Atatürk Sevdalısıyız - Nafiz Yılmaz (Ataya Şiir)

ATATÜRK SEVDALISIYIZ

Sen kim oluyorsun yüzsüz utanmaz yobaz
Giriyorsun söyle ALLAH'LA benim arama
Sivri dilini uzatıyorsun yalanla birde harama
Bu ülkeyi başıboş sahipsiz mi kaldı sanma
Bizler ATATÜRK’ÜN neslindeyiz sevdalısıyız
XXX
Sulandı bu topraklar Atalarımızın oluk oluk kanlarıyla
Ceddimizle övünürüz çıkarız uzaylara fezalara
Bilimle ilimle aydınlanırız düşeriz ışıklı yollara
Senin beyninde kalmış bir kez karanlık ortaçağ
Bizler ATATÜR’ÜN emrindeyiz izindeyiz
XXX
Sarıldınız kara çarşaflara türbanlara görünmez peçelere
Kirli sakal uzattınız sarıkla şalvarlarla girdiniz cübbeye
Dini alet ettiniz soktunuz çıkarla bulaştırdınız siyasete
Bunu pahalı ödeyeceksiniz canınızla hem de bedeninizle
Bizler ATATÜRK’ÜN özündeyiz sözündeyiz
XXX
Hangi hakla diyorsun cehalete esarete var özgürlük
Sürüp gidecek mi sandın saltanatın kısa bir ömürlük
Milletin sırtında kambur oldunuz taşınmaz bir yük
Anlayacaksınız bu ülkenin vazgeçilmezidir lâiklik
Bizler ATATÜRK’ÜN dilindeyiz bekçileriyiz
XXX
Yılmaz’ım utanır oldum bu çirkefleşmiş düzenden
Halkını kandırarak arsızca edepsizce gelip gezenden
Tanık oldum tahammülü kalmayıp canından bezenden
Ödün vermeyiz asla bir an bile vazgeçmeyiz cumhuriyetten
Bizler ATATÜRK’ÜN gözündeyiz askerleriyiz

Nafiz YILMAZ

deniz_yiğit.. bu şiiri yazan kişi ile aynı kişimi? sin değil mi? sin bilemem ama ben şiiri baz alarak analiz yapacağım.. çünkü.. kendini düşünen insan sananların çoğunun aslında düşünmeyen insan olduğunu göstereceğim..

şiir sadece uygun kelimeleri yan yana dizmek değildir.. şiir., bir romanın satırlar içine sığdırılıp anlatılma becerisidir..
bilim kurgu romanları vardır.. yaşanmamış olayları yaşanmış gibi., zaman mekan ve gerçeklik dışında işlemektir.. bu şiir de aynısı.. yani bilim kurgu!! şiiri.. bilim kurgu derken ironi yaptım.. şiir aslında düşünmeyen-sorgulamayan ve yaşanmış gerçekler dışında gerçekler uyduran bir kafa yapısının eseri..

bu forumda Atatürkçü olarak yazmaya engel yoktur.. paylaşım yapılmaz da denilemez.. yeter ki forum ilke ve formatına ters şeyler yazılmasın..

burada bir yazı asılmış ise., bu aynı zamanda sorgulanmaya-eleştiri ve katkıya sunuluyor anlamına gelir.. yapacağım şey de budur.. dilerim bunu sağlıklı işletebiliriz..

Bizler ATATÜRK’ÜN neslindeyiz sevdalısıyız
bunu yazan kişi Selanik göçmeni mi?.. yada şöyle sorayım.. Atatürk dediği mustafa kemal türk mü?.. bu anlamda türk etnisitesinden olduğunu mu? söylüyor.. çünkü Atatürk sevdalısı olmak başkadır., neslinden(ırkından) olmak başkadır..

Sulandı bu topraklar Atalarımızın oluk oluk kanlarıyla
Ceddimizle övünürüz çıkarız uzaylara fezalara

yazar.. isterse düz duvara tırmanabilen biri olsun.. ama ataları konusunda kafası karışık galiba..
çünkü.. uzaya çıkanlar belli.. içinde türk yok.. rus var abd'li var ama türk yok.. ha bir de maymun var.. bu anlamda yani uzaya giden ceddi anlamında hangisinden oluyor..
bir satırda Atatürk nesli iken bu satırda rus-abd yada maymun olma iddiasında..
bir üst satırda ise ceddini tarif ederken kanı dökülenler olarak övünüyor., tarif ediyor..
bu toprakları fethedenler yeniçerilerdir.. hepsi devşirmedir.. yani Yahudi-kürt-türk hariç Hırvat-Boşnak-vs. olarak tanınır..

ortada ceddin deden ve neslin baban olarak bir karışıklık bir bilinmezlik söz konusu.. dilerim bizi aydınlatırsın..

Bizler ATATÜR’ÜN emrindeyiz izindeyiz
emrinde olmak başkadır.. izinde olmak başkadır.. birincisinde emrinde olunanın hala sağ olması yada halefini(kişi-parti-örgüt) bırakmış olması gerekir.. varsa kim? yada ne?.. belirtsin ki.. işin ikinci kısmını anlayalım..

bu sorularım yanıtlansın ki.. yılmaz "arkadaş"ın derdini de anlamış olalım.. derdine derman bulalım.. değil mi?..

Sayın Suat bey ben Türkmen Alevisi bir ailenin çocuğuyum ve de şairim, aynı zamanda da Atatürkçüyüm. Sizin hiç kimsenin görüşüne saygınız yokmu. Ben sizin gibi düşünmek zorunda mıyım? Ben paylaşım yaparken sağcı solcu diye ayırmıyorum sadece insan olarak bakıyorum. Eğer sizin Atatürk şiirlerine tahammülünüz yoksa o zaman sizin faşistlikten ne farkınız var.

Bakın sizin örnek aldığınız Che Guevara o kadar abartılı olmasına rağmen ben ona da saygı duyuyorum.
Ama Che Guevaranın abartılı yönünü size söyleyeyim. 1959 da Küba'da Amerika'nın göz yummasıyla bir devrim oldu. Che burada 3 görev almasına rağmen bütün görevlerinden istifa edip Bolivya'ya gitti. Orada bir baktı ki Bolivya neresi, Küba neresi, yani ölme eşeğim ölme. Ondan sonra baktı ki burada devrim olması hayal bile edilemez. Ondan sonra oradan tutup Castro'ya bir mektup yazıyor. Ben geri gelmek istiyorum diyor. Castro da ona ben sana 3 görev birden verdim sen değerini bilmedin. Şimdi gelsende eski itibarını kaybedersin olmaz ve başının çaresine bak diyor. Che de orada bir macera şansını deniyor ve öldürülüyor.

Bu olay bizde ballandıra ballandıra anlatılıtor. Aynı Alevilerin Hz.Aliyi şişirdikleri gibi hatta neredeyse tanrılaştırdıkları gibi. Sağlıcakla kalın saygılar selamlar

Son düzenleme:
Sayın Suat bey ben Türkmen Alevisi bir ailenin çocuğuyum ve de şairim, aynı zamanda da Atatürkçüyüm. Sizin hiç kimsenin görüşüne saygınız yokmu. Ben sizin gibi düşünmek zorunda mıyım?
atatürkçü olmanız bu cüğmledeki mantıktan belli ama alevi türkmen olmanız noktasında cümleniz alevi-türkmen kültürü dışında.. benden.. benimle aynı düşüncede olmak zorundasınız diyen bir söz veya eylem duydunuz mu? gördünüz mü?.. önce bunu ispatlayın., sonra iftira atın.. alevi kültüründe iftira iyi bir şey değildir..

Ben paylaşım yaparken sağcı solcu diye ayırmıyorum sadece insan olarak bakıyorum.
bu cümlenizde bir anlam ifade etmiyor.. öncelikle ne? paylaşırken insan olarak bakıyorsunuz belirtmeniz gerekir.. senin atan!! inanç palaşırken bunu yapıyor mu? yoksa kurduğu cumhuriyetin göbeğinde sunni-hanefi islam anlayışı mı? var.. örneğin devlet memurluğu(özellikle askeriye) kadroları paylaşılırken hiristiyan vatandaşına düşen pay var mı?.. inanç paylaşırken., hatta aldığı vergileri bu inanç kurumlarına pay ederken., hanefi-cami ve imam var ama şafi-hanbeli-maliki cami ve imam var mı?.. cem evi ve dede var mı?.. kilise-sinagog var mı?..
milliyetçi-devletçi ile solcu noktasında düşen paylar ne?..
kısaca cümlen boş bir cümle..

Eğer sizin Atatürk şiirlerine tahammülünüz yoksa o zaman sizin faşistlikten ne farkınız var.
atatürk şiirine tahammül edip etmemek benim politik duruşumla ilgilidir.. devleti ve peradıgmasını faşist olarak gören biri olarak tahammülsüz olmama faşizm demen de çok anlamlı..
ama.. tahammül başka bir şey.. hangi şiire tahamüll olarak sormalıydın.. ayrıca bilmeden amaçlı ve haksız yazıyorsun.. foruma bakarsın tahammül nasıl görürsün..

Bakın sizin örnek aldığınız Che Guevara o kadar abartılı olmasına rağmen ben ona da saygı duyuyorum.
sahimi!!!!
Ama Che Guevaranın abartılı yönünü size söyleyeyim. 1959 da Küba'da Amerika'nın göz yummasıyla bir devrim oldu. Che burada 3 görev almasına rağmen bütün görevlerinden istifa edip Bolviya'ya gitti. Orada bir baktı ki Bolivya neresi, Küba neresi, yani ölme eşeğim ölme. Ondan sonra baktı ki burada devrim olması hayal bile edilemez. Ondan sonra oradan dudup Castro'ya bir mektup yazıyor. Ben geri gelmek istiyorum diyor. Castro da ona ben sana 3 görev birden verdim sen değerini bilmedin. Şimdi gelsende eski itibarını kaybedersin olmaz ve başının çaresine bak diyor. Che de orada bir macera şansını deniyor ve öldürülüyor.
bu yazın senin aslında ne olduğunu ispatlıyor..
1- sol görüşlü değilsin.. (buna açıklama yapmıyorum çünkü türkiyede solcu tanımı salakça ve karışık buyüzden senin gibilerine sol diyen çok)
2- bilgisizsin.. mektup diye anlattıkların yalan nerde okudun kaynak verdiğinde çok şey netleşecek.. che hakkında bilgin yok.. küba nere bolivya nere diyorsun.. che kübalı değil bilgin yok.. küba vatanseveri!! plarak kalmamasına şaşırıyorsun..

en önemlisi senin alev olduğun bile şüpheli..
Bu olay bizde ballandıra ballandıra anlatılıtor. Aynı Alevilerin Hz.Aliyi şişirdikleri gibi hatta neredeyse tanrılaştırdıkları gibi.

kısaca.. hakkınızdaki analiz-tespitlerim bunlar.. bu forumun bir formatı var.. girişte yazar okursunuz.. buna göre paylaşım yapar yada yapma gereği duymazsınız..

ard arda mesaj asma izni yok.. o yüzden şiir mesajlarınızın biri hariç diğerleri silindi.. lütfen şiir mesajlarınızı bir yerde toplayın..

Sevgili Suat bey kardeş sizinle tartışmaya girmek istemiyorum. Ben aleviyim ama bizim alevilerin Hz.Aliyi neredeyse putlaştırmalarına karşıyım. Yani kendime alevi diyorum ama bir gün babama dedim ki baba cemevindeki ibadet bana göre değil, yani benim dünya görüşüme çok ters o kadar. Babam da evladım ben senin görüşüne saygı duyuyorum dedi.

Alevi kökenli bir insan olarak yaklaşık neredeyse 300 kitap okuyan biri olarak sadece yaradana inanıyorum. Bu yaradana da DOĞA diyorum. Diğer hiç bir inanca inanmıyorum. Atatürk'ün bazı ırkçı yönlerini de eleştiriyorum ama bu Müslüman ülkeleri gördükçe inan ki çok samimi olarak söylüyorum Atatürk'e sempatim çok daha artıyor. Sizin görüşünüze de saygı duyuyorum. Sanırım anlatabildim. Saygılarımla selamlar sağlıcakla kalın kendinize iyi bakın.

Son düzenleme: