aynı türlerin ortak ve dolaylı ortak sözleri

#1
her canlı belirli bir tür familyası içinde tanımlanır... bu yöntem tartışmaya açık olsa da içeriğinde belirli oranda doğrular taşır.. politik olarak da böylesi sınıflandırmlar yaparak "familya" tanımlaması yapabiliriz..

örneğin.: köpekgiller familyası dendiğinde içeriğinde kurt-çakal-tilki vs olur.. buna türsel biyolojik tanım deriz.. bunu politik alana uygularsak.. işler biraz karışık oluyor.. çünkü tarihsel gelişimi ya da evrimsel gelişimi anlamında bu biyolojik familya tasniflerinde tutarlılık olur ama politik alanda bu çok zordur..

örneğin.: solcu dendiğinde akla gelen genelde maksistlerdir ama marksist dendiğinde işler farklılaşır.. çünkü marksist komünisttir ama her solcu komünist sayılmaz.. demek ki marksistler solcu familyası içinde bir tür olmaktadır..
acaba öylemi?......
oysa.. ilk sol tanımının ortaya çıkışında ortada komünist yoktur.. marksist de yoktur.. fransız parlamentosunda solda oturanlara denirdi.. bunlar ise günümüzde sağcı egemen sınıf dediğimiz burjuvalar oluyor.. o dönemlerde parlamentonun sağında oturanlara sağcı denirdi bunlar da aristokrasi yanlıları oluyordu.. hoş aslında o dönemde.; aristokat kökenli olup., solda oturanların olduğu kadar., burjuva kökenli olup., sağda oturanlar da vardı.. işin bu yanını geçtim..

diyelim ki.. solda oturanlara solcu dedik.. de.. bu solcular yıllar geçtikçe sağcı olarak tanımlanmaya başlarken., o dönemlerde bir yerde oturmayanlar :D bu solcu tanımını almaya başladı..

kafamızı sarsıp düşünürsek.. :D
solcu familyasının ataları burjuvalar oluyor.. örnek verdim ya.. köpekgiller familyası derken kalkıp da geçmişte aslan-kaplan türleri ortak adı olan kedigiller familyası ile yer değiştirme yapabilirmiyiz.. yapamayız.. hangi türler hangi familya ise öyle devam eder..

kafamızı bir kere daha sallayıp., "mevzuya" dönelim..
fransız parlamentosunun solunda oturan burjuvalar varken., fransız parlamentosuna girme hakkı olmayan., yani hem sağına hem soluna karşı olan türler yok değildi.. bunlara donsuzlar-carbonary(komüncüler) de deniliyordu.. demem o ki.. komünistler olarak neden bunları ata saymadık da gittik burjuvaları ata saydık.. yoksa aynı familya köklerinden mi? geliyoruz..
kocaman bir EVET....

ve bu durumlar hala devam ediyor.. kendine solcu-komünist diyenlerin bazıları bu family köke hala sadıklar.. ve bu durum aniden değişen tesadüfü ilerleyen bir durum değil.. bu "solculuk".; önce sosyal demokratlar adını aldı sonra komünist ya da sosyalist adını aldı.. diyebilinir.. yasaktı kardeşim.. hayır.. ilk başlarda komünistim demek ile sosyal demokratım demek arasında yasak farkı yoktu.. çünkü mevzu.; sisteme ve mülkiyete karşı olup-olmamakla tanımlanıyordu.. sosyal demokratım demenin yasağı kalktı çünkü.; mülkiyeti kaldırmak-sistemi yıkmak ata ilerici sınıfın(burjuva) görev devretmesi sonrasına bırakıldı.. egemenler erteleyeni sever.. :D

geleyim günümüze..
chp.. kimilerine göre solcu.. chp liler biz solcuyuz dediğinde itiraz eden yok.. hatta faşist dersen itiraz etmeyen komünistler!! kızarlar da.. chp haklı.. ataları burjuva idi hala burjuva partisi.. ne sistemi değiştirecek ne mülkiyete karşı.. sadece karanlığa karşı bir aydınlanmacı çarşı :D ..
bazı "komünistler" de aynı.. mülkiyete karşı sisteme karşı ama bir başka çarşı.. bildiğin panayır çarşısı.. :D

hal böyle olunca nihayetinde familya köken birliği doğuyor ve bu dile-pozisyonlara da yansıyor.. biri solun gül kırmızısı iken diğeri karanfil kırmızısı oluyor ama gelincik kırmızı ezilenlerin kan kırmızısı başkaları..

chp ne diyor..
Türkiye bir terör tehdidiyle karşı karşıyadır. ....Terör nerden kimden gelirse gelsin aynı görüp aynı şekilde muamele etmek gerek terör örgütlerine.
peki.. kemalist "k"p ne? diyor...
Evet, Suriye’de ABD ve onun “müttefik” olarak gördüğü unsurlar tüm bölge halkları için olduğu kadar Türkiye için de tehdittir.
ödp ne? dedi..
Kürt hareketi ABD politikaları çerçevesinde hem Suriye hem de bölgedeki yeni savaşlar için konumlandırılmaktadı r.

chp familyasına sadık oldu.. önce anayasaya aykırı ama evet dedi.. ardından afrine operasyon gereklidir hatta daha da ileriye gitmek gerekir dedi.. ama bu iki tür bu konuda farklı!!..
açık destek veremiyor ama dolaylı onaylıyor..

sen.. suriyedeki muhalif tüm unsurlar terörist dersen ve pd-kürtler abd yanlısı suriyeden sonra türkiye bölünecek dersen akp-mhp-chp den farkın yoktur.. sadece dil farkı vardır.. havlama-uluma gibi..

chp diyor ki..
Afrin meselesi Türkiye'nin milli meselesidir. Erdoğan'ın bunu tek kişilik oyun gibi kahramanlığı üzerine övgüler dizilecek senaryoya çevirmesine müsaade etmeyeceğiz. Ahlaki bulmuyoruz, edep dışı buluyoruz.
chp.. afri millimeseledir diyor.. tek itirazı bu milli meselenin akp tarafından tek başına sahiplenilmesi nimetlerinden faydalanılması..
"bizim" "solcu"larımız ise hayır milli meselesi değil diyor..

hadi bakalım hangisi haklı ve doğru..
milli mesele nedir.; ulusal yani halksal yani etniksel bekaa değil mi?.. ya da devletin/vatanın bekaası değil mi?..
chp ne? diyor.; devletimize-ülkemize-vatanımıza yönelik terörist tehdit var ve bu tehdit kürtler..
sen ne? diyorsun.. kürt hareketi abd yanlısıdır ve türkiye için tehdit unsurudur diyorsun..
bir ülke için tehdit unsuru olan şey aynı zamanda milli mesele değil mi?..
demek ki.. akp-mhp-chp haklı.. ve dahi "dürüst".. yani familya kökenine uygun..
ama.. "bizim" "solcularımız" aynı gerekçelere rağmen milli mesele değil diyor.. yani familya kökenine ters konuşuyor.. sanırım ya sıkıntıları var.. :D ya da melezleşme yaşıyorlar.. :D

aslında ne melezleşme var.. ne de ters düşme.. bu familyanın bu "tür"lerinin misyonu bu.. kuzu postu altındaki çakallar oluyorlar.. çünkü bu "tür"ler tarihsel olarak işlevi.; burjuvanın ezilenler üzerindeki tahakkümü işleyişinde ezilenlerin doğru pozisyon almasını yani mevzuyu sulandırmaktır..

sen aynı dili konuşursan bu topraklarda faşizm-militarizm eksik kalır mı? çünkü sen komünist!! olarak konuşurken aslında egemenlere haklılar diyerek toplumu manüple ediyorsun..
savaşa karşılar-mış!!!.. kim inanır.. ve sokağa çıkar..
saldırılan kürtler(pyd)-enternasyonalistler-demokratlar(son tutuklamalardaki gibi) yani hdp liler..
sen diyorsun ki.. hdp kürt partisi.. kürtler abd yanlısı ve türkiye için tehdit..
toplum ne yapar.. imam osurursa sıçar..

kıbrıs da bir gazete başlık atmış.. çok da doğru.. barış harekatı dediler kıbrısı işgal ettiler.. harekat sonrası oraya yerleştirilenler kıbrıs türk-müslüman ahalisini geçti ve egemen oldu.. şimdi de zeytin dalı adı altında afrine dalıyorlar dediler.. diye linçedildiler..

bu sistem solcuları hep böyle idi..
ermeniler sürgün-katliam yaşadı adına sevk ve iskan denildi.. ermenilerin çoğu öbür dinyaya sevk edildi malları da birilerine sevk edildi.. sonra rumlar göçe zorlandı adına mübadele dendi.. insanlar mal gibi değiş-tokuş edildi.. dersim bölgesine harekat düzenlendi adına devletin tunç eli harekatı denildi ve utanmadan katliam yapılan bölgede tunçeli diye vilayet kuruldu.. cezaevlerinde yaşama dönüş operasyonu denildi tutsaklar katledildi..

sizin yaptığınız da farklı değil.. savaşa karşıyız ama!!!!! türkiye terör tehditi altında.. kürtlerin hakları suriyede verilsin ama!! türkiyede bu iş olmaz.. istenirse etnik bölücülük.. vs. vs.

familya aynı.. sadece türsel farklılıklar var.. ama öz aynı..
 
#2
fransız parlamentosunun solunda oturan burjuvalar varken., fransız parlamentosuna girme hakkı olmayan., yani hem sağına hem soluna karşı olan türler yok değildi.. bunlara donsuzlar-carbonary(komüncüler ) de deniliyordu.. demem o ki.. komünistler olarak neden bunları ata saymadık da gittik burjuvaları ata saydık.. yoksa aynı familya köklerinden mi? geliyoruz..
kocaman bir EVET....


Kropotkine göre bu kesimler(sans-culottes ve öncüleri olan enrages(öfkeliler)) dönemin ilk anarşist-komünist düşüncelerinin sahipleridir...

fransız devrimine ilişkin Kropotkinin yorumları için

https://theanarchistlibrary.org/library/petr-kropotkin-the-great-french-revolution-1789-1793

Not:Fransız devriminde komünist düşüncenin başlangıcı olarak gösterilen Babeuf ve devamındakiler(Bounarotti ve benzerleri) dahi Jakoben düşüncesinden çıkmış komünistlerdir...tam olarak sans-cullotes ları temsil etmezler...

fakat onlardan önce Enrages(öfkeliler) grubu ilk doğrudan-demokrasi ve komünlerin savunucularıydılar..(ki o dönemde temsil sadece belli bir miktarda mülk sahipleri için(burjuvazi) sınırlıydı)...ve dahi ilk feminist kulüpler bu kesimler içinden çıkmıştır....

Fransız devrimi...geniş bir toplumsal devrimdir...ve unutmamak lazım ki bu tarz toplumsal-devrimlerin içinden her zaman radikal-toplumsal kesimleri örgütleyen ya da bu tarz örgütlenmeler içinde yer alan kesimler her zaman var olmuştur....

burjuva "devrimiydi" yorumunu burada size bırakıyorum...burjuvazinin devrimden pay kaptığı kesin...Öfkeliler(Enrages) de zaten buna "öfkeli"...
 
#3
birgün gazetesi!!

“Savaşa hayır” diyenler gözaltında Öcalan’a övgüler düzenler nerede?

birgün gazetesindeki köşe "yazarı"nın başlığı bu.... :mad:
savaşa hayır diyenlere yapılanlara itiraz etme gerekçesi savaş karşıtlığı değil bambaşka bir şey..
ney-miş... savaşa hayır diyenleri gözaltına alıyorsun ama öcalana övgü düzenlere dokunmuyorsun..

*öcalan savaşa hayır dedi de onu bu nedenle övenleri neden tutuklamıyorsun mu? demek istedi.. hayır..
* savaşa hayır diyenlere terörist seviciler deniliyor ve tutuklanıyor ama asıl terörist öcalanı övenler tutuklanmıyor mu? diyorsun.. evet...
* savaşa hayır diyenler kürtleri destekliyor anlamında derdin kürtler ve savunanlar ise kürt önderini övenleri neden tutuklamıyorsun mu? diyor.. evet..

bu faşist yazı birgün gazetesinin köşe yazısı bence yakışmış..

Yukarıdaki metnin teröre destek olduğunu savunanlara, öyle yandaş gazetecilerin ya da sivil toplum örgütlerinin değil, bizzat AKP hükümetlerinde koltuk sahibi olanların açıklamalarını hatırlatalım. Ellerini koyabilecekleri bir vicdanları kaldıysa, aşağıdaki açıklamaları okusunlar. Sonra tekrar TTB’nin açıklamasına göz atsınlar. Bakalım hangileri teröre destek sayılacak:
https://www.birgun.net/haber-detay/...-ocalan-a-ovguler-duzenler-nerede-202378.html

bu it ler i.t. genetik kardeşliğin en uç halidir.. birgün sayfalarına da çok yakışmış..

birgün gazetesi sosyal faşist ve kontradır.. destekleyenler ise.. ya aynıdır ya da karaktersiz-yalaka veya ahmak..

not...
deniz-mahir-ibo ne ise öcalan da odur.. öcalan terörist ise bu üç önder de teröristtir...
 
#4
bülent mumay ve kontra faliyet

3 nolu mesajda benzer kontra tarzını işleten bülent mumay yine aynı tarzda yazmış..

İktidar temsilcilerinin bu ara en sevdiği sporlardan biri, Uluslararası Af Örgütü’nün Afrin raporu üzerinden PYD ve silahlı gücü YPG’yi eleştirmek. Haksız da değiller. Raporda ciddi insan hakları ihlallerinden söz ediliyor. Bu rapor üzerinden PYD’yi son olarak eleştiren isim, Hürriyet’ten İpek Özbey’e konuşan AKP Milletvekili Orhan Miroğlu oldu. Af Örgütü’nü referans alarak PYD’yi eleştirmek güzel hoş da… Bu rapora sarılarak Türkiye’nin tezlerini savunurken, aynı örgütün Türkiye temsilcilerini niye tutuklu yargılıyoruz?
https://www.birgun.net/haber-detay/kedicikler-bahane-sansur-sahane-203320.html

rapor hakkında araştırma yapmaya gerek duymamış.. olabilir.. kürt kokan he şey bu it için kötüdür anlarım da.. kendi yazdığı gazeteyi de mi? okumuyor.. konu ne? yazarken fırsat bu fırsat giydirdiği şey ne?..
oysa yazdığı gazetede rapor ile ilgili pyd açıklaması var..
https://www.birgun.net/haber-detay/ypg-den-uluslararasi-af-orgutu-raporuna-yanit-92853.html

normaldir..
ttb yi savunurken., konuyu öcalan terörist mevzusuna bağlayacaksın.. internette sansürü eleştirirken konuyu pyd hakkındaki taraflı rapora getireceksin.. senin işin ve derdin ne?..
 
#5
melih pekdemir

yerli ve milli olmak..
tayyip söylediğinde itiraz edenler bakıyorum farklı değiller..

(Kürt siyaseti son yıllardaki tercihi ile Türkiyeli olmaktan Ortadoğulu olmaya yöneldi ve Türkiye muhalif güçleriyle arasındaki makası kendisi açtı. Demirtaş tartışmasında bu olgu da vardı. Kürt siyasetinin Ortadoğu’da ABD kara ordusu olarak ‘ulusal birlik’ sağlama stratejisi ile Türkiye’de emekçi sınıfların ‘birleşik muhalefeti’ stratejisi hiç örtüşmüyor.)

orta doğulu olmak ile türkiyeli olmak çelişkisi ya da alternatifi.. türkiyeli olmak derken melih i.t.i sanırım ne mutlu türküm demek sanıyor..
türkiyeli olmak sözünü(hdk/hdp nezdinde) yapılan garabet tanımlar karşısında sadece kürdistan ve kürt halkı özgürlüğünü değil tüm halkların özgürlüğünü savunmak ve bu anlamda içinde yer aldığın ülkenin diğer halkları ile ortaklaşmak olarak belirttiler.. ama bu demek değil kşi., enternasyonalist olunmayacak.. bu demek değil ki.. göbekten bağlı olduğun bölgeyi yok sayacaksın..

lozan konsepti.; sanki orta doğuda çözüm değil de afrika kıtasında ya da avrupada bir çözüm olarak ortaya çıktı..

almanya-fransa-ingilterede yer yerinen oynasa sadece t.c. içindeki yandaşları anlamında etki olur ama.. orta doğuda yaprak kımıldasa t.c. kökten etkilenir.. orta doğulu olmak derken bu it gerici demek istiyor.. aydınlanmacılık batılı(muasır medeniyet sahipleri) olmak ya..
sanki orta dğuyu önemsemek., orta doğu üzerinden poltik hat belirlemek türkiyeyi dışlamak oluyor..

bu it.. bunları derken acaba bakur ya da "güney doğu anadoluyu" neresi sanıyor.. avrupa mı?... :D

hem kürt siyaseti diyecek.. ulusal bir tanım belirteceksin., hem de neden orta doğu diyeceksin.. üstelik türkiye diye bakmıyorlar diyeceksin.. çakallık yapacak ya..

çakal.. kürtler orta doğu halklarından.. hem türkiyende varlar hem suriyede hem ırak da hemi de iranda.. bu saydığım ülkeler orta doğu ülkesi değil de grölland ülkeleri mi?.. :D

siyaset kürt ise haliyle kürt halkının yaşadığı bölge üzerinden siyaset belirleyecekler.. bu siyaset orta doğu ise türkiye dışında mı? hadi bu ite göre dışında., avrupa ülkesi ama içinde kürtler yokmu?.. orta doğulu olsalar bile türkiye dışında siyaset yaparlar mı?..

ben şu tanıma takılı kaldım..
emekçi sınıflar emekçi sınıfını biliyorum.. işçi sınıf da denir.. de emekçiolup farklı sınıflarda olanlar kimler.. yani kaç tane emekçi sınıfı var..
işçi sınıfı.; emekçi sınıfı elde var bir.. de diğerleri ne ki!!!.. :D ve diğerleri ile işçi sınıfı arasındaki sınıf farklılığı ne ki!!!..
mesela toyota işçi/emekçi sınıfı ile sakaryadaki.,kemik tozu imalatı işçi/emekçi sınıfı arasındaki fark gibi mi?.. ne bileyim.. fındik emekçi sınıfına emekçi deniyor mu?.. ya da sanayilerde çalışan temizlikişleinde çalışanlar.. haa... taşeron emekçileri de vardı değil mi?..

ya da ssk ya bağlı ya da allaha emanet inşaat işçileri/emekçileri farkı gibi mi?.. durun durun.. kaçak çalıştırılan suriyeliler var..hoş onlara emekçi denilmez.. orta doğulu.. :D

çakal.. açık olsana..
biz., perinçek ile chp ile yan yana olur ama hdp ile yan yana olmayız.. çünkü kürt fobimiz var.. biz.. devşirme-dönmeyiz.. sonra nasıl türküz diyeceğiz.. zaten diyemiyor., türk emekçileri diyoruz.. ödp başkanı alper taş yıllar sonra ben ermeniyim diyebildi.. kimin yüzünden... he.. kimin.. kürtlerin..
yalandan bir kadın eş başkan işini kimin yüzünden yaptınız..

bir de utanmadan güneşe akın var akın güneşi zaptedeceğiz demez mi?..
siz çoktan zapdedildiniz devletin kontra solcuları.. çoktan..


link..
https://www.birgun.net/haber-detay/gayrinizamî-nazim-hikmet-ve-muhalefet-203979.html


not..
Nasıl Yapmalı? Önce unutmamalı ki, gayrinizamî iktidar karşısında ancak gayrinizamî muhalefet etkili olabilir. Meclis’i fiilen kapattıkları için, toplumdaki meclisleşme (süreci) şimdi artık daha da aktif ve inandırıcı bir seçenek ve ihtiyaç olarak gelişiyor. “Hadi meclis kuralım” deyince de hemen olmuyor kuşkusuz.

utanmaz.. thkp devamcısı olarak devrimci bir yol'a çıktın ama gayrı nizami muhalefet etmeyi tasfiye ettin gayet nizami ödp oldun.. kaç yöneticin kaç elemanın kaç vekilin(yok ama) tutuklandı katledildi.. gayet nizmisiniz.. çünkü devletin kırmızı çizgilerini aşmıyorsunuz.. gezide aştık ayaklarını bırakın.. aştığınız çizgi yine ergenekoncularla aynı yerdeki çizgi idi.. yani evlet çizgisi sınırları içinde kaldınız..
 
#6
aydemir perinçek!!!!

aydemir güler yazmış!!!!!
Perinçek cumhurbaşkanlığına aday ya; altta kalır mı? Arkadaşın sorunu aynı anda hem Tayyipçi hem Esad’cı olmasıydı. Afrin’de TSK ve ÖSO Suriye’yle fizik anlamda karşı karşıya gelmediği sürece top çevirmek mümkün olabilirdi belki. Perinçek Erdoğan’a Esad’la ittifak kurarak operasyonu birlikte yapma önerisinde bile bulundu. Olmadı… Perinçek Türkiye’yi işgalcilikle suçlayan Şam yönetiminin aslında Zeytin Dalı operasyonunu desteklediğini söyledi.
diyerek eleştiriyor.. yazısının başlığı anlamlı.. Siyaset yalanı, yalan siyaseti ama aslında aynı yalanı söylediklerini atlıyor..
Bugün Kürt sorununun Türkiye’yi bölecek bir dinamik olarak gelişmesini engellemenin gerek koşulu, bölünmemek için direnmekte olan Suriye’ye destek olmaktır. (ilker belek)

aradaki "fark" gibi görünen şu oluyor..
Perinçek Erdoğan’a Esad’la ittifak kurarak operasyonu birlikte yapma önerisinde bile bulundu.
yani bu sözleri açık-net söyledi..
peki.. şu sözler ne anlama gelir..
diyorsun ki.. Esad’ı devirmeyi, Suriye’yi parçalamayı, Suriye’de kendisine bağımlı İslamcı bir parça ile bir Kürt parçası oluşturmayı hedefleyen ABD planında .. yani abd planı suriye ve t.c. yi bölmek..
ne yapmalı!!...
Bugün Kürt sorununun Türkiye’yi bölecek bir dinamik olarak gelişmesini engellemenin gerek koşulu, bölünmemek için direnmekte olan Suriye’ye destek olmaktır.
bölünmek istemeyen ve abd ye direniyor dediğin suriye kimle savaşmak zorunda.. bir Kürt parçası oluşturmayı hedefleyen ABD planına karşı kürtler ile savaşmak zorunda değil mi?.. türkiye de aynı sorunu yaşıyor.. öyle ise perinçekden farkın ne?..

utanmadan siyaset yalanı yalan siyaseti demez mi?.. perinçek.; kendi durduğu lağımın içinden olması gerekeni söylüyor.. bu itler aynı lağım içinde ama demagoji ile yalan siyaseti yapıyor..
anlayacağınız..
aydemir güler aslında kendini anlatıyor..

aydemir iti alıntısı..
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/aydemir-guler/siyaset-yalani-yalan-siyaseti-229534
 
#7
Bütünlüğünü korumak isteyen Türkiye, mutlaka öncelikle sosyalizm zemininde bir Türk-Kürt ittifakı oluşturacak ve Türk olmayanları büyük kuruluşa öncülük etmeye çağıracaktır.
...
Türkiye’nin sol geleceğinde elbette Türkler kadar öncelikle ve özellikle Kürtler, Ermeniler, Rumlar, Çerkesler, Lazlar, yani bu topraklarda çiçeklenen tüm emekçiler ve aydınlar görev üstlenecek. Hep birlikte sosyalist bir hükümet ve toplum için ittifak yapacaklar.

bu sözler hdp açıklaması değil.. i.t. geleneğinden gelen kemalist-kp osman çutsay açıklaması..
gerçi sosyalist devrim ve iktidar demiyor hükümet diyor bu da çok ilginç.. ayrıca emekçiler ve aydınlar diyor.. gerisi yok.. emekçinin kürdü türkü olur mu? adı üstünde emekçi..

bu iti sazan avına çıkmış., demagoji yapıyor..
Ön Asya’nın en büyük ve gelişkin diliyle sosyalist bir özgürleşme atağı böyle başlatılabilir, baskı altındaki diller özgürleştirilebilir.
ön asyanın en büyük ve gelişmiş dili ne? ola ki.. haliyle türkçe ama dikkat edin.. ön asya diyor.. yani t.c. türkçesi.. de.. t.c. türkçesi gerçekten türkçemi?..

bir dil.; toplumsal tarih ile büyür ve gelişir.. yani dilin bir tarihsel süreci vardır.. öyle 100 yıl falan da değil., binlerce yıl süregelen bir süreci vardır.. büyüklüğü kullanan toplum sayısı ile ele alınır gelişmişliği ise kelime haznesi ve kurallarındaki kullanım tekniği ile değerlendirilir..

t.c. türkçesine bakalım.... resmi dil olarak t.c. türkçesi osmanlıca olarak vardı ve halk anlamazdı.. tercüman gerekirdi.. halen de aynıdır.. konuşulan dilin(osmanlıca) grameri arap-fars karışımı iken yazılışı arapça idi.. t.c. ile birlikte latin harflerine geçildi.. yani bir dil kendi harfleri ile değil başka bir dilin harfleri ile yazılıyor.. buna harf devrimi ve gelişmişlik deniliyor.. :D

ortak konuşulan dil türkçekökenli idi ama..
örneğin.. trabzon-rize-artvin illerinde pontus-gürcü-laz anadiline sahipolanların konuştuğu türkçeyi ege yöresindeki anadili türk olanlar anlayamazdı.. hakkari-urfa vs. illerinde yaşayan ana dili kürtçe olanlar da anlaşılmazdı.. hepsi birlikte resmi devlet türkçesini anlamazdı.. :D
tevdidi tedrisat ve radyo-tv sayesinde ortak bir dil yaratıldı ama bunun tarihi çok yeni.. üstelik yaşamda kullanılan ve gerek teknik gerek ise sosyal ana kelimeler türkçe değil..
öyle ya da böyle bu devlet türkçesini kullananların sayısı hadi hepsi diyelim 80 milyon.. ama dikkat edilsin ön asyanın en büyük dili diyor.. ön asya dediği anadolu oluyor.. :D başkaca rakip yok.. demek istiyorki.. resmi dilolduğu için herkesişn kullandığı ve bu anlamda diğer dillerin kullanımı anlamında bu dlden az olduğu gerçekliğine bakarsak söyledik diyebilirler..

de..... t.c./ön asya sınırları dahilinde başkaca dili bırak yazmayı., konuşmak-vs. serbest mi?idi.. :D .. bir de demez mi.. yasaklama üzerine işletilen bir dil.. diğer dilleri özgürleştircek-miş.. yazısının başında rusya/sscb örneğiveriyor.. rusça merkez dil olarak kullanıldı falan diyor..da sscb diğer dilleri yasaklamadı.. çarlık rusyası da yasaklamadı.. ortak kullanacağımız dil dersen anlarım.. ama şunu da eklerim.. dünya devrimi., enternasyonalizmi çin ortak resmi birdil kullanalım dense ve bu ingilizce olsun dense.. ne? dersiniz.. emperyalizmin kültürel işgali falan demez mi siniz.. he... :D

neyse.. bu saçama-seçmeler aslında asıl "mvzu"ya gelmek için kıvırtmalardı.. gelelim asıl mevzuya..


"yazmış" döktürmüş.. kardeşlik., birlikte özgürleşme vs. vs. araya eklemiş.. anlaşabilmek için hepimizen büyük ve gelişmiş dil olan türkçe konuşalım demiş.. baya incelik yapmış.. neden?..
Ama böyle incelikleri geçmişteki ve günümüzdeki “1989 militanlarından” beklemeyin. Kürt kılığında sahneye çıkıp, böyle korkunç densizlikler yapacaklarından ve ileride de uygulayacaklarından herkes emin olabilir.

işte zurna burada zırt diyor.. kimdir bu 1989 militanları.. ki kimler ise.. bunlar.; Kürt kılığında sahneye çıkıp, böyle korkunç densizlikler yapmışlar.. ve ileride de yapmayacaklarından herkes emin olabilir mi? diyor..

1989 miitanlarının kürt olduklarını öğrendik.. üstelik kürt de değiller miş.. kürt kılığında sahneye çıkmış lar.. sanırım ermeni olsalar gerek.. :D
korkunç neler yaptılar yazmamış ama anladığım kadarıyla vatanı bölme işleri demiş oluyor..

size bir anımı anlatayım..

yıl 1984 çanakkale cezaevi.. 1984 atılımı yapıldı.. herkes şaşkın devlet de.. ben müthiş etkilendim.. 12 eylül yenilgi-yıkımı sonrası müthiş bir moral.. aynı şeyi diğerlerinde de görmeyi bekliyorum.. ama nafile.. yok bu işler geçici yok dış güçlerin desteği var.. yok o yok bu.. kimileri hasetliğinden eleştiriyor., kimileri 68 ve 78 sürecini örnekliyor yeni bir faşizm süreci gelir diyor ve en önemlisi bu işleri cumhuriyetteki kürt isyanları ile aynılaştırıyor..

demem o ki.. bu it aynı yerde otluyor.. 1989 militanları derken mantık bu.. bölücü kürtler emperyalizmin uşağı olarak yine bölme işlerine başladı.. biz bunlara karşı "bizim" kürtleri toparlayalım diyor.. tıpkı devlet aklı gibi..


alıntı..
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/osman-cutsay/1989-militanlarinin-turk-kurt-izdusumleri-229676
 
#8
birgün ve solhaber afrine saray çetesi ile birlikte girdi!!

gazete haber yapar.. gazete bir konulmayı yayınlar.. ama tüm bunları sadece haber olsun diye yayınlamaz.. belirli bir amaç üzerinden yayınlar.. bu anlamda haberi ya da bir konuşmayı yayınlarken., başlık üzerinden ya da haberin içeriğine yorum katarak durduğu siyasal zemin üzerinden okuruna mesaj verir..

örnek..
Erdoğan: Her an Afrin'e girebiliriz
https://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-her-an-afrin-e-girebiliriz-207432.html

birgün gazetesi erdoğanın bir sözünü başlık yaparak yayınlamış.. başlığı okuyan ne? anlar.. t.c. afrine her an girebilir konumda yani afrin düştü düşecek.. sonra içeriği okur..
içerikte.; ypg nin ne? kadar "fena" bir terörist örgüt olduğu., t.c.nin oraya insanlığı kurtarmak amaçlı girdiği., vs. vs. yazılı.. başkada bi,r yorum yok.. gazetede bu haberin yanında-yöresinde yalanlayacak ya da okura açıklayıcı bilgi sunacak bğir haber ve yazı da yok.. ne? var.. bu haberi destekleye bir başka yalan haber..
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD ile Münbiç ve Fırat'ın doğusu için mutabık kaldık
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman medyasına verdiği demeçte "ABD ile Münbiç ve Fırat'ın doğusu için mutabık kaldık. 19 Mart'ta ABD Dışişleri Bakanı ile görüşeceğim" açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu 'Zeytin Dalı' operasyonuyla ilgili, "Harekatın zor kısmı sona ermiştir. Şimdi, Afrin şehrine yönelmekteyiz." dedi.

https://www.birgun.net/haber-detay/...rat-in-dogusu-icin-mutabik-kaldik-207466.html

yani.. diyor ki.. durum aynen böyle..
sonra.. utanmadan havuz medyası diyorlar.. kendileri ne? havuzun lağım kısmı..

örnek
Erdoğan: Afrin merkez kuşatıldı, her an girebiliriz
http://haber.sol.org.tr/toplum/erdogan-afrin-merkez-kusatildi-her-girebiliriz-230987
destek diğer bir haber de..
Binali Yıldırım'dan yeni sınır ötesi operasyon açıklaması
http://haber.sol.org.tr/toplum/binali-yildirimdan-yeni-sinir-otesi-operasyon-aciklamasi-230980

birgün gazetesi haberi havuz basınından aynen almış diyemeyeceğim.. işine gelen yerleri almış.. haberde başka konuşmalarda var ama onları almamış..
bu iki gazete kontra sol gazetedir derken haklıyım..

b-alık hafızalara anımsatma..
1984 yılında atılım olduğunda bunlar uzun sürmez biter diyorlardı.. geldiği aşama ortada..
kobani direnişine de aynı bakıyorlardı sonuç ortada şimdi afrin konusunda da aynı yerdeler.. yarın bu haberleri bir yerlerine yerleştirirler..
 
Üst