Biz Kimiz ve Amacımız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
#1
Önce neden enternasyonal.. onu belirtmeliyiz. Evet.. genel anlamda hepimiz biliyoruz. Ama asıl olarak enternasyonal, sosyalizm tarihinde düşünsel birlik ile pratik birliğin ayrılıklarla ama yan yana birlikte ilk yol almasıdır. İlk tarihsel oluşumun bu özelliği vardı. Sosyalizm mücadelesini ve düşünsel gelişimini hızlandırmış zenginleştirmiştir.

İlk sosyalizm düşün ustaları bu harman içersinde ortaya çıkmış, tartışmalar ve pratik süreç ile birlikte çağa damgasını vurmuştur. O dönem, öyle bir güçlü bir dalgadır ki halen o dönemin mirası üzerinden yürünmektedir.

Yeni gelişen kapitalizm, her yanı ile irdeleniyor, bir yandan da aynı şekilde gelişen sınıf mücadelesine müdahale ediliyordu. Pratikler, yeni çözümlemeleri, yeni çözümlemeler ışığında yeni pratikler yaratılıyordu.
Yepyeni bir insan, geleceğin insanı, pratik-düşünsel harman içinde gelişiyordu. Bu bir tarz, bir karakterdi. Ama insan doğasının zaaflı yanları giderek öne çıkınca bu güzel süreç örselendi. Sürekli kendini tekrar ile birlikte günümüze gelmiştir.

Hiç mi önemeli sonuçlar elde edilmedi sorusuna elbette hayır diyeceğiz. Tarihte iz bırakmış bir dizi olay ve gelişmeler yaratıldı elbette. Ama dediğimiz gibi ilk zeminden uzaklaştıkça, yenilgiler daha fazla olmaya başladı. Bunlar sağlıklı değerlendirilmedi, irdelenmedi, ayrılıklar ve çatışmalar karşılıklı cepheleşmelere dönüştü. Artık doğrular ve yanlışlar yanlış değerlerle ölçülmeye başladı. Hal böyle olunca da, doğru-yanlış kavramları, insandan ve insanlık tarihinden ayrı ele alınmaya başlandı.

Son kazanımlar olan sovyet devrimi ve sosyalist sistem çökünce artık geriye sadece nostalji kaldı. Ortada ne enternasyonal ve nede ruhu kalmıştı.

Dostlarımız…
Bizim amacımızda bu enternasyonal ruhun bilgi ve paylaşım yönüne bir katkı sunmaktır. Bu ortama sanal alem denilmektedir. Neyin gerçek, neyin yalan olduğunun zor ayırt edilebildiği bir ortamdır. En azından bilgi akışının ve bu bilgilerin yaratıcı, geliştirici paylaşımına katkı sunabiliriz.

Bu anlamda; burada hiçbir kimse bir diğerinden daha değerli değildir. Sunacağı katkıların niteliği o sanal görünen kişilerin değerleri olacaktır.
Tartışma üslubu, karşındakinin düşüncesine saygılı yaklaşımı ve eleştirilerindeki yapıcı tarzı hem hepimize örnek olacağı gibi hem de ortaya koyacağı düşüncenin sağlıklı gelişmesine hizmet edecektir.

Kişi kendi düşüncesine sahip çıkabilir, yüksek değer biçebilir, ama, sunduğu düşüncenin irdelenmesi, yani eleştirilmesi de o düşüncenin bir anlamda daha da geliştirilmesi anlamına da gelir.

Kısaca, dostlarımız; burasını düşün alanının enternasyonal bir üretim kaynağı olarak görmelisiniz.
Elbette bazı ölçütlerimiz olacaktır.

Dileriz.. değerli düşünce ve aktarımlarınızla hep birlikte gelişir ve yaşam pratiğinde birlikte yer almayı, yaratmayı da öğreniriz.

Geleceğin toplumu kolektif bir ruh ile yükselecektir. Bunun adı da enternasyonalizmdir. Bunu yaratacak insan da enternasyonalist insan karakteridir.


Enternasyonal Forum Yönetimi
 
#2
Em Kî ne û Armanca Me

EM KÎ NE Û ARMANCA ME

Çima enternasyonal.. divê em wê diyar bikin. Belê. Di wateya gelemperî de, em tevde dizanin. Lê di eslê xwe de enternasyonal, di dîroka sosyalîzmê de, yekîtiya raman û pratîkê, meşa wana bihev re lê ya ji hev cihê ye. Di pêkhatina dîrokî ya pêşîn de ev taybetî hebû. Tekoşîna sosyalîzmê û pêşketina ramanan bi lez û dewlemend kiriye.

Hostayên ramana sosyalîzmê yên pêşîn di nav vê bênderê de derketine meydanê, bi gengeşî û pêvajoya pratîk ve mohra xwe li demê xistine. Wê çaxê, wisa pêleke xurt hebû ku, hîna jî li ser mîrasa wê çaxê tê meşandin.

Kapîtalîzma ku nû bi pêşdikeve, bi her alî ve li ser hûr dibin, ji aliyek ve jî, mudaxeleyî têkoşîna çînî ya ku bi pêş dikeve tê kirin. Pratîk, şîroveyên nû, li ber ronahiya şîroveyên nû, pratîkên nû dihatin afirandin.

Însaneke nupînû, însanê dahatûyê, di nav bêndera pratîk-ramanî de bi pêş diket. Ev şêweyek, karakterekê bû. Lê ji ber ku her ku çû, qelsiyên însanan derketin pêş, vê pêvajoya xweşik likumî. Herdaîm xwe dubare kiriye û heta roja me hatiye.

Em ê ji pirsa ku ma qet encameke girîng bi dest neket re, bibêjin na. Elbet gelek pêşketin û bûyerên ku di dîrokê de şop hîştin çêbûn. Lê wek ku me got, her ku ji bingeha pêşîn hat bi dûr ketin, têkçûyîn jî zêdetir bûn. Lêkolîn û nirxandina vana baş nehatin çêkirin, pevçûn û cûdatiyan, eniyên li hember hev ava kirin. Êdî rastî û şaşî bi nirxên şaş dihatin pîvan. Ji ber ku rewş wisa bû, têgehên rast û şaş, ji însan û dîroka însanetiyê cihê dihatin nirxandin.

Gava bi dest ketinên dawîn, şoreşa sovyetan û sîstema sosyalîst jî rûxiya, bi tenê nostaljiya wan ma. Li naverastê ne enternasyonal ne jî ruhê wê mabû.

Hevalno…
Armanca me ewe ku em zêdebûnekê li aliyê enternasyonal yê zanîn û parvekirinê çê bikin. Ji vê pardariyê re dibêjin cîhana sanal. Pardariyeke wisa ye ku, çi rast e, çi derew e meriv bi zehmetî ji hev derdixe. Bi kêmanî em dikarin, ragihandina zanînê û parvekirina wê ya afirîner û pêşxistinê pêşkêş bikin.

Bi vê wateyê, tu kes ji kesekî din ne birûmettir e. Wesifa zêdekirina pêşkêşkirina wî, ewê bibe nirxa wî kesê ku di pardariya sanal de dixuyê.

Şêweya gengeşiyê, nezikayiya hurmetdayîna ramanên li hemberî xwe û şêweya çêker ya rexneyên wî, him ew ê ji bo me hemûyan bibe mînak him jî ew ê ji ramanên ku radixe berçavan re xizmetê bike.

Kes dikare li ramanên xwe xwedî derkeve, dikare nirxeke bilind bidê, lê nirxandina ramanên ku pêşkêş dike, rexnekirina wan, ewê bê wê wateyê ku ramanên wî zêdetir bi pêş bikeve.

Dostên hêja, bi kurtahî, divê hûn vê derê, wek çavkaniyeke ku ramanên enternasyonal diafirîne bibînin.

Elbet ewê hinek pîvanên me hebin.

Em hêvî dikin... bi raman û ragihandinên we yên bi rûmet, em ê tevde bi pêş kevin, di pratîka jiyanê de emê bi hevre cî bigrin û afirandinê fêr bibin.

Civata dahatûyê ewê bi ruheke kolektîf bilind bibe. Navê wê jî enternasyonalîzm e. Însanê ku ewê vêya bike jî, karakterê însan yê enternasyonalîst e.


Rêvebiriya Foruma Enternasyonal
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst