DİH'ten Tekel İşçilerine Destek

#1
DİH'ten Tekel İşçilerine Destek
2010.01.27

Devrimci İşçi Hareketi 'İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız' pankartı ile İstanbul, Taksim Tramvay durağında 26 Ocak günü Tekel işçisine destek vermek için eylem yaptı.

Taksim Tramvay Durağından Gümüşsuyu'nda bulunan Türk-iş binasına kadar yürüyüş yapany DİH kitlesi, "İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız" pankartı, döviz ve flamalarlar taşıdı. Yürüyüş boyunca "Tekel İşçileri Yanlız Değildir", "4-C'ye köle olmayacağız", "Direne Direne Kazanacağız", "İşbirlikçi AKP Halka Hesap Verecek" sloganları atıldı ve bildiri dağıtıldı.

Türk-iş binasının önüne gelindiğinde burada bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Devrimci İşçi Hareketi adına Ali Çakır okudu. Çakır "AKP satıyor! TEKEL işçileri; soğuğa, kara, kışa, yağmura aldırmadan Ankara'nın göbeğinde 43 gündür direniyorlar... 'Ölmek var dönmek yok' diyerek direniş kararlılığını ortaya koyuyorlar... Türkiye halkları da Tekel işçileriyle birlikte direniyor. Meşru olan, haklı olan direniştir... Kölelik yasası olarak ifade edilen 4/C, iş güvencesinin ortadan kalkması anlamına geliyor. İşçiler için yıkım olan bu yasanın en önemli maddelerinden biri de, 'Geçici personelin hizmet sözleşmesinin feshinde, ihbar, kıdem veya sair adlar altında herhangi bir tazminat ödenmez' şeklinde ifade ediliyor." dedi ve "Biz Devrimci İşçi Hareketi olarak Ankara'da hak alma mücadalesi veren Tekel işçiyerinin direnişinidestekliyoruz " sözleriyle açıklamasını bitirdi. Ayrıca İtfaiye ve Esenyurt işçileri de 2 günlük açlık grevine başladılar.
 
Üst