Çatı Partisi için girişim grubu oluşuyor

#1
Çalışmaları yaklaşık bir yıldır devam eden Çatı Partisi girişiminde somut gelişmeler yaşanıyor. 20-21 Aralık tarihlerinde İstanbul’da 200 kişinin katılımıyla yapılacak konferansta “yol haritası” belirlenecek ve çalışmaları koordine edecek bir “Girişim Grubu” oluşturulacak.

DTP, ÖDP, EMEP, SDP genel başkanları, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve aydın 28 Kasım’da İstanbul’da bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirdi.
Toplantıda Çatı Partisi çalışmalarının hızlandırılması kararı çıkarken 15 kişilik bir “Çağrıcı Grubu” oluşturuldu. Ayhan Bilgen, Cengiz Güleç, Nazan Üstündağ, Murat Çelikkan, Sennur Sezer, Veysi Sarısözen’in de aralarında bulunduğu Çağrıcı Grubu bir çok siyasi parti, sivil toplum örgütü ve çok sayıda aydına İstanbul’da düzenlenecek iki günlük konferansa katılım çağrısı yapacak.

Yol haritası belirlenecek

200 kişinin katılımıyla 20-21 Aralık tarihlerinde düzenlenecek konferansta emek ve demokrasi güçlerinin birlik sorunu ele alınacak ve Çatı Partisi’nin gerekliliği tartışılarak ilkeler belirlenecek. Toplantıda yerel seçimlere ilişkin alınacak tavır ve bazı yerlerde demokrasi güçlerinin ortak aday göstermesi konusu ele alınacak. Çatı Partisine ilişkin yol haritasının belirleneceği konferansta bir girişim grubu da oluşturulacak. Girişim Grubu Çatı Partisine yönelik çalışmaları koordine ederek partileşme sürecini hızlandıracak. Ayrıca, KESK, DİSK, TTB, TMMOB, Türk-İş gibi sendika ve meslek örgütleri ile de görüşerek, birlikteliğin genişletilmesi için çaba gösterecek.

ÖDP’de iç tartışmalar devam ediyor

DTP, EMEP, SDP ile birlikte Çatı Partisi Girişimi içerisinde yer alan ÖDP’de parti içi tartışmalar devam ediyor. Genel Başkan ve İstanbul milletvekili Ufuk Uras’ın toplantılara katılması ve Çatı Partisine sıcak bakmasına rağmen parti içerisinde Dev-Yol kökenli grubun henüz ikna edilemediği belirtiliyor. Uras’ın muhalefete rağmen ÖDP Parti Meclisinde Çatı Partisine katılım yönünde karar çıkartıp çıkartamayacağı merakla bekleniyor.

ANF
 
#2
Yerel seçim öncesi böyle bir partinin düşünülmesi çok mantıklı bence,bu olaya iyi bir gelişme olarak bakmak gerekir..Kutluyorum kendilerini...
 
#3
Evet, ancak akp gibi işgüzar kanunlar çıkartılıp büyükşehir belediyelerini parçalamaları ve bu belediyelerde daha çok yer alma amacı taşımalarıyla; bir söylentiye göre bu tür bölgelerde parti, yahut çatı parti üzerinden değil isim üzerinden hareket edilebilinecekmiş...
 
Üst