Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > SİYASET > Enternasyonal Forum Haber Servisi > Güncel Haberler

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12 Haziran 2011, 15:25   #1
Aktif Üye
 
düzensiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03 Kasım 2010
Mesajlar: 712
Teşekkürler: 169
115 Mesajına 132 Kere Teşekkür Edildi
Standart Diyarbakır adayları : 'Özgür bir ülke için'

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun Diyarbakır adayları oylarını kullandı. Blok adayı 1991 yılında DEP Milletvekili olarak seçime giren ve 3 Mart 1994'te tutuklanarak cezaevine konulan Leyla Zana, 18 yıl aradan sonra ilk kez oy kullandı. Diyarbakır'da oyunu kullanan BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani, "Oyumuz özgür bir ülkeye vesile olsun" dedi.

Blokun Diyarbakır adayları Leyla Zana, Nursel Aydoğan, Şerafettin Elçi, Emine Ayna, Altan Tan oylarını yurttaşların alkış ve zılgıtları eşliğinde kullandı. "KCK" tutuklusu Mehmet Hatip Dicle de Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde oyunu kullandı.

LEYLA ZANA

Bugün sabah saat 07.00'da başlayan Genel seçimler için oy kullanma işlemi devam ederken, 18 yıl aradan sonra Leyla Zana, ilk kez oy kullandı ve Kürtlerin yeni bir statüye kavuşmasını diledi. 6 Kasım 1991 yılında DEP Milletvekili olarak seçime giren ve 3 Mart 1994'te tutuklanarak cezaevine konulan Zana, 18 yıl aradan sonra ilk kez oy kullandı. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İlköğretim Okulu'na gelen Zana, 1170 numaralı sandıkta oy kullandı. Zana, 18 yıl aradan sonra ilk kez oy kullanmanın heyecanını yaşarken, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin sorusu üzerine Zana, "Kalıcı barışa gerçek demokrasiye ve özgürlüğe vesile olmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Beyaz barışı, temizliği ifade ediyor, simgeliyor. Yeni bir sayfanın açılmasını, bütün toplumsal katmanları etnik grupların barış içinde bu ülkede hep birlikte bütün farklılıklarını koruyarak yaşamaları dileğinde bulunuyorum. Çok acılar çekildi bu ülkede, 30 yıllık uzun bir süreyi hemen hemen her gün gözyaşı dökerek geçirdik. Bütün gözyaşlarını dinmesi gelecek nesillere umut dolu bir geleceği bırakma çabası ve inancıyla diyorum. Bu seçim çok önemli bütün halklar açısından özellikle Kürt halkı ve Türkiye ilişkileri açısından" dedi. 1923 yılında kaçırılan tarihi fırsatın 2011 yılında yakalanması ve köklü bir çözüm için herkesin emeğini ve enerjisini kullanması gerektiğini ifade eden Zana, "Bu süreç çok farklı bir süreç. Türkiye'nin yeniden inşa edileceği bir süreç. Bu inşa sürecinde Kürtlerinde kendini inşa sürecinde görmesini özellikli yeni anayasa sürecinde bir statüye kavuşmasını, tarihsel hataların yaşanmamasını, büyük bir dilekte ve içtenlikli diliyorum ve bekliyorum" dedi

'SÜRECİN BEKLENTİLERİ VE KARAKTERİ FARKLI'

Zana'ya "17 yıl sonra yeniden Meclis yolu göründü ne hissediyorsunuz? " sorusu üzerine, "Bu süreç çok daha farklı. 20 yıl önce gittiğimizde Kürtlerin var olmadığını iddia eden bir devlet politikası vardı. Hatta Kürtçe diye bir dilin olmadığı, resmi politikanın bir gereğiydi. Kürtçenin inkar edildiği bir alandı parlamento, halkların temsili temelinde parlamentonun yasakladığı bir dilin orda bir haykırış ile bu dilin var olduğunu ortayla koyduk. Süreç çok daha farklı bir süreç, birçok şey değişti, dünya değişiyor. Teknolojik devrimle beraber, Kürtlerin 20'ye yakın TV'si var. Her gün bangır bangır yayın yapıyor. O nedenle devletin resmi ideolojisinin bir değişime uğradığını, resmiyette kanunlar çerçevesinde olmasa bile şuanda TRT Şeş gibi bir kanal resmi ideolojinin inkar ettiği bir dille 24 saat yayın yapıyor. O nedenle sürecin beklentileri farklı, sürecin karakteri farklı. Anayasal bir süreç Türkiye'de yeniden inşa edilecek. 1924'te kaçırılan fırsat tekrar halkların önüne bir fırsat olarak 2011 yılında çıktı. Bu inşa sürecinde Kürtler de kendisini görmek istiyor" dedi. Zana'ya "Tekrar Meclis'te Kürtçe konuşacak mısınız" sorusuna ise "Neden tekrar geçmişe vurgu yapalım. Yani bu sürecin beklentileri ve ihtiyaçları çok daha farklıdır. Genel de ihtiyaçları esas alırım. İhtiyaç neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Hayat sadece ekranlardan ibaret değil. Milyonların beklentileri var. Beklenti ne çerçevedeyse o beklentilere cevap olmak, her vekilin sorumluluğudur. Topluma karşı olan borcudur. Bizde ihtiyaçları tespit edeceğiz. Halkımızın genel Türkiye halklarının beklentisi neyse onun gereğini yapacağız" diye cevap verdi. "Seçim tahmininizi alabilir miyiz" sorusun ise Zana "Ben tahminleri sevmiyorum" diye yanıt verdi.

NURSEL AYDOĞAN

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı Nursel Aydoğan, Diyarbakır Bağlar Merkez İlçesi 5 Nisan Mahallesi Hürriyet İlköğretim Okulu 2292 nolu sanıkta oy kullandı. Yurttaşların alkış ve zılgıtları eşliğinde oy kullanan Aydoğan, daha sonra basın mensuplarına okul salonunda kısa bir açıklamada bulundu. 12 Haziran genel seçimlerinin Türkiye'de demokrasi yerleşmesine vesile olması temennisinde bulundu. "Amedli yurttaşların demokratik haklarını kullanmak için okullara akın ettiklerini gördük" diyen Aydoğan, "Ancak AKP'nin son olarak yeni bir kararname ile polisin sandık güvenliğini 15 metre indirmesi yurttaşların sandığa yaklaşması açısından problem yaratıyor. Polis kendi görevlerini aşan bir tarzda sandıkların bulunduğu alana kadar giriyor. 12 Eylül sürecinde bile böylesi bir tablo ile karşılaşmadık. Polis sandık güvenliğini bir şekilde tehdit ediyor" dedi.

ALTAN TAN

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Altan Tan oyunu kullanmak için Kayapınar İlçe'de bulunan Nafiye Ömer Şefkiye Cizrelioğlu Lisesi'ne geldi. Beraberinde eşi Emine Tan ile çocukları Yusuf, Bedii, Zeynep, Zuhal ve Zelal Tan ile okula gelen Tan, eşi ve çocukları ile birlikte 1275 nolu sandıkta oy kullandı. Oğlu 5 yaşındaki Yusuf ile birlikte oyunu kullanan Tan, oyun Türkiye'nin barışına vesile olmasını temenni etti. Tan oyunu kullandıktan sonra seçim bölgesindeki okulları ziyaret ederek okullarda yaşanan sıkıntıları dinledi. Tan'ın oyunu kullandığı okulun içinde, dışında yurttaşlar tarafından yoğun ilgi ile karşılaştı. Oy kullanım işleminin tamamlanmasının ardından seçim bölgesi olan Hasırlı Mahallesi'ndeki okulları da ziyaret eden Tan'a yurttaşlar alkış, zılgıt ve ıslıklarla sevgi gösterisinde bulundu.

ŞERAFETTİN ELÇİ

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı Şerafettin Elçi de Ziya Gökalp Lisesi 1328 Nolu sandıkta oyunu kullandı. Okul önünde bekleyen yurttaşlar Elçi'yi alkış ve zılgıtlar ile karşıladı. Oy verme işlemini gerçekleştiren Elçi, daha sonra basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulundu. Elçi, "Azimli halkımızın iradesi bellidir. Eğer sandıklarda bir sıkıntı yaşanmazsa halkımızın vekilli olarak Meclis'e gidip, Kürtlerin ve tüm dünyanın kanayan yarası olan Kürt sorununu çözmek için bürokrasiyi zorlayacağız. Eğer Kürt sorunu bu dönem çözülmezse kötü şeyler olacak" dedi. Elçi, oy kullandıktan sonra Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, KADEP Diyarbakır İl Başkanı Cıwanroj Ceyhan, BDP'li yöneticiler ve çok sayıda avukat ile sandıkları gezerek, herhangi bir sıkıntının yaşanıp yaşanmadığını kontrol etti.

HAMİT GEYLANİ

BDP Eş Genel Başkanı Hamit Geylani ise BDP Van Milletvekili Fatma Kurtalan, BDP Kayapınar İlçe Başkanı Zübeyde Zümrüt ile birlikte Hatip Dicle'nin seçmen bölgesi olan Şehit Polis Mehmet Erçin İlköğretim Okulu'na geldi. Polis Lojmanları'nın bitişiğinde olan okulda polisin önlem aldığı gözlenirken, Geylani ile Kurtalan 1440 nolu sandıkta oyunu kullandı. Oyunu sandığa atmadan önce Geylani, Kürtçe ve Türkçe "Oyumuz özgür bir ülkeye vesile olsun" dedi.

OSMAN BAYDEMİR

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kayapınar Peyas Mahallesi'ndeki Şehit Öğretmen Ayşe Numan Konakçı İlköğretim Okulu'nda oy kullandı. Oy kullanmaya eşi Reyhan Yalçındağ ile birlikte gelen Baydemir zarfı sandığa atarken, "Halkımız için hayırlı olsun" dedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baydemir bir demokrasi sınavını daha verdiklerini belirterek, "Bugün, 12 Haziran hem kentimiz açısından hem ülkemiz açısından kazasız belasız olsun" dedi. (Diyarbakır/DİHA)

Alıntıdır.
düzensiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür Edenler
Pexas (22 Haziran 2011)
Cevapla

Etiketler
adaylari, bir, diyarbakir, için, özgür, ülke


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
BDP Adayları açıklandı.. cengiz Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri 5 12 Nisan 2011 20:26
Yeni gerilla adayları için tören düzenlendi Amed_Dersim Politik Gündem 0 21 Nisan 2009 21:13
Diyarbakır sadece Diyarbakır değildir filistinli Makaleler 0 23 Mart 2009 17:52
Urfa ve Diyarbakır’da Kürtçe için eylem lokman0047 Güncel Haberler 0 22 Şubat 2009 15:27
Gençlik muhalefetini ülke çapında örgütlemek için bir adım daha! Destan Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri 0 22 Şubat 2009 01:19

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:36.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.