abd ve hainlerin iktidar olması

aşağıdaki linkte açtığım konu dağılmasın diye bir katılımcının konu içinde açtığı konuya burada devam etmeyi düşünüyorum..

http://www.enternasyonalforum.net/m...n-siyaseti-daha-dogrusu-siyasetin-savasi.html
..................................................................

Sevgili Suat kardeş yıllar önce okuduğum ve şimdi aklıma gelen ve de çok hak verdiğim bir cümle vardı ve aynen şöyle yaziyordu;

''Biz ABD olarak neden güçlüyüz biliyor musunuz? Bizler aramızdaki vatan hainlerini öldürürüz.
Diğer ülkelerdeki vatan hainlerini ise birer kahramana dönüştürüp, o ülkelerin üst yönetim kurumlarına getiririz.''
(deniz_yiğit)

ben de yanıt yazdım..
bu sözler üzerine uzun uzun düşündüm..
yıl 19018.. Mondros ateşkesi imzalanmış ve ateş tarihinden itibaren Osmanlı devletinin elinde kalmış olan topraklar., galiplerce meşru Osmanlı sınırı sayılmış..
bu noktada galipler içinden itiraz edenler olmuş.. yine aynı ateşkes anlaşmasına dayanarak., güvenlik gerekçesi ile işgaller olmuş.. bu işgallerin kalıcı olmaması için Osmanlı içinde müdafa-i hukuk(yani ateşkes hukukun savunulması)., reddi ilhak(yani ateş kes ile meşru Osmanlı toprağı sayılan yerlerin ilhakının reddi) cemiyetleri kurulmuş., hatta bunların dolaylı ilişkili askeri örgütleri(kuvva-i seyyare) de yaratılmıştır.. bu dediklerimin tarihi 1918 yılında ve 1919 başlarında tamamlanmıştır..

ardından amasya genelgesi ve Erzurum-sivas kongreleri süreçleri başlamıştır.. 1918 ateşkes anlaşması öncesi hazırlığı yapılmış tüm bu işler i.terakki işleridir..

şimdi.. geleyim abd sözlerine..

1918 ateşkes hükümlerine göre Osmanlı devleti/vatanı sınırları ne? idi., lozan sonrası ne? oldu.. yani misak-ı milli İstanbul meclisinde kabül edildiğinde ateşkes sınırları bütünlüğünün savunulması andı idi.. lozanla birlikte bu., milli ant(misak) unutuldu.. daha doğrusu daraltıldı.. ortaya t.c. çıktı..

ben desem ki.. o tarihlerde anadoluda general harbourd heyeti dolaşıyordu.. kimlerle ne? görüştü.. sivas kongresinde ABD'ye mektup yazıldı içeriği ne? idi.. vs. vs.

ve eklesem.. işte bu anlamda Osmanlı misak-ı milli andını daraltan ve iktidar olanlar.. abd'nin bahsettiği.. Diğer ülkelerdeki vatan hainlerini ise birer kahramana dönüştürüp, o ülkelerin üst yönetim kurumlarına getiririz
dediği kahramanlar olmasın..
çünkü kurulan t.c. tarihi boyunca abd ile çatışmalı olmadı.. hep müttefik oldu..

bu konuda sen ne diyorsun.. !!! fikrini açıklarsın herhal..

dilerim buradan devam ederiz.. bu konudaki yanıtlara ben buradan yanıt vereceğim..

deniz_yiğit yanıtı

Aynen katılıyorum güzel bir araştırma yapmışsınız yürekten kutlarım.
Ama sizin bu tespitinizi Türkiye halklarının %80 yapamaz. Çünkü rahmetli
Aziz Nesin o meşhur lafını boşuna söylemedi
. (Deniz_Yiğit)

bu tespite katılmıyorum.. bazı gerçekleri bilmek yada bilmemek başka şey., bilip de bilmiyormuş gibi yapmak başka şey.. birincisi bilgiye ulaşma yada bilgiye uzak-yakın olma en kötüsü de cehalet olarak analiz-tespit edilir.. ikincisi ise., resmi ideoloji ve işleyişine hizmet amaçlı olarak tespit edilir..

şöyle ki.. yıl 1918-23 arası.. savaş ve Osmanlı devleti ve toplum..
toplumun Osmanlı bürokrat aristokrasisi ve yerel bürokrasisi ., yerel eşraf takımı., devletin aklına göre pozisyon alır.. bilgileri ve gerçekleri bu zeminlere yarayacak şekilde kullanır.. dönemin toplumsal "ruhu" gereği vatan savunması demez., halife için kafire karşı savaş der.. çünkü vatan savunması dediğinde toplumun aziz nesin tanımıyla %60 kadarı için o çağda bir anlam ifade etmez.. onun için vatan kendi avlusu fazlası da köyüdür.. üst kesime devlet/vatan savunması işlenirken., avam tabakasına ise halife ve islam adına devlete hizmet işlenir.. bu da yetmez.. ermeniler rumlar topraklarınıza el koyacak şekli ile işlenir..
bu tarzlar bile bu toplumda tutmadı ki., asker kaçaklarının evleri yakılır., yakınları tutuklanır talimatnameleri çıktı.. gerisi Anadolu halkının katıldığı hikayeleridir.. buna da sonraki kuşaklar inansın diye emin oktay tarihi denir..

geleyim benim tespitime ve %80 anlamaz iddianıza.. anlamaz olsalardı.. türkülerinde yemen., al Fadime., bana Çanakkale hikayeleri anlatma., vs. demez.. en önemlisi atatürkü koruma kanunu çıkmaz..
kısaca.. halkımız(%80) her şeyi bilir ama ya korkusundan susar., yada işine öyle geldiğinden inanır gibi yapar.. aziz nesin yanlış tespit yaptı.. %60 aptal değil., riyakar..