akşener-kılıçtaroğlu görüşmesi!!

#1
Meral Akşener, Kılıçdaroğlu ile iyileştirilmiş parlamenter sistemi oluşturma konusunda gözlem ve bilgilerini paylaştığını belirtti. i

hayırdır!!! .. ittifak görüşmeleri yapılmış...gerek seçim sürecinde gherekse seçim sonrasında ortak yapılacak işler konuşulmuş.. ama.. seçimlere "an" kala bir daha görüşülüyor ve "mevzu" ne!! imiş!!...

İYİ Parti lideri Akşener açıklamasında “Gözlemlerimi, bilgilerimi sayın genel başkan ile paylaştım. Şöyle bir önerim oldu, kendileri de kabul ettiler. O öneri de bir komisyon kurulup, 24 Haziran'dan önce belki bir hafta içerisinde arkadaşlarımızın bir araya gelip, parlamenter sistemin nasıl, seçimler alındıktan sonra ve parlamentodaki çoğunluk kazanıldıktan sonra ki öyle görünüyor. Hangi aralık içinde, tarihinin nasıl olacağı, yol haritasının bir bütün olarak milletimizle paylaşılması konusunda önerim oldu. O nedenle ziyaret ettim. Sayın Karamollaoğlu ile de konuştum. O da olumlu baktı. Dolayısıyla millet ittifakının liderleri olarak bu konuyu paylaştım ve kendisine teşekkür ediyorum. Tarihinin nasıl olacağı, yol haritasının bir bütün olarak milletimizle paylaşılması konusunda önerim oldu. O nedenle ziyaret ettim. Sayın Karamollaoğlu ile de konuştum. O da olumlu baktı. Dolayısıyla millet ittifakının liderleri olarak bu konuyu paylaştım ve kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in toplantısı sona erdi. Millet İttifakı’nı oluşturan 4 partiden 3'er kişinin katılacağı bir Komisyon oluşturulacak. Komisyon eski parlamenter sisteme dönüşü değil, 'iyileştirilmiş' bir parlamenter sistemi ele alacak..

"anlatılanlara" bakılınca sanki seçimler olmuş da.. koalisyon için görüşüyorlar.. ayrı partiler ve ayrı cumhur adayları olarak seçimlere giriyorsun.. ama seçim sonucu alınmadan koalisyon görüşmesi yapıyordun.. ilginç değil mi?..
yani.. bu açıklamaların gerçeği ifade etmediğini söylüyorum..

peki o zaman.. neden şimdi görüştüler ve ne konuştular..

bence..
1- akp nezdinde seçimin olumsuz sonuçlanacağının netleşmesi üzerine gündeme "atılan" kandil-menbiç operasyonları ve böylesi birgelişme karşısında ne? yapılacağı görüşüldü..
bu anlamda hdp karşısındaki duruş ele alındı..

2- ikinci tura kalacak olan aday konusundaki istenmeyen gelişme ele alındı.. yani.. ikinci tura kalması gereken akşener beklentisi ince nin beklenmeyen çıkışı ile suya düştü.. bu gelişme ittifakın asıl sahipleri olan konseptleri yeniden görüşme yapmak zorunda bıraktı..
bu arada belirteyim.. akşener-kılıçtaroğlu aynı konseptin aracıdır.. yani görüşme konseptler arasında değil., bir konsept içi görüşmedir..

seçimlerde istediği sonucu yada yakın sonucu alamayacağını anlayan akp/ergenekon konsepti.; c planını devreye sokacağını ima etti.. askeri operasyon başlarsa seçimlerin olmayan güvenliğine elveda.. hatta seçimlere bile elveda denilebilinir.. askeri operasyon karşısında chp-iyi parti ergenekon konsepti ne! yapacak.. geçmişte olduğu gibi destek mi? sunacak.. yoksa karşı mı? çıkacak..

destek sunarsa.; anlayın ki.. hdp üzerindeki baskı açık tasfiyeye dönüşecek.. toplumda aleni nazi dönemi gibi faşizm yükselecek.. sadece hangi faşist grup etkin olsun yarışına izin verilecek.. demem o ki.. bu durum sadece akp ye yarar anlayışı eksik kalır.. hızla açık faşist duruşa yönelecek olan chp-iyi parti(ergenekon) ittifakı bu anlamda akp-ergenekon ittifakı karşısında sadece bunu ispatlamak zorunda kalacak ama yarışta eşit olacak.. tek sorun.. hdp tasfiyesi sonucu akp vekil sayısındaki artış olayıdır..

görüşme sonrası açıklamaya dikkat edin..
Edinilen bilgiye göre Akşener Kılıçdaroğlu’na 3 öneride bulundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da kabul ettiği önerilere göre, Millet İttifakı’nı oluşturan 4 partiden 3’er kişinin katılacağı bir Komisyon oluşturulacak. Komisyon eski parlamenter sisteme dönüşü değil, ‘iyileştirilmiş’ bir parlamenter sistemi ele alacak. Komisyonun çalışması 1 hafta sürecek. Hazırlanan takvim ortak bir toplantıyla açıklanacak.

tamam.. ittifak içine almadınız da.. sanki hdp muhalefet değil.. hdp parlamenter sistem içinde değil o yüzden komisyonda da yok.. anlaşılan başkanlık sistemi eğiştirilmeyecek ama parlamento "iyileştirilecek".. tıpkı 12 eylül sistemine karşıyım ama iktidarda iken değilim tarzı..
anlaşılan.. ergenekon konsepti.; cumhur ve millet ittifakına ayrı ayrı para yatırdığı için her iki eşeğin hangisi kazanırsa kazansın sistem aynen kalsın istiyor.. ama hdp tasfiye edilsin diyor..

kısaca..
bu görüşme akp-ergenekon ittifakının karşısına chp-iyi parti(ergenekon) ittifakının geleceğinin netleşmesi üzerine yapılmış ve son bir kere ne? yapılacağı uyarılıyor..
sanırım bu görüşmede akşener ikinci tur konusu da konuşuldu ama akşenerin vucut diline bakıldığında.. valla.. sonuç ne çıkarsa ona göre davranırız.. dereyi geçerken müdahale yanlış olur dediler.. :D

anlaşılan..
akp-ergenekon sistemi aynen devam edecek.. sadece şöför değişecek.. ilk turda parlamento şekillendiğinde ikinci turda tayyip kazansa ne yazar.. bu yeniekibe göre şekil alır ve yargılanmadan emekli olmanın koşullarını yaratır.. bazıları günah keçisi olur.. o kadar olsun artık..

çare yok mu?..
ne diyorduk.. YA BİR YOL BULACAK YA DA BİR YOL AÇACAĞIZ..
HDP NİN PARLAMENTOYA GÜÇLÜ DAHİL OLMASI BU OYUNU ZORA SOKACAKTIR..
şimdilik bunu diyor bırakıyorum.. yorum sizin.. tersi olursa "bazılarına" kınalar hazır.. :D
 
#2
öncelikle bazı tespitlerim üzerinde düzeltme-değişiklik yapayım..
chp nin ince adaylığı netleşince.; ya ergenekonun alternatif bir taktiği ya da akşener kazansın diye taktik demiştim.. çünkü., bana göre.; ergenekonun bu kanadı akp içinde tayyip ile ilişkilendi chp içinde de kılıçtaroğlu üzerinden bir zemin yarattı..
son görünen o ki.. sanırım.. ince adaylığı chp-ergenekon taktiği sonucu olabilir ama ince bir başka sistem konsepti ile birlikte idi ya da oldu.. ve beklenmeyen bir çıkış yaptı.. akşenerin ikinci tur adayı olma stratejisini örseledi..

ergenekon tv si fox tv akşeneri podyuma çıkarttı ama ne çıkartma.. yandaşlar bile solda sıfır kalır.. akşener orada bir şey söyledi.. ikinci tura benim kalmam gerekir çünkü muhafakazarlardan., akp den ince oy alamaz ben alırım tayyipin tek rakibi benim mealinde sözler söyledi.. ama ince beklenmeyeni başardı.. muhafakazarlardan oy alabileceğini ispatladığı gibi chp tabanını etrafında toplamayı da başardı.. ek olarak.. seçimlerde kilit parti hdp ve kilit kitle muhafakazarlar değil kürt halkı.. akşener ikinci tura kalırsa.; kürtlerin çoğu oy vermez..chp den de vermeyen çok olacak ve eski-yeni sosyalistler de vermez.. muhafakazarlardan gelecek oydan fazlası gider.. boş verirler yine akşenere vermezler.. yani.. tayyip gitsin diye ekmeleddin tarzı işlemez..

demem o ki..
ince ergenekonun bir kanadının değil., başka bir konseptin adayı yada öyle oldu.. küresel egemen konseptleri iki zeminde ayrıştı diyordum.. 1- savaş-kaos konsepti ve başında mali oligarşi.. 2- restorasyon konsepti ve başı yok., halen dolaylı ittifaklar halinde işliyor..

gülen cemaat-akp işbirliği neden? çöktü.. bu soruya çeşitli yanıtlar veriliyor.. devleti ele geçirmede çatışma başladı., tek başına devleti ele geçirmek istedi.. vs.vs. ben bunu doğru bulmuyorum.. gülen cematinin devleti tek başına ele geçirecek gücü yoktu.. ayrıca gülen cemaati bir konsept dahilindedir kendi başına hareket edemez.. malioligarşinin aracı olduğu kesin.. ergenekonun bahsettiğim kanadı da öyle ama çatışmalı idiler..
anlaşılsın diye anlatayım..
özal operasyonu aynı zamanda tasfiye edilmek istenen bir gücün yeniden göreve getirilmesi olayıdır.. göreve getirilenler tarihsel olarak tasfiye edilmesi gerekenlerdi ama özgürlük hareketi karşısında gereksinim duyuldu.. başaramadılar tasfiye edilme süreci yeniden başlatıldı.. gülen/akp süreci buydu ama yine gereksinim duyuldu.. işte aynı ekip., gülen/darbe provokasyonu üzerinden yeniden tayyip ile ortaklaştırıldı.. amaç kaos/savaş sürecidir.. şimdi tayyip ekibi tasfiye edilecek ama bu ekip br süre daha kalacak ve akşener-kılıçtaroğlu üzerinden bir süreç işleyecek vs.

mali oligarşi daima bir sıfır önde ama bir türlü sürece hakim olamıyor., olamadıkça eski araçları yeniden devreye sokuyor ve sürekli at değiştiriyor.. demek ki.. işler sona yaklaşıyor.. ciddi çatışmalar sonrası galibiyet netleşecek.. sanırım diğer konsept atak yapmak istiyor.. t.c. ayağında ince bu anlamda zeminleri oluyor..

ne olabilir..
ilk turda hiç birisi %51 bulamayacak bu kesin.. ikinci tura tayyip dışında kim kalır.. gelişmelere bakıldığında ince görünüyor ama oyun bitmez..
aslında ikinci turdan daha önemlisi ilk tur ve parlamento dağılımı.. hdp barajı aşarsa bu sefer 80 üstü vekil sahibi olacak.. bunun farkında olan akp vekil sayısını artırdı..
sonuç.; tek başına iktidar olmaz ise ikinci turda tayyip garanti değil., seçilse de süreç onu zorlayacak.. işte burada konseptler arası çatışma ve yeni ittifaklar devreye girecek..

görünen o ki., özellikle "kürt sorunu"!! konusunda akşener ve ince tarz değiştirdi!! son ifadeleri bu yönde.. özellikle kandil savaş açıklamaları üzerine bu söylemlerini artırdılar.. ama halen netleştirmiş değiller.. bu yüzden ilk turda parlamentoda hdp varlığı çok önemli.. ve özellikle çok renkli bir varlığı önemli.. bazı adaylıkları bu anlamda önemsiyorum.. erkan baş adaylığına kuşkulu bakmama karşın olmasını önemsiyorum.. keşke alper taş da olsaydı..

devam edeceğim...

not.. birgün gazetesi internet sayfasında halen kılıçtaroğlu logosu en başta oysa aday ince.. demek ki.. bu i.t. ler ergenekon konsepti dahilinde.. tercihleri aslında akşener..
 
Üst