Fabrika müdürü işçileri ezdi; 13 yaralı

#1
Düzce'nin Beyköy Beldesi'ndeki Organize Sanayi Bölgesi'nde pompa üretimi yapan Mas Daf fabrikasında işten atılan 22 işçi, fabrika müdürünün yolunu kesti. Ancak müdür aracı işçilerin üstüne sürdü. 13 işçi yaralandı.

Sendikalı oldukları için atılan Mas Daf işçileri, fabrikanın girişini kapattı, işçilerin ve müdürün girişine uzun vermedi.

İşçiler önce fabrika servis araçlarını durdurarak içinden işçilerin inmesini sağladı. Bu sırada içinde Fabrika Müdürü'nün olduğu belirtilen bir otomobilin önünde kesti.

İşçilerin yolu açmaması üzerine, sürücü aracı eylemcilerin üzerine sürerek içeri girdi. Olayda bazı işçilerin yaralandığı belirtilirken eylemciler sürücüyü tartakladı.

Olayda 13 kişinin yaralandığı öğrenildi. Yaralılar, 112 acil servis ekiplerince Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. (ETHA)
 
#2
İşçileri ezen müdür tecavüzcü çıktı

Düzce'de kurulu bulunan Mas Daf fabrikasında dün işçilerin üzerine araba sürerek ezen müdür Sezgin Civelek'in, Sivas Kurtlapa Beldesi Jandarma Karakol Komutanı olduğu dönemde Ş.Ş. adlı genç kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle görevinden alındığı ortaya çıktı.

Düzce'de kurulan Mas Daf fabrikasında dün işçiler üzerine araba sürerek 13 kişinin yaralanmasına neden olan fabrika müdürü Civelek'in, Sivas merkeze bağlı Kurtlapa Beldesi Jandarma Karakol Komutanı olduğu dönemde evlenme vaadiyle genç bir kadına tecavüz ettiği ortaya çıktı. Astsubay Civelek, Ş.Ş. adlı genç kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle görevinden alınmış.

2001 yılında hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle açılan davada iddianamede "Ş.Ş'ye, belirlenemeyen bir sıvıyla uyutarak tecavüz ettiği" yazıldı. Civelek'in, olayı ailesi ve yakınlarına söylememesi için, 20 yaşındaki Ş.Ş.'yi tehdit ettiği belirtilen iddianamede, "Astsubay Civelek, 21 Şubat 2000'de, köy korucusu olan Ömer Ş.'nin evine gitmiştir. Kapıyı açan Ş.Ş, babasının evde olmadığını söylemiş. Bu arada, Civelek, elinde bulunan sıvı bir maddeyi burnuna tutarak bayıltmıştır. Daha sonra da tecavüz etmiştir" denildi.

İddianamede, genç kadının hamile kaldığı ve Civelek'in evlenme sözü vermesine karşın, bu sözünü tutmadığı da ifade edildi.

'Hasta ruhlu biri'

Birleşik Metal-İş Sendikası Düzce İl Temsilcisi Ferhat Çelik, saldırının göstere göstere geldiğini kaydetti. ETHA muhabirine konuşan Çelik şöyle dedi: "Astsubay olduğunu biz de yeni öğrendik. Söylemeye gerek yok, basında yeterince hakkında haber var. Saldırı göstere göstere gelmiş. Böyle insanların üzerine araba sürülür mü? Hasta ruhlu birinin olması lazım. Karşındaki insan başka birşey değil."

4 işçinin ayağı kırık

İl temsilcisi Çelik, saldırıda yaralanan 13 işçinin durumunun iyi olduğunu kaydetti. Çelik, işçilerden 1'inin ayağında, 3'ünün kolunda kırıklar tespit edildiğini, diğer işçilerin ise ezilme ve cam parçaları nedeniyle yaralandığını belirtti.

Sendika üyelerinin katledilmesi vacip midir?

Birleşik Metal-İş genel merkezi de saldırıya tepki gösterdi, "Bu ülkede sendika üyesi olanların katledilmesi vacip midir. Bu ülkede sendikaya üye olmanın cezası işten atılmak artı arabayla ezilip ölmek midir" diye sordu.

"Devlet bu işveren terörüne karşı gerekeni yapmak zorundadır" diyen Sendika, "Bu kanunsuzluğu görmeyenler, duymayanlar ve sesiz kalarak onaylayanlar şunu çok iyi bilsinler ki işlenen suçun ortağı durumuna düşmektedirler" dedi.(ETHA)
 
Üst