CHP 1 Mayısa alınmamalı

ANASAYFAYAZARLARPAZAR SAYFALARIARŞİVKÜNYE - İLETİŞİMSON GÜNCELLEME: 11:51
03.05.2011

powered by
Custom Search Control
Web
..GÜNCELİŞÇİ-SENDİKAPOLİTİKABÖLGEEKONOMİDÜNYAGÖRÜŞMEKTUPKÜLTÜRMEDYAKADINYAŞAMÇEVRESPORDOSYAMEDYA :
Twitter'da YÖK'e isyan hesabıTaraf Gazetesi spor servisi 'Artık yeter' dediGazetecilere özgürlük kongresi başladıBir büyük gazete küçüklerin gazetesine söz verirse…Basın özgürlüğü demokrasi için önemli bir güvencedir
Gazetecilere özgürlük kongresi başladı
CHP 1 Mayısa alınmamalı
Emrah Kara
Ben Mersin’de sendikalı oldukları için işten çıkarılan Akdeniz çivi fabrikası işçisiyim. CHP işgaliyle gündeme gelen işçilerden birisiyim. Maalesef bu ülkede işçi sınıfının medyaya konu olmadan sesini duyurması çok zor. Bazı CHP’liler bu işgale tepki göstermişlerdir ama işçiler orayı işgal etmeden evvel CHP üyesi olan patron ve işçi arasında sorun olduğunu biliyordu. Hiçbir CHP’li yetkiliden olumlu ya da olumsuz bir yanıt alamadık. Ta ki işgale kadar. İşgal günü işçilerin bir kısmını alabiliriz gibi teklif geldi! Bu da direnişi kırma teklifiydi, kabul etmedik. İşgalin saatleri ilerledikçe misafirperverliğin tozu çıkmaya tehditler gelmeye başladı. Sözüm ona emekten yana partinin Genel Başkan Yardımcısı Mersin Milletvekili İsa Gök “Sendika olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni işgal etmenin bedelini ödersiniz” dedi. Öyle de oldu. Emekçiler kaybetti işsiz kaldık. Hem de o emekten yana olduğunu iddia eden, sendikalaşmanın önünü açacağız diyen bir partinin belediye meclis üyesinin işlettiği bir fabrikada sendikalı olduğumuz için işsiz bırakıldık.

Yaklaşan 1 Mayıs nedeni ile bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çünkü 1 Mayıs işçinin emekçinin ezilen halkların bayramı, bizim bayramımız. Bu anlamlı günde yalansız dolansız maskesiz yürünmeli. CHP gibi bir partinin bu utanç tablosunu görmezden gelip onların emekten yana bir kurummuş gibi görünerek yürümesini inanın hazmedemiyorum. Bence bu sorunu görmezden gelip emek yalanları söylemlerine izin vermeyelim. Bu sorunu çözmeden alana salt iktidar muhalefeti olmak için gelmek, işçi sınıfının yanındayız demek yaşasın 1 Mayıs Yaşasın Sendika vs. sadece sözlerden ibaret olur, bu da yalancılıktır.

Bu yalana emekten yana olanlar ortak olmasın. Benim fikrim CHP 1 Mayıs alanına girmemeli.

Selamlar

*Mersin

Evrensel Gazetesi
Alıntıdır.

bu tarz "talepler".., sıkça yapılır.. ama gerekçelerine hiç dikkat edilmez..

Yaklaşan 1 Mayıs nedeni ile bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çünkü 1 Mayıs işçinin emekçinin ezilen halkların bayramı, bizim bayramımız. Bu anlamlı günde yalansız dolansız maskesiz yürünmeli.
birinci gerekçe bu..
ama bu gerekçelere uymayan bir sürü sendika ve partiyi de ben örnek verebilirim..
örneğin..; disk katılmamalı.. çünkü başkanı chp den aday ve en önde yürütüldü..
tkp katılmamalı..; çünkü bu sistemin cumhuriyetine aşık..
bdp katılmamalı..; çünkü içinde kürt egemenleri var..

x katılmamalı.., çünkü.., revizyonist-oportünist ve son tahlilde burjuva ideolojisi..!!!!!
böyle uzar gider..

sakın katılmasını istediğim.., sanılmasın.. bu işler bu şekilde oluşturulmaz.. mücadele içinde ve ideolojik olarak açığa çıkartılmadıkça chp de katılır.. chp goygoycusu işçiler de..

benim itirazım da tam bu noktadadır..

"işçi" olmak yetmez.. adı üstünde emeğin bayramı.. yani sadece sendikalı işçilerin değil.. tüm emeğin bayramı.. ev kadınlığı da bir emek alanıdır.. işçilerin ve halkların bayramı demek ve başına "ezilen" tanımını eklemek çok anlamlı olmuyor..

devlet hastanesinde bir sağlık teknisyeni en fazla 1.500 alıyor.. ama.., sektörün gelişkin bir fabrikasında bir işçi 2.000-2.500 alıyor.. sıradan bir fabrikada.., 700-800 aloıyor.. magazadakiler ise günde 10-12 saat çalışıyr iki pazarda bir tatil yapıyor.. bayramı-seyranı yok.. askari ücret alıyor.. kim "eziliyo"r.. kim "ezilene" göre "iyi" bu işler bilinmez..
avrupada bir işçi tl bazında.. en az.., 3.500-5.000 alıyor.. onları bayrama bile sokmamak gerekir.. heleki çin de.., asıl ezilenler onlar.. ve emek ve emekden gelir sağma alanı olarak bakıldığında.. çin ile türkiye yada batı sınırlarla ayrılmış da değil..

arkadaşlar..;
bu anlamda alana gelen gelir.. yararlıdır.. önemli olan.. 1 mayısı tertipleyenlerin niteliği ve 1 mayısın niteliğidir..
bu ülkede ilk defa 1 mayıs kutlanmıyor.. kürsüde ilk defa kürtçe dillendirildi..
ama istiklal marşı da okundu.. marşa da itirazım yok.. bari sadece müzik olarak çalsalardı..
alanda..
hakkıdır hakka tapan milletimin.
Kahraman ırkıma
Benim iman dolu göğsüm
Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın,
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl;
sözleri çınladı.. bizde 1 mayıs işçi bayramı komünistler falan diye sayıklıyoruz.. gari!!!:D

bunların yanında.., bir de .., chp olmuş çok mu!!!!!!!

CHP gibi bir partinin bu utanç tablosunu görmezden gelip onların emekten yana bir kurummuş gibi görünerek yürümesini inanın hazmedemiyorum.

not..; bu yazıyı yazmamın nedeni..; sosyalist değerlerin bilinmediğinin ispatı içindir.. neye sahip çıkıp.., neye tepki konulması noktasında.., ilkesizliğin ispatı içindir..

bulunduğum şehirde (Elazığ) 1 Mayıs organizasyonuna Kesk-eğitim sen,bdp,emep,ihd,hak par,ödp,esp (son iki partinin katılımı çok azdı sayısal olarak)yaklaşık 1 km mesafedeki bir yürüyüş ile miting alanına hareket etti.Kürtçe-Türkçe 1 mayıs ile ilgili sloganlar atılırken,yer yer biji serok Apo sloganlarıda atıldı) Miting alanına önceden gelen Chp kitlesi ile Bdp kitlesini yakın tutmamak gerektiği ''şiarı'yla her iki grup arasına Kesk-eğitim senli arkadaşlar yerleştirildi:) chp lilerin ellerinde Türk bayrakları ve TGB bayrakları (m.kemal resimleri) olması böyle bir 'konuçlanma' için yeterli bir sebep olsa dahi,olası bir fiziki yakınlık asıl nedendi...Tertip komitesinin hem Kürtçe hem Türkçe 1 Mayıs selamlamaları ve konuşmaları içerisinde Chp lilerin attığı sloganlara karşı Bdp li arkadaşların yuhalamaları ve karşı sloganları (sayıca bdp fazlalığı) da çok ilginç bir durum oluşturdu. Chp sloganlarına genel olarak Bdp li arkadaşların tepki vermesinin yanısıra kesk eğitimsen... gibi objelerdeki arkadaşların buna tepki vermemesi(genel) ile Taksimdeki İstiklal marşının okunması arasında bir benzerlik kurabilir miyiz? Gerçi burda istiklal marşı çalınmadı,bu yüzden şanslıyız:) Bir diğer nokta,Kürsüden Oremar seslendirilirken chpliler hariç (genel) diğer tüm katılımcıların halay çekmesiydi...Burda bir birliktelik kendini aslında farkında olmadan hissettiriyordu.Birşeyler birilerini bağlıyordu... Asıl anlatmak istediğimde tam olarak buydu.Kürt arkadaşlar ile Chp li arkadaşlar ya da daha doğrusu Bdpli lerle chpliler öyle keskin bir şekilde ayrılmış ki 1 Mayıs gibi bir oluşumda dahi birleşmeleri imkansız...Ama aynı şekilde Bdpli lerle emep,esp gibi oluşumlar keskinliği chplilere göre daha az olan birşekilde ayrılmalarına rağmen biraraya gelmelerinin muhtemel olmasıdır...

İşin ironi kısmı ise ileride tertip komitesinin Chp liler tarafından oluşturulmasıdır;Kürsüden şunlar söylenecektir;''Tertip komitesinin belirlediği sloganlar dışında slogan atılmasın''...Varın siz düşünün sloganları:)

1 Mayıs'a alınmamalıdır gibi bir tutumun doğru olmadığını düşünüyorum. İsteyen gelebilmeli; ancak 1 Mayıs'ın işçi bayramı olduğu unutulmamalıdır ve oraya gelen partilerin, derneklerin ya da kişilerin bu bilinçte olması gerekir ve yaptığı işlerin bununla çelişmemesi gerekir. Chp 1 Mayıs ruhuna çok uygun bir parti olmadığı aşikar; ama gene de 1 Mayıs'a alınmaması gerekir gibi birşey söyleyemem.

Devrimcilerin, toplumun diğer kısmını butür günlerde (1 mayıs, 8 mart gibi) ötekileştirerek, kendini toplumdan izole ederek kutlamasını değilde, nasıl devrimciler öncülüğünde katılımın genişletilip yaygınlaştırılması gerektiği tartışılmalı. Chp toplumun genelı değil denırse de, bu mantıktan gidersek sağcısı solcusu, liberalı, koyu solu açık solu gibi alır başını gider bu "filtreleme" durumu.

Bir işçiye sen şusun- busun gibi 1 mayısa giremezsin demek nasıl bir algıdır?,bunu söyleyen bu hakkı nasıl kazanmıştır? kim vermiştir bu hakkı O'na?..

bu başlıktaki yazıya başlıkda geçen cümle temelli bakmak gerekir..
chp 1 mayısa alınmamalı ama chp ye oy verilmeli.. kendini x devrimci örgütü ile tanımlayanlar chp örgütlerine girmeli içinde "iş"ler yapmalı
bu karakter türkiye solunun tarihsel bozuk karakteridir.. ciğere ciğer demez ama etrafından da ayrılmaz..

chp ye sadece chp olarak tavır alır ama chpnin politik misyonu peşindeki tabana devrimci der.. orada balık avlamayı bırakmaz ama sürekli dereye düşerek kendi avlanır..

dersim bu anlamda ciddi bir prototip politik realitedir..

2009'da 7.000 oy alan chp 2011 de bunu katlar 25.000 yapar.. bu oylar (7.2 kamer genç oyları hariç) nerden geldi sağcılardan mı düzen yanlılarından mı.. öyle ise 2007 de bu oylar hangi gruplarındı bunlar neydi..

chğ içinde dolaşın ama chp yi 1 mayısa istemeyin.. çok komik..