Enternasyonal Forum  

Go Back   Enternasyonal Forum > KÜLTÜR & SANAT & BİLİM > Bilim

Bilim Bilimsel yazı, makale, tez

Cevapla
 
Paylaş LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18 Ağustos 2013, 17:26   #1
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,554
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart bilim ve "bilimsel sosyalizm"

veda dostum bir yazı yazmış.. kendince haklı olarak da serzenişte bulunmuş..
DAHA ÖZENLİ BİR DİL SEÇMEK GEREK

daha özenli bir dil seçmek gerekir diyor.. katılıyorum.. farklıların ilişkilenebilmeleri için dil çok önemlidir.. eleştirilerin., "ötekileştirmede n" yapılması gerekir demek istiyor.. bu da doğru ve gereklidir.. ama..

duruş da önemlidir.. sen kendini tek bilimsel sosyalizm olarak tanımlayıp., diğerlerini bilgi-bilim dışı olarak tanımlarsan., ortaya çıkan zeminler ilişkilenmeleri baştan kapatır..

tıpkı din anlayışı gibi..
her din kendi içindeki mezhepsel ayrılmalara karşı bile düşmandı şartlar belirli ortaklaşmaları zorunlu kıldı ama işin aslına., yani farklılıkların tanımlanmasına bakıldığında buna olanak yok..

islamda ehli sünnet ve ehli sünnet olmayanlar olarak bir ayrıştırma yaratıldı böylece "ötekiler" düşmanlığından bir ortaklaşma oluştu.. yani., sünnilerin şia düşmanlığı gerekçeleri aynen birbirleri içinde geçerlidir..
abdestsiz namaz kılmak., yanlış namaz kılmak., vs. vs. hepsi kurana ve sünnete ters işler oluyor ve münafıklığa giriyorken., şia karşısında ortaklaşıyorlar..

yahudilere göre., ister tek tanmrıya inansınlar., ister., yahudi peygamberlerini tanısınlar fark etmiyor.. "ötekiler" yaratılan insan tanımı dışındadır.. üstelik bunu inanç üzerinden de yapmazlar.. soy üzerinden yaparlar.. yahudi bir dişi karnından., doğmayan hiç bir insan yahudi olamaz.. yani., yaratanın kulu değil., yaratanın kullarının kuludur..
hıristiyanlık ve islam bu noktada daha kapsayıcıdır.. sadece tek doğru inanç paradıgması biziz diğerleri sapkın ama düzelebilirler derler..

şunu demek istiyorum..
yaratana ve tek ve mutlak olduğuna inanmak temel olması gerekirken temel değildir.. daha çok temsilen yeryüzünde olanlara inanmak temel alınmaktadır. oysa., en önemli zemin.; yaratanın tek ve mutlak olduğuna inanmaktır.. ötesi kendini yaratan adına insanlara yol gösterenlerin söyledikleri-yaptıklarıdır..
yaratanın en önemli meleği şeytan yaratana itiraz etmiş ve insanların yalancı ve sapkın olduğunu iddia etmiş.. ve bunu ispatlarım demiş.. ama yaratan otur oturduğun yerde dememiş yada diyememiş.. sadece şeytanın aklına uyanları cezalandırırım diyebilmiş..
şeytan bu noktada kendi kafasına göre hareket edebiliyor ise., yollandığı iddia edilen tüm peygamberlerin de kendi kafasına göre hareket etmediğini ne? ile ispatlayabiliriz.. YAŞAMDAKİ PRATİKSEL ÜRETİMLERİ İLE..

marksist olmak da yahudi inancı formatı haline sokulmuştur.. öncelikle marksist'im demen gerekiyor.. sonrada marks inancına en doğru yaklaşan olduğunu ispat etmen..
birincisi genel ortaklaşma oluyor ama ikincisi sürekli tartışmalı bir durum..

bilimsel sosyalistlerin yaratan belirleyen ve hükmeden tek doğru anlayışları yoksa., marks bu konuda tek doğru olamaz.. doğru olabilir ama tartışmaya açıktır.. yaşamın pratiği içinde bu anlamlanabilir.. ki., sosyalistler önceden çizilmiş bir kadere inanmıyor ise., yaşamın pratiği de kendi dönemi içinde doğrudur., zamanla ortaya çıkan yeni bilgi-bulgu ve pratik sonucu., yanlış yada eksik olduğu da iddia edilebilinir..

konumuz., komünizm yani mülkiyetsizlik yani mülkiyetsiz bir yaşam pratiği ve bunun üzerinde yükselen kişilik-ahlak-inanç-felsefe-hukuk-vs. vs.

bu noktada bir faninin tek ve şaşmaz bir sistem felsefe vs. "bulduğu" iddia edilemez.. bir faninin komünizmi tarif edeceği de beklenemez..

bilimsellik nedir?

daha matematiksel bilimsel verilerin bile şaşmaz değişmez olmadığı görülüyorken., ve bu bilimin var olan düzlem içinde geçerli olabildiği biliniyor iken., bir başka düzlem yada sistem içinde çok farklı olabileceği biliniyor iken., her derde deva bir bilimin varlığı iddiası tevratik bir mantaliteye aittir..

elbette var olan düzlemin ve koşullarının analizleri yapılır.. buna göre o güne ve yarına ilişkin önermeler olabilir.. var olanlar içinde en doğru olan şudur da denilebilinir.. ama bu hem tartışılır hem de yaşamda sınanmalıdır..

sorgulama yasak., sınama yasak., sadece inanacaksın.. inanmadın kafirsin.. işte bu bilim değil dindir..

marks felsefesi bir insan üretimidir.. her şeyden önce nesnel değil., bir insan aklının üretimidir.. yani özneldir.
marks demiş ki.; bana göre bu yemek bu malzeme ve bu yöntem ile daha başarılı ve lezzetli olur.. nesnel verileri ele alarak kendi öznel çıkarsamalarını yapmış..

başkaları da var.. tartışılmış., her kesim kendi pratiğini yaşamda uygulamış..
hangisi bilimsel!!! kişi olarak kendimiz karar verebiliriz ama bunu nesnel bir gerçeklik sayamayız.. öznel gerçekliktir..

veda arkadaşım.. dilimize özen gösterelim diyor.. katılıyorum.. ama.,
Tabiki her siyasal akımın Marksizmi ve Bilimsel Sosyalizmi eleştirmek hakkı vardır. diyor.. marksizmi anladım.. ve sordum.. hangi!? marksizmi!! ortada kaç tane marksizm ve marks var.. bu da ayrı bir sorun..
tıpkı dinler gibi hatta bir din içindeki mezhepler gibi.. kaç tane doğru din var.. her biri diğerine göre tek doğru ve diğerleri toptan kafir yada münafik-sapkın..

örneğin.; ben bir marks eleştirisi yapıyorum.. yani marksist eleştirisi de değil.. savunmaları ele alsam her bir marksist kesim bu savunmalara benden öte itiraz edecek.. bu yüzden marksizm eleştirisi ayrıdır.. marks eleştirisi ayrıdır diyorum.. bu bir..

ikincisi.; marksizmi ve bilimsel sosyalizmi diyor.. örneğin marksı(yada marksistlerden birini) eleştirmek neden?! bilimi eleştirmek oluyor.. bilimin tek temsilcisi yani yetkilisi hangi yetki ile marks oluyor.. bunun ispatı nedir..

hadi musa kızıldenizi ikiye ayırmış., biri allah ile güreşmiş., biri görüşmüş., birine allah kelam iletmiş.. vs. bu tevatürler gerekçe olarak gösteriliyor.. inanan ona göre pozisyon alıyor da.. marks ne yapmış.. komünist bir sistem mi? yaratmış.. her ne dedi ise doğru mu? çıkmış..

sınıfların varlığı marksdan önce söylendi.. mülkiyet keza öyle.. emek-emek zamanı vs. öyle..
marks kendisi de söyler.. ben sadece bu yaşamın(üretici güçlerin nesnel ilerlemesi) kaçınılmaz olarak komünizme ereceğini söyledim der..
ama bunu daha önce de söyleyenler var.. tevrat'da bu yazar.. her şey yaşanacak ve insanlık sonunda cennete erecek.. komünizm de bir çeşit insanın kendi yaratacağı cenneti değil de nedir..

kısaca., veda dostum.. en başta marksistler dile dikkat edecek.. elbette haksız-hakaret içeren ve ispatsız itham içeren bir dil yanlıştır.. ama ben tek doğruyum tek bilimim diyen bir cemaat ile dil nasıl ayarlanabilir bilmiyorum.. her şey hakaret olarak düşmanlık olarak görülecektir..

ben desem ki., muhammed'in peygamber olduğu nerden ispatlanıyor., bana göre söyledikleri yeterli değil.. yahudi inacını revize etmiş.. yanıt hazır.. sen islama ve peygambere hakaret ediyorsun.. çünkü tek ispat inanmak..
bana göre marks bilim içinde ama tek bilim değil üstelik kapitalist modernite çerçevesi ile sınırlı bir sosyalizm anlayışı var.. buna da hakaret denilecek.. oysa burada yapılması gereken açıktır.. ispat edecek., ikna edeceksin.. din de bunu der ama kılıç sallayarak genişler..

şimdilik söyleyeceklerim bunlar.. marksizm bana göre değil., yaşama göre anlamlıdır.. benimkisi benden menkul bir tespittir..


__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür Edenler
10_eylül_1994 (18 Ağustos 2013)
Alt 18 Ağustos 2013, 22:22   #2
Aktif Üye
 
10_eylül_1994 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25 Haziran 2009
Mesajlar: 169
Teşekkürler: 88
66 Mesajına 111 Kere Teşekkür Edildi
Standart

Marksistler mi ?
Bütün tarikatlarını toplasan binde bilmem 0.3 ünü bile oluşturmayacak bir topluluk ki hiçbiri diğerinin Marksist olduğunu kabul etmez . Veda arkadaşın yazdığı yazıda bir anlaşma ortayolculuk belirtisi var , dilinize dikat edin , dilimize dikat edelim bizde gibi .
Bana kalırsa PKK' nin başarısını görmek hakkını vermek yetmez , bu nedenleri araştırmak ve ulus devletçi paradigmayı aşıp özgürlükçü ekolojik , komünal toplumu ve arkasındaki felsefeye bakmak gerekir . Klasik Marksist ağızla '' Kürt ulusal hareketi'' UKKTH bağlamında destekliyoruz ajitasyonu zaten bayatlamıştır artık . Bu yine en iyileriydi . Ya '' Kürt milliyetçileri , teslimiyetçiler , işbirlikçiler , emperyalizm yörüngesindekiler diyenlere ( Yürüyüş , Kızıl Bayrak , Devrimci hareket dergisi , ODAK vs vs ) ne demeli bu Marksistleri nereye koycaz , bana kalırsa Marksistim diyenleri eleştirmek değil teşhir etmek gereklidir çünkü ahlaksızlık ve kontra faaliyet içerisindekilerin tümü kendisine Marksist , Leninist , veya ML vs demektedir zaten


Bilimsel sosyalizm tabirini kullanmak bile bir fildişi kulesinde oturan elit gibi itici bir imajı üstenciliği çağrıştırıyor .
__________________
Hepimiz Kürdüz , hepimiz Ermeniyiz ...
10_eylül_1994 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Ağustos 2013, 23:28   #3
Aktif Üye
 
suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29 Kasım 2008
Mesajlar: 9,554
Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart

sevgili 10 eylül..
hesaplaşman gereken ayrıdır., ilişkilenebileceğin ayrıdır.. hatta., hesaplaşacağın zeminler ayrıdır., ilişkleneceğin zeminler ayrıdır..

sürekli hesaplaşma formatında duran ama ilişkilenebilirim diyenler de vardır.. öncelikle o hesaplaşma zeminlerini çözmen gerekir ki., ilişkilenmenin önü açılsın ilişki., samimi ve tutarlı olsun..
sürekli iklişkilenme formatında olup., hesaplaşma zeminlerini geriye itip gelenler de vardır.. bu da zaaflı bir ilişki olur.. hesaplaşma zeminleri çözümlenmeden kurulan ilişkiler sürekli hesaplaşma formatına dönüşür..

bunları şunun için anlatıyorum.. ilişkilenmeye değer biçen bu noktalarda sistemli olur.. sistemli olunca ilişkileneceği taraf da rahatlar ve aynı mantıkla yaklaşır.. ilişkilenmeler de az olur ama sağlam olur.. karşılıklı geliştirici olur..

tam düzgün işlettiğimi iddia edemem ama ben bu noktalarda bir sistem oluşturmaya çalışıyorum..

diyorum ki.;
ben., öncelikle., kapitalist modernite ile hesaplaşıyorum.. haliyle kapitalist modernite ile ilişkili tüm ideolojilerle ve de kapitalist modernite etkisini taşıyan tüm muhalif ideolojik zeminlerle hesaplaşıyorum..

bu anlamda ben marks ve izm ile bu zeminlerde hesaplaşmak istiyorum.. buna ister bilimsel sosyalizm densin ister tek komünist ideoloji bu densin.. marks yada benzeri kapitalist modernite zeminleri taşıyan tüm ideolojik paradıgmalarla hesaplaşırım.. hatta kendi takip ettiğim paradıgma ile de bu zeminler ne kadar var., ne kadar kopamamış tarzı ile hesaplaşırım.. varsa yanlış yada zaaf buradadır..

yani şu tespittedir.. "aydınlanma ile başlayan kapitalist modernite uygarlığı her şeyi etkiledi., biçimlendirdi ve içine virüs gibi girdi. mülkiyet sistemi anlamında kendi geçmiş zeminlerini bile ezerek en güçlü aşamasına erdi.. ve bu son aşaması da değildir.. doğanın kanunu olarak., kendi karşıtının aldığı pozisyona göre daha farklı biçimlere de erebilir.."

bu tespit temelinde kapitalist modernite uygarlığına karşı mülkiyetsizliği ifade edebilecek ve geliştirebilecek bir uygarlık paradıgması zeminleri yaratmalıyız.. ama önce üzerimize sinen kapitalist modernite uygarlığı etkilerinden kurtulmalıyız..

bu mücadeleyi marks ve izm karşıtı olarak görmek ve bunu bir de komünizm karşıtlığı ile ifade etmek çok zaaflı bir duruştur.. bu anlamda., eleştirileri dinlemeye anlamaya müsait her kesim-kişi ile ilişkilenmelerde elbette dil önemlidir.. şu dil doğru bu dil yanlış denemeyeceğinden., çözüm yaratan dil ve traz uygundur demek gerekir.. ve hemen eklemek de gerekir.. bu nedenle.; her kesim ve her kişiye aynı yaklaşmamak ayırmak gerekir.. genelleştirmelerden kaçınmak gerekir.. yapılacak genelleştirmeler çok sağlam olmalıdır.. değil ise ayrı tasnife devam etmek gerekir.. diyorum ve dilerim beni anlamışsındır..

bana kalırsa Marksistim diyenleri eleştirmek değil teşhir etmek gereklidir çünkü ahlaksızlık ve kontra faaliyet içerisindekilerin tümü kendisine Marksist , Leninist , veya ML vs demektedir zaten..
olabilir bunlar marksistim diyor diye tüm marksistim diyenleri teşhir edemeyiz.. ama marksistlerin kendi içindeki bu açık-bozuk zeminleri teşhir etmeden kaçınmalarına yüklenebiliriz..

yani., tamam marksizim kötü de sizin paradıgmanızın çok doğru olduğu nerden tescilli denirse ne diyeceğiz..

Bilimsel sosyalizm tabirini kullanmak bile bir fildişi kulesinde oturan elit gibi itici bir imajı üstenciliği çağrıştırıyor . buna katılıyorum.. işte bu duruş., dost saydıklarımızla bile hesaplaşmamız gereken bir zemindir.. ama ilişkilenme zeminlerini bozmadan..
__________________
hoyratça kırdılar uzatılan zetin dalını
vurdular güvercinleri bir kuytuda..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
"sıradan" faşizm'in "bilimsel"leşmes i ve "kıvırtma" suat Makaleler 1 27 Ekim 2011 00:39
bilim-bilgi ve tarihsel "dönüşümü" suat Makaleler 0 07 Aralık 2009 01:17
Marksizm Ve Bilimsel Sosyalizm Ezber Değildir Zafer.53 Sınıf Mücadelesinin Araçları 0 23 Eylül 2009 00:31
Ya sosyalizm ya barbarlık " küreselleşmenin getirdiği ikilem " MerwanSert Dergi & Kitap Tanıtımı 0 01 Şubat 2009 22:41

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:41.

Forum Bilgileri Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright 2008 - 2016
Tema Düzenleme : Enternasyonal Forum

EnternasyonalForum.net sitemizde, forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı bazlı herhangi bir durumdan enternasyonalforum.net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimlerde bulunmak için info@enternasyonalforum.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz bu çerçevede, enternasyonalforum.net yönetimi en geç 10 iş günü içerisinde dönüş yapacaktır.