chp milletvekilinin gözaltına alınması ve "analizler"

#1
dersim chp milletvekili hüseyin aygün hpg tarafından gözaltına alındı.. dikkat edilirse., kaçırıldı demiyorum.. çünkü hpg açıklaması gözaltına alındı olarak geçiyor., resmi hukuksal tanıma göre de kaçırıldı deniliyor..

"olay" hakkında., her kesim bir şeyler söylüyor., ama işin bu yanına bakan yok.. ..yok.., çünkü yaşananlara bir savaş ve savaşın tarafları noktasında bakan da yok..

ortada bir savaş var.. ve bu savaşın tarafları da.; yasadışı kriminal bir örgüt ve bu kriminal örgüte müdahale eden devlet güvenlik güçleri ise., dil buna göre., analizler buna göre yapılıyor..

chp milletvekili kaçırıldı.... güvenlik güçleri bu kaçırılma olayına müdahale amaçlı operasyonlara başladı.. örgütün chp milletvekilini neden kaçırdığı araştırılıyor..

bu mantığa örnek olarak birgün gazetesinden başlıklar sunacağım..

PKK, Aygün'ün kaçırılmasını üstlendi
PKK, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılması eylemini üstlendi.
haberi sunan birgün olaya kaçırılma derken., aynı yazısında.,
Fırat Haber Ajansı'nda yer alan habere göre PKK, “12 Ağustos günü Dersim ile Ovacık ilçesi arasında CHP Milletvekili Hüseyin Aygün gerillalarımız tarafından gözaltına alınmıştır” dedi.
eylemi yapanların ne dediğini belirtiyor.. kaçırma farklıdır., gözaltına alma farklıdır.. birgün., ya bunu bilmiyor yada., hpg'nin söyleminden farklı yazmasının nedeni başka..

hpg kaçırma eylemi esir alma eylemi ve gözaltına alma eylemi olarak eylemlerini ayırıyor.. ayırırken bunun kendi duruşuna göre mantıksal nedenleri var..

demokratik özerklik ilan edildi ve bu anlamda., hpg., kürt halkının kendi öz yönetimsel işleyişi temelinde bu dili., bu ayrımları yapacaktır..

kaçırma belirli amaçla yapılır.. takas fidye bilgi alma vs.

esir alma ise., bir savaşın dilidir askeri veya askeri işleişe ait güçlere dönük bu alıkoyma işleminin adıdır..

gözaltına alma ise çok farklıdır.. ve bir çok köklü değişik olguları açıklar.. pkk açıklamıştı.. kürdistan ve kürt halkına yönelik tüm olumsuz faliyetelerden dolayı kürt olan her kişi gözaltına alma., yargılanma., tutklanma ve cezalandırılma ile karşılaşacaktır..

elbette., birgün bu olguyu dikkate almayabilir.. bir örgütün kriminal bir eylemi olarak bakabilir.. kaçırılma diyebilir.. bu noktada eleştiri sunmaktan öte bu mücadeleye bakışı ele alınır..

zaten haberin aşağıdaki cümleleri olayın kriminal olduğunu anlatıyor..
Açıklamada, bu olaydan sonra güvenlik güçleri tarafından Ovacık ilçesine bağlı Sal Vadisi, Veng ile Turnuva alanlarına yönelik olarak bir operasyon başlatıldığı belirtilerek, operasyonların Aygün'ün can güvenliğini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle durdurulması istendi.

birgün., bu olayla ilgili olarak., neden gerekmiş!! anlayamadığım bir biçimde bbc den haber-yorum!! aktarıyor.. neden başka ajans değil de bbc.. !!????

BBC: Hüseyin Aygün şaşırtıcı bir hedef
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılması yurt dışında da yankılandı. BBC, PKK’nin ilk defa bir milletvekilini kaçırdığını duyururken Aygün’ün kaçırılmasının “şaşırtıcı” olarak niteledi.
BBC Hüseyin Aygün’ün “şaşırtıcı bir hedef” olduğunu kaydetti.
tamam., bu haber-"yorumu" almış okuyucuna aktarmışsın.. ama bbc olaya kriminal bir eylem olarak bakmıyor..

PKK’nin geçmişte askerler, gazeteciler ve diğer sivillere odaklandığını kaydeden BBC, “Olay, sınırın diğer tarafında Kuzey Suriye’deki Kürtler daha fazla özerklik için çağrı yapmaya başlarken PKK ile Türk ordusu arasındaki gerilimin arttığı bir döneme rastlıyordedi.


haber bbc den alınma değil.. anka dan bir kelime eksiği ile birebir alınma..
ANKA
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılması yurt dışında da yankılandı. BBC, PKK’nın ilk defa bir milletvekilini kaçırdığını duyururken Aygün’ün kaçırılmasının “şaşırtıcı” olarak niteledi. BBC Hüseyin Aygün’ün “şaşırtıcı bir hedef” olduğunu kaydetti.

“PKK İLE TÜRK ORDUSU ARASINDAKİ GERGİNLİĞİ ARTIYOR”

PKK’nın geçmişte askerler, gazeteciler ve diğer sivillere saldırmaya odaklandığını kaydeden BBC, “Olay, sınırın diğer tarafında Kuzey Suriye’deki Kürtler daha fazla özerklik için çağrı yapmaya başlarken PKK ile Türk ordusu arasındaki gerilimin arttığı bir döneme rastlıyor” dedi.

birgün., bu hareketi ile kötü bir gazetecilik örneği sergiliyor.. haberin aslı böyle mi? belli değil.. tavşanın suyunun suyu oluyor.. anka ajansının borazancılığı oluyor..

peki birgün bu "işi" neden yaptı..
yani anka'dan böyle haber apartmasını neden yaptı..
BBC, “Olay, sınırın diğer tarafında Kuzey Suriye’deki Kürtler daha fazla özerklik için çağrı yapmaya başlarken PKK ile Türk ordusu arasındaki gerilimin arttığı bir döneme rastlıyor” dedi.
nedeni bu.. ama bunun açıklaması yok..

eylem ile batı kürdistandaki özerklik işleyişinin bağlantısı kuruluyor.. önemli bir analiz-tespit..

yani., bbc olaya bir kriminal olay olarak bakmıyor..
"demokratik özerklik ilan edildi ve bu anlamda., hpg., kürt halkının kendi öz yönetimsel işleyişi temelinde bu dili., bu ayrımları yapacaktır"
bbc aynen bu temelde yaklaşıyor..

işin ilginç yanı.. birgün yazı kurulunun bu haberleri böyle "seçmece "sıralama" işni bilinçsiz yapmıyor olmasıdır.. ben bunu bilinçli yaptıklarını ilan ediyorum..

bu "malum-u ilan"ıma "seçmece" haberlerden bir örnek de., altta..
'Neden Tunceli, neden Sayın Aygün?'
bu başlıkdaki "soruyu" soran cemil çiçek..
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasına ilişkin, “Kınanması gereken bir husustur, kınıyorum, millet iradesine, demokrasiye, Meclisimize karşı saygısızlıktır. Çalışma devam ediyor. Neden Tunceli, neden Sayın Aygün?” dedi.

millet iradesine, demokrasiye, Meclisimize karşı saygısızlıktır bu sözlerle bbc de geçtiği söylenen bu Kuzey Suriye’deki Kürtler daha fazla özerklik için çağrı yapmaya başlarken PKK ile Türk ordusu arasındaki gerilimin arttığı bir döneme rastlıyor sözleri bir değerlendirin..

ne demek istediğimi anlayacaksınız..

ortada bir t.c. milleti iradesi., bir meclisi ve "demokrasi" dedikleri işleyişi var.. buna karşı bir "şey" var ki., cemil çiçek bu sözleri ediyor.. bir kriminal olay olarak ele almıyor..

birgün gazetesi bu "seçmece" haberler ile ne yapmak istiyor yada ne anlatıyor diyeyim..
 
#2
bdp-hdk ve zorunlu olmak ile bu "zorunlu" olma halini aşabilmek

yasal politik alanda iştigal edenlerin işleri çok zordur.. dile dikkat etmeleri gerekir.. bu dikkat gerekliliği., sadece yasal zorunluluktan değildir.. yasal alanda politika yaparken diğer politik öznelerle ilişkilenmelerden dolayı da dikkat gerekir..
ama.; bir yere dikkat ederken başka yerde boka basılmaz..

bdp açıklaması aynen bu olmuş..
Böylesi bir eylemi tasvip etmediğimizi belirtiyoruz. Sayın Aygün’ün zaman geçirilmeksizin derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.
emriniz olur keke'ler.. sizlerin de yaptığı bir çok şey tasvip edilmiyor.. ama size emir veren yok..
eylemi tasvip etmiyorsunuz ama bunun bir eylem mi? yoksa., o sırada olagelen bir durum mu? olduğundan haberiniz var mı?

bu bir gözaltı olayıdır eylem değil.. gereksiz olmuş ise., bunu yapanlar değerlendirmesini yapar., gerekli özeleştiriyi verir.. sizler., parlamento alanında olma ile demokratik özerklik ilanı temelinde hareket etmeyi ayrıştıramamışsınız..

eleştiri yapılabilinir.. gözaltı olyının gereksiz olduğu da söylenebilir yada hiç bir şey söylenmez., Ancak biz Barış ve Demokrasi Partisi olarak Sayın Aygün’ün serbest kalması ve sağ salim geri dönebilmesi için elimizden gelen insani desteği sunmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Bir kez daha Sayın Aygün’e, ailesine ve CHP’ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” bu açıklama ile yetinebilinirdi..
siz-ler., konumunuzun ötesine geçmişsiniz..
alıntılar
http://www.firatnews.eu/index.php?rupel=nuce&nuceID=66801


geleyim hdk'ya..
hdk., oluşumundan itibaren çeşitliklerin ortak bir payda yaratması sorununu yaşamaktadır.. bu doğaldır.. ama yürütme açıklama yaparken., bir parti yürütmesi gibi açıklama yapma hakkına sahip değildir.. içindeki farklılıkları dikkate almak zorundadır..
bu gözaltı olayı karşısında yaptığı açıklama tam bir garabetliktir.. sanki bir çatı partisi yürütmesi konuşuyor.. desem buna da uymaz..

Türkiye hızla telafisi mümkün olmayan olayların yaşanacağı bir yola giriyor. Kürt sorununda çözüm üretmek yerine çatışmalı ortamı derinleştirecek adımlar gelişiyor.
diye başlıyor., ve
20 gündür Şemdinli’de süren operasyonlar ve Foça’da yaşananlar, çatışmaların yayılma ihtimalini güçlendiriyor. Üstelik Ayazağa, Dalyan gibi yerlerde yaşananların gösterdiği gibi, toplumda da bu gerginliklerin izdüşümleri görülmeye başlanıyor.
bu adımlara örnek olarak sunduğu ise., kürt özgürlük mücadelesinin(burada çoğul kullandım tak da olduğu için) yaptığı eylemlikler oluyor..


birde., kel-fodul misali ukalalık yapmış..
20 gündür Şemdinli’de süren operasyonlar ve Foça’da yaşananlar, çatışmaların yayılma ihtimalini güçlendiriyor
çatışmaların yayılma ihtimali mi?
bu yazıyı yazan "yürütme"!!., dünyadan bi haber gibi.. çatışma ve yayılma değil bir savaş var.. ayrıca bu çatışma ve yayılma nedeni saydığı eylemler değil., sistemin bizzat savaş ve imha kararıdır.. bu gerçeklikleri es geçip böyle ifadeler kullanmak ne hdk ruhuna ne de politik realitelere uymaktadır..

yine örnek verdiği faşist linç olayları ise ye yenidir nede bu eylemliklerin yaratımıdır.. aksine bu sivil-resmi siyasal askeri hukuksal vs. linçlerin yarattığı çatışmalardır..
hdk beni şaşırtıyor..

Oysa Kürt sorununun çözümü ve barışın sağlanması için atılacak adımlar bellidir. Ne yazık ki, bu konudaki tüm uyarılar ve öneriler duyulmamakta ya da dikkate alınmamaktadır. Hükümet sorunu çözümsüzlüğe ve çatışma girdabına sürüklemek için elinden geleni yapıyor
bu cümlelerde politik duruşun omurgasızlığı ve cehaleti göstergesidir.. bir sistem barış ve çözüm için adım atmıyor ise., inkar-imha için adım atıyordur.. bunun politik karşılığı ise direnmektir.. ve bu durum da çözümsüzlük anlamına gelmez., aksine bu direnişin başarıları çözüm yaratır.. başarısızlığı da çözüm yaratır..

ortada çözüm yaratabilecek güçler var ve bu noktada etkin iseler., bu girişimleri baltalayacak bazı edimler elbette bu tarz eleştirilebilinir.. ama var mı?

bu absürt sözlere neden olan olayın ismi hüseyin aygün bu çözüm gücü içersinde olan bir özne mi?

hdk yürütmesi., bir bütün olarak bu bildiriyi onaylamış ise., derhal istifa etsinler.. hdk bileşenleri içindeki bir çizgiyi savunan biri olarak bu bildiri benim çzigime karşı bir bildiridir deme hakkına ve bu emri verme hakkına sahibim.. çünkü benim adıma bu garabet bildiriyi yayınlayamaz.. bir grup kendi adına yayınlasın..

Kürt sorununda çözüm adımlarının atılması gereken, siyasi iradenin oluşması ve diyalogun gelişmesi gereken yer Meclis’tir. Kürt halkının haklı taleplerinin tartışılacağı ve anayasal ve yasal düzenlemelerin yapılması gereken yer de Meclis’tir.
bu., sizin "temenniniz" ve güvendiğiniz yüksek rakım(çankaya) yani dağlardır.. hdk da yer alan bizler ise., bu "temenni"yi değil., halkların birlikteliği ve kendi kararlarını kendileri işletme dağlarına güvenmekte beklemekteyiz.. elbette meclis dahil bir çok sistem kurumlarını bu doğrultuda zorlamayı ve zorlayacak araçları sahiplenmeyi-desteklemeyi de gerekli görüyoruz.. ama onlara böyle temel bir misyon biçtiğimiz de yoktur..

bezini doğru bağlamadan yola çıkanlar böyle izler bırakır..


 
#3
http://www.milliyet.com.tr/AnaSayfa/

13 Ağustos 2012 - 16:15 Milliyet.com.tr » Siyaset» Haber
Aygün'ü kaçıran PKK'dan yeni haber
Hüseyin Aygün bir süre sonra serbest bırakılacak

PKK tarafından yapılan açıklamada, Hüseyin Aygün’ün siyasi tavrı dolayısıyla yapılan “yoğun şikâyetler” üzerine “gözaltına” alındığı belirtildi.

Hüseyin Aygün'ün Türkiye’de devletin “Dersim’e ve Dersim halkına” yönelik yürüttüğü politikalara ve ayrıca "Dersim’de geliştirilmek istenen barajlara" dikkat çekmek ve kendisinin bu politikaların hizmetine girmemesi gerekliliğini hatırlatmak amacıyla gözaltına alındığını belirten terörist örgüt, "Hüseyin Aygün kısa bir süre içerisinde serbest bırakılacaktır” dedi

Buda ulusal basın dan milliyet teki haber...son açıklama deniyor


anf haberi
http://www.firatnews.com/index.php?rupel=nuce&nuceID=66821

Behdinan - HPG Anakarargah Komutanlığı, Dersim’de gözaltına alınan CHP milletvekili Hüseyin Aygün’ün “yoğun şikayetler üzerine” gözaltına alındığını belirterek, “gerekli idari ve hukuki işlemlerin tamamlanması ardından kısa süre içinde serbest bırakılacağını” bildirdi.

son dakika olarak verilmiş
 
Son düzenleme:
#4
Şimdi bazıları ne hikmetse şunu takmışlar akıllarına....efendim nasıl olurda pkk nin yaptığı bu gözaltı olayına bdp ihd hatta hdk tepki!!!!!verirmiş....
zira dert budur...
bende şunu anlamıyorum....
burjuva bdp den pkk yi terör örgütü olarak görmesini istiyor....ma diyelim ki gördü....nasıl olur ortalık...neder şu konuşanlar bu söyleme...
ihd den ne demesini bekliyorsunuz....insan ve hak varsa işin içinde en derin faşist bile yaşama hakkına sahip hatta insan hakkına...
ama b izim devrimciler bu işin demokratik konfedarlizme adım olduğunu görmedi....
nasıl görsün tezelden devrim diyenler....
orda yani o coğrafyada kaç gündür savaş var....kimse bu kadar konuşmadı savaşı...
ama iş dokunulmaza(şovene....sosyala....kemalkiste.....st atükoya....vs...vs...) gelince efendim neden?efendim sonuç....efendim efendim...oysa bir devrimci şunu bilmeli....benimsemeli....bu hareketi bu devlet bu burjuva yada bu oligarşi terörist olarak görüyor.....bu adamda bu kaçırılan bu devletin statükosunun içindeki partinin neferi...
bu neferin cesareti partiden değil....seçildiği tabanın devrimci dinamiğinden.....bu nefer ne yapıyor....bu cesaretle bu dinamiği devletleştiriyor....
yani.....burda kıl yün tüğ arayanların derdi ne???????
 
#5
yöntem ve biçim hakkında

öncelikle., belirteyim..; "ortamlarda"(hayatın içinde dergi-gazetelerde ve özellikle forumlarda) bu konuda yazılan-söylenen bir çok şey., eşyanın kendi tabiatı dışında., hıristiyanların ilk sinod(konsil) toplantılarındaki "laflara" benziyor..

tüm bunlar., ahmaklıkdan da öte., bilinçaltındaki şövenizmin., dar milliyetçi bilinçlerin., ve özellikle., kel-fodul ukalılıkların ortalığa saçılmasıdır.. bu sözlerim., belirli bir politik duruşları temelli görüş belirten politik yapısal özneleri ifade etmemektedir..
örneğin., ödp açıklamaları bu ikinci kesimin açıklamalarıdır..

bir "şey" analiz edilip., belirli çıkarsamalarla., hakkında tespit-ler yapılırken.., öncelikle., o "şey"i işleten-yapan-söyleyen., özne dikkate alınır..

olay.; chp milletvekili hüseyin aygün'ün dersim bölgesindeki bir yol kontroü sırasında hpg tarafından gözaltına alınmasıdır..

öncelikle gözaltına alan özne ve gerekçeleri ele alınır.. aynı zamanda ayrı olarak gözaltına alınan özne ve yapısal özellikleri ele alınır.. böylece., gözaltına alan özne ve gerekçeleri sorgulanır..

nasıl ki., devletin bir güvenlik biriminin bir kontrol sırasında., bir kişiyi gözaltına alması olağan ise., bunu nasıl yapar diye sorgulanamaz ise., hpg'nin de bu trü gözaltına almaları vay nasıl alır diye sorgulanamaz.. çünkü hpg., bunu ilan edilendemokratik özerklik temelinde işletiyor ve işleteceğini de gerekçeleri ile çoktan açıklamıştır..

burada., öncelikle şu itiraz yapılır.. hpg bu hakkı kendinde görebilir ama ben bu hakkını meşru görmüyorum denir.. bunu da sistem-devlet ve yasa yanlıları diyebilir.. sistem-devlet ve yasalarını sorgulayan ve buna muhalif olan kesimler-anlayışlar bunu demez..

muhalif kesimler.. gözaltına alma hakkını değil., gerekçesini ve bu anlamda da gözaltına alınan öznenin niteliklerini ele alır.. itirazlarını bu noktada yapar..

hüseyin aygün'ü devrimci görmeyenler., bu şahsın gözaltına alınmasına itiraz etmezler.. ister vekil olsun ister devlet memuru olsun ister bilmem ne olsun.. özellikle vekil olması buna engel değildir.. bdp vekili bile gözaltına alınabilir.. demokratik özerklik işleyişinde halkın yetki-karar noktasında., vekiller., halkın yetki verdiği kurumların üstünde değildir..
bu anlamda., chp gibi sistemin bir kurumu olan siyasi parti elemanı zaten gözaltına alınma noktasında. her zaman olabilirliği üzerinde taşır..

eğer., hüseyin aygün'ü devrimci olarak görüyor ise.: bir devrimciyi bir başka devrimci yapının gözaltına alması olayında., ilk önce bu şahsın devrimci oluşu dikkate alınır.. ve anında ciddi bir gözaltı gerekçesi sunulması gerekir.. yani tek taraflı ve kesinlik içermeyen gerekçeler haklılık içermez.. bu aşamaya gelmeden öncesi olması gereken prosedürler işletildi mi? işletilmedi mi? sorgulanır..

gördüğüm kadarıyla bu saydığım.. ilkeler realiteler dikkate alınmadan ağzı olan konuşuyor..


.............devam edecek......................
 
#6
devamı

1- hpg., demokratik özerklik işleyişi çertçevesinde., halktan aldığı yetki ile., kendini görevlendirmiş kurumun verdiği yetki ile gözaltına alma hakkına., yetkili olan diğer kurum-lar da., sorgulama., yargılama ve yaptırım uygulama hakkına sahiptir..

bu hakları ve işletilişini meşru görmeyenler., görmeme gerekçeleri ile(ki zaten burada bu işlevi yapan yapının niteliği tartışma konusudur gözaltı ve gözaltına alınan değil) bu gözaltına itiraz ederler., burada hüseyin aygün'ün ne olduğu önemli değildir.. gözaltına alma meşruluğu önemlidir..

yani.; hpg cezalandırma yapabilir.. ama bunu kime hangi gerekçe ile yaptığı tartışmaya açık olma şartı ile kabül edilebilinir.. ama hpg gözaltına alamaz denilebilinir.. denmelidir..

bu hakkı meşru görenler de., öncelikle hpg bu hakkı neye dayanarak kullanıyor.. bunu "bilecekler".. "yakışır delikanlılara" mantığı olmasa gerek..

demokratik özerklik çerçevesinde bu hak vardır ve meşrudur.. işte bdp ve hdk noktasındaki itirazlarım bu nedenledir.. her ki kurum da., demokratik özerklik ilanını kabül etmiş ve meşru görmektedir.. elbette yasal nedenlerle demokratik özerklik işleyindeki bazı işleri dillendiremeyebilirler ama susmaları gerekir.. illaki bir şey demek zorunda da değillerdir..

"sen"., bu gözaltına neye? dayanarak itiraz ediyorsun ve kınıyorsun..
yapılan kişi ve gerekçesi noktasında ise bunu açıklamak kaydı ile itiraz hakkın vardır.. bdp ve hdk itirazlarında bunlar yok., olanlar ise muallak üstelik demokratik özerklik anlayışına da ters..

ödp., bu noktada (bazı kıvırtmaları hariç)gayet tutarlıdır.. demokratik özerkiği kabül etmiyor.. hpg mücadele biçimini(silahlı mücadele) zaten gerekli ve de meşru görmüyor.. bırak demokratik özerklik ilanını bu mücadeleyi toptan topluma ve politik yaşama zarar veriyor olarak tanımlıyor.. hatta ödp'ye göre hüseyin aygün., hpg ye göre asıl devrimci oluyor..

peki sen(bdp-hdk) neye? dayanarak kınıyorsun..
hüseyin aygün., sizlere., bırak politik notalarda karşı olmayı., aleni ve açık edimlerle direk karşı.. hatta düşman.. bu noktada bırak ilişkilenmeyi., sistem partisi içinde konuşlanmış olarak., ve o partinin bir aracı olarak., alternatif düşmanca bir duruş içinde.. hazret milletvekili olsa ne yazar..

ayrıca gözaltına alanlar sizlerin kurumlarınızın bir parçası değil.. amaçları-yetkileri belli bir yapının güvenlik kurumu.. siz., ancak., gözaltına alma gerekçelerine değinebilir., eleştirebilirsiniz.. bu hakkınızdır..

ahmet türk., reşadiye-tokat eylemi için provakasyon dedi.. kimse saldırmadı., idamını!! da istemedi.. olabilir., olayı böyle analiz-tespit etmiş olabilir denildi.. sonradan görür fikir değiştirir yada değiştirmez..
osman baydemire elli laf söylendi.. çünkü boyunu aşan bir noktada kelam etti.. silahları bırakma konusunda fikir söyleyebilir ama bırakın diyemez..
yani., silahlar bırakılsa çözüm olabilir diye fikir beyan edebilir ama., silahları bırakın diyemez..
zaten., fikrine değil., bunu ifade edişine itiraz edildi..

bu anlamda., bdp-hdk., doğru bir duruş sergilemedi..
1- demokratik özerklik nedir nasıl işler sanırım anlamamışlar.. yada unuttular..
2- gözaltına alma yetkisini sorgular gibi ifadeleri olacağına varsa., gerekçelerine itiraz edebilirlerdi.. yada gözaltına alınan kişi ile ilgili veya ortam ile ilgili itiraz edebilirlerdi..
3- bu tür durumlarda., klasik lafların ötesinde az konuşmak ve özellikle dikkatli konuşmak gerekirdi.. boylarını aşan sözler ettiler.. bu sözlerin yaratacağı ortamı düşünmediler..
hpg açıklama yaptı.. gözaltına alma gerekçelerini belirtti.. şimdi konuşsunlar bakalım.. hpg bu gerekçelerinde haklı mı? haksız mı? yasal konumlarından dolayı görüş belirtmeleri çok zor .. o zaman zamanında da susmasını bilecekler..

doğru insanlar., doğru zamanda doğru kelamı edemeyince., ortalık., sosyal-faşist ve sosyal-şöven ve de mücadele edemeyen kompleklilerin gevezelikleri ile dolup-taşıyor.. yarattıkları tahrifatın bir gerekçesi de bu oluyor..

belirteyim..; bdp-hdk sözlerini eleştirsem de., bdp-hdk ile özgürlük hareketini bir tutup eleştirmek ahlaksızlıktır.. bu kurumlar hatta bazı politik şahsiyetler., kendilerine göre konuşabilirler., yanlış yapabilirler.. bunlar ile yetkili kurumları karıştırmak ahlaksızca yapılan demagojidir..

 
#7
buraya kadar., olaya nasıl bakılmalı hangi tarz ile yaklaşılmalı noktasında., genel doğruları açıkladım.. bu anlamda söylenen aleyhte-lehte sözlerin içeriksel nedenlerine değineceğim..

politik örnek ödp açıklamasından dafalarca bahsettim.. politik duruşu temelinde ve karakterinde açıklama yaptı... yakışır!'!!

bu açıklama ile bu açıklamanın dayandığı teorik temeller uyum içindedir..

1- pkk hem ideolojik hem de mücadele biçimi olarak yanlıştır..
bu mücadele biçimi(silahlı mücadele) ve niteliği(ideolojik)., olarak türkiye toplumsal yapısına sınıf mücadelesine "karaciğerine böbreğine"(birlik bütünlük tek bir vucud vatan) zarar vermektedir..
kürt özgürlük mücadelesi gerici-feodal özellikler taşıdığından., toplumun diğer., sosyalist-ilerici-laik güçlerine karşıt bir duruş içindedir.. vs.vs.

2- tüm bu gerekçelerden dolayı bu gözaltı olayına kaçırma eylemi olarak bakılmalı ve sosyalist-ilerici-laik toplumsal dinamiklere özellikle dersim bölgesindeki bu kesimlere karşı yapılmış bir eylem olarak mahkum edilmelidir.

kabaca özet olarak temeldeki mantık ve duruş budur.. haliyle bu temele bağlı olarak açıklamalar ve tepkiler olacaktır..

"mesele" olan., bu açıklamalar değil., içeriğindeki bu temellerdir..

kim., bu "olayı" olumlar yada olumlamaz ise., bu temelleri dikkate alarak bunu yapmalıdır..

ve., bu temellerdeki yaklaşımlar çerçevesinde gerekçeleri ele almalıdır..

gördüğüm kadarıyla., her kesimde(bazı kendi doğallığında doğru ve net açıklamalar dışında) bir oportünistçe yaklaşım ve bir çeşit patolojik hezeyan görülüyor..

yaşanan olayda., olayla muhatap olan kişi mi? ele alınıyor., yoksa olayın ideolojik-pratik içeriği mi? ele alınıyor belli değil..

ödp bir açıklama yapıyor.. aslında açıklama.; bir ideolojik duruşun ve bunun pratik yansımasının ifadesidir.. halk söylemi ile dervişin fikri ne ise zikri de odur ispatıdır..

burada kelimeler değil., fikirler ele alınır.. varsa çelişik demagojik ifadeler onlarda konuşulur..

bdp-hdk gibileri ise., fikre ters zikir içindeler.. öyle ise bu fikir noktasındaki netlikleri tartışılır..

şahsa gelince.; hareket açıklamış.. gelen şikayetler üzerine sorgulanmak amaçlı gözaltına alındı..
bu şikayetler yani gerekçeler nedir tartışılır yada sen kimsin de bir sosyalisti bir demokratı gözaltına alıyorsun da denilebilir..

bakıyorum., birileri için.; kör gözlü., oldu badem gözlü..
seçimlerde bu şahıs nerden ve niçin aday oldu.. seçim çalışmalarını hangi mantığın hangi argümanları ile yürüttü..

taraf-belge-dsip vs. gibi kesimleri., akp yanlısı olarak mahkum ederken., r.marquez gibilerine çocuklarının yanında boya dökerken., iyi .. ama., sistemin öbür ayağında aleni konuşlanmış hüseyin aygün badem gözlü..

elbette bunun da nedenleri var..
dersimde chp kemik oyları belli.. %16 bilemedin 17 ama bu şahsın adaylığında., tavan yapmış.. bu oylar nereden geliyor.. haliyle kendine m-l diyen kesimlerden..
üstelik bu kesimler bu şahsı bağımsız aday olarak koysa., chp oylarını almasa yine seçilecek.. blok adayı ferhat tunç ona rağmen chp tercihi demekki ideolojik.. ferhat tunç chp den aday olsa., daha fazla oy alabilirdi..

kısaca., buradaki chp tercihi bir anlamda blok karşısında ideolojik olarak bir cumhuriyet-vatan tercihidir..
kimse bu oy veren "sol"U analiz etmiyor.. bu olayı fırsat bilip., kör gözü badem göz yapıp., kendi şekilsizliklerine kılıf yaratıyorlar..

her politik tercihin., yaşamda., bir işleyişi vardır.. işte bu işleyişden dolayı bu şahıs gözaltına alınmıştır..
önce bunu sorgulayıp tartışın..

hüseyin aygün'ün bu gerekçelerle gözaltına alınmasını kınayan herkes., bilinçli yada bilmeden bu yönde taraf olmuş oluyor.. işin pratiksel yanı., yani gözaltına alma yanı eleştirisi ayrıdır..

yaşamın gerçeklikleri temelinde., bir şeyi daha açıklayayım..

pkk., hüseyin aygünü itham etmektedir.. önce uyarır.., sonra cezalandırabilirdi.. ama gözaltına alması bir başka sistemsel işleyişi ve hukuku ifade ediyor.. işin bu yanına bakan yok sanırım.. asıl tartışılması gerekilen bu yanıdır..

ortalık., karman çorman..,
şimdi de., "ortamı" fırsat bilip., yaşamın her alanında döktüren zibidilere değineceğim..
 
#8
sosyalistforum., taşları bağlamış köpekleri salmışilk etapda her zamanki gibi., sosyal-faşist histeriler ortaya saçıldı..
sosyalistforum., bu noktada çok kötü bir zemin olma işlevindedir.. forumun bir formatı işleyişi vardır.. buna eyvallah ama., birçok noktada iç ve dış mihraklar "yakalamaları" yaparken., şövenizme ve kurnazlıklarına pirim vermeyiz derken. alani bunu işletenlere göz yummaktadır.. bu iki yüzlü bir duruştur.. ne ise o olsun..

Sen kalk yıllarca Dersim'de sol örgütlerle çatış, solun varlığını bitir, Dersim'i kendi ellerinle CHP'ye teslim et. Zamanında yapılan politik hataların bedelini ödüyorsunuz. (18 mayıs)
bu gerizekalı., hüseyin aygün'ün chp de olmasına gerekçe bulmuş.. dersim de sol yok o yüzden chp de.. sol olsa dükkan(aygün) senin.. bunun suçlusu da pkk.. solu bitirmiş ama chp ye kazandırmış.. kendi sıçtığı boku "o yaptı" diyenler gibi..
bu tür söylemleri safça!! yapan gençler olarak görebilirler..
ama., bir hareket için solu bitirdi demek ciddi bir ithamdır.. forumdaki katılımcılar dahil yönetim bu ithamlara., öküzün trene baktığı gibi bakıyor..

zazalar ayrı değil kürtlerin bir koludur diyene yanıtlar..
Tabi tabi kart kurt olabilir mesela...(şerafettin)
Türklerin size yapmaya çalıştığı asimilasyonu sizde Zazalara karşı yapmaya çalışıyorsunuz. Biraz samimiyet. (zenoks)
bu da bir hareketin tanımlanması noktasında., ciddi bir ithamdır.. bu it., bu tür havlamaların ideolojik açıklama sanıldığının rahatlığı ile., resmi demagojiyi burada satıyor.. zazalar kürt değil ayrı bir etnisite., alevilik ayrı bir din.. (bunlar hüseyin aygün görüşleridir ve dersimde bunun üzerinde pkk karşıtı olarak çalışır.. yani pkk kürt örgütü zazalara düşman der)

bu havlamaya., köpekliğini emekçi kardeş mahlası ile gizleyen bir başka zibidi katılıyor..
Bu biraz Türk'cülerin;"kürt'ce diye bir dil yoktur,Türk'cenin bir lehcesidir" gibi olmus.
tescilli bir sosyal-faşist olan papa-surf adlı katılımcı..
Chp içinde özgün birisi.beğenirsin yada beğenmezsin.İşine gelir ya da gelmez.Hüseyin aygünün tarzına karşılık dağa çıkarırsan tepki alırsın.Bölgede de seviliyor
demiş.. ama kimler seviyor söylememiş.. kemer genç de çok seviliyor.. kamer genci kaçırdığında da aynı "tepki" geçerlidir.. buradaki "tepki alırsın" sözleri çok anlamlıdır.. kim-ler hangi gerekçe ile tepki koyacak.. kaçırılan lafa geldi mi sistem partisi vekili..

bu saçmalardan seçmelere bir başka gerizekalı katılıyor..
hüseyin aygünün bulunduğu parti yanlış olabilir.madem halk tarafından dersimde seviliyor bdp tarafından aday yapılabilirdi .orhan miroğluyu , bengi yıldızı millet vekili adayı yapan hüseyin aygünüde yapmalıydı .yapmamışlar hata yapmışlar oda şartları kabul edildiği için chp'den millet vekili olmuş . (serious)
hüseyin aygün'e baklava börek versen., bdp den aday olmaz.. bu gerizekalı ne dersimi ne de hüseyin aygünü tanıyor.. chp hangi şartları kabül etti bunu yazsa idi bari..
bu ve benzer ifadeler., sinsice dersim zaza-alevi ve bunlara düşman pkk kodlaması yapıyor..

kule adlı bir tescilli sosya-faşist
Sonuçta Hüseyin Aygün Dersim milletvekilidir ve onu seçenler gericiler, faşistler, Kürt düşmanları falan değildir. Hüseyin Aygün de seçildiği günden bugüne kadar tutuklu öğrenciler, Dersim Katliamı, Roboski Katliamı, İşkence gibi konularda son derece aktif ve son derece olumlu bir çizgi izlemiştir.
diyerek önce aygünü göklere çıkartıyor.. devrimciler seçti diye itiraf ediyor.. sonra konu ile ilgisi yokken., yalan ve çarpıtma ifadelerle "provakatif" dürtmelere başlıyor..
Gerçekten sıktınız artık be! Liderleri cezaevinde Mustafa Kemal'i öve öve bitiremez. Yerlere göklere sığdıramaz bunlar her önüne gelene Kemalist yaftası yapıştırma çabasında.
Dün AKP'ye diyalog çağrısı yap, bugün CHP'nin, kimi konularda BDP'nin bile cesaret edemediği kadar aykırı çıkışlar yapan Dersim milletvekilini kaçır!
ve son darbeyi de indiriyor.. aşağıdaki tehlikeli lafları ediyor..
Böyle bir eylemin Aleviler'de nasıl bir karşılık bulacağını düşünen falan da yok.
sanki., dersimde alevileri bir tek aygün temsil ediyor., pkk de sunnileri..
bu tür yazılara bakan yok.. olmayınca daha "etkin" olanlar devreye giriyor..

bir diğer ilginç olayda., küheylan mahlaslı katılımcıdır..
Her ne olursa olsun bu yanlış bir adımdı,henüz bir akp milletvekili alıkoyulmamışken sol bir parti sanki hükümetmiş gibi böyle bir adım adil değildi,bir süre sonra bırakılacaktır...
bu zibidi önce chp ye sol parti diyor.. sonra da.,
Öyle sanıyorum ki Hüseyin AYGÜN için dağda bir geyik kesilmiştir,şimdi derin derin muhabbet ediliyordur.Ne kaçıranlar nede kaçırılan birbirinden farklı değiller,oportunizm ve menfaatçilik üzerine aynı kulvardalar.Onun için yakındır bir misafir gibi ağırladıktan sonra Hüseyin Aygünü uğurlayarak gönderirler
aygün ile pkk aynı kalıpdandır diyor.. ve bunu sosyalistforum uyanık yöneticileri görmüyor.. özellikle osuruktan nem kapan başkalarını dış mihrak olarak itham edip., içerde iç mihrak arayan., zehir hafiye che1955 görmüyor..
benzer bir çok ifade ve katılımcı karakterleri dolu..
sosyalistforum.. ne yapıyor????
bu sosyal-faşistlerin forumda cirit atmasına ve bu tarz demagojik provakasyonlarına neden izin veriyor..
sosyalistforumun formatı ve işleyişi., gençleri eğitmek amaçlı anlayışlı olmak olabilir.. ama bu örneklerime bakan işin cahillik olmadığını bilinçli edimler olduğunu görür..
bu bilinçli edimlere izin vermek prim vermek eğer alexıa verileri için ise olabilir.. karışmak benim işim değildir beni aşar..
ama hem bunlara prim yok de.. hemde pirim ver.. işte bu noktada.. soruyorum..
sosyalistforum.. yine eski formatına mı? dönüyor..
konu., sadece., sosyalistforum da değil.. yaşamın her alanında., bu tür zibidiliklere ve provakasyonlara ve kelamlara prim vermek sosyal-faşizme ve sosyal şövenizme pirim vermek demektir.. bunun da vebali vardır..

not.; sosyalistforum her bir forum gibi bir alandır.. her alan kendince değerlidir bu alanda var olan., özgürlük hareketi savunucuları., işlevlerini doğru yapsınlar yada kendilerini bu ideolojik temelde olarak lanse etmesinler..
bir sürü sosyal-şöven., sosyal-faşist "kelamlar" var., demagojiler var., tehlikeli söylemler var.. ama işin hara-güre yanında takılınıyor.. bunlar görülmüyor.. oysa görebilecek kapasitede bir çok arkadaş var.. ya ideolojik bakın yada gidin kumda oynayın..

kusura bakmayın., asıl tehlike kendini ifade edemeyen yanlış savunan fikirdaş-yoldaşlardan gelir.. bu eleştirilerim bu temeldedir.. bu eleştirilere kendim de dahilim.. yeterki uyaran olsun.. başım üstüne
 
#9
patolojik-politik "şahsiyet"ler..

imamlarının osurduğu yerde "sıçan" bazı kişilikler., imamları sıçmaya başlayınca., elde çubuk bok karıştırmaya başladılar..

eleştiri.: kişisel hezeyanlar., zaaflar ve patolojik durumlar üzerinden yapılmaya başlandıysa., yapacak bir şey yoktur.. halkın dediği gibi., "doktor ne isterse yesin dedi" halleri başlamış demektir.. yani., politik savrulma artık karaktere de yansımış demektir..

gösterilen saygıyı bile acımadan çiğneyen., elalemin oyuncağı olduğunu kafasına odun düşünce ancak anlayan., forum palyaçosu hayriözşen..

solplatform'da., yaptıkların iş değil.. hem seni çürütüyor hem de düzeltemeyeceğin., ilerde utanacağın işler yapıyorsun..

sanıyorsun ki., bu politik de değil., patalojik provakatif davranışlarına tepki gelecek kendini oturak fasulyesinden sayacaksın.. ama değil.. kendini tüketyorsun.. şamar oğlanı oluyorsun..

Erdoğan '' sen patron değilmisin ne tutuyorsun bu adamı gazetende '' diyordu.
dedikten sonra., aristoyu bile şaşırtacak bir mantık yürütmesi ile aynılaştırma yapıyor..
Hüseyin Aygün de aleviler arasından çıkan bir gazeteci olarak görülmüş ki 'PKK alevi toplumunca seçilmiş vekil için ,''ne tutuyorsun bu adamı aranızda ''diyor.

bu mantığı bana açıklayabilecek aklı başında biri varmı? dır..
hüseyin aygün simitçi olsa idi ne diyecekti acaba.. :D

bu "laflara" ne diyeyim.. allah akıl izan versin..

birde bilgiçlik taslıyor.. anlamayan varsa açıklıyor!!
Her ikisi arasında mantığı anlayabiliyormuyuz?
yok abi.. anlamıyoruz.. zaten bu mantığı bir sen birde dedemin eşeği anlayabilir.. :D

tamam., cem yılmaza öykünebilirsin., yada komiklik yaptığını da sanabilirsin..
ama.,
Bir de bunun üstüne biraz geriye(bir kaç gün önceye ) gidip başbakanın gazeteciler karşısında Alevilere karşı bunların ne oldukları mechul ,cem evi gibi bir yer olmaza var olanın bir taneside ucube gibi bir şey'' demesinin üzerinden bir hafta geçmeden Hüseyin Ergün Kaçırılmıyor,esirde alınmıyor, el konulmuyor, sadece Gözaltına alınıyor.?!
bu kadar da yavşaklık olmaz.. hadi salak saçma laflar ediyorsun ama., bu ithamın karaktersizliğin dibe vurduğunu gösteriyor..
üstelik bir başladınmı durmuyorsun..ayarı kaçmış göt gibi habire sıçıyorsun..
Hüseyin Aygüne karşı yapılan bu saçma eylemin Alevilere karşı yapılmadığını söyleyebilecek varmı?
hoşt kendine gel.. abilerin bu bokları yiyor diye sende yemek zorunda değilsin.. ne yaptığınızı sanıyorsunuz.. gidin aleni askere gönüllü yazılın bari.. daha dürüst bir tavır olur..
doğu perinçek yerine geçtiniz.. pislik sizde yavşaklık sizde yalan dolan sizde..

bence yazmayı bırak biraz kendini sorgula ben ne boklar yiyorum de..
ve aşağıdaki gibi üzerine de tüy diktiğini gör..

Alevi derneği başkanı'' kendini baskı altından kurtarmaya çalışanlar, bizi baskı altına almaya çalışması'' ne demektir diyor. Demek aleviler bir baskı altına alınmaya çalılıyor. Bu taktiği sanırım anımsıyoruz. Tehdit,taciz kafanıza kurşun doldurur ,ağzınızı büzer,dilinizi koparırız.

turan güleç..
bir yaptın., hadi yaşı elliyi geçen çocuklaşmaya başlarmış dedim.. es geçtim.. anlattım.. he dedin.. iki yaptın.. uyardım.. hala aynı boku yiyorsun..

seni birileri telefonla tehdit etmiş..!! doğruluğu tartışılır., ama insan yerine koydum inanmayı seçtim.. eğer yapmışlarsa salaklık yapmışlar.. biraz düşünse tehdit etmeye bile değmeyecek bir palyaço olduğunu anlarlardı.. zaten gülme sesleri geldiğini söylemiştin.. demekki dalga geçmişler..
ama nerden bilsinler.. yaptılarsa eğer., senin osuruktan nem kapacak ve bu osuruğu üzerine kitap yazacak kadar., patalojik bir vaka olduğunu nerden bilsinler..
kesin pkk yapmıştır.. :D
başbakan palyaço demişti akabinde bunu yapmışlardır.. pkk., başbakan kime kızıyor ise ona saldırıyor ya!!!!!!!

iyice kabak tadı verdin.. her zamanki gibi ya sarhoş yazıyorsun. yada kafayı yedin.. dilerim şarhoş yazıyorsundur..

Diğer taraftan Göz altına alma hakkım var' diyor. Kusurabakmayın ama bu yetkiyi size kim verdi.
bu soruyu sorabilirsin bu yetkiyi tanımıyorum da diyebilirsin.. herkes de diyebilir..
ama.; pkk kürdistanda kürt siyasal politikasına karşı kim olumsuz (bunu tain eden ne belli değil,yoruma açık )politika yaparsa gözaltına alma., yargılanma., tutukma ve cezalandırılma hakkına sahibim diyor.
işte bu sözlerin karaktersel savrulmanın yada patalojik durumunun vahametini gösteriyor.. utanmadan uydurup yazıyorsun.. ya ar damarın çatlamış., yada patalojik vakasın..

pkk de değil., kck.. tutuklama-yargılama cezalandırma yetkisini demokratik özerklikten alıyor.. bunlara pkk eleştirileri dahil değil.. insanda utanma yoksa.. düşünmeden sıçar.. ahmet türk eleştirdi., leyla zana eleştirdi.. kim tutukladı..
ayıp.. bu kadar düşmen gerekmez.. bir yere tutun bari.. bir yanın dürüst kalsın..
birde aklınsıra kurnazlık yapıyorsun..
cümle.; kürdistanda kürt siyasal politikasına karşı evet bu doğrudur.. ama "yuvarlak" bir cümledir.. burada söz konusu olan politika değil., sistemdir.. yani demokratik özerklik işleyişine demek gerekir.. yoksa., kürt politikası denilince sadece pkk çizgisi akla gelmez.. federasyon yada ayrılma isteyenlerde mi? tutuklanacak yargılanacak.. böyle mi deniliyor ve yapılıyor.. ayıp be..

bu kurnaz cümleden sonra., götünden asıl boku çıkartıyorsun..
Şimdi ben kürdistana gidip ''PKK politikası politika değil '' dediğim anda cezalandırlmaya hazır olmam gerek. en uç örnek olsun... kemal burkay gitti
dedi., başına ne geldi.. ayıptır.. siz kazara erk olsanız., yetki verilse., böyle doğruya-hakkaniyete ettiğiniz gibi tecavüz edeceksiniz.. her boku yiyeceksiniz..

sana söyleyecek sözüm kalmadı.. iyice çirkinleştin ve çirkefleştin.. seni forumlar palyaçosu ilan ediyorum.. ve bundan sonra asla var olarak görmeyeceğim..
bu yazıyı yazmak zorundaydım.. çünkü forumlarda yaşanan bazı şeylere değindim.. seni es geçemezdim.. bu yanı ile al.. o sosyal-faşistler gibi ele aldığımı düşün.. şahsi düşünme..
bence.. biraz düşün.. biraz kendini sorgula yazılarını oku.. kendine ve geçmişine saygın varsa.. bir yerde dur artık..

bu yazımı bahane edip., seni muhatap aldığımı düşünüp üzerimde yazmaya kalkarsan.. kalan pamuk iplerini de koparırsın..
dilerim bu son sözlerimi doğru anlarsın.. salak saçma tehdit hikayelerine dalmazsın..


not.;

forumdan., özür dilerim.. kişisel bir yazı oldu.. ama yazmam gerektiğini düşündüm.. varsa kusurum eleştirilerimin içinde saklıdır..
türkiyesolundaki gelinen aşamada ortaya çıkan neo-türk-iye nilliyetçi sol çizgilerinin yansıması olarak kişilere de şirayet etmiştir.. artık bu karakter-sizlik kişisel değil bir yaşamsal duruş halini almıştır.. yazımı bu çerçevede ele almanızı isterim..

yaşamın her alanında böyle zibidice karaktersel kişisel davranışlarla karşılaşacağız.. ya tavır alırız yada meşrulaştırırız..
 
#10
"1- hpg., demokratik özerklik işleyişi çertçevesinde., halktan aldığı yetki ile., kendini görevlendirmiş kurumun verdiği yetki ile gözaltına alma hakkına., yetkili olan diğer kurum-lar da., sorgulama., yargılama ve yaptırım uygulama hakkına sahiptir.. "

Hoşgeldin devlet :)
Seni beklemiyorduk ama..

Olay çok basitti,, HPG'nin
açıklamalarına göre haklı
gerekçeler var. Bundan
gram şüphem yok.
Halkın şikâyetleri, savaşa
ve operasyonlara dikkat
çekme.. bunlar meşruiyet
kazandırmaktadır amma,
Cenevre sözleşmeleriyle
açıklamak, tuhaf burjuva
egemenlik-yetki kavramlarıyla
açıklamak bana yanlış
geliyor. Olay Aygün değil..

Akp ilçe başkanı da 'tutuklandı',,
bilmiyorum, bence dil çok
önemli.. konfederal işleyiş
çerçevesinde işlemler yapıldı,
ama jargonun tahakkümcü-bitirici
türden olmaması gerekir suat
dost, senin savunmalarına
bunu sezdim.

Beklediğim bir nokta da,
gözaltı suç şüphesi bulunduğu
için varsa,, Aygün 48 saatte
bırakıldığına göre bu vekil
suçsuz mu yahu? :) Tabii ki
suçsuz.. sadece birtakım
gerçeklerin hatırlatılması için
bu gerekliydi..

"sömürgeci Türk devletinin Dersim'e ve Dersim halkımıza yönelik yürüttüğü özel savaşa, asimilasyoncu ve parçalayıcı politikalara yine Dersim'de geliştirilmek istenen barajlara dikkat çekmek ve Hüseyin Aygün’ün bu kirli politikaların hizmetine girmemesi gerekliliğini hatırlatmak amacıyla göz altına alınmıştır."
 
#11
1- hpg., demokratik özerklik işleyişi çertçevesinde., halktan aldığı yetki ile., kendini görevlendirmiş kurumun verdiği yetki ile gözaltına alma hakkına., yetkili olan diğer kurum-lar da., sorgulama., yargılama ve yaptırım uygulama hakkına sahiptir.. "
Hoşgeldin devlet :) Seni beklemiyorduk ama..
diye "karşılamakla"., bilerek yada blmeden., demokratik özerkliğin aslında., bir devlet hedefi olduğunu söylemiş oluyorsun.. olmadığını "nasıl"!! anlatabilirim ki..... :confused::( (örneğin.; valla billa değil.. olur mu? :D )

Akp ilçe başkanı da 'tutuklandı',, bilmiyorum, bence dil çok önemli.. konfederal işleyiş çerçevesinde işlemler yapıldı, ama jargonun tahakkümcü-bitirici türden olmaması gerekir suat dost, senin savunmalarına bunu sezdim.
burasını algılayamadım.. tahakkümcü bitirici jargon hangileri?., bunlar benim hangi? savunma cümlelerimde var yazmamışsın..


Beklediğim bir nokta da, gözaltı suç şüphesi bulunduğu için varsa,, Aygün 48 saatte bırakıldığına göre bu vekil suçsuz mu yahu? :) Tabii ki
suçsuz.. sadece birtakım gerçeklerin hatırlatılması için
bu gerekliydi..
48 saat genel hukukda gözaltı süresidir.. :) şaka bir yana., gözaltına alınma bölge yetkilililerinin kararı merkezi değil.. bu anlaşıldı.." ama gerekçe doğru bulundu.. gözaltının yargılamaya dönüşüp-dönüşmemesi ise., oradaki "muhabbetler" içinde netleşir.. bunları da koşullardan dolayı uzun süre net bilemeyeceğiz.

aşağıda sen belirtmişsin..
sömürgeci Türk devletinin Dersim'e ve Dersim halkımıza yönelik yürüttüğü özel savaşa, asimilasyoncu ve parçalayıcı politikalara yine Dersim'de geliştirilmek istenen barajlara dikkat çekmek ve Hüseyin Aygün’ün bu kirli politikaların hizmetine girmemesi gerekliliğini hatırlatmak amacıyla göz altına alınmıştır.
ortaya sunulan bazı "muhabbetlerden" de anladıklarımız var..
chp içinde neden yer alıyorsun.., alıyorsan., bunu nereye hizmet amaçlı işleteceksin.. işletmeni temenni ederiz vs.

politik koşullardan ve olayın sürece olumlu hizmet etmesi için., bazı şeylere değinilmez.. ama bilinir..ki., zaten herkes biliyor.. özellikle dersim halkı biliyor..

kamer genç açıkladı.. dersimde chp iki vekil çıkarttı bu bdp'yi rahatsız etti..
sadece bdp yi rahatsız etmiş ise., dersim solcularına ne demeli.. chp kemik oyu %16-17 ama son aldığı oy ortada., bunun tahmini % 25-27 oyu kemer gencin.. demekki chp ye., %10-15 arası sol' oy gelmiş.. kamer genç gibi birini de yanına alıp., dersim de politik güç olan chp ye su taşımak ne demektir ve kimlerin rahatsız olması gerekir söylememe gerek var mı?..

asıl olgu bunlar da değil.., zaza'ların kürtlerden ayrı olduğu ve zaza-kürt etnisite geriye itilip., sadece alevilik üzerinden hem ayrı bir din hemde ayrı bir etnisite gibi politika işletmek ne demektir., kimlerin konseptidir.. bilmek gerekir..

herşeye karşın.; hüseyin aygün'ün gözaltına alınması sonrası yargılanıp teşhir edilmesi itilmesi vs. gerekli mi? dir.. bana göre değil.. hpg yerel yetkilileri bir karar vermiş uygulamış., merkezi yapı(genel komutanlık değil kck) değerlendirmiş., sürece katkı olacak bir sonuç ve argüman ile olayı sonlandırmış..

elbette.; gözaltına alma., alınan kişi., salma ve argümanlar eleştiriye açıktır.. her kişi-kesmin kendince düşünceleri olacak ve bunu ifade edecektir.. yaşayıp göreceğiz.. doğrular eğriler yaşamda somutlaşır.. hatta doğru olan yaşamda yanlış işletilir ise yanlış sonuç da yaratabilir.. bazen bir yanlış.; süreç içindeki edimlerle doğru sonuçlar yaratabilir..
bu anlamda eleştiriler haktır.. ama adabı ve doğrularla yapılır ise..
 
#12
"demokratik özerkliğin aslında., bir devlet hedefi olduğunu söylemiş oluyorsun.. olmadığını "nasıl"!! anlatabilirim ki"

Tuzağıma kolay düşeceğini sanmazdım.
Devlet olduğu önermemin tek dayanağı
senin iletindeki 1- ile başlayan tezdir.
Okudum ve özgür aklımla demokratik
özerkliğin devlet olmadığını, ama niye
olmadığını gayet iyi biliyorum.

Bunu pratize eden siyasî hareketin
yapacaklarına geçmedim bile.. Sadece
senin ifaden bende dövletli his bıraktı.

"sadece bdp yi rahatsız etmiş ise., dersim solcularına ne demeli.. chp kemik oyu %16-17 ama son aldığı oy ortada., bunun tahmini % 25-27 oyu kemer gencin.. demekki chp ye., %10-15 arası sol' oy gelmiş.. kamer genç gibi birini de yanına alıp., dersim de politik güç olan chp ye su taşımak ne demektir ve kimlerin rahatsız olması gerekir söylememe gerek var mı?.."

Hiç şüphem yok ki mücadele saflarında
tonlarca Dersimliyle görüşmüş, fikir
alıp vermişsindir.
Böyle bir yorumu nasıl yapıyorsun Allah
aşkına? Dersim'de güçlü iki halk hareketi
var, biri Kürt yurtserverleri öteki de
Kaypakkaya geleneği. CHP'nin oradan
çıkmasını sol'un desteğine bağlıyorsan
vay sana diyorum değerli dost,,
iki sol hareket seçim birliği yapmadığı
için CHP Aygün'ü çıkarabildi.

2011 Haziran'ında boykot tavrı da vardı.
Niye bunları katmıyorsun analizine?

Solun bölünmüşlüğünü tartışmak ve
eleştirmek yerine CHP'yi taşıyan
günah keçisini mi arıyoruz? Ben buldum,
köylüler .)) Vallahi de billahi de,
Kırmanc Kürtleri de Dımılki konuşanlar
da CHP'ye müthiş destek veriyorlar,
halk bunlar halk, memurlar veya
özel harekatçılar değil.. Kamer Genç'in
liselerine getirdiği fotokopi, masa,
sıra, bilgisayar için oy kullanırlar.

Dersim toplumu kendini illa ki ulusal
aidiyetlerine göre tanımlamayabiliyor
Bu, Amed'li bir Kürde göre çok daha zordur,
müşküldür. Biz, insanların kendilerini
nasıl tanımladıklarına karışamayız, isterse
kendine bilimadamı der, Aleviliği de
reddeder. Trans Zazalar niye konuşulmuyor
sol tarafından, çünkü herkes dibine kadar
utanıyor bundan.
Mühim olan, devletin işlediği
kimliklere karşı özerk durabilmektir,,
ki ben bunu çoğu Dersimli yoldaşlarımda
görüyorum. Ben gördüklerimi söylüyorum,
sen de gördüğünü söyle..
 
#13
"tahakkümcü bitirici jargon hangileri?., bunlar benim hangi? savunma cümlelerimde var yazmamışsın"

Cümlelerin açık açık yazmıyor,
zaten yazsa burda işin ne..
Senin kimliğinin bir parçası
da mensup olduğun siyasî hareket,
ve bu hareketin tasarruflarını
savunurken böyle bir acze
düştüğünü gördüm.. 'Yaparız,
ederiz, ve kimse de karışamaz'
tarzı demokrat-sol tarz değil.
Sorgulama, yargılama ve yaptırım
uygulama hakkına sahiptir diyorsun..
Başına bir de 'demokratik özerklik
çerçevesi
'ni ekleyince, bu
tasarrufu onaylamayanın vay
hâline,, demokratik özerklik'e
nasıl karşı çıkarız??!!

Çerçeve odur diyorsun ama KCK-HPG
açıklamasında bu çerçeveyi
göremedim ben. Sen mi öyle
umdun yoksa :)
 
#14
"demokratik özerklik çerçevesinde bu hak vardır ve meşrudur.."
"hdk'nin söylemine şaşırdım"

Devletin bir ceza kanunu vardır ve o da
o kanun çerçevesinde gözaltına alır, tutukluluk
hâline karar verir, veya adlî tedbirler
uygular.. Ortada önceden belirlenmiş bir
mevzuat olmalı ve kurum buna göre hareket
etmelidir. Demokratik özerklik'in bu hâlleri
düzenleyen yasası var mı? Varsa ne kadar geniş,
kapsamları nelerdir? Kimler gözaltına alınır,
soruşturma nasıl yapılır?

Bunun çalışmaları eminim yapılıyordur ama
HPG, askerî yapı, bunu açıklamasında ayrıntıyla
belirtmek zorundadır. Örneğin, gözaltı kararını
alan halk komitesinin karar numarasını
hem şüpheliye hem de kamuoyuna alenen açıklar..
Elinde böyle bir karar yok mu da gizliyorsun?
diye sorarım.

Bunlar konuşulmazsa sen daha HDK'ye BDP'ye
çok şaşırırsın dost.

Not: İletilerimi ayrı ayrı yazmıştım, o yüzden
parçalayıp koydum..
 
#15
Tuzağıma kolay düşeceğini sanmazdım. Devlet olduğu önermemin tek dayanağı senin iletindeki 1- ile başlayan tezdir. Okudum ve özgür aklımla demokratik özerkliğin devlet olmadığını, ama niye olmadığını gayet iyi biliyorum.
1- hpg., demokratik özerklik işleyişi çertçevesinde., halktan aldığı yetki ile., kendini görevlendirmiş kurumun verdiği yetki ile gözaltına alma hakkına., yetkili olan diğer kurum-lar da., sorgulama., yargılama ve yaptırım uygulama hakkına sahiptir.. "
sanırım bahsettiğin bu olsa gerek.. devlet algısını sende yaratan..;
halktan yetki almak.. bu mu? bu ise., bunun devletle ilgisi nedir?

halktan aldığı yetki ile. kendini görevlendirmiş kurumun verdiği yetki ile
bu ise.; yetkiyi alan kck ve buradan da yetkilendirilen hpg(tutuklama hakkı)
buna itirazın nedir devlet ile bağı nedir.. bunları açıklarsan bende nerde eksik algım bilgim var görmüş olurum.. çünkü yok diye iddia edemem.. demokratik özerklik somutlaştığı süreç içinde netleşecektir..

Bunu pratize eden siyasî hareketin yapacaklarına geçmedim bile.. Sadece senin ifaden bende dövletli his bıraktı.
işte asıl sıkıntı burada.. demokratik özerkliği illaki bir siyasi hareketin pratize etmesi "gerekliliği" .. hayır bu olmaz.. bu 17 ekimde sovyetler iktidara iktidar sovyetlere doğru şiarının iktidar bolşeviklere sonucu gibisi olur..

dikkat edilir ise., yerel insiyatifin kararı deniliyor.. bu bile yanlış algılanıp., analiz ediliyor.. bu aşamada., dersimde halk komiteleri var.. devletin kck dedikleri.. buradan gelen talepler ve görevlendirmeler sonucu yerel hpg birimi pratik uygular..
anımsarsan., parlamentoya dönem noktasında kck bile halk komiteleri kararı verir bizim tavsiyemiz şudur demiştir.. ve bir bölge dönmesinler şerhi koymuştur..

bu tam da böyle işliyor mu?.. sanmıyorum.. henüz tam işlemesini sağlayacak koşul malzeme ve anlama yeterliliği yok.. batı kürdistan bu noktada önemli bir fırsat ve örnek-deneyim oluyor.. izleyeceğiz..


"sadece bdp yi rahatsız etmiş ise., dersim solcularına ne demeli.. chp kemik oyu %16-17 ama son aldığı oy ortada., bunun tahmini % 25-27 oyu kemer gencin.. demekki chp ye., %10-15 arası sol' oy gelmiş.. kamer genç gibi birini de yanına alıp., dersim de politik güç olan chp ye su taşımak ne demektir ve kimlerin rahatsız olması gerekir söylememe gerek var mı?.."

Hiç şüphem yok ki mücadele saflarında tonlarca Dersimliyle görüşmüş, fikir alıp vermişsindir. Böyle bir yorumu nasıl yapıyorsun Allah aşkına?
ağaç kavuğunda(yaşadığım il anlamında) yaşıyor olabilirim ama ağaç kavuğunda yetişmedim., ve ağaç kavuğu ile sınırlı ilişkilerim de yok.. :D ironine göre., tonlar olmasa da analiz yapacak kadar durumu müsait biriyim.. isteyen ukala desin. :) ama bu bir gerçekliktir.

Dersim'de güçlü iki halk hareketi var, biri Kürt yurtserverleri öteki de
Kaypakkaya geleneği. CHP'nin oradan çıkmasını sol'un desteğine bağlıyorsan
vay sana diyorum değerli dost,, iki sol hareket seçim birliği yapmadığı
için CHP Aygün'ü çıkarabildi.
anlaşılan senin benim gibi tonlarca bilgin yok.. :D
kaypakkaya geleneği orada parçalıdır.. en geniş kitle tabanı olan ise dhf'dir.. diğerleri ise., anti-kemalist olan ama chp de konuşlanan oportünistler ile hala gerilla savaşını sürdürenlerdir..
emep vs. de var.. ve emep tabanı da az değildir.. ben sana rakamsal olarak analiz yapmanı tavsiye ederim.. bu yazımı yazarken eski bir yazımı aradım yoruldum bıraktım.. orada tek tek rakamsal ve yıllara göre veriler vardı..

chp kemik oyu bellidir.. öncesi seçimde blok ve blok karışıtı olup da ayrı seçime girenler ve oyları ve o aşamada kemik chp oyları rakamsal olarak var(üstelik bu kemik dediğim oylar içinde yine sol! oylar çok fazladır) ..
anlayacağın., kamer genç olmasına rağmen bu kadar oy alması anlamlıdır.. bu kadar destek oy., eskiye göre fazla ise., kamer genç kemik oylarını çıkart.. eski chp oyunu çıkart., asıl destek nerden anlarsın.. chp hüseyin aygün seçimi de bundandır.. çok sevdiklerinden değil..
ciddi şekilde., alevi-laikcilik ve alevi-zazacılık işletildi.. buna da "sol"dan destek geldi..

hadep oyları belli emep vs. yokken aldığı oydan az oy almış.. demekki hadep içndeki bazı zaza'larda etkilenmiş..
ben bunları ciddi olarak analiz ettim.. bazı bölge insanları ile sohpet ettim..

olabilir yanılsamalarım vardır.. sen açıklarsın..


2011 Haziran'ında boykot tavrı da vardı. Niye bunları katmıyorsun analizine?
burada diye soruyorsan konu değil ama hayır %80 anımsatayım.. boykot ise daha az.. tahmini., %25-30 civarında., evet oyları ise kamer genç etkisidir o bile %5-7 eksiktir.. %19 aşiretcilik ile solculuk! arasında kalanların etkisi olsa gerek..

Solun bölünmüşlüğünü tartışmak ve eleştirmek yerine CHP'yi taşıyan
günah keçisini mi arıyoruz? Ben buldum,
iyi ettin.. :D
de ben bunlarla şimdilik ilgilenmiyorum.. ve senin gibi günah keçisi aramıyorum.. bu durumların çok derin ve yaygın nedenleri var.. bir iki itham(keçi) ile izah edilecek kadar çok basit değil..

Dersim toplumu kendini illa ki ulusal aidiyetlerine göre tanımlamayabiliyor
Bu, Amed'li bir Kürde göre çok daha zordur, müşküldür.
ben böyle bakmıyorum.. bakan var.. dersim kürdü ile amed kürdü arasında ulusal sahiplenme karşılaştırması yapmam.. bırak osmanlıyı., cumhuriyet sonrası bile., amed üzerindeki devlet pogromu(sosyal-siyasal-kültürel vs) dersim üzerindeki çok farklı dersimde daha ağır işletildi.. tıpkı amed zindanı ile mamak ve mamak ile istanbul zindanları farkları gibi.

Biz, insanların kendilerini nasıl tanımladıklarına karışamayız, isterse kendine bilimadamı der, Aleviliği de reddeder. Trans Zazalar niye konuşulmuyor sol tarafından, çünkü herkes dibine kadar utanıyor bundan. Mühim olan, devletin işlediği
kimliklere karşı özerk durabilmektir,, ki ben bunu çoğu Dersimli yoldaşlarımda
görüyorum. Ben gördüklerimi söylüyorum, sen de gördüğünü söyle..
bu anlattıklarına direk itiraz etmeyeceğim.. ama dersim ve toplumu analizleri düz kaba yapılamaz diyeyim daha doğru olur..
ayrıca dersim insanı daha kapalıdır.. sosyaldir ama dışa kapalıdır.. bu garip bir tezattır.. dediğim gibi dersim analizleri ciddi iştir..
 
#16
"demokratik özerklik çerçevesinde bu hak vardır ve meşrudur.."
"hdk'nin söylemine şaşırdım"

Devletin bir ceza kanunu vardır ve o da o kanun çerçevesinde gözaltına alır, tutukluluk hâline karar verir, veya adlî tedbirler uygular.. Ortada önceden belirlenmiş bir mevzuat olmalı ve kurum buna göre hareket
etmelidir. Demokratik özerklik'in bu hâlleri düzenleyen yasası var mı? Varsa ne kadar geniş, kapsamları nelerdir? Kimler gözaltına alınır,
soruşturma nasıl yapılır?
var.. devlet gibi., bu kadar ayrıntılı olmasa da var.. ve hala üzerinde çalışmalar var.. akademilerde anlatuılıyordu.. eğitim çalışmalarında işleniyordu.. tüm bu çalışmalar ve belgeleri şimdi suç unsuru oldu..
alttaki sorularına da yanıttır..
Bunun çalışmaları eminim yapılıyordur ama
HPG, askerî yapı, bunu açıklamasında ayrıntıyla
belirtmek zorundadır. Örneğin, gözaltı kararını
alan halk komitesinin karar numarasını
hem şüpheliye hem de kamuoyuna alenen açıklar..
Elinde böyle bir karar yok mu da gizliyorsun?
diye sorarım.

Bunlar konuşulmazsa sen daha HDK'ye BDP'ye
çok şaşırırsın dost.
konuşuluyor..ve açıklamalara şaşırdığımı nerden çıkarttın.. bu cesaretlerini sorguluyorum.. hdk olayında zaten eleştirilerim var.. ve bu anlamda şaşırmadım.. tartışmalar sürüyor..
bdp ye gelince., bunu kişiler yapsa bir şey demezdim ama parti adına yapılınca bana göre yanlış olmuş.. hangi saikle yaptılar henüz bilgim yok..
bdp yi önemsemiyorum ama dhk açıklaması çok önemli.. kınaması da değil.. içeriği çok önemli..

hüseyin aygün gözaltı olayına zaman-kişi-biçim ve açıklamalar vs. noktalarında., itiraz edilebilir.. yanlış bulunabilir.. bunu çizgi içinden de yapanlar olacaktır.. olmalıdır da..
ama hdk açıklaması çok önemlidir.. tekrar edeyim olayı eleştirme değil kınama değil., içerik ve gerekçeleri önemlidir..
 
#17
"tahakkümcü bitirici jargon hangileri?., bunlar benim hangi? savunma cümlelerimde var yazmamışsın"

Cümlelerin açık açık yazmıyor,
zaten yazsa burda işin ne..
Senin kimliğinin bir parçası
da mensup olduğun siyasî hareket,
ve bu hareketin tasarruflarını
savunurken böyle bir acze
düştüğünü gördüm.. 'Yaparız,
ederiz, ve kimse de karışamaz'
tarzı demokrat-sol tarz değil.
Sorgulama, yargılama ve yaptırım
uygulama hakkına sahiptir diyorsun..
Başına bir de 'demokratik özerklik
çerçevesi'ni ekleyince, bu
tasarrufu onaylamayanın vay
hâline,, demokratik özerklik'e
nasıl karşı çıkarız??!!
buralarını anlayamadım.. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zaten ben., yaparız ederiz diyemem.. kck yapıyor diyorum.. çünkü ortada bir demokratik özerklik ilanı ve kabulü var.. ve bunun pratiksel işleyişi var.. ama işleyişdeki yanlış hata varsa yada var diyen varsa.; tıpkı yapanlar yapar eder der gibi.. bunlar içinde.; diyebilirler-itiraz edebilirler-eleştirebilirler derim..
ne var bunda.. :)


Çerçeve odur diyorsun ama KCK-HPG
açıklamasında bu çerçeveyi
göremedim ben. Sen mi öyle
umdun yoksa :)
olabilir görememiş olabilirsin ben de ummuş olabilirim.. de., bunu ispatlamak için çaba şu aşamada benim işim değil ki!!

ben burada analiz yapıyor., yapılan analizlere eleştiri getiriyorum.. kck ne demiş., ne yapmış.. ben ne anlamışım.. burada yanlış algım varmış.. olabilir en fazla kck açıklamalarından vs. den alıntı ile analizimi tespitimi ispata alışırım ama o kadardır.. benim dediklerim., tek ve geçerli doğru anlamına gelmez bu yetkisi de yoktur.. benden menkuldur..
 
#18
Tescilli bir sosyal-faşist oluşundan bağımsız olarak,
kule şöyle demiş:

"Sonuçta Hüseyin Aygün Dersim milletvekilidir ve onu seçenler gericiler, faşistler, Kürt düşmanları falan değildir. Hüseyin Aygün de seçildiği günden bugüne kadar tutuklu öğrenciler, Dersim Katliamı, Roboski Katliamı, İşkence gibi konularda son derece aktif ve son derece olumlu bir çizgi izlemiştir.
Gerçekten sıktınız artık be! Liderleri cezaevinde Mustafa Kemal'i öve öve bitiremez. Yerlere göklere sığdıramaz bunlar her önüne gelene Kemalist yaftası yapıştırma çabasında.
Dün AKP'ye diyalog çağrısı yap, bugün CHP'nin, kimi konularda BDP'nin bile cesaret edemediği kadar aykırı çıkışlar yapan Dersim milletvekilini kaçır!
"

Gözaltını gerçekleştirenlerde tutalım da
bunu forumlarda tartışanlara kadar, kimse
Aygün'ün siyasî duruşunu tartışmıyor.
Alıkoyan gerillaların Aygün'e yüzyüze
konuşarak verdiği mesaj, onun kontra faaliyetler
içinde olduğu vs. değil zaten. Üstelik,
Aygün'e göre gerillalar, CHP'nin ve Aygün'ün
barış yönündeki çabalarını takdir ettiklerini
ama daha çok siyasî baskı yapmalarını istediler.
O bakımdan kule rumuzlu yorumcunun birtakım
haklı sitemleri olduğunu kabul ediyorum ama
kaçırdığı yerler var.

Bunun yanısıra, suat dost,
"Böyle bir eylemin Aleviler'de nasıl bir karşılık bulacağını düşünen falan da yok."
tepkisine
"sanki., dersimde alevileri bir tek aygün temsil ediyor., pkk de sunnileri"
yanıtını vererek kule'nin tepkisine
hiçbir şekilde yanıt teşkil edemeyecek
birşey yazmış. Kule, Aygün'ün Dersim'de
başat Alevi-siyasî önder olduğunu
söylemiyor,, Aleviler tarafından
benimseniliyorsa (kule'ye göre) böyle
bir şahsın alıkonulması (rızası hilafına olsa gerek)
Alevi Dersim halkında negatif bir algı
yaratacağını söylüyor.
Bu negatif algının yaşamda karşılığını
bir kenara koyuyorum, bu algıyı tatmin
edecek söz, "sanki dersimde alevileri bir tek aygün temsil ediyor., pkk de sunnileri"
olmasa gerek.
 
#19
"halktan yetki almak.. bu mu? bu ise., bunun devletle ilgisi nedir?"

Modern ulus-devletler, ortaya halk egemenliği
(popular sovereignty) ile çıkmıştır. Kısa bir
araştırma bunu gösterir, hatta İngilişçe karşılığı
çok daha iyi sonuçlar getirir.

Halktan aldığı yetki/kendini görevlendiren
halk ile.. Amerikan anayasası, yetkisini zamanında
halktan almıştı. Google Images'e yazar mısın
"popular sovereignty" diye, ilk ne çıkıyor?
American constitution, Amerikan anayasası..!

Dediğin gibi, bu pratik, binlerce yıllık insanlık
tarihini göz önünde bulundurunca çok ama çok
yeni. Ben bu pratiği çok olumladığım için, karşı
çıkmıyor, bu hakkı eleştirmiyor ama kurgulanan
dilin olabildiğince devlet-dışı olmasını istiyorum.
'Nasıl başladıysa öyle gitmesin' istediğim için,
HPG'nin gözaltı pratiğini açıkladığın cümleler
bana ters geldi. Daha geniş zamanda bu halk
egemenliği kavramını, ve neye götürdüğünü tartılabiliriz.

KCK aslında sistemin adı fakat bir yönetim kadrosunu
da temsil ediyor. KCK, yaptığı açıklamada yerel
birim inisiyatifi diyerek, halk komitelerini kast
etmiş olabilir. Fakat, açıklamada, askerî bir birim
olup olmadığı konusunda bir açıklama yapıyor mu?
Bırakma kararını alanın da komiteler olduğu yönünde
de bir açıklama yok..

Açıklamda yerel birim deniyor ama bunu 'sorumluluk
bizde değil' tarzında söylediklerini de sanmıyorum.
Yoksa bunu kapalı olsa da belirtirlerdi.
Biliyorum ki KCK yönetimi de, bütün olarak halk komitelerine
(KCK birimlerine) bağlıdır.

"ve ağaç kavuğu ile sınırlı ilişkilerim de yok.. ironine göre., tonlar olmasa da analiz yapacak kadar durumu müsait biriyim.. isteyen ukala desin"

Biliyorum nerede yaşadığını; sağa sola
gidip geliyorsun, otostop çekerek Türkiye'yi
turlamışsın; daha ne olsun.. bunun dışında
Dersim siyasetini de en iyi Dersimli arkadaşlar,
orada yaşamış veya göçmüş kimseler bilecektir.
Senin de siyasî çizgini göz önüne alarak böyle
kimseleri tanıyacağını kastediyorum.

"anlaşılan senin benim gibi tonlarca bilgin yok..
kaypakkaya geleneği orada parçalıdır.. en geniş kitle tabanı olan ise dhf'dir.. diğerleri ise., anti-kemalist olan ama chp de konuşlanan oportünistler ile hala gerilla savaşını sürdürenlerdir..
emep vs. de var.. ve emep tabanı da az değildir.. ben sana rakamsal olarak analiz yapmanı tavsiye ederim.. bu yazımı yazarken eski bir yazımı aradım yoruldum bıraktım.. orada tek tek rakamsal ve yıllara göre veriler vardı.
."

Parçalı olmadığını mı söyledim :)
Tonlarca bilgiye gerek yok, DHF
dışındaki grubu biliyoruz.
Üstelik, DHF'nin uzantısı olduğu
hareketin de hâlâ gerilla gücü var.

Hem bu bilgilerin, sol grupların ittifakı
hâlinde vekil çıkarılacağı iddiamla
ne alakası var? Ben dedim ki,
"Dersim'de güçlü iki halk hareketi var, biri Kürt yurtserverleri öteki de
Kaypakkaya geleneği. iki sol hareket seçim birliği yapmadığı
için CHP Aygün'ü çıkarabildi
"

Ben uzun işeyemem, yarışmıycam da,
zaten dostun burada 'güçlü hareket'
demiş.. hem de, Kaypakkaya geleneği
derken DABK-Hareket ayrımı yapmamışım,
her ikisini de kastetmişim...
Sen bunu almamış, sadece
iki rakamına takılmış, EMEP'i de
saymaya kalkmışsın. Yazını ayrıca
okurum, ama n'olur bana da haksızlık
yapma. İddiam, Dersim'de solun yeterince
güçlü olduğudur.
Oradaki sol, Genç gibi birini yanına alıp
da CHP'ye su taşımamıştır. Genç, oraya
askerî üniforma giyip gitse de sonraki
seçimlerde vekil seçilebilecektir,,
halkın bir kısmı buna muktedirdir.
 
#20
"burada diye soruyorsan konu değil ama hayır %80 anımsatayım.."

Ben 2011 Haziran'ındaki seçimleri
söyledim, boykot tavrı diye..
Aklına anayasa referandumu geldi
sanırım?
Boykot tavrını işleten ise daha
ufak sol gruplardır.

Referandum'da sandığa gidenlerin %80'i
hayır işaretlemiş.

"bırak osmanlıyı., cumhuriyet sonrası bile., amed üzerindeki devlet pogromu(sosyal-siyasal-kültürel vs) dersim üzerindeki çok farklı dersimde daha ağır işletildi.."

Uygulanan şiddete göre söylememiştim.
Aslında öyle olması gerekir değil mi?
Fakat, bunu zorlaştıran etkenler var..
Bahoz filminde çok güzel anlatıyor,
izledin mi?

"konuşuluyor..ve açıklamalara şaşırdığımı nerden çıkarttın.. bu cesaretlerini sorguluyorum.."

Başka bir gözaltı analiz haber-yazında
HDK'ye şaşırdığını söylemiştin.. BDP'ye
ise 'olur kekeler' demiştin.
Korkmaları mı gerekiyor? Bir daha
seçilemezler mi? Anlayamadım bu kısmı.

"zaten ben., yaparız ederiz diyemem.. kck yapıyor diyorum.. çünkü ortada bir demokratik özerklik ilanı ve kabulü var.. ve bunun pratiksel işleyişi var.. ama işleyişdeki yanlış hata varsa yada var diyen varsa.; tıpkı yapanlar yapar eder der gibi.. bunlar içinde.; diyebilirler-itiraz edebilirler-eleştirebilirler derim..
ne var bunda..
"

Bölgeye araştırma yapmaya gelmiş
Batılı objektif muhabirler gibi
konuşma suat dost allahını seversen :)
Zaten yanlış-hata var diyoruz ki
o yüzden eleştiriyoruz. Sen de buna
göre karşılık vereceksin..
Çünkü ben daha çok eleştirel gidiyorum,
bunun sebebi de KÖH dışında olmam.
Sen ise dahilindesin, daha çok haberdarsın,
ama daha çok da sahiplenicisin.
bu yüzden muhatap biraz da sensin .)
 
Üst