Atatürk'ün Irkçı Sözleri

Atatürk'ün Irkçı Sözleri

• Türkiye Türklerindir. Kanını taşıyandan başkasına inanma.
• Dünya üzerinde Türk’ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.
• Bir gün ressamlar Türk’ün simasını kaybederlerse yıldırımı alsınlar yapıversinler.
• Türklerin yaşadıkları her yer misak-ı milli hudutları içindedir.
Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır.
• Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz.
• Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
• Türk budur: Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
• Eğer bende bazı fevkaladelikler görüyor buluyorsanız bunları sadece ve yalnız Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız.
• Bu ülke, tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır.
• Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur.
• Taş kırılır, tunç erir. Ama Türklük ebedidir.
• Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir.
• Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir.
• Türk, Türk olduğu için asildir. Çoğumuz büyükbabamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın bilincinde buluruz.
• Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır.
• Ulusal varlığımıza düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karşı, “Türk’üm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi” diyelim.
• Türk, çetin işler başarmak için yaratılmıştır.
• Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
Bir Türk, cihana bedeldir.
• İstanbul’da çıkan bir dergiyi Kaşgar’daki bir Türk de anlayacaktır.

M. Kemal Atatürk.

"Türkiye Türklerindir. Kanını taşıyandan başkasına inanma." Kaynak nedir lütfen belirtin.

çogunun kaynagını ekleyin ayrıca hemen hemen hepsi ( uydurma olanalr dışında ) ırkçı değil, milliyetçi söylemlerdir.

Tabi siz ortalıgı bulandırmak istediğiniz için böyle başlık açarsınız.

"Türkiye Türklerindir. Kanını taşıyandan başkasına inanma." Kaynak nedir lütfen belirtin.

çogunun kaynagını ekleyin ayrıca hemen hemen hepsi ( uydurma olanalr dışında ) ırkçı değil, milliyetçi söylemlerdir.

http://www.aman.be/mustafa_kemal_at...imilerine_gore_irkci_olan_sozler-t2299.0.html

http://www.forumneuro.com/showthread.php?t=202756

http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=21741
Linkteki 3. mesajda yazanlara bakmanızı tavsiye ederim.

Ortalığı bulandırmak gibi bir iddiam da yok..

Atatürk ırkçı bir faşisttir.

Son düzenleme:
arkadaşlar..
izniniz olursa tartışmayı doğru zeminlerde yapabilmek için bir şeyler ekleyeyim...

faşizm nedir yanıtlamak gerekir..
faşizm bir devlet biçimimidir..?? eğer öyle ise hangi hukuk ve uygulamalar faşizmi belirler..
yada faşizmden ayırır...

bence faşizm bir devlet biçimi değildir.. faşizm..; burjuva egemenliğinin egemen ulusalcılık-milliyetöilik anlamında uklus-devlet formatı için kullandığı demagojik zeminlerdir.. bu işlevsel olarak da yansır ama az ama çok aşamalara durumlara göre değişir...yani egemen ulus-devlet formatı içinde her zaman vardır..

bu anlamda m.kemalin sözleri bunlar olsa da olmasa da benzer sözleri nutuk da vardır..
damarlardaki asil kan veya ne mutlu türküm "diyene" gibi

burada aslolan m.kemalin faşistliğinden önce bu türküm diyene söylemidir.. yani etnik olarak türke(dil-kültür-tarih-vs) dayanmayan sahte türklüğün varlığıdır..
osmanlıdan beri türkler kullanılmış ve sadece ayran içmekle sınırlandırılmıştır.. ve de ayranları demagoji ile kabartılmıştıor..

kısaca bu topraklarda türk ulusalcılığı diye bir sorun da vardır...
yaşatılan ise sahte türkçülüktür.. bu daha önemlidir...

ortada dolaşanların ..ki.. türkçü olanları da dahil asla türk değildir..

dostlukla

suat

T

tgüleç

Atatürk'ün Irkçı Sözleri

• Türkiye Türklerindir. Kanını taşıyandan başkasına inanma.
• Dünya üzerinde Türk’ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.
• Bir gün ressamlar Türk’ün simasını kaybederlerse yıldırımı alsınlar yapıversinler.
• Türklerin yaşadıkları her yer misak-ı milli hudutları içindedir.
Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır.
• Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz.
• Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
• Türk budur: Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
• Eğer bende bazı fevkaladelikler görüyor buluyorsanız bunları sadece ve yalnız Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız.
• Bu ülke, tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır.
• Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur.
• Taş kırılır, tunç erir. Ama Türklük ebedidir.
• Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir.
• Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir.
• Türk, Türk olduğu için asildir. Çoğumuz büyükbabamızın babasını hatırlamayız. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın bilincinde buluruz.
• Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır.
• Ulusal varlığımıza düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karşı, “Türk’üm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi” diyelim.
• Türk, çetin işler başarmak için yaratılmıştır.
• Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
Bir Türk, cihana bedeldir.
• İstanbul’da çıkan bir dergiyi Kaşgar’daki bir Türk de anlayacaktır.

M. Kemal Atatürk.
Şöförler içinde bir deyiş vardı? Hatırlayamadım ama,

ortada dolaşanların ..ki.. türkçü olanları da dahil asla türk değildir.. suat

Nereden biliyorsun suat,mesela ben konyaya göçerlerinde ,Fatih sultan dayatmasından Mekodonyayya göç edenlerdenim.Orada 400 yıl kalmışım,gözlerim yeşi,saçlarım kumral. Eh dedelerim müslüman olan veya cezbedilen slav kökenli ninemle evlenmiş. Sonra taa bana da bu genler sırayet etmiş ve gözlerim yeşi,l yeşil. Şimdi ben Türk soyundan değilmiyim? Hani dedemler horasandan Konyaya gelmişti ?Anlamadım.?

Atatürk ırkçı bir faşisttir. Ana bu kelama katılmam. Neden? M,Kemal yokolmaya yüz tutmuş ve yok edlecek koca osamanlıyı bir yerinden moda haliyle tutması gerekiyordu. Burada Marksın sözü aklıma geliyor. Toplumlar geçmiş tarihte ne yapmışlarsa o dönemin koşularında en doğrusu olduğu için yapmışlardır.

Son düzenleme:
:):):):)

Kaynak KAYNAK

Kitap, ya da el yazmalarından FORUM ya da sitelerden değil DEĞİL.

Ayrıca belirtim neredeyse tamamı milliyetçi sözlerdir.

Nereden biliyorsun suat,mesela ben konyaya göçerlerinde ,Fatih sultan dayatmasından Mekodonyayya göç edenlerdenim.Orada 400 yıl kalmışım,gözlerim yeşi,saçlarım kumral. Eh dedelerim müslüman olan veya cezbedilen slav kökenli ninemle evlenmiş. Sonra taa bana da bu genler sırayet etmiş ve gözlerim yeşi,l yeşil. Şimdi ben Türk soyundan değilmiyim? Hani dedemler horasandan Konyaya gelmişti ?Anlamadım.?
bu ironi de.. bir şeyi eksik bırakmışsın sevgili arkadaşım.. horasana nerden geldiğinizi ve otobüs biletlerini(delil anlamında)...:)

sakaryada.. sağ görüşlü ne kadar boşnak-arnavud varsa hepsi aynı şeyi söyler.. dedelerimiz konyadan ....:D
ne konya imiş be... bütün balkanları dolduracak kadar türk dolu..

ha... bu arada.. bunları söyleyenlerin ailesinde tanıdıklarım da vardı.. yaşlılar türkçe konuşamıyordu......:D

yolculıklar ağır gelmiş dillerini unutmuşlar.. ama onlardan daha önce orada yaşayan gaguzlar ise hala türkçe konuşuyorlar o ayrı bir muamma...:D

m.kemalin ırkçı olacağını sanmıyorum.. ama türkiye cumhuriyetindeki uygulamalar(ulusalcı-milliyetçi) ırkçılık için ciddi zeminlerdi ve yaşandı da.. buda bir gerçekliktir.. yine de bir almanya, fransa yada abd tarzı yoktur.. sadece manüple aracıdır. ırkçı demekle analizleri bir zemine oturtacaksak diyelim ama bence oturmaz.... aynı zamanda ırkçı dememekle de var olanlar hafiflemez...

dostlukla

suat

[/B]Atatürk ırkçı bir faşisttir. Ana bu kelama katılmam. Neden? M,Kemal yokolmaya yüz tutmuş ve yok edlecek koca osamanlıyı bir yerinden moda haliyle tutması gerekiyordu. Burada Marksın sözü aklıma geliyor. Toplumlar geçmiş tarihte ne yapmışlarsa o dönemin koşularında en doğrusu olduğu için yapmışlardır.

Koçgiri de alevi kürtleri kesenler, faşist değil midir?

Unutmadık Koçgiriyi-Alişeri,

Seyid Rızayı unutmadık!!!

Munzuru kürt kanıyla dolduran kemalist faşist türk devleti, bunların hesabını tek tek verecektir.

Saygılar.

Son düzenleme:
Koçgiri de alevi kürtleri kesenler, faşist değil midir?

Unutmadık Koçgiriyi-Alişeri,

Seyid Rızayı unutmadık!!!

Munzuru kürt kanıyla dolduran kemalist faşist türk devleti, bunların hesabını tek tek verecektir.

Saygılar.
sakin ol.....:D
hesap soruluyor ki bu gelişmeler oluyor..
sen sakiı ol.. yeter..

burası botan değil forum.. sevgili amed_dersim.. burada düşünce üretip tartışacağız..
burada keleş bilincimiz.. mermilerde kelimelerimizdir.. ama kelimeleri mermi şiddetinde de kullanmayalım.. lütfen....:)

sevgi ve dostlukla (şu zaman en çok gerekli olan da budur)

suat

"m.kemalin ırkçı olacağını sanmıyorum.. ama türkiye cumhuriyetindeki uygulamalar(ulusalcı-milliyetçi) ırkçılık için ciddi zeminlerdi ve yaşandı da.. buda bir gerçekliktir.. yine de bir almanya, fransa yada abd tarzı yoktur.. sadece manüple aracıdır. ırkçı demekle analizleri bir zemine oturtacaksak diyelim ama bence oturmaz.... aynı zamanda ırkçı dememekle de var olanlar hafiflemez..." suat

burda katılıyorum suat'a. ırkçı olmak için yeterli zemini ve imkanı yoktu. ırkçı söylemi daha çok çevresindekilerden geldi ama altyapı olmadığı için yetersiz ve etkisiz kaldı.

"ne mutlu türküm diyene" ve "asil kan" ırkçılık değil, milliyetçiliktir. ırkçılık h.a.yücellerin o meşhur "diğer ırklar türke hizmet edecektir" mealindeki sözleriydi.

mesela güneş-dil, türk tarih tezi vb vardı ve bunlar abartılı ve temelsiz yaklaşımlardı ama ırkçılık değildir. ırkçılıkta diğer ırklar dışlanır. oysa bunlarda diğer ırklar da türk sayılmış. diğer diller de türkçeden geliyor denmiş.

atatürk bir millet yaratmak istemiş ve başarmış. bu anlamda tgüleç'e katılıyorum.

amed-dersim ise kanlı bir geçmişe duyduğu haklı tepkiyi yansıtıyor. tabii suat'ın ona uyarıları çok yerinde.

T

tgüleç

atatürk bir millet yaratmak istemiş ve başarmış.

İstenmişliğe katılıyorumda başarmışlığa katılamayacam.

Bu arkadaşım bir egosu var buna cevap vermeye gerek yoktur. Her konusu çarpıtma ve devrimci ahlaka uymayan şeyler.

Koçgiri..vs başka başlıkta tartışılır bunlar "Feodalizm" konularıdır. neyse salla gitsin he de geç bu kadar şaçma tezlerin konuldugunu ilk defa görüyorum.
Saçma sapan konuşmayalım.

Dersimin neresi feodalizm?

Kürt isyanı işte...Ayan beyan ortada olan bişey.

Ve isyana karşılık, soykırım yapılıyor.

Kemalist faşistlere onay veriyorsan, .............

Kahrolsun kemalizm!!!
Kahrolsun sömürgeci türk devleti!!!
Kahrolsun faşizm!!!

Nokta.

Moderatör tarafında düzenlendi:
"atatürk bir millet yaratmak istemiş ve başarmış.

İstenmişliğe katılıyorumda başarmışlığa katılamayacam."
tgüleç

yok o kadar idealist bir gerçeklik beklememek lazım. burjuva düzenidir ve burjuvazinin o meşhur 19. yy barutunu yitirdiği dönemidir. kısıtlı bir coğrafyadır ve fazlasını beklemek fazladır.

ayrıca, osmanlı'da zaten bu süreç biraz başlamıştı. sadece atatürk'e mal etmek de hatalı olur. fransız devriminin etkisi vardı ve dört bir yanda etkiliydi.

Mustafa Kemal'in söylemlerinde kullandığı dil osmanlıdan sonra tanınacak olan yeni kimliğin ruhudur...bu ruh türkçü turancı ruhun türkçü kanadının ağır yanıdır...bu noktadan baktığımızda tabiiki bir ırkçı deyip konuyu kesitirip atamayız...Osmanlıdan sonra kalan anadolu mozağinin üzerine çekilmesi gereken üniter bir kimlik gerekliydi ve aranan kan M kemal. ve kemalizm bir mezhep olarak devletin tüm yapılanmasının içine katıldı...Irkçılık sonradan turancı kanadın da işin içine girmek istemesiyle türedi ve sahnedeki yerini aldı...keskin bir milliyetçidir (bütünselliği, mozağiği reddetip sağlamak için) M.Kemal ama bariz ırkçı değildir.....MAESTRO

Son düzenleme:
Saçma sapan konuşmayalım.

Dersimin neresi feodalizm?

Kürt isyanı işte...Ayan beyan ortada olan bişey.

Ve isyana karşılık, soykırım yapılıyor.

Kemalist faşistlere onay veriyorsan, .............

Kahrolsun kemalizm!!!
Kahrolsun sömürgeci türk devleti!!!
Kahrolsun faşizm!!!

Nokta.

sevgili amed_dersim

Frenlerimizde,geri vitesi kullanalım:)Beni anlayacağını umuyorum.

Bu vesileyle sayın boslukk,öne sürdüğünüz düşünceyi ayrı bir başlıkta açarsanız daha verimli olacaktır.örneğin;Feodalite,şayet Koçgiri'de var ise,tam bu tarihlerde daha farklı coğrafyalarda ve daha farklı noktalar,feodalizmden farklı bir çerçeveyi mi göstermektedir?Y ada tarihsel realiteler çerçevesinde,feodalitenin yıkıldığı yerde,nasıl bir yönetim mekanizması olur? Bunları dile getirmem bu konu bağlamında değil,bu konu bağlamında ortaya sunulan görüşlere nazire etmek babında söylenilmiştir.

Umarım siz de beni anlayacaksınızdır.

saygı ve dostlukla

Sevgili Düşünsel heval,

Benim yazılarıma ''ego tatmini, ve devrimci ahlaka uymayan şeyler'' gibi sözler söyleniyor.

Devrimci ahlakı belirleyen boşluk arkadaş mı?
Elinde alet mi var, devrimci ahlakı ölçen?

Saygılar.

Son düzenleme:
sevgili arkadaşlar,araya girme zorunluluğu hissediyorum,umarım beni anlayışla karşılarsınız:)Bu sözü,şahsım nazarımda dile getiriyorum,forum işleyiş mekanizması olarak değil:)!

Yargılarınızı,karşı tarafa etik jargonla söylemek ve de elle tutulur argümanlarla desteklemenizi istirham edeceğim.Bunu ise,danışman olarak dile getirmekteyim ve bu minvalde,son söylediklerimin,yaptırım gücü olacağınıda belirtmek durumundayım...

saygı ve dostlukla...

İstanbul’da çıkan bir dergiyi Kaşgar’daki bir Türk de anlayacaktır.

İstanbulda çıkan bir derginin Kaşgar'daki bir Türkünde anlaması,aynı iki etnisiteden birinin diğeri üzerinde bir takakümü olarak ta görülebilir,ya da tam tersi bir durum,Kaşgar'da çıkan bir derginin İstanbulda anlaşılması,olgusunda olduğu üzere.

Peki ama bu durum için,ortak bir alfabe-dil in olması gerekmez mi?Bunu kim sağlayacak,ya da nasıl olacak?Günümüzde,bırakın Kaşgar'ı,azerbaycan türkçesi ile türkiye türkçesi arasında bile çok büyük farklılıklar var.Bu durumu anlamak için biraz daha geriye gitmek gerek ki,maestro yoldaş da bu noktaya temasta bulunmuştur.

1900 lü yılların başında,günümüzde bile ekol olan Gaspıralı İsmail'ın şu sözleri''dil de fikir de işte birlik'' çerçevesi,1920-30 ların Türkiyesinde halen daha işlerliğini koruması,Türklüğün birdenbire Mustafa Kemal zamanında ortaya çıkmadığının önemli bir işaretidir.Bu durumda dolayısıyla,bir alt yapının varlığına delalet eder.İşte bu noktada,milliyetçilik-ırkçılık arasında belli başlı bazı,benzerlikler vardır.Ama milliyetçiliğin,görelili tanımları,bazen ırkçılık olarakta görülebilir,bazen de tam tersi,ırkçılığın tanımı milliyetçilik olarak görülebilir.

Irkçılık,bana göre sonradan var olan ve ''ilkel milliyetçiliğin'' yerini alan bir tanımlamadır.Buradan,milliyetçilik ile ilkel milliyetçilik arasındaki bağı göz önüne almak gerek...

Mustafa Kemal'in,Kaşgar hakkındaki sözleri,ilkel milliyetçilik değilde,milliyetçi bir çerçeveden söylenilmiştir.

Bu konu başlığı,yada buna benzer başlıklarda,ortak nokta,bu işleri-söylemleri salt Mustafa Kemal yapmış olduğudur.Böyle bir çerçeve,dolaylı olarak mustafa kemal'i ''tek adam'' yapmaktır!Ve bu durum,bir sistemsel düşünceyi-gücü yadsıyarak,var olan çerçeveyi,tek bir noktaya çekmektir.O zaman,tek bir obje,tüm düşünceleri-tüm realiteleri yapıyorsa,bu durum monarşiyi yada benzerlikleri çağrıştırmaz mı?

saygı ve dostlukla...

Ne mutlu türküm diyene
Bir türk dünyaya bedeldir.
Kominist görüldüğü yerde ezilmelidir.
Biz bunları 70 senedir okullarda.. Dağlarımıza taşlarımıza yazıldı. eğer bunlar ırkçı sözler değilse demekki ırkçılığın tarifini bilmiyoruz saygılar..

ırkçılıkta diğer ırklar dışlanır. oysa bunlarda diğer ırklar da türk sayılmış. diğer diller de türkçeden geliyor denmiş.

Bunun adı ne oluyor peki?

Birinin etnik kimliğin dilini yasaklıyorsan kendi dilini ve kimliğini dayatıyorsan, bu ırkçılık ,kafatasçılık değilde nedir?