Bedaş İşçileri Gazi Barajında Eğlendiler.

#1
61 gündür Bedaş işçileri “Güvenceli İş” yani “Garantili İş” için sokaklarda, etkinlikler ve eylemler düzenlemektedirler. Fakat bu “Güvenceli İş” dediklerini aynen yerine getiriyorlar.
Gazi barajındaki Anfi tiyatroda birkaç sanatçının gelmesi ile yaklaşık 500 kişi eğlenmeye, oynamaya ve paralarının az olmasından bize bu da yeter mantığı ile geldikleri etkinliktir, Bedaş işçilerinin direnişi.
Bedaş işçileri nasıl direniyor, yaptıkları mangallarla ve kendin yap kendin ye davranışı sergiliyorlar. Nasıl bir direniş veya nasıl bir eğlence sorusu aklımıza gelmektedir. Aslında bir festival desek daha doğru olur. Mangal var sadece direnişçi işçilerin olan, müzik var, oyun var, eğlence var. Şimdi diyeceksiniz ki, bunlar olmasın mı? Evet, olsun da buna direniş demek biraz absürd yani saçma kaçmaktadır.
Her işçinin yaptığı eyleme, etkinliğe direniş, işçi mücadelesi, sınıf mücadelesi dememiz yanlıştır. Bu etkinlikte kapitalizme doğrudan veya dolaylı yoldan bir saldırı var mı? Yok, bu olmadan direniş, işçi mücadelesi, sınıf mücadelesi demek yanlıştır.
“Ücretli Burjuvazi”de eylemler yapıyor, etkinlikler yapıyor şimdi onlara da mı direniş yapıyor diyeceğiz. İşçi olmasalar da “ücretli burjuvalar”dır kendi ayrıcalıklarının azalması veya kaybetme durumunda tepki göstermektedirler.
Direniş olmadığının kanıtı çok kesin bir yanı var. Etkinliğin yapıldığı yerin on adım sonrası barajdaki su kütlesi vardır. Yani direnişciler polisin bir müdahalesi veya provokasyonu ile karşı karşıya kalsalar, nice etkinliğe gelen insanın başına neler gelecektir. Yani anlatmak istediğimiz, yer seçimi hatalı ve tehlikelidir. Herkesin yüzmeyi bildiğine eminse Bedaşçı işçiler onların mücadelesini destekleyen Sosyalistler bu konuda tehlike yoktur. Yüzmeyi bilse ne olacak, bataklık gibi barajın içinde batıyorsun. Karamsar bir yazı yazmak değildi olayların nelere yol açacağı üzerine yazılan bir yazıdır.
“İşçiyiz, Haklıyız Kazanacağız İyi Eğlenceler” Bedaşçı işçi konuşmasını bu şekilde bitirdi o konuşmasını bitirdikten sonra konser devam etmeye başladı. Etkinliğe katılan kurumların adı okununca en çok alkışı CHP aldı. Cumhuriyet Halk Partisi bu kadar alkış alıyorsa demek ki, bu etkinliğe katılan sosyalistler ne Resmi Tarihi, ne Resmi İdeoloji sorgulamışlardır. Yani düşman güçleri içeriye girmiş, direnmemin anlamı var mı? Var diyorsanız öncelikle Resmi Tarih, Resmi ideoloji ile savaşınız.
Bedaş işçilerine birkaç lafımız olacaktır. Size iyi eğlenceler, kendi zümre çıkarlarınız için eylem, grev, etkinlik yapıyorsunuz zaten bunu her davranışınız ile yerine getiriyorsunuz. Zümre çıkarları ile verilen mücadeleler, her zaman yenilir aslında cebinize 100 lira fazla para girmesi kazandığınız anlamına gelmez. Öncelikle çevrenize bakınız! Ceplerinde parası olmayan, dilenen insanları görün sonra “kazanacağız” derken kimin için kazanacağız sorusunu dürüstçe ve gerçek yüzünü ortaya dökerek açıklayın yani şöyle bir açıklama yapınız!
“Bizler Bedaş İşçileriyiz, kendi rahatımız ve çocuklarımızın daha okullarda okuması için bu etkinliği düzenlemekteyiz. Kazancağız derken, sadece kendi zümre çıkarlarımız için kazanacağız. Buradaki 500 insan için “kazanmayacağız” tekrarlıyoruz kazanmayacağız. Sadece kendimiz için kazanacağız. İyi eğlenceler”
Umut ediyoruz ki, Bedaş işçileri böyle bir açıklamayı diğer etkinliklerinde yaparlar ve insanlara yalan söylememiş olurlar. Bedaş işçilerine iyi eğlenceler, iyi geceler


Aykut Şahin


Yeryüzündeki Tembel Karıncalar: Bedaş İşçileri Gazi Barajında Eğlendiler.
 
Üst