"eğitim" şart!!!

#1
Vatan Partisi yönetimi Öcalan'ı eğitir ve bir Türkiye vatanperveri yapar. PKK'yı silahla ezdin mi, bütün PKK liderleri Türkiye vatanperveri olur.
şaka gibi diyorum ama aslında içinde bir gerçeklik taşıyor.. pkk silahla ezilip., amed zindanlarında eğitilip vatansever yapılamadı ama.... türkiye solunun bir çok kesimi 12 eylül sonrası vatansever yapıldı...
elbette bu işlerde tek başına silah yetmiyor.. ezilen kitleyi/kadroyu bu işe sürükleyecek kontra lider kadro da gerekli..

68 süreci.:
perinçek.: aydınlık grubu içinde m-l ve pda olarak maocu ek çizgi ile keskin bir duruşla ayrılıyorlar.. halk savaşı verecek yapılaşma hareketinin adı şafak grubu.. perinçek ege dağlarında bir mağarada(kaypakkaya ile görüşmesi).. halk savaşı verecek bir örgüt haliyle tsk ile savaşacak.. dağlarda abd askeri yok.. 71 darbesi ile ilk dayağı(silahla) yiyorlar ve 78 sürecinde maocu ama devlet yanlısı.. halk savaşı falan yok.. devleti yıkmak isteyen sola karşı bir duruş(ihbarcılık) var.. 80 darbesinde yedikleri son dayak ile tamamen devlete yamuluyorlar..

şimdi.: bu hareketin başlangıcındaki ideolojik duruşa bakıldığında elbette kemalizm etkisi var ama bu durum tüm solda da var.. yine de halk savaşı çizgisi., yani., devlete karşı silahlı mücadele savunuluyor.. haliyle taban/kadro bu anlayışta..
ama kokusu çıkıyor .. ideolojik olarak mı? hayır.. önder kadro(perinçek tayfası) üzerinden çıkıyor ve ilk tepki., kaypakkaya ayrışması.. üstelik tamamen kemalizm eleştirisi üzerinden.. anlıyorlar ki., çizgilerindekikemalizm deniz gezmiş ve benzerlerindeki saf ve yetersizliğin kemalizmi değil.. aleni sistemin bir projesi..

demem o ki., ayrılanlar yine aynı ideolojik formasyonda ama asıl tepki önder kadronun duruşu ve asıl yüzü.. ciddi bir kopuş yaratılıyor ve bu yaratımın olumlu meyveleri halen sürüyor..

thko.: kemalizm ve vatan sevgisi üst boyutta ama latin amerika zeminli silahlı mücadeleyi hedefleyen bir ml hareket.. kılıçtaroğlu gençlere deniz gezmişi örnek veriyor ve yolundan gidin diyor ama denizin yolu dağlara doğru.. seslendiği gençlerin yolu ise devletin kucağına doğru..
71 dayağından sonra ortaya çıkan halkın kurtuluşu ve emeğin birliği vs. gibi hareketlerin geçmişten farkı silahlı mücadele biçimi ve sscb-çin kamplaşması temelli.. ama silahlı mücadele savunusu anlamında hala akıllanmamışlar.. 12 eylül dayağı ile birlikte hepsiakıllanıyor.. akıllanmayanları daha doğru bir zemine doğru evrilirken bu hareketin önder kadrosu çoğunluğu sisteme yakın yerde tutuyor.. hala keskinler ama artık devletle silahlı çatışma yok.. vatanı daha iyi yapma derdi var.. bu kesim içinden sağlıklı çıkanlar çok az demek ki., önder kadroları süreci iyi idare edebilmiş..

thkp.: 68 sürecinin en etkili ve derinlikli bir hareketi.. thko anlatımımdaki yaşananlar aynen burada da yaşanıyor ama bir farkla.. bu kesimin büyük çoğunluğu eskinin aynen devamı olarak kararlı.. ve bu kararlı duruşla 78 sürecini yaşıyorlar.. 12 eylül dayağı ile birlikte "akıllanıyor"lar.. büyük çoğunluğu devletin kucağına yöneliyor.. bu işte başarının asıl sahibi önder kadrolarıdır.. elbette bu kesimin de akıllanmayanları oldu ve şimdi doğru yerdeler..

anlayacağınız..
perinçek bir noktada haklı.. dayağı yiyen vatansever oluyor.. :D

konuya destek konular..
http://www.enternasyonalforum.net/turkiye-solu/10938-thkp-den-cizgisine-oguzhan-muftuoglu.html

http://www.enternasyonalforum.net/t...rimci-sol-dan-dhkp-ye-kontralasma-sureci.html

http://www.enternasyonalforum.net/turkiye-solu/11145-68-ruhu-ve-quotgercekquot-ruhsuz-68-liler.html

http://www.enternasyonalforum.net/turkiye-solu/11052-perincek-mutasyonu-aslina-donustur.html

http://www.enternasyonalforum.net/turkiye-solu/7185-odp-ve-son-quotdegisimiquot.html
 
Üst