR

Ülkede geçen sene asgari ücret mahkeme kararı ile 400 Mısır Paund'undan (68 Dolar) bin 200 Mısır Paund'una (204 Dolara) çıkartılmıştı. Ama bu karar ülke genelinde hiç uygulanmadı.

Örneğin 24 bin işçinin yeniden greve başladığı Misr İplik Eğirme ve Dokuma Fabrikası'nda işçilerin ortalama maaşı 600 Mısır Paund'u, yani sadece 102 Dolar.

Bu nedenle şimdi Mısır'da Mübarek halk ayaklanması ile devrildikten sonra bu yüzden polisler bile daha iyi ücret için sokaklarda.

Ve Demiryolu işçisi Muhammed Mourad, Mübarek'in düşüşünün ülkenin hoşnutsuz işgücü için iyi bir haber olduğunu, özellikle özelleştirme gibi bazı emek düşmanı politikaların sonunun geldiğini, ancak bunun yeterli olmadığını söylüyor.

'TALEPLERİ KARŞILANMAZSA İŞÇİLER DEVRİMİ SÜRDÜRÜR'

İşçi önderleri, çoğu grev ve işçi eyleminin temelde 3 amacı olduğunu söylüyor; bazı şirketlerin üst düzey yönetimlerindeki yolsuzluklara son verilmesi, asgari ücretin bin 500 Mısır Paund'a (225 Dolar) çıkarılması ve emek örgütleri için serbest seçim.

Emeğin Hakları ve Özgürlüğü Koordinasyon Komitesi için çalışan bir işçi bu yüzden şöyle konuşuyor: “Bu üç talep yakında karşılanmazsa işçiler devrim kendileri için gerçek bir değişim anlamına gelinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerdir.”

ÇOK SAYIDA MISIRLI HALA KAYIP

Bu arada ülkede çok sayıda kişi hala kayıp ve gözaltında.

Arap İnsan Hakları Enformasyon Ağı “Hala gözaltında yüzlerce kişi var. Ama sayıları ile ilgili resmi bir bilgi yok” diyor.

Örgüt ayrıca çok sayıda kayıp da olduğunu belirtiyor. Arap İnsan Hakları Enformasyon Ağı, hala çok sayıda gencin ve vatandaşın kayıp olduğuna ilişkin kendilerine yeni haberler geldiğini belirtiyor.

Son isyan 500 kişinin tutuklandığı tahmin edilen Mısır'da 17 bin politik tutuklu bulunuyor.

ETHA
 
#2
Mısır'da grevlere devam

Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifasının ardından, ülkede hayat normale dönmüyor. Ülkenin yönetimini devralan Mısır Ordusu'nun uyarısına rağmen işçilerin ve halkın eylem ve grevleri sürüyor.



Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2011 Perşembe, 11:01

KAHİRE- Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan ve 18 gün süren gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı’nda halk bu kez ekonomik talepleri için sokakta. Dünden itibaren daha fazla Mısırlı greve gitmeye başladı.

Hüsnü Mübarek'in ülkeden kaçmasının ardından, eylem ve grevlerin ekonominin düzelmesi ve hayatın normale dönmesini engellediğini savunan Mısır ordusunun eylem ve grevlerin son bulması uyarısına rağmen, başkent Kahire'de ve ülkenin her tarafında halk grevlere devam ediyor.

Mısır Borsası, bankacılık sektörü toparlanıncaya kadar kapalı kalacak. Kahire Borsası’ndan yapılan açıklamada, borsanın en erken 20 Şubat Pazar günü açılacabileceği kaydedildi.

Kahire havaalanındaki yüzlerce çalışan daha iyi ücret ve sağlık sigortası için oturma eylemi yaptı.

Sanayi bölgesi Nil Delta'sında bulunan Mahalle El Kübra kentindeki Misr Spinning and Weaving gibi büyük tekstil fabrikalarında en az 24 bin işçi, ücretlerinin artırılması için grevde. İşçiler, ayrıca yolsuzluktan dolayı müdürlerinin istifa etmesini istiyor.

Sahil kenti Said Limanı'nda ise yaklaşık bin kişi kirli atıkların yakınlardaki bir göle boşalttığı gerekçesiyle, bir kimya fabrikasının kapatılması için eylem yaptı.

İşçiler tarafınan istifası istenen Mısır Sendikaları Federasfonu (ETUF) Başkanı Hüseyin Megaver, işçilere eylemleri bitirilmesi tehdidini savurdu. Megaver, rahatsızlıkların diyalogla çözülebileceğini ifade etti.

Sendika başkanlarına "müzakere" çağrısı yapan Megaver, grevlerin bitirilebilmesi için problemlerin ne olduğunu kendisine anlatılmasını istedi.

Kahirede bulunan ETUF'un genel merkezine yürüyen binlerce işçi, Megaver'in "üçkağıtçı" olduğunu dile getirerek hemen istifa etmesini istedi.

Bankacılık, ulaşım, petrol, turizm, tekstil, devlete bağlı medya kuruluşları ve diğer devlet kurumlarının hepsinde grevlerin devam ettiğini dile getiren Sendikalar ve İşçi Servisleri Merkezi'nden Kemal Abbas, taleplerinin karşılanıncaya kadar grevlerin devam edeceğini bildirdi.

ETHA
 
Üst