68 ruhu ve "gerçek" ruhsuz 68 liler

#1
68 kuşağı türkiye solunun radikal çıkışının simgesidir.. küresel olarak başlayan 68 tanımı.; vietnam savaşına karşı çıkış ve ezilen halkları savunmak., sistem ideolojisi ve kültürünü red etmek olarak bilinir ki., en önemli özelliği radikalliğidir.. devlete/sisteme direk silahlı mücadele tavrı olarak ve silahlı mücadeleyi savunmasa da sistemin her şeyine yine radikal karşı çıkıştır..
kısaca.;68 ruhu devlete/sisteme her yerden karşı çıkıştır..

türkiye solunun 68 kuşağı.; tkp ve tip süreçleri ve hatta kadro gibi kontra kemalist süreçlerin içinden bir sıyrılma., kendini bulma sürecidir.. bu anlamda radikal/devrimci bir ruh'tur.. 71 ve 80 darbeleri ile bu ruh höşmelim yapılmaya çalışıldı ama öz kendini korumayı başardı..
SELAM OLSUN 68 RUHUNA SAHİP ÇIKANLARA..

bunları.. hdp/demirtaş desteği üzerine yazmıyorum.. devlet/chp desteği sunmadıkları için yazıyorum..
68 sürecini 12-14 yaş olarak yaşadım.. koşullarımdan dolayı gerek istanbul bakırköy., gerekse odtü üzerinden yaşadım.. beni çok etkiledi.. o zamanların aklı ile radikal yanlarına değer veriyordum.. ideolojik olarak m-l olmaları yetiyordu ama başka m-l ler de vardı.. ben radikal olanlarına bakıyordum.. yani.; radikal yanları ve çok yönlü ve her türlü baskıya., sömürüye karşı olmaları ve en önemlisisistemin her şeyine karşı olmaları beni çezbediyordu.. elbette.. bu durum küresel 68 ruhunda vardı.. türkiye içindekiler bu noktada hala zaaflı idi.. ama radikaldiler.. aşacaklardı.. darbe şiddetli geldiönder kadroları katletti.. kalanları höşmelim etti.. edilmeyenler yola 78 ruhu olarak devam etti ama höşmelim olanların etkisinde kaldılar..haliyle 80 darbesinde eylül fırtınasını aşamadılar.. aşanlar nerede belli..

kılıçtaroğlunun bir sözü ile daha net anlatayım..
"gençlere deniz gezmişi örnek almalarını öneriyorum., deniz gezmişin yolundan gitsinler" mealinde bir söz etmişti.. zaten deniz gezmiş sahiplenmesi garabet bir durumdur.. kılıçtaroğlu deniz dedi ama mahir-ibo demedi.. bu ayrıntı hep es geçilir..

peki.. deniz gezmişi örnek alırsak.; devlete direk karşıdan ve silahlı karşı çıkmalıyız.. yolundan gideceksek., yolu dağlara gider.. deniz gezmiş.; gemerekte elde silah ebe gümeci toplamıyordu.. sinan lar nurhak ta mahirler kızılderede ibı dersimde abd askerleri tarafından katledilmedi..tıpkı suphiler gibi..
hayırdır..kılıçtaroğlu radikal mi? oldu.. :D

elbette olmadı.. ama 68 ruhunu höşmelim yapma mühendislerinden ... tıpkı..
HDP’ye destek girişimine tepki gösteren 68’liler Birliği Vakfı Genel Sekreteri Seyit Nezir, 68’in özünün vatan ve özgürlük mücadelesi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Ömer Ayna, Taylan Özgür, Cihan Alptekin, Vedat Demircioğlu, İbrahim Kaypakkaya, Harun Karadeniz... 68 kuşağının önderleri ve simge isimleri, attıkları her adımda ve gerçekleştirdikleri her eylemde, geniş kitlelerle birlikte vatan ve özgürlük uğrunda savaştı. Samsun’dan Ankara’ya gerçekleştirilen Mustafa Kemal Yürüyüşü bunun en somut ve kalıcı örneğidir. Dolmabahçe’de ve İzmir’de, ‘6. Filo defol! Yanki Go Home! NATO’ya Hayır!’ eylemleri 68 mirasının vazgeçilmezleridir.”

Kendisini 68’li olarak tanımlayan gruba da tepki gösteren Seyit Nezir “68’de bu bilinç ve kavgayı yaşayıp bugünlere taşıyamayan, Gezi Direnişi’ne, gelecek kuşakların emperyalizme ve kapitalizme karşı mücadelesine omuz veremeyenlerin, bir kısım kararsızların 68’liliği kendinden menkuldür” diye konuştu.

https://www.ulusal.com.tr/gundem/ge...ikis-68-kusagi-pkkya-pazarlanamaz-h54757.html
sunduğu isimler ve bu isimlerin veriği mücadele örnekleri..!! Samsun’dan Ankara’ya gerçekleştirilen Mustafa Kemal Yürüyüşü bu yürüyüşü deniz yaptı.. ne ibo ne mahir yapmadı.. örnek veriyor ama ne nurhak., ne kızıldere., ne gemerek., ne dersim var.. tek örnek o da kemalizm örneği..

şimdi bunlar 68 ruhu mu?? tıpkı kılıçtaroğlu gibi..
açıklamayı yapan kişi i.t. genetiğinden bir çakal.. seyit nezir diye bilinen ama esıl ismi muammer akça.. 68 de ne işler yapmış.. belli değil.. 68 de 18 yaşında şimdi aydınlıkçı..

diğeri.. namıl kemal boya!!.. ne olduğu belli değil.. aslan kılıç... zamanında perinçek kontrasına karşı çıkan ibo ile birlikte olan ama darbe sonrası dönen biri.. gökalp eren de öyle.. tdkp den aydınlıkçılığa dönen biri..

işte bir başka 68 ruhu dana ama ne?! ruh..

her sürecin iyileri olduğu kadar çürüyenleri ve dökülenleri de olur.. önemliolan o sürecin ruhunun kendini aşarak devam edebilmesidir.. bu yaşanıyorsa süreç olumludur.. yook.. çürüyen ve dökülenler öne çıkıyor sürecin sahibi oluyorsa işte bu durum sıkıntılıdır..hatta süreç de toptan ele alınmalıdır..
türkiye 68 süreci elbette olumludur..
70-72 tasfiyeyelerine rağmen., 78 çıkışına zemin olabildi.. üztelik bir dizi olumsuz zeminlerine rağmen.. ama 78 ruhu bu noktada 68 ruhu kadar başarılı olamadı.. 80 tasfiyesi 78 kuşağı ile birlikte direnmişolan 68 kuşağı ruhunu da höşmelim ediyordu.. AMA....... başaramadılar..84 atılımı ve sonrasındaki sancılı ama inatçı mücadele süreci hem 68 kuşağı hem de 78 kuşağı rhunun olumlu yanını yeniden yükselttiler..

şimdi.. bazı i.t.ler höykürüyor.. bazı çakallar demagoji yapıyor... yapsınlar.. i.t. ürür kervan yürür..
 
Üst