Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Ekim 2018, 15:16   #3
suat
Aktif Üye

suat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürler: 1,288
2,524 Mesajına 3,518 Kere Teşekkür Edildi
Standart güncelleme

sanırım bu süreç bu anlamda bu aşamada bir resterasyona gidecek.. şimdilik bunları yazıyorum.. dikkat edilirse karmaşık ve olasılıklarla dolu ama gerek bilgi eksikliği gerek ise sürecin karmaşıklığı buna neden oluyor..

resterasyonun ekonomik ayağını mc kinsey şirketi işletecek ama bu aynı zamanda siyasi ayağınına hazırlık olacak.. bahçelinin mc kinsey ile ilgili sözleri çok anlamlı.. savunduğunu sanan yanılır.. aksine üzerine gidin der gibi.. şirket ile ilgili açıklamalarının yanı sıra iyi parti/akşener üzerine yaptığı saldırgan tutum sekronizedir..

şunu demek istiyorum..
* ekonomik sürece mali oligarşi el koydu..yani artık hükümet ekonomide işletici değil.:
ekonomik sürecihükümet işletemez haldedir.. yaklaşan yerel seçimler ve sonrası süreç., özellikle., saray çetesini huzursuz ediyor.. bu sürecin bir tasfiye süreci olmasından korkuyorlar bu yüzden ekonomik süreci olması gerektiği gibi işletmiyorlardı..ama artık el konuldu..ımf üzerinden yapılmamasının nedeni., dışarıdan günah keçisi aranmasın "yerli-milli" olsun diyedir.. anlayacağınız denetim-işletim olayına ımf bilerek yaklaşmadı ama taşeron gönderdi.. bu durum aynı zamanda işlerin hızlı ve sorgulanamadan işletilmesini sağlayacaktır.. en fazla giden hükümet ya da kişilerle sınırlı-sorumluluklar kalır ama devlet baki!! kalır..

yok ımf yok duyunu umumiye hikayelerine gülüyorum.. osmanlıda i.t. sürecinde kendi ekonomik yapısını oluşturmaya çalışanlar tasfiye edildi.. kalan i.t. malioligarşinin projesini uyguluyordu ve bu proje daha da sıkılaştırlarak cumhuriyette devam etti..
koç-sabancı vs. gibi sermayeler osmanlıdan beri süregelen eski sermayelerin tasfiyesi ya da denetim altına alınması sayesinde büyüdü.. denetim altında rahat durmayanlar ise süreç içinde tasfiye edildi.. şimdi ne karamemetler ne eczacıbaşılar ne de bezmenlerdn eser var.. hatta sosyal yapıyı düzenleyen simavi-vs. gibi aileler de alanlardan yok edildi..
kısaca.; cumhuriyet zaten adı konmamış ve gizlenmiş bir duyunu umumiye yaratımıdır..

ekonomik yapılandırma ya da format atımı siyasiyapılandırma veya format atmaya göre daha önce ve rahat işletilir ama siyasi-sosyal olan uzun süreler ve derin çatışmalarla olagelir.. tıpkı aile biçimlerinin değişimi ile akrabalık ilişkilerinin değişimi gibi.. aile biçimi sıçrama ile kısa süreçler ve hukuk-kurumlar üzerinden olagelirken altta akraba biçimlerinin değişimi aynı zaman ve kolaylıkta sürelerde ola gelmez., hatta hukuksal-kurumsal yok sayılsa bile varlığında direnir..

* sosyal-siyasal sistem değişimi.: işte bu değişim ekonomik değişimle paralel işlemez.. osmanlıdan beri süregelen sürece bakın ne demek istediğim anlaşılır.. bir şeyi değiştirmek için kullanılan bir başka şeyin yan etkileri olur.. devletçilik-milliyetçilik gibi.. bu yan etkileri gidermek için kullanılan şeyler de yine başka yan etkiler yaratır.. sonunda "tedavi" biter ama tamamen bitmez., hatta umulmayan sonuçlar ortaya çıkar ve bu yüzden sürekli yeni teşhis!! ve tedaviler!! gerekebilir.. elbette bu arada küresel sermayeler arası çatışmaların yarattığı sorunlar da sürecin hesap dışı sonuçlara yol açmasına neden olur..
kısaca.; mali oligarşi cumhuriyeti artık tıkanmıştı ve yeni bir format gerekiyordu.. bunu küresel süreç içindeki mali oligarşi operasyonu temelinde yerel olgu olarak anlayın..

t.c. sistemi içinde toplumsal muhalefet 12 eylül darbesiile çözümlendi ve yeni siyasi-sosyal yapılaşmanın süreci başlatıldı ama kürt halkı ve öncüsü bu süreci sürekli örseledi.. özal dahil., çiller-demirel ekibi darbesi dahil ecevit ara süreç ve son olarak akp süreci dahil başarılı olamadılar.. t.c. envanterindeki toplum büyük oranda değişime uğrasa da yetmiyor.. köydeki tek deli toplumsal vicdan ve direnme merkezi olmaya devam ediyor ise yetmiyor.. yaşanan 40 yıllık süreç gösterdi ki.,köyün tek delisi kürt cemo iken deliler arttı., cemo'lar arttı.. öyle baskı ve toplumsal çürüme ile kazınamıyor..

demem o ki., süreç.; t.c. sınırlarında hapsolmaktan kurtuldu bölgesel oldu.. artık bölgeyi dikkate almadan t.c. içinde ne devrim ne de egemenler lehine bir değişim düşünülemiyor.. bu durum bölgedeki diğer tapu sahipleri(devletler) ve ipotek sahipleri(küresel güçler) için de geçerli..

ne olur??????
küresel sistem elbette işine devam edecek.. başka da yolu yok.. sadece beceremeyen hizmetliler tasfiye edilir bu işleyecek.. saray-ergenekon çetesi tasfiye edilecek.. ama sanmayın yerine yine aynı formatta birileri gelecek.. nasıl ki., ekonomik alanda devreye şirket girdi ise bu alanda da devreye şirket girecektir..

bekleyin görün..
ekonomi alanındaki gibi.... "danışman" mı yoksa bahçelinin gerçek ifadesi gibi denetimci mi ne derseniz deyin.. sosyal-siyasal alanda da bir denetçi gelecektir..

Ey halkım..
Sen ki.., cehennem içinde yeşertin zeytin ağaçlarını şahin ile güvercini kader kardeşi yaptın..
bir tek..,
kızıl karanfiller anlamadı seni..,
çünkü çiçekçinin tezgahında duruyorlardı..
sende kızıl güllere yönel..
seni bekliyor pirler-hakiler-orhanlar-mazlumlar -mahsunlar
Karanlık Denizi'nin ortasında,
Güneş batmayan bir ada.
İstiyoruz…
suat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla