Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > ENTERNASYONAL FORUM > Enternasyonal forum

Enternasyonal forum Forum duyuruları

Konu Kapatılmıştır
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01 Aralık 2008, 20:22   #1
Üye
 
Enternasyonal Forum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 33
Teşekkürler: 4
28 Mesajına 139 Kere Teşekkür Edildi
Exclamation Biz Kimiz ve Amacımız

Önce neden enternasyonal.. onu belirtmeliyiz. Evet.. genel anlamda hepimiz biliyoruz. Ama asıl olarak enternasyonal, sosyalizm tarihinde düşünsel birlik ile pratik birliğin ayrılıklarla ama yan yana birlikte ilk yol almasıdır. İlk tarihsel oluşumun bu özelliği vardı. Sosyalizm mücadelesini ve düşünsel gelişimini hızlandırmış zenginleştirmiştir.

İlk sosyalizm düşün ustaları bu harman içersinde ortaya çıkmış, tartışmalar ve pratik süreç ile birlikte çağa damgasını vurmuştur. O dönem, öyle bir güçlü bir dalgadır ki halen o dönemin mirası üzerinden yürünmektedir.

Yeni gelişen kapitalizm, her yanı ile irdeleniyor, bir yandan da aynı şekilde gelişen sınıf mücadelesine müdahale ediliyordu. Pratikler, yeni çözümlemeleri, yeni çözümlemeler ışığında yeni pratikler yaratılıyordu.
Yepyeni bir insan, geleceğin insanı, pratik-düşünsel harman içinde gelişiyordu. Bu bir tarz, bir karakterdi. Ama insan doğasının zaaflı yanları giderek öne çıkınca bu güzel süreç örselendi. Sürekli kendini tekrar ile birlikte günümüze gelmiştir.

Hiç mi önemeli sonuçlar elde edilmedi sorusuna elbette hayır diyeceğiz. Tarihte iz bırakmış bir dizi olay ve gelişmeler yaratıldı elbette. Ama dediğimiz gibi ilk zeminden uzaklaştıkça, yenilgiler daha fazla olmaya başladı. Bunlar sağlıklı değerlendirilmedi, irdelenmedi, ayrılıklar ve çatışmalar karşılıklı cepheleşmelere dönüştü. Artık doğrular ve yanlışlar yanlış değerlerle ölçülmeye başladı. Hal böyle olunca da, doğru-yanlış kavramları, insandan ve insanlık tarihinden ayrı ele alınmaya başlandı.

Son kazanımlar olan sovyet devrimi ve sosyalist sistem çökünce artık geriye sadece nostalji kaldı. Ortada ne enternasyonal ve nede ruhu kalmıştı.

Dostlarımız…
Bizim amacımızda bu enternasyonal ruhun bilgi ve paylaşım yönüne bir katkı sunmaktır. Bu ortama sanal alem denilmektedir. Neyin gerçek, neyin yalan olduğunun zor ayırt edilebildiği bir ortamdır. En azından bilgi akışının ve bu bilgilerin yaratıcı, geliştirici paylaşımına katkı sunabiliriz.

Bu anlamda; burada hiçbir kimse bir diğerinden daha değerli değildir. Sunacağı katkıların niteliği o sanal görünen kişilerin değerleri olacaktır.
Tartışma üslubu, karşındakinin düşüncesine saygılı yaklaşımı ve eleştirilerindeki yapıcı tarzı hem hepimize örnek olacağı gibi hem de ortaya koyacağı düşüncenin sağlıklı gelişmesine hizmet edecektir.

Kişi kendi düşüncesine sahip çıkabilir, yüksek değer biçebilir, ama, sunduğu düşüncenin irdelenmesi, yani eleştirilmesi de o düşüncenin bir anlamda daha da geliştirilmesi anlamına da gelir.

Kısaca, dostlarımız; burasını düşün alanının enternasyonal bir üretim kaynağı olarak görmelisiniz.
Elbette bazı ölçütlerimiz olacaktır.

Dileriz.. değerli düşünce ve aktarımlarınızla hep birlikte gelişir ve yaşam pratiğinde birlikte yer almayı, yaratmayı da öğreniriz.

Geleceğin toplumu kolektif bir ruh ile yükselecektir. Bunun adı da enternasyonalizmdir. Bunu yaratacak insan da enternasyonalist insan karakteridir.


Enternasyonal Forum Yönetimi
__________________
Bu mahlas (Kullanıcı ismi) Enternasyonal Forum Yönetimine aittir.
Enternasyonal Forum isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Enternasyonal Forum Kullanıcısına Bu Mesajı için Teşekkür Edenler: 21 Kullanıcı
10_eylül_1994 (24 Ekim 2009), aykut (29 Şubat 2012), by_lenin (12 Ocak 2009), çakuçdas (16 Şubat 2009), Ciwan (08 Temmuz 2009), delal (10 Nisan 2009), Deniz (31 Aralık 2008), devrimci (30 Haziran 2009), HAZİRAN (14 Aralık 2008), InFlames (12 Temmuz 2013), karatas (03 Şubat 2009), lancelot (26 Mart 2009), Marinaleda (02 Ocak 2016), admin (12 Aralık 2008), Nalîn (31 Ocak 2009), nedannellyrosa (01 Ekim 2012), RIZGARİ (28 Nisan 2009), yucel_824 (13 Aralık 2008), İŞÇİ (27 Aralık 2008), şeyh'ül-insan (16 Ağustos 2012)
Alt 10 Şubat 2010, 13:44   #2
Üye
 
Enternasyonal Forum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 33
Teşekkürler: 4
28 Mesajına 139 Kere Teşekkür Edildi
Standart Em Kî ne û Armanca Me

EM KÎ NE Û ARMANCA ME

Çima enternasyonal.. divê em wê diyar bikin. Belê. Di wateya gelemperî de, em tevde dizanin. Lê di eslê xwe de enternasyonal, di dîroka sosyalîzmê de, yekîtiya raman û pratîkê, meşa wana bihev re lê ya ji hev cihê ye. Di pêkhatina dîrokî ya pêşîn de ev taybetî hebû. Tekoşîna sosyalîzmê û pêşketina ramanan bi lez û dewlemend kiriye.

Hostayên ramana sosyalîzmê yên pêşîn di nav vê bênderê de derketine meydanê, bi gengeşî û pêvajoya pratîk ve mohra xwe li demê xistine. Wê çaxê, wisa pêleke xurt hebû ku, hîna jî li ser mîrasa wê çaxê tê meşandin.

Kapîtalîzma ku nû bi pêşdikeve, bi her alî ve li ser hûr dibin, ji aliyek ve jî, mudaxeleyî têkoşîna çînî ya ku bi pêş dikeve tê kirin. Pratîk, şîroveyên nû, li ber ronahiya şîroveyên nû, pratîkên nû dihatin afirandin.

Însaneke nupînû, însanê dahatûyê, di nav bêndera pratîk-ramanî de bi pêş diket. Ev şêweyek, karakterekê bû. Lê ji ber ku her ku çû, qelsiyên însanan derketin pêş, vê pêvajoya xweşik likumî. Herdaîm xwe dubare kiriye û heta roja me hatiye.

Em ê ji pirsa ku ma qet encameke girîng bi dest neket re, bibêjin na. Elbet gelek pêşketin û bûyerên ku di dîrokê de şop hîştin çêbûn. Lê wek ku me got, her ku ji bingeha pêşîn hat bi dûr ketin, têkçûyîn jî zêdetir bûn. Lêkolîn û nirxandina vana baş nehatin çêkirin, pevçûn û cûdatiyan, eniyên li hember hev ava kirin. Êdî rastî û şaşî bi nirxên şaş dihatin pîvan. Ji ber ku rewş wisa bû, têgehên rast û şaş, ji însan û dîroka însanetiyê cihê dihatin nirxandin.

Gava bi dest ketinên dawîn, şoreşa sovyetan û sîstema sosyalîst jî rûxiya, bi tenê nostaljiya wan ma. Li naverastê ne enternasyonal ne jî ruhê wê mabû.

Hevalno…
Armanca me ewe ku em zêdebûnekê li aliyê enternasyonal yê zanîn û parvekirinê çê bikin. Ji vê pardariyê re dibêjin cîhana sanal. Pardariyeke wisa ye ku, çi rast e, çi derew e meriv bi zehmetî ji hev derdixe. Bi kêmanî em dikarin, ragihandina zanînê û parvekirina wê ya afirîner û pêşxistinê pêşkêş bikin.

Bi vê wateyê, tu kes ji kesekî din ne birûmettir e. Wesifa zêdekirina pêşkêşkirina wî, ewê bibe nirxa wî kesê ku di pardariya sanal de dixuyê.

Şêweya gengeşiyê, nezikayiya hurmetdayîna ramanên li hemberî xwe û şêweya çêker ya rexneyên wî, him ew ê ji bo me hemûyan bibe mînak him jî ew ê ji ramanên ku radixe berçavan re xizmetê bike.

Kes dikare li ramanên xwe xwedî derkeve, dikare nirxeke bilind bidê, lê nirxandina ramanên ku pêşkêş dike, rexnekirina wan, ewê bê wê wateyê ku ramanên wî zêdetir bi pêş bikeve.

Dostên hêja, bi kurtahî, divê hûn vê derê, wek çavkaniyeke ku ramanên enternasyonal diafirîne bibînin.

Elbet ewê hinek pîvanên me hebin.

Em hêvî dikin... bi raman û ragihandinên we yên bi rûmet, em ê tevde bi pêş kevin, di pratîka jiyanê de emê bi hevre cî bigrin û afirandinê fêr bibin.

Civata dahatûyê ewê bi ruheke kolektîf bilind bibe. Navê wê jî enternasyonalîzm e. Însanê ku ewê vêya bike jî, karakterê însan yê enternasyonalîst e.


Rêvebiriya Foruma Enternasyonal
__________________
Bu mahlas (Kullanıcı ismi) Enternasyonal Forum Yönetimine aittir.
Enternasyonal Forum isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Enternasyonal Forum Kullanıcısına Bu Mesajı için Teşekkür Edenler: 9 Kullanıcı
aykut (29 Şubat 2012), InFlames (12 Temmuz 2013), Marinaleda (02 Ocak 2016), admin (03 Haziran 2010), nedannellyrosa (01 Ekim 2012), suat (10 Şubat 2010), İŞÇİ (01 Temmuz 2010), şeyh'ül-insan (16 Ağustos 2012)
Konu Kapatılmıştır

Etiketler
amacimiz, amacımız, biz, kimiz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Biz kimiz? Teslim Töre Makaleler 0 07 Ağustos 2010 23:16
Biz kimiz (SGDF) Єrиєѕто Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri 0 12 Ağustos 2009 06:01
Biz kimiz (ESP ) Єrиєѕто Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri 0 12 Ağustos 2009 05:56

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:58.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.